نمازجمعه ۱۱ آبان ماه ۹۷

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، سبک زندگی اسلامی که سرانجامش محبوبیت الهی و سعادت و رستگاری است.

به مناسبت دهه آخر ماه صفر که رحلت حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و دو فرزند بزرگوارش امام حسن مجتبی و حضرت ثامن الحجج است آموزه هایی از سبک زندگی اسلامی از دیدگاه نبی مکر اسلام عرض می کنم، باشد که ان شاءالله سرلوحه زندگیمان شود و در عمل آن ها را انجام دهیم. مسلمانی و با ایمانی به حرف نیست و به عمل است.

فرمودند ۲۰ خصوصیت است که باید انسان با ایمان در زندگی خود مراعات کند تا ایمانش کامل باشد. یعنی اگر کسی این ۲۰ ویژگی و فضیلت را داشت مؤمن و ایمانش کامل است و اگر کسی چند تا از این ویژگی ها و یا تمام نداشت ایمان ندارد و یا ایمانش کامل نیست.

فرمودند یا علی ۲۰ ویژگی باید انسان مؤمن داشته باشد و اگر در او نباشد این ۲۰ ویژگی ایمان او کامل نیست.

اولین آن ها ، در نماز جماعت ، در مسجد، هر جایی که بانگ نماز است او حاضر می شود. چقدر مناسب است مؤمنان نماز صبح را در مسجد بخوانند، نماز ظهر و عصر، مغرب و عشاء را در مسجد بخوانند. می فرمایند این نشانه ایمان است. انسانی که به مسجد می رود و نماز جماعت می خواند. این یکی از نشانه های کمال ایمان است.

دوم، حقوق شرعی خود را پرداخت می کند، شتاب می کند.

سوم، به فقرا، مستمندان، کسانی که سفره آن ها خالی است رسیدگی میکند، کمک به زندگی اقتصادی آن ها می کند. لذا اگر فقیری دیده شد، همسایه انسان بود، قوم انسان بود، انسان رسیدگی نکرد باید در کمال ایمان خود شک کند.

چهارم، یتیم نواز است، این طور است که یتیم های اقوام، یتیم های همسایه ، یتیم های محل و شهر خود را نوازش می کند، کمک می کند و نمی گذارد آن چنان باشد که فقدان پدر برای آن ها یک بحران ایجاد کند.

پنجم، پاک و پاکیزه هستند، لباس تمیز و طاهر و حلال می پوشند.

ششم، پاکدامن هستند، جامه عفت و پاکدامنی بر تن دارند. یعنی اهل فساد اخلاق نیستند.

هفتم، وقتی که سخن می گویند آن سخن دروغ نیست، راستگو هستند.

هشتم، وقتی وعده می دهند خلف وعده نمی کنند.

نهم، وقتی که امانت دستشان می دهند خیانت در عمل نمی کنند.

دهم، وقتی سخن می گویند بجا سخن می گویند، گذشته از اینکه راست می گویند و صداقت در گفتار دارند به جا هم سخن می گویند.

یازدهم، در روز مثل شیر فعال هستند، برای روزی حلال و خدمت به جامعه، بی کاری از آن ها دور است ، پر تلاش هستند.

دوازدهم، اما در شب اهل عبادت هستند.

سیزدهم، وقت روزه اهل روزه هستند، روزهایی که مستحب است روزه گرفته شود روزه دارند.

چهاردهم، در شب اهل نماز شب هستند و چقدر مناست است که مؤمنان اهل نماز شب باشند و این یکی از نشانه های کمال ایمان انسان است. امام صادق (ع) می فرماید: دو رکعت نماز شب بهتر از دنیا و هر چه در دنیا است.

پانزدهم، همسایه آزاری ندارد، کمک به همسایه می کند.

شنزدهم، هیچ همسایه ای از آن ها ناراحت نیست.

هفدهم، خیلی متواضع هستند، خیلی فروتن هستند. وقتی در بین جامعه و مردم و دوستان و خانواده هستند مثل گل همیشه بهار و بی خار هستند. متواضع و فروتن هستند، ادعای بزرگی ندارند، اهل فروتنی هستند.

