نمازجمعه ۱۰ آبان ماه ۹۸

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری ارتش مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند به که فرازهای مهم آن اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند حفظ امنیت از مهمترین و مؤثرترین عوامل مورد نیاز جامعه است. اگر در کوچکترین نهاد جامعه مثل خانواده امنیت نباشد، خدایی ناکرده فردی در درون خانواده باشد که مخل امنیت است، دارای مشکلات اخلاقی است، خدایی ناکرده گرفتار اعتیاد است، آن خانواده دچار بحران می شود، اگر در جامعه شرایط طوری باشد که ناامنی حاکم باشد ، آن جامعه روی خوش و پیشرفت نمی بیند. لذا امنیت یکی از مهمترین ارکان جامعه است و به همین خاطر نهادهای امنیتی و انتظامی و حافظ مرزها مثل سپاه، ارتش که این ها حافظ مرزها هستند و نهادهای انتظامی مثل نیروی انتظامی و امنیتی مثل نهادهای اطلاعاتی این ها کاری بزرگ انجام می دهند و در یک جامعه اسلامی همه باید حافظ امنیت باشند، همه تکلیف دارند.

فرمودند ملت آزاد ملتی است که آزادانه فکر می کند و برنامه ریزی می کند، شجاعانه عمل می کند و به دنبال منافع ملی خود است. شاید بتوان گفت هیچ کشوری همانند ایران نیست که آزادانه فکر می کند، شجاعانه عمل می کند و به دنبال منافع ملی خود است و این معنای استقلال است. اما شما کشورهایی که در اطراف خود ما هستند ملاحظه کنید و ببینید که آزادانه می توانند فکر و برنامه ریزی کنند؟، آیا به دنبال منافع ملی خود هستند؟، این طور نیست. حتی کشورهای بزرگی در اروپا آزادانه نمی توانند فکر و برنامه ریزی کنند و مبتلا هستند به یک آقا بالاسر سیاسی که باید اطاعت از آن ها کنند و این ها ملت آزاد نیستند و ملت های مستعمره مدرن هستند. سابق با زور کشور استعمارگر فکرش را به کشورها تحمیل می کرد و الآن به شکل دیگر با مسائل اقتصادی.

اینکه مقام معظم رهبری می فرماید باید شجاعانه عمل کنیم، آزادانه فکر کنیم و به دنبال منافع ملی خود باشیم به این خاطر است که این معنای استقلال است.

فرمودند استکبار با هزینه های سنگین در منطقه غرب آسیا به دنبال فتنه است و بسیاری از منافع جهان استکبار در منطقه غرب آسیا و خاور میانه است. لذا اگر این ها نفت این منطقه را از دست دهند، آن انرژی اقتصاد را از دست دهند، نفت، گاز، این ها بیچاره می شوند و به همین خاطر به دنبال این هستند که این منطقه را در کنترل در بیاورند و تحت فشار قرار دهند و هر روز یک فتنه ای می کنند و باید جامعه هوشیار باشد و بداند که آن ها به دنبال چه چیزی هستند.

فرمودند امید به آینده برای کشور ما حیاتی است . هیچ کس نباید در هر مقام و لباس و شخصیتی که باشد امید به آینده را از جامعه بگیرد و بگوید کار تمام شده و ما نمی توانیم کاری بکنیم. چهل سال است که دشمن می خواهد این را تزریق بکند که کار این نظام در فلان تاریخ ، ماه آینده، دو ماه آینده تمام است و چهل سال است که نتوانسته. کشوری می تواند پیشرفت کند که امید به آینده داشته باشد و شما الحمدلله الآن می بینید با این همه توطئه های آمریکا و دشمنان ایران مقتدر، سرفراز ایستاده و این همه پیشرفت حاصل شده و لذا همه باید امید داشته باشیم و جلو تزریق نا امیدی توسط دشمن را بگیریم و امید به آینده داشته باشیم ان شاءالله.

