نمازجمعه ۱۱ بهمن ماه ۹۸

خطبه اول

در خطبه اول به مناسبت ایام فاطمیه یکی از آموزه های فاطمی در باره سبک زندگی اسلامی محضر مبارک شما بیان می کنم و آن مراعات احترام اجتماعی است.

انسان در زندگی خود محشور است با وجود افراد و شخصیت هایی که در کنار انسان قرار می گیرند. پدر، مادر، خویشان، همسر، فرزندان و در محیط بیرونی مردم و در محیط کاری مراجعه کنندگان و همکاران .

اگر انسان دارای روحیه احترام گذاری به افراد پیرامونی خود نباشد دو حادثه تلخ رخ می دهد. یک، حریم دیگران را می شکند و بی احترامی می کند و دوم عکس العمل بد اجتماعی برای خود می آفریند.

وقتی حریم دیگران شکست به اشکال مختلف، او یک نفر است که حریم شکنی می کند اما هزاران نفر دیگران که  حریمشان شکسته شده توسط این فرد حریم او را می شکنند.

هر چه بگوییم ، همان می شنویم و قاعده این است که هر چه بکاریم همان بدرویم.

به همین جهت است که احترام و حاکمیت حرمت گذاری در محیط زندگی یک اصل است که هم به سود خود انسان است و دیگران حریم او را نمی شکنند و هم موجب آسایش و آرامش و بالندگی جامعه خواهد شد. همه دست هم می گیرند و نه پای هم.

این قدر این روحیه و رویه حفظ حریم همدیگر به نام احترام مهم است که حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) فرموده اند: محبوبترین بندگان خدا نزد خالق متعال انسانی است که حریم دیگران را پاس می دارد و مایه سود، منفعت و رشد برای آن ها می باشد.

امام صادق (ع) می فرمایند:« لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِی بِلاَدِهِ خَمْسُ حُرَمُ» خداوند در دنیا پنج حرم دارد، یعنی چیزی که خود خداوند آن را قابل احترام دانسته و اجازه شکستن حرمتش را نمی دهد.

« حُرمَهُ رَسولِ اللّه  صلی الله علیه و آله وحُرمَهُ آلِ رَسولِ اللّه  صَلَّى اللّه  عَلَیهِم ، وحُرمَهُ کِتابِ اللّه عَزَّوجَلَّ ، وحُرمَهُ کَعبَهِ و حرمه المؤمن»

مؤمن دارای حرمت است و حریمش، حریم خدا است و جائز نیست کسی تعرض به انسان مؤمنی شود و حرمتش را بشکند چون حرمتش حریم خداوند است.

امام هادی (ع) می فرماید:« حُرْمَهُ النَّبِیِّ وَ الْمُؤْمِنِ أَعْظَمُ مِنْ حُرْمَهِ الْبَیْت» حرمت پیامبر و انسان مؤمن از حرمت خانه خدا هم بالاتر است.

ببینید این اسلام است که این چنین حق انسان ها، حقوق انسان ها می فرماید حقوق و حرمت الهی است.

حضرت زهرا (س) می فرمایند:بهترین شما انسانی است که متواضع و فروتن است، در خدمت دیگران است و نسبت به همسرش فوق العاده سپاسگزار است و شخصیت همسرش را گرامی می دارد و احترام می گذارد. بهترین انسان ها انسان های سپاسگزار هستند.

اگر کسی با زبان مثل تهمت، غیبت، افترا  حریم مؤمنی را بشکند یعنی حریم خدا را شکسته است ،اگر با قلمش حریم مؤمنی را بشکند ، حریم خدا را شکسته، اگر با تأیید و تکذیبش حرمت مؤمنی را بشکند حرمت خدا را شکسته، اگر حق مؤمنی را ضایع کند چه اقتصادی و چه غیر، حریم خدا را شکسته و به همین جهت است که انسان هایی که بزرگ هستند و اهل تقوا هستند و خود را در محضر خدا می دانند و از آخرت می ترسند، این ها فوق العاده موظب هستند که حقوق دیگران را ضایع نکنند و حریم دیگری را نشکنند و در برخورد ها و مناسبت های اجتماعی فوق العادی روحیه احترام گذاری به کوچک و بزرک دارد، به زن و مرد دارد. حتی اگر به آن ها بدی کنند باز آن ها خوبی می کنند، اگر با آن ها بد سخن بگویند باز آن ها خوب سخن می گویند.

این آموزه جامعه اسلامی است در مناسبت ها و ارتباطات اجتماعی است. فوق العاده احترام گذار به ویژه به پدر و مادر ، به خانواده، به خویشان، به جامعه و این موجب می شود که یک جامعه دارای قوام بالای فرهنگی باشد و در یک آرامش به سر ببرد چون اگر روحیه احترام نباشد همه از هم خوف دارند که چه خواهد شد، دیگران در قبال من چه خواهند گفت اما وقتی که انسان احترام گذارباشد همه می دانند که او اهل احترام گذاری است، همه در کنارش احساس آرامش می کنند.