هجدهم، سرکشی می کنند به مستمندان و بی سرپرستان، سر می زنند، مواظبت می کنند به ویژه در رابطه با خویشان و رحم انسان، اگر سرپرست خودشان را از دست دادند انسان باید سرکشی کند، یاری کند، نگذارد فضای منزل این بی سرپرستی را چنان احساس کند که نظام زندگی آن ها از بین برود. انسان های مؤمن این چنین هستند.

نوزدهم، در تشییع جنازه مردم شرکت می کند، تشییع جنازه درس است که ای انسان قدر زندگی خود را بدان و روزی تو نیز این چنین خواهی شد، به فکر زندگی بعد از مرگ باش که آن جا تو دیگر دستت از دنیا کوتاه است و فقط حساب است که وجود دارد.

بیستم، اهل ایمان اهل تقوا هستند. تقوا یعنی زندگی بدون گناه و حلال.

این ۲۰ مورد میزان و معیار کمال ایمان انسان است.اگر فردی یک کدام از این ها نداشت، چند مورد از این ها نداشت، هیچ کدام از این ها نداشت نشان می دهد که یا ایمان ندارد و یا ایمانش کامل نیست.

عزیزان مسلمانی با ایمان فرق می کند، مسلمانی همین است که انسان شهادتین بگوید و بیان بکند من مسلمان هستم کفایت می کند اما ایمان میزان دارد و این امور میزانش است.

برخی از مردم می آمدند خدمت رسول مکرم اسلام محمد بن عبدالله (ص) می گفتند یا رسول الله ما ایمان آوردیم، خداوند وحی کرد یا رسول الله به آن ها بگو شما این طور صحبت کنید که ما اسلام آوردیم اما ایمان هنوز در قلب شما نیست. ایمان معیار و میزان دارد و این معیارهای آن است.

و در قیامت با ایمان انسان محاسبه می شود.

این کلام پیامبر اسلام است که یک سخنش از نزد خودش نیست و همه از وحی است. چقدر مناسب است انسان این امور را انجام دهد، هیچ ضرر نمی کند انسان و همه سود است.

انسان وقتی این ۲۰ مورد را در زندگیش نهادینه کند و فرهنگ زندگیش باشد هم نزد خدا عزیز است و هم نزد مردم.

 

