نمازجمعه ۱۱ فروردین ماه ۹۱

خطبـه اول

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

تقوا برترین راه جلب محبت الهی است.

شما نمازگزاران عزیز به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوا بهترین زاد و توشه برای سعادت اخروی و برترین راه برای جلب محبت الهی در حیات دنیوی است.

یکی از مهمترین آموزه های اخلاقی انسان در رابطه با خویشان، احسان است.

در خطبه اول بنابراین گزارده‌ایم که از راه خدا سخن بگوییم. راه خدا، عبودیت است، اطاعت فرمان خدا است، و جوهره‌ی عبودیت ایمان است و یکی از خصوصیت‌های انسان مؤمن، اخلاق مداری است و یکی از ابعاد اخلاقی، اخلاق خویشاوند داری است که در معارف دینی از آن به صله رحم تعبیر می‌شود. یکی از مهم‌ترین آموزه‌های اخلاقی انسان در رابطه با خویشان، احسان است. احسان یعنی نیکی و نیکوکاری نسبت به دیگران به ویژه اقوام، کمک به اقوام بخصوص تهیدستان در مسائل مهم، حساس و مواقع بسیار مهمی که در زندگی انسان رخ می‌دهد که شخص دچار بحران می‌شود یک کار شایسته و لازم است مثل ازدواج، خرید خانه، مراسم سوگواری، تحصیلات عالیه، رفع بدهکاری و گرفتاری. اینها مواقعی است که یک شخص دچار بحران می‌شود و باید اقوام و خویشان با هر مقدار توانی که دارند به کمک او آیند تا او بتواند این فشار، گرفتاری و بحران را پشت سر بگذارد. خداوند می‌فرماید: «وَأَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ»[۱] ای مردم، نیکوکاری کنید که خداوند نیکوکاران را دوست دارد.

گرفتن دست دیگران موجب دستگیری خداوند از انسان می‌شود.

امام حسین (علیه‌السلام) می‌فرماید: «مَنْ نَفَّسَ کُرْبَهَ مُؤْمِن، فَرَّجَ اللهُ عَنْهُ کَرْبَ الدُّنْیا وَالاْخِرَهِ»[۲] اگر کسی گرفتاری و غم و اندوه مؤمنی را بزداید، دستش را بگیرد و به او کمک کند خداوند گرفتاری‌های او را در دنیا و آخرت از او می‌زداید. خدا به خاطر اینکه او دست مؤمنی به ویژه اقوام را گرفته، دست او را  هم در دنیا و هم در آخرت می‌گیرد. امام رضا (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «من فرج عن مومن فرج الله قلبه یوم القیامه»[۳] اگر کسی رفع گرفتاری از یک انسان مؤمن کرد خداوند قلب او را در روز قیامت شاد می‌کند.

امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «الْمُسْلِمُ أَخُو الْمُسْلِمِ لَا یَظْلِمُهُ وَلَا یَخْذُلُهُ ولا یحرمه»[۴] مسلمان برادر مسلمان است، نه ظلم به او می‌کند و نه او را خوار می‌کند و نه او را محروم می‌کند یعنی یک شخص مسلمان کسی است که دست برادر مومن خود را می‌گیرد، او را یاری می‌کند در گرفتاری‌ها و شداید، دست او را می‌گیرد نه پای او را. در گرفتاری‌ها یاور و بال اوست نه بار او.

انسان مسلمان باید تمام وجودش خدمت به محیط پیرامونی و خویشان خود باشد به همین خاطر در حدیث آمده است امام صادق (ع) می‌فرماید: «أَیُّمَا مُؤْمِنٍ مَنَعَ مُؤْمِناً شَیْئاً مِمَّا یَحْتَاجُ إِلَیْهِ وَ هُوَ یَقْدِرُ عَلَیْهِ مِنْ عِنْدِهِ أَوْ مِنْ عِنْدِ غَیْرِهِ أَقَامَهُ اللَّهُ یَوْمَ الْقِیَامَهِ مُسْوَدّاً وَجْهُهُ مُزْرَقَّهً عَیْنَاهُ مَغْلُولَهً یَدَاهُ إِلَى عُنُقِهِ فَیُقَالُ هَذَا الْخَائِنُ الَّذِی خَانَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ ثُمَّ یُؤْمَرُ بِهِ إِلَى النَّارِ»[۵] هر مؤمنی که در زندگی می‌بیند افرادی را که گرفتار هستند و مشکلات دارند و او می‌تواند خودش کمک کند یا از دیگران کمک بگیرد اما این کار را نمی‌کند خداوند در روز قیامت او را محشور می‌کند در حالی که رویش سیاه، چشمش کور، دست‌هایش  بسته است و اشاره به او می‌کنند و می‌گویند: این همان خیانت‌کاری است که به خدا و رسولش خیانت کرده است.

