نمازجمعه ۱۰ بهمن ماه ۹۹

 

 

خطبه اول

یکی از توصیه های حضرت زهرا (س) رعایت مقام مادر است. روایتی که از آن حضرت در باره احترام به مادر داریم بسیار دقیق است، کلمات آن بسیار دقیق است.

حضرت می فرمایند:« والزم رجلهافثم الجنه » توصیه به ما و امر حضرت است .ملازم مادر باشد و در کنار مادر باش و نهایت تواضع و خضوع در برابر مادر و هر تأبیر دیگری بود شاید نهایت خضوع را این گونه نمی رساند و بهشت زیر پای مادران است.

مامعمولاً این تأبیر را جایی به کار می بریم که کسی مسلط به امری باشد، فرمان او تعیین کننده باشد، کلام او تعیین کننده باشد و این جا معنایش این است و این مادر و رضایت مادر است که تعیین می کند ما دارای سعادت دنیا و آخرت هستیم یا نه و در گرو رضایت مادر است. :« والزم رجلهافثم الجنه » ملازم او باش و قدم بعد بهشت است.

چقدر توصیه شده به مقام مادر. روایتی است از امام صادق (ع) که می فرماید:کسی که به پدر و مادر خود از روی خشم نگاه کند، در روایات توصیه به مادر بیشتر شده در حالی که پدر و مادر به او ظلم کرده اند و به دنبال این ظلم شخص به پدر و مادر با خشم نگاه کند همین نگاه باعث می شود خداوند نماز رو از او قبول نکند.

پیامبر اسلام در روایتی می فرمایند: هیچ فرزند نیکو کرداری نیست مگر آنکه وقتی نگاه می کند به پدر و مادر از روی رحمت و ملاطفت مگر آنکه به ازای هر نگاه او یک حج مقبول برای او می نویسند. کسی آنجا بود و تعجب کرد و گفت آقا ما روزی شاید ۱۰۰ مرتبه به پدرومادر این گونه نگاه کنیم ، ۱۰۰ مرتبه حج مقبول، حضرت فرمودند بله. به ویژه نسبت به مقام مادر.

فرزندان ما احترام به پدر و مادر را باید از ما باید یاد بگیرند.

امروز مواجهه اصلی دشمن بعد از ۴۰ سال تجربه این است که رسماً اعلام کرده اند جنگ با کلمه مقدس مادر است. امروز این کلمه مقدس و خانواده نیاز دارد به پشتیبانی و کمک و در این جنگ نابرابر باید مورد توجه و حمایت قرار بگیرد.

 

خطبه دوم

مجدداً گرامی می دارم دهه فجر را.

مقام معظم رهبری می فرمایند در حقیقت دهه فجر مقطع رهایی ملت ایران و آن بخشی از تاریخ ما است که گذشته را از آینده جدا کرده.

دهه فجر به این جهت دارای اهمیت است به خاطر درس هایی که ما در این چهل سال آموخته ایم. ما در این چهل سال یاد گرفتیم که یگانه راه ما و عزت ما است اطاعت از ولایت فقیه است و آن چیزی است که امام (ره) به ما یاد دادند که پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی وارد نشود.

هر کسی که بخواهد رابطه امام و امت را تضعیف و مخدوش کند قطعاً در مسیری حرکت می کند که دشمن آن را ترسیم کرده. دوم این که این انقلاب تداوم و عزت آن در گرو  حضور مردم است، مردم به نظام علاقه دارند، شهید داده اند، مردم ما بصیر هستند، آگاه هستند و در صحنه هستند، مردم ما در صحنه هستند و مردم خوبی هستند و باید قدر این مردم را دانست، باید تمام تلاش مسئولین کسب رضایت مردم باشد، دغدغه مسئولین بایستی خدمت به این مردم قدرشناس باشد. واقعاً قابل قبول نیست ما شاهد باشیم برای تهیه ضروریات اولیه زندگی یک سری بخواهند در صف باستند ، ما متأسفانه امروز شاهد هستیم هر روز یکی از اقلام مورد نیاز مردم این گونه است و چیزی جز سوء مدیریت هم نمی تواند آن را ایجاد کند .

مسئولینی که نسبت به این موضوع بالاخره بر عهده گرفته اند با جدیت و تلاش بیشتری انجام دهند. اگر واقعاً مسئولی نمی تواند و توانایی در آن نیست زمینه را برای دیگری فراهم کند، مردم ما قدرشناس هستند، شهید داده اند، پای ولایت ، نظام و انقلاب هم ایستاده اند و خواهند ایستاد. عبور ما از گرفتاری ها و فتنه ها و مشکلات به خاطر همین رابطه امام و امت است.

درس دیگری که ما در این چهل سال یاد گرفته ایم این است که دشمن خود را شناخته ایم و هیچ تفاوتی هم نمی کند که در آمریکا امروز این حزب بر سر کار باشد یا حزب دیگری بر سر کار باشد و اینکه عده ای بخواهند رنگ و لعاب و نقش و نگار بر چهره بزنند ماهیت قضیه را تغییر نمی دهد و دشمن اصلی ما امروز آمریکا است. بعد از ترور مظلومانه سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی می بینیم همین رئیس جمهور حال حاضر آمریکا بیانیه می دهد که او مستحق این ترور بود . ببینیم آن ها این اندیشه ها را که از خود ندارند و این ها اندیشه های صهیونیستی است که بر تمام ارکان آمریکا امروز سایه انداخته.

این تغییر ها و جابجایی ها هم ما را فریب نمی دهد. او است که سردار دل ها  را جنایتکار می نامد، ما یاد گرفتیم به دشمن خود اعتماد نکنیم، تکیه نکنیم و به همان میزان یاد گرفتیم به داشته ها و ظرفیت های درونی خودمان و جوانان عزیز و خوبمان اعتماد کنیم. آن ها می توانند این بار را از زمین بر دارند.

خوب امسال به جهت شیوع ویروس منحوس کرونا مراسمات دهه فجر و این جشن بزرگ بالاخره با یک سری ملاحظاتی برگزار می شود، رعایت شیوه نامه های بهداشتی مدنظر همه است اما این منافاتی ندارد با اینکه این مراسمات بخواهد به شکل باشکو برگزار شود مثل برنامه و مراسماتی که در دهه فاطمیه برگزار شد و همکاری خوبی که ستاد مقابله با کرونا استان داشت و ان شاءالله در دهه مبارک فجر نیز با برنامه ریزی خوبی که صورت بگیرد این مهم حاصل شود.

دیگری تأکید بر دست آورد های نظام مقدس جمهوری اسلامی و خدمات چهل ساله انقلاب اسلامی است.

ان شاءالله این جشن ملی و مردمی که متعلق به مردم است خود مردم هم نقش آفرینی کنند و در کنار مسئولین که بالاخره موظف به این هستند که فضای شهر را آماده کنند در این امور کمک کنند و همه شهر رنگ و بوی دهه فجر بگیرد ان شاءالله.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.