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم روز ۱۳ آبان روز ملّی مبارزه با استکبار هست روز دانش آموز هست جهان استکبار از دیرباز هرگاه یک پیامبری مبعوث شد برای نجات مردم ایجاد روح ایمان و معنیت صلح ، عدالت ، مساوات برای مردم جهان خواران ، ستمگران ،سودجویان مقابل آنها قرار گرفتند جبهه ی استکبار تشکیل دادند. استکبار یعنی قدرت طلبی ، برتری جویی، سلطه گری، خودبزرگ بینی و دیگران را کوچک شمردن است فرعون، نمرود اینچنین می اندیشیدند در مقابل حضرت ابراهیم ، حضرت موسی، حضرت عیسی و هم چنین در مقابل حضرت محمد(ص) ایستادند و در این اندیشه بودند که نگذارند اهداف ادیان الهی که همان ایمان و عدالت هست و پیشرفت و برابری در جامعه محقق شود  و چه جنگها تحمیل کردند ، ابراهیم را در آتش انداختند حضرت موسی را مجبور به فرار از وطن خود کردند حضرت عیسی را دنبال کردند و در اندیشه به صلیب کشیدنش بودند و نسبت به پیامبر اسلام بیش از ۷۴ جنگ به پیامبر تحمیل کردند در ۲۳ سال یا بهتر عرض کنم ۱۰ سال از این ۲۳ سال  ۱۰ سالی که حکومت در مدینه تشکیل داد بیش از ۷۵ جنگ به پیامبر تحمیل کردند که پیامبر نتواند آن حکومت ایمانی، عدالت محور، مردم سالار، منبعث از قرآن مطابق با فطرت بشری در جامعه محقق کند الان هم همینطور است جهان استکبار به سرکردگی آمریکا به دنبال سلطه گریست به دنبال مصادره ثروت های جهانی برای خود و تسلط بر مراکز قدرت سیاسیست به هیچ صورت استقلال یک کشور را برنمی تابد به دنبال وابستگی و پیوستگی کشورها به جبهه استکبار هست و تا می تواند ثروت های آ کشورها را به سود خود مصادره می کند و اگر یک کشوری انقلاب کند بخواهد استقلال و آ زادی داشته باشد و نظام آن براساس اسلام باشد مثل انقلاب ما با تمام وجود در مقابلش می ایستد چون عظمت این حرکت و این نهضت و این انقلاب یعنی نفی جبهه استکبار و شما می بینید از وقتی که انقلاب اسلامی ایران صورت گرفته چه کارها و توطعه ها و دسیسه ها علیه انقلاب نکردند جنگ سخت ۸ سال، جنگ نیمه سخت، ترورها جنگ نرم چه سیاسی ، چه اقتصادی ،چه فرهنگی ،چه علم و فن آوری ، چه اجتماعی، تمام جهان را یک جبهه ی متفقین علیه نظام جمهوری اسلامی قرار دادند اما ۴۰ سال است این انقلاب سربلندو شکوهمند ایستاده است و آمریکا و جهان استکبار است که دچار تزلزل می شود. الان نیز به دنبال تهاجم اقتصادی تحریم تهدید ، ایجاد شبکه های مختلف تهاجم اقتصادی علیه ایران است و آن را می خواهد شدت بدهد و می داند که بیش از آنکه ضربه به ایران بزند خود ضربه می خورد آخرین تیر تهاجم جبهه استکبار به یک کشور تهاجم اقتصادیست چون در تهاجم اقتصادی خود نیروی مهاجم هم ضرر می کند بازارش را از دست می دهد، همکاران خودش را از دست می دهد این حمله اقتصادی به ایران نشان شکست حمله های دیگر آمریکا است و بداند ایران اسلامی با رهبری مقام معظم رهبری ، تلاش مسئولان و همت بلند این مردم شکستی به آمریکا خواهند داد که در تاریخ ماندگار خواهد شد.. به همین خاطر شما می بینید تمام مردم ایران در این رابطه بسیج شدند وخواهند شد دانش آموزان عزیز بسیجی ما که روز بسیج دانش آموزی نیز گرامی می داریم این جوانان عزیز نیز آماده اند همه ی مردم آماده اند این انقلاب با خون شهدا به اینجا رسیده است مردم ایران قدردان خون شهدا هستند، قدردان ۸ سال دفاع مقدسند قدردان اسلامند قدردان مملکت خود وایران هستند. نمی گذارند باردیگر آمریکا وهمراهانش، کشورهای مرتجع منطقه ایران را تحت فشار قرار دهند و ایران تحت سلطه آنان باشد.

گرامی می داریم روز مبارزه شیرزنان استان بوشهر در مقابل تهاجم استعمار انگلیس در منطقه لرده. انگلستان وقتی که به بوشهر حمله کرد و بخشی از استان را اندک زمانی اشغال کرد برای اینکه حوزه تصرفات خودش را گسترش دهد به منطقه دشتستان حمله کرد.

دو هدف داشت، یکی خط مقاومت پس کرانه ایران، پیش کرانه رئیس علی دلواری و علامه بلادی بود، در پس کرانه مردم بزرگوار دشتستان بودند. انگلیس می خواست به عمق ایران تجاوز کند و هدف دیگر آن این بود که شکستی که در منطقه چغادک دیده بودند از سرداران منطقه دشتستان تلافی کنند. حمله کردند به منطقه دشتستان و در منطقه لرده بسیاری از رزمندگان مبارزه ضد استعماری را دستگیر کردند اما شیرزنان منطقه لرده حضور پیدا کردند و چنان درسی به انگلستان دادند که هم اسرا را آزاد کردند و هم خود فرار کردند و این در تاریخ ماندگار شد.

متأسفانه پیرامون این موضوع نه در تاریخ سیاسی ایران و نه در استان کار تاریخی نشده است. کارهایی شده، بنده هم سال قبل همایشی را عرض کردم در منطقه دشتستان گرفته شود، این کار شد اما هنوز جای کار دارد.