انسان مؤمن سرچشمه خدمت بدون منت است.

انسان مؤمن انسانی است که در خاندان خود کانون و سرچشمه خدمت بدون منت است. کمک به دیگران می‌کند و این را یک فرصت و یک موقعیت خدمت می‌داند و به همین خاطر یکی از امور مهم در رابطه با صله رحم، احسان و کمک بدون منت است «لَا تُبْطِلُوا صَدَقَاتِکُمْ بِالْمَنِّ وَالْأَذَى»[۶] ای مردم، صدقات، خوبی‌ها و نیکی های خود را با منت و اذیت و آزار از بین نبرید، کار خیری که می‌کنید آن را با اموری که منت می‌گذارید، صحبت می‌کنید و اعلام می کنید از بین نبرید.

خدایا به همه ما توفیق خدمت به اقوام و صله رحم عنایت بفرما …

 

خطبـه دوم

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

تقوا کلید رستگاری است.

شما عزیزان نمازگزار به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که تقوا کلید رستگاری و راه جلب عنایات ویژه الهی در حیات دنیوی و اخروی است.

در خطبه دوم به اختصار پیرامون چند موضوع سخن می‌گوییم:

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه‌ای(دامت برکاته العالیه) در دیدار خود با نخست‌وزیر ترکیه، مطالب مهمی در رابطه با اسلامیت و حاکمیت اسلام در منطقه و حمایت خود و جامعه‌ی اسلامی از مقاومت اسلامی در قبال رژیم اشغالگر قدس و حکومت سوریه بیان کردند.

آمریکا به دنبال شکست اسلام و پیروزی صهیونیسم است.

ما باید بدانیم که طرح آمریکا در هر عرصه‌ای به دنبال شکست اسلام و پیروزی صهیونیسم جهانی است و ترکیه باید آگاه باشد که به هیچ صورت نباید برنامه‌ریزی و طرح‌هایی که آمریکا ارائه می‌کند بپذیرد، حمایت کند و برای اسلام و مسلمین مشکل ایجاد کند. الان سوریه در خط مقدم مقاومت است باید از او حمایت شود هرچند باید تغییراتی که نیاز است و خواسته مردم است صورت بگیرد اگر مردم بخواهند، لکن نباید اساس نظام سوریه زیر سؤال رود و کشورهای عربی و غیر عربی هم‌داستان با رژیم اشغالگر قدس و آمریکا و اتحادیه اروپایی شوند.

عزت کشورهای اسلامی در مقاومت علیه رژیم اشغالگر قدس است.

با توجه به اینکه کنفرانس سران اسلامی در عراق برگزار می‌شود به تمام این آقایان عرض می‌شود عزت شما در اسلام خواهی است، عزت شما در مقاومت علیه رژیم اشغالگر قدس است، عزت شما، وحدت و یکپارچگی شما، به در کنار ایران بودن است، عزت و اقتدار شما به پس زدن دست استعمار و سلطه آمریکا است، عزت و اقتدار شما در اینجا است که هماهنگ در زیر سایه اسلام و قرآن علیه جهان سلطه اقدام کنید و همچون ایران به استقلال واقعی برسید. به همین خاطر به تمام سران کشورهای اسلامی سفارش می‌شود که به اسلام و سیره‌ی رسول خدا (صلی‌الله علیه‌وآله‌وسلم)، به وحدت اسلامی بازگردید که در این صورت به همه‌ی عزت‌هایی ممکن در امور سیاسی و غیرسیاسی خواهید رسید.