صمیمانه تشکر می کنم از همه نهادهای فرهنگی، روحانیت، ائمه جمعه، هیئات مذهبی، مساجد، حسینیه ها، زینبیه ها، جامعه شریف مداحان و مرثیه سرایان، نهاد های حافط امنیت و نظم، سپاه، بسیج، حوزه های علمیه، سازمان تبلیغات، اوقاف و امور خیریه، مصلاهای نمازجمعه، مردم عزیز و عزادار، موکب ها که واقعاً حماسه آفریدند، ستاد بازسازی عتبات که این ها در مسیر پیاده روی اربعین استان بوشهر حماسه آفرید و اگر شما می دیدید این عزیزان شبانه روز با چه تلاشی دارند زحمت می کشند و چقدر مورد احترام هستند هم در نجف و هم در کربلا و هم بین راه واقعاً مایه افتخار ما هستند و من از نزدیک می دیدم ، بازدید می کردم و توفیق داشتم و باعث سرفرازی ما بودند.

بانیان، خدام، خیرین، مراکزی که سوگواری برگزار کردند، رسانه های ارتباط جمعی به ویژه صدا و سیمای ملی و استانی که به حق شبانه روز در این ایام تلاش کردند و این حماسه را نه تنها به ایران بلکه به کل جهان نشان دادند. صمیمانه تشکر می کنم و امیدوارم همه عزیزان موفق باشند، این مردم عزیز و ولایتمدار و حسینی الحمدلله که در جامعه ما هستند موفق مؤید باشند.محرم و صفر یک گنج است هم برای سعادت دنیا و هم برای رستگاری اخروی.

اخیراً شاهد تجمعات اعتراض آمیز در عراق و لبنان هستیم. خوب ما دارای تجربه های زیادی در این امورات هستیم . وقتی که داعش و گروه های تروریستی نتوانستند اوضاع را در عراق و لبنان و سوریه به هم بریزند و خط مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی را این ها از بین ببرند آمدند به دنبال جنگ نرم.

لبنان، سوریه و عراق مشکلات اقتصادی دارند و این ها توسط آمریکا تحت فشار بودند ، گروه های تروریستی آنجا خیلی فعالیت کردند ، بالطبع کاستی ها ، بی تجربگی هایی وجود دارد ، بالطبع احتمال فساد و مشکلات اداری وجود دارد و این ها آمدند از این مسأله سوء استفاده کردند و جریانی را به راه انداختند و با ارائه مطالبات به حق اما در پوشش و اهدافی فوق العاده خطرناک که آن براندازی بود.

در عراق، در لبنان چه مشکلاتی ایجاد کردند، پشت صحنه آمریکا، اسرائیل، عربستان، کشورهای کوچک عربی که بتوانند عراق و لبنان را دچار آشوب بکنند و مشکلاتی که طبیعی است در این کشورها نشانه بگیرند و جوانان ومردم را حرکت دهند برای براندازی نظام و شرایط طوری فراهم شود که یا یک دولت وابسطه و یا دوباره آمریکا و کشورهای اروپایی مستقر در این کشورها شوند و خط مقاومت شکسته شود.

الحمدلله در لبنان با بصیرتی که ایجاد شد، در عراق با شرایط خاصی این جریان در حال کنترل است و باید مردم این دو کشور مطلع باشند پشت این مطالبات به جای مردمی در رابطه با اصلاح برخی از امور اداری و اقتصادی که این مشکلات طبیعی است، ما تجربه ۴۰ ساله داریم ، پشت این ها باطل و اهدافی است که آمریکا دنبال می کند وجود دارد و باید این مردم هوشیار و آگاه باشند.

نکته دیگری که عرض می کنم یکی از مشکلات کاری ما در سطح ایران است که هم مسئولین محترم، هم مردم، هم جوان ها و هم تولید کنندگان و هم سرمایه گذار ها همه ناراحت هستند و آن مقررات نا مناسب ، کاغذ بازی بیخود و بی جهت و مقررات دست و پا گیر است. برای اجرای یک پروژه باید چندین امضا گرفت، چندین روز،  بلکه ماه از این اداره به آن اداره رفت تا بتوانند یک مجوز بگیرند برای ایجاد یک کار صحیح، یک تولید کوچک که چند جوان می خواهند انجام دهند.