بنده پیشنهاد می کنم به مسئولین مملکت که این روز را بین ۱۳ الی ۱۵ بعنوان روز مبارزه ضد استعماری زنان ایران مثل ۱۲ شهریور که روز مبارزه با استعمار است، روز شهادت رئیس علی دلواری  و پیرامون این حماسه سخن گفته شود، همایش ها گذاشته شود، استان بوشهر پایتخت مبارزات ضد استعماری است و گرامی می داریم این روز را.

تشکر و قدردانی می کنم از تمامی موکب هایی که در فضای ایران و عراق تلاش کردند که زائرین حضرت اباعبدالله الحسین در اربعین به راحتی حرکت کنند و با اخلاص و تلاش موکب های استان بوشهر زبان زد تمامی مردمی بودند که پیاده روی داشتند در اربعین. خداوند این عزیزان، همه آن ها ، از مسئول موکب تا آن فردی که کوچک ترین خدمت کرده موفق بدارد و ان شاءالله همه آن ها اجرشان از حضرت اباعبدالله الحسین و قمر بنی هاشم اخذ کنند.

به عزیزانی هم که تشریف بردند و سعادت داشتند زیارت قبولی می گوییم و ان شاءالله  نسیب همه مردم استان بوشهر این زیارت بشود.

نکته ای که در آخر عرض می کنم با توجه به اینکه الحمدلله در استان ما همه در فکر این هستند که خدمتی کنند، مسئولان اجرایی، مسئولان سیاسی، نظامی و همه افراد، چند نکته است که مردم به طور جدی از این عزیزان تقاضا دارند.

مسأله اول اشتغال است. الآن درصد بالایی از مردم، به ویژه جوان ها نیاز دارند به اشتغال، تحصیل کرده هستند، فنی و حرفه ای را گذرانده اند، مؤمن و پاک، جوانان این استان نمونه هستند، زن و مرد ، عنایت کنند مسئولان و بنده هم اطلاع دارم به طور جدی دارند کار می کنند، با یک تلاش مضاعف و کارگروه های جهادی این عزیزان چه در حوزه کارآفرینی و جذب تسهیلات، چه جذب مراکز صنعتی به ویژه، ان شاءالله این عزیزان مشغول کار شوند که زندگی خود را اداره و تشکیل زندگی دهند.

نکته بعد گرانی است. گرانی گاهی به این شکل است که در منظومه دانش اقتصاد گرانی یک موج واقعی دارد. مثلاً در تمام جهان یکباره قیمت طلا یا نفت گران می شود و این یک گرانی صادق است اما یک سری گرانی ها گرانی های کاذب است. به قول دانشمندان علم اقتصاد حبابی است و واقعی نیست. الآن بسیاری از گرانی های ما با علم اقتصاد اساساً معقول نیست، نباید گران باشد و اینجا نظارت، هدایت، مدیریت، انصاف، همه این امور، برخورد قاطع نیاز دارد. این است که مسئولین عزیز این عنایت را در رابطه با گرانی های کاذب در استان داشته باشد.

نکته دیگر مسأله آب است. هنوز متأسفانه مردم مراجعه می کنند که منطقه ما آب ندارد. مردم عزیز مسئولین هم تلاش کرده اند و می کنند. من از مسئولین تقاضا دارم تا تابستان فرصت است، کاری کنید که استان نیاز آبش درون استان تأمین شود و تمامی شریان های تأمین آب استان جنان باشد که آب شرب به ویژه دارای کمبود استان نباشد.

الآن آبان است و تا تابستان وقت است هر چند الآن هم مشکل آب داریم. همت کنید میئولان، به ویژه مسئولان آب استان، چه کشاورزی، چه روستایی، چه شهری و چه صنعتی این آب استان را تأمین کنید. کوشش و همت کنید ، نقشه جامع تأمین آب استان نوشته شده، کارها شده، همت و عنایت است، ان شاءالله همت شود و مشکل آب استان برای همیشه حل شود. این را عنایت کنید مسئولین آب استان.

در ادامه مرثیه حضرت رسول الله (ص) و امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع).

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.