مردم در روز دوازدهم فروردین سرفصل نوینی در تاریخ ایران و اسلام ایجاد کردند.

دوازدهم فروردین، روز جمهوری اسلامی ایران است. مردم عزیز و گران‌قدر ایران با رأی قاطع خود سر فصل نوینی در تاریخ اسلام و ایران ایجاد کردند. بیان کردند که تنها نظامی که می‌تواند مقبول درگاه الهی و طریق نجات انسانی در همه امور باشد اسلام و جمهوری اسلامی ایران با شاخصه‌های استقلال آزادی و مردم سالاری دینی به رنگ خدا و اسلام است، این روز را گرامی می‌داریم و مردم عزیز و نیروهایی که در این مدت امتحان دادند با تمام وجود، با جان و مال، با نخبه‌گی در عرصه‌های مختلف، با کارهای دانش بنیان و با ولایت مداری از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دفاع کردند.

بیان معارف فاطمی در منابر و سخنرانی ها.

روز پنجشنبه مصادف با روز شهادت حضرت صدیقه طاهره(سلام‌الله‌علیها) است. به مقام حضرت بقیه‌الله الاعظم، مقام معظم رهبری و همه شیعیان جهان تسلیت عرض می‌کنیم. تقاضا دارم که همه مراکز دینی در همه سطوح، ایام فاطمیه را گرامی بدارند و از معارف فاطمی در منابر و سخنرانی‌ها مطالب عمیق، ایراد کنند.

باید برای وضعیت فرهنگی سواحل تدبیر شود.

نکته دیگری که قابل توجه است وضعیت ضعیف فرهنگی و خدماتی در ساحل استان در ایام نوروز است. سال‌هاست که استان بوشهر میزبان مهمانان نوروزی است کارهای خوب و قابل تقدیری شده است اما شما ملاحظه می‌کنید که در امور خدماتی هم مردم بوشهر و هم مهمانان دچار مشکل هستند، تا کی باید در همه بخش های امور خدماتی ضعف باشد؟ در امور فرهنگی که بسیار ضعیف، تدبیر و اجرا می‌شود، چرا باید استان ولایت مدار بوشهر در ایام نوروز دچار آسیب‌های جدی فرهنگی شود؟ مسئولین کی می‌خواهند برای این امور تدبیر کنند؟ اگر نمی‌توانند بفرمایند مردم خود تدبیر می‌کنند، ولی اگر می‌توانند آمارهای آن‌چنانی هم می دهند چرا باید وضعیت ساحل‌های استان هرساله در ایام نوروزی این چنین باشد؟ مشکلات برای نماز باشد، مشکلات برای تطهیر و عبادت خدا باشد، وضعیت غیر مشروع و غیرفرهنگی در فضاهای مختلف ساحل باشد، امیدوارم ان‌شاءالله عبرت بگیرند و سال آینده این چنین نباشد که در این یکی دو سال و سال‌های قبل دیده شد.

مسئولین در اظهار نظرهای خود در مورد معارف دینی و تاریخی دقت کنند.

نکته آخر تذکری به برخی از مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که در صحبت‌های خود و صحبت‌هایی که مسائل و محتوای آن مرتبط با معارف دینی و مسائل عمیق تاریخی است که نیاز به کارشناسی عمیق دارد سخنانی نگویند که دچار مشکلات شوند، مورد نقد قرار بگیرند و غیرکارشناسی باشد. اخیراً شنیده شده است که یکی از مسئولین گفته است که فردوسی اسلام را نجات داده است. اسلام را رسول خدا نجات داد، اسلام را خاندان اهل بیت عصمت و طهارت نجات دادند، اسلام را شهدا نجات دادند. این‌ها کار کارشناسی است مسائل علمی است، مسائل تحقیقی و پژوهشی است و انسان نباید در مواقعی که نیاز به این امور نیست سخن بگوید و اگر نیاز است به دست کارشناسان دهد، در این امور باید دقت شود.

خدایا در ظهور آقا امام زمان (عج) تعجیل بفرما …

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.