این می شود انسان اخلاقی و مسلمان، زبانش زبان احترام است، رفتارش رفتار احترام است و تمام وجودش در پی حفظ حریم و احترام است اما اگر این حریم شکنی کنیم حرمت خدا را شکسته ایم و باید انسان پاسخگو باشد.

این است که اگر در جامعه قرار بگیریم و با تمام توان تلاش کنیم و احترام به دیگران بگذاریم موجب عزت انسان، نام نیک انسان، رضایت خدا و در مقابل احترام گذاری مردم در قبال خود انسان می شود.

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

گرامی می داریم آغاز دهه فجر پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و همچنین یاد و خاطره شهدا و امام شهدا و امید داریم همه ما پاسدار خون شهدا باشیم و در راه تحقق آرمان ها و ارزش های انقلاب توفیق خدمت و مجاهدت داشته باشیم.

انقلاب اسلامی ایران چند ویژگی اساساسی دارد که جوهره انقلاب است.

اول اسلام خواهی، انقلاب اسلامی ایران به دنبال تحقق اسلام ناب محمدی (ص) در جامعه می باشد. قبلاً اسلام بود ولی در حد حرف، در حد وضایف شخصی اما اینکه جامعه با قوانین اسلامی اداره شود نبود. اسلام خواهی به معنای خاص خودش در تمامی عرصه ها و زمینه ها.

دوم عدالت محوری، همه چیز بر پایه عدالت باشد، عدالت در تمامی امور حاکم باشد و به همین خاطر وظیفه مسئولان همان طور که امام راحل عظیم الشأن و بار ها مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای فرموده اند تأکید داشته اند که مبانی و موازین اسلامی را در جامعه محقق کنید، عدالت در جامعه وجود داشته باشد، ظلم نباشد و به همین خاطر تمامی مسئولان در همه رده ها، چه در مجلس، چه در قوه مجریه و دولت و چه در قوه قضائیه باید مبانی اسلامی و عدالت در جامعه محقق کند و هر کدام که توانست بیشتر این عنصر را محقق کند اسلام خواهی و عدالت محوری موفق بوده است.

سوم پیشرفت زایی، پیشرفت در جامعه دیده شود، محیط اجتماعی، عمرانی، توسعه فرهنگی و اقتصادی حوزه علم و فن آوری رشد در جامعه ایجاد کند.

چهارم استقلال طلبی. ما مستقل باشیم و این طور نباشد که سفیر انگلیس یا آمریکا مثل رژیم های قبل برای ما تعیین و تکلیف کنند بلکه این مردم ایران باشند، ملت ایران باشند که برای خود تعیین و تکلیف کنند. سابق در رژیم پهلوی سفیر آمریکا همه کاره بود، قبل تر سفیر انگلیس همه کاره بود اما الآن شما ملاحظه کنید که یک سفیر بیرون رانده شده (سفیر آمریکا) و یک سفیر هم که انگلیس است کوچکترین کار در تصمیم گیری مملکت نمی تواند انجام دهد و اگر کاری بخواهد بکند دزدانه، با ترس و لرز می رود در جمع آشوبگران عکسی می گیرد و هنگام فرار او را می گیرند. کاری انقلاب به روز ابر قدرت ها آورده که این چنین شده اند. اگر سردار سلیمانی ما را ترور می کنند در عراق سپاه ما عین الاسد آن ها را زیر و رو می کند، این طور شده، ما مستقل هستیم و این مردم ایران هستند که تصمیم می گیرند.

آزادی آفرینی. مردم مستقل باشند در رأی گیری و انتخابات و امور مختلف.

دیگری مقاومت و استکبار ستیزی. جامعه ما جامعه ای مقاوم باشد و با یک تهدید آمریکا و ابر قدرت ها نلرزد، چنانی که شما می بینید در عرصه اقتصادی فشار آورد  ما مقاومت کنیم، سیاسی مقاومت کنیم، نظامی مقاومت کنیم، فرهنگی مقاومت کنیم، حوزه های علم و فن آوری حجمه کرد مقاومت کنیم و به همین خاطر شما می بینید این عنصر مقاومت و استکبار ستیزی موجب این شده که ایران اسلامی در اوج قدرت به سر ببرد و این رشد در جامعه ما مشاهده شود و به همین خاطر ما باید این ارکان انقلاب اسلامی که بر شمرده شده از اسلام خواهی، عدالت محوری، پیشرفت زایی، استقلال طلبی، آزادی آفرینی، مقاومت و استکبار ستیزی در قالب ولایتمداری، تابعیت از رهبریت موجب می شود جامعه رشد کند، قوام پیدا کند و به عظمت برسد.

اگر شما می بینید که چهل و یک سال است که آمریکا و اروپا و بسیاری از این کشورهای مرتجع منطقه می خواهند که ما نباشیم و هستیم به خاطر همین امور است.

طرح معامله قرن آمریکایی صهیونیستی  که توسط رئیس جمهور سفیه آمریکا طرح شده است همه می دانیم مثل طرح های دیگرشان به شکست خواهد انجامید و از آن طرف به مقاومت قرن تبدیل و روبرو خواهد شد. اما یک نکته برای ما مهم است و آن این است که کشورهایی که ادعای اسلامیت و عربیت می کنند، هم ادعای عربیت می کنند و هم ادعای اسلامیت. خوب مردم غزه و فلسطین مگر مسلمان نیستند، مگر عرب نیستند، شما کجا قرار دارید؟، در صف دشمنانشان یا در کنارشان؟. شما که در صف دشمنانشان هستید، در کنار صهیونیست ها هستید، در کنار آمریکا هستید و نه در کنار مردم فلسطین.

أین تذهبون؟ کجا دارید می روید.؟.

شما مزدورانی شده اید برای آمریکا و اسرائیل و به جان مسلمین و مردم فلسطین افتاده اید. اینجا نقش مردم این کشور ها وجود پیدا می کند که با تمام وجود در برابر این سران بایستند یا تصحیح کنند کار و یا سرنگونش کنند.

در کنار ترامپ وزرای خارجه چند کشور می روند و می ایستند ، چند کشور عربی و مسلمان ، در کنار نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس، چقدر باید ذلیل و خار باید شما باشید که این چنین  حقیرانه با شما برخورد می شود.

ولی بدانند که ان شاءالله خاور میانه در آستانه مقاومتی بزرگ است که هم آمریکا و هم رژیم اشغالگر قدس، هم مزدوران منطقه شکست خواهند خورد و نابود خواهند شد.

چند نکته هم در رابطه با انتخابات پیش رو قصد داشتم عرض کنم که بخاطر کمی وقت به هفته های پیش رو حواله می کنیم .

اما یک نکته است که به مسئولان مملکت و مسئولان استانی متذکر می شود.

بسیاری از عزیزان در منطقه کرانه خلیج فارس کار آن ها صیادی است و تا کنون سهمیه بنزین شامل آن ها نشده با اینکه خود شما فرموده بودید تا ده الی بیست روز دیگر این مشکل را حل خواهیم کرد و هنوز حل نشده است. عنایت کنید و توجه شما به مردم بیشتر باشد. اگر مردم تحت فشار و مشکلات هستند بخاطر تصمیم گیری های شما و شما هم اطلاع نداشته بودید و محاسبه نکردید، به هر علت. وقتی تقاضا می کنند و شما خودتان هم تصویب می کنید ، هر چه زودتر اجرایی کنید. الآن بسیاری از این مردم که شغل آن ها صیادی است نیاز دارند که بنزین به آن ها داده شود و به کار بپردازند. هم اشتغال ایجاد می شود و هم از آن طرف اجناس ارزان تر می شود، قیمت آبزیان ارزان تر می شود.

کاری نکنید که دل مردم به درد بیاید، والله تمامی مسئولان این مملکت مدیون این مردم هستند، قدر مردم را بدانید، این ها هستند که شما را به سار کار آورده اند، این ها ولی نعمت شما هستند، این ها هستند که حق به گردن شما دارند ، این ها هستند که تعیین کننده هستند برای وجود شما بر سر کار یا کنار رفتن شما ، این ها همان هایی هستند که به موقع در حوادث سرنوشت ساز در جبهه های جنگ حضور پیدا می کنند، پای صندوق های رأی حضور پیدا می کنند، در راپیمایی ها حضور پیدا می کنند. این ها مردم انقلابی و حامی نظام هستند اما مسئولان اجرایی شما درد مردم را درک کنید و در خدمت مردم باشید و ببینید چه مشکلاتی دارند، بگردید و پیدا کنید، قبل از اینکه این مشکل پیدا شود پیشگیری کنید، خدمت به مردم کنید، الآن که مشکل ایجاد کردید و مشکل پیدا شده مدت ها می گذرد اما هنوز حل نکردید.

این صحیح نیست . لذا از مسئولان محترم در این عرصه در فضای ملی و دولت و در استان تقاضا دارم مشکل صیادان، عزیزانی که واقعاً مظلوم هستند، واقعاً قابل احترام هستند هر چه زودتر حل کنید . این همان حرمت المؤمن است، حریم این عزیزان را حفظ کنید و این عزیزان هم ان شاءالله با آرامش خاطر ان شاءالله دنبال کنند تا این مشکلات حل شود.

مسئول قوی این طور است که کار کارشناسی می کند که چه مشکلاتی در آینده رخ خواهد داد از الآن پیشگیری می کند و الآن که مشکل پیش آمده الآن حل کنید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.