با این مقررات دست و پاگیر و غیر ضرور که اصلاً نیاز نیست ، نمی شود پیشرفت کرد و کار کرد. آن کسی که می خواهد تولیدی ایجاد کند، کسی که می خواهد سرمایه گذاری بکند اگر به فکر کار خود نباشد، به فکر گرفتن این مجوزها و از همه سخت تر این وام های سنگین با بهره های سنگین بانک ها باشد اصلاً نمی شود کار و تولید کرد تا چه برسد به رونق تولید . این را باید حلاج کرد و با جلسات کوچک گرفتن و با انجام می دهیم و این ها حل نمی شود. در سطح ملی باید عزم جدی باشد و در استان ها هم کارگروه هایی تشکیل شود و سریع تمامی این قوانین دست و پا گیر شناسایی شود. یک جوان می خواهد یک تولیدی راه بیاندازد، این قدر باید این اداره و آن اداره امضا بگیرد و شما هم می دانید در اداره ها چقدر کار سخت است و یک امضا گرفتن چقدر مشکل دارد که دیگر ناامید می شود و کار را رها می کند. این را باید حلاج کرد و تا کی این کارها.

الآن باید فردی که می خواهد سرمایه گذاری بکند، جوانی که می خواهد تعاونی تشکیل دهند یک صبح تا ظهر به یک جا مراجعه بکنند و تمامی کسانی که باید امضا دهند یک جا نشسته باشند و امضا دهند و تمام شود. برخی از مسئولین محترم استان به خود بنده می گویند ما هم ناراحت هستیم.

حتی برای توسعه پروژه ای که مصوب است و خود دولت تصویب کرده ، آقایان دارند زحمت می کشند، می گویند هزار و یک مانع جلو خود ما می گذارند. نمی توان این طور کار کرد و باید این حلاج شود و اگر حلاج نشود جامعه رشد نخواهد کرد. همه چیز باید الکترونیک باشد و در یک فضای نصف روز این مسائل حل شود.

ما اشکال می گیریم که فلان کالا نیست، فلان کالا نیست. تعدادی جوان تحصیل کرده می آیند با چه مشکلاتی پولی تهیه کرده اند و می خواهند یک کارگاه بزنند، این قدر عذاب این ها می دهند که پشیمان می شوند. چگونه ما می خواهیم مقابله با تحریم بکنیم. باید درون خودمان نیز برای تولید مشکلات ایجاد بکنند و بعد استناد می کنند به ماده فلان، بند فلان، تبصره فلان و این ها را می شمارند. این ها را جمع کنید و حل کنید.

الآن دیگر برخی از جوان ها، تولید کنندگان، خود مسئولین می گویند ما دیگر نمی توانیم کار کنیم با این وضع، کار می کنیم  و یکباره مشکل برای ما ایجاد می کنند و جلو کار ما می گیرند.

این نکته مهمی است که ان شاءالله مسأله حل بکنند. اما در رابطه با بانک ها هفته آینده مطالب بسیار زیاد خواهیم داشت. بانک ها دچار بیماری اقتصادی هستند و در مسیر تولید و کمک به مردم و تولید کننده و خدمت به جامعه متأسفانه نیستند و این باید حل شود. ان شاءالله هفته های آینده صحبت خواهم کرد و امید دارم هم در دولت محترم و هم قوه قضائیه به زودی مسأله بانک ها را حل کنند و قوانین آن ها را حل کنند و بنده توضیح خواهم داد که هشت سال است بنده دارم این مطالب را عرض می کنم، فرمول ها را ارائه کردیم و متأسفانه نتوانستند و این باید حل شود.

تسلیت عرض می کنم شهادت امام حسن عسکری (ع) این امام بزرگوار در غربت و مظلومیت شهید شدند و همچنین تبریک عرض می کنم سالروز ولایت حضرت حجت ابن الحسن مهدی آل محمد (ص) و امیدوارم ان شاءالله مسلمان و شیعه خوبی برای آن حضرت باشیم ان شاءالله.

روز ۱۳ آبان را نیز گرامی می داریم ، روز مبارزه با جهان استکبار به سرکردگی آمریکا و همه عزیزان به ویژه دانشجویان و دانش اموزان در راهپیمایی آن روز سفارش و دعوت می کنم.

 

خطبه اول

تبریک عرض می کنم حلول ماه مبارک ربیع الاول و امید دارم همه اعمال شما ، عزاداری های شما در دو ماه محرم و صفر مقبول درگاه احدیت و مورد عنایت ائمه اطهار قرار گرفته باشد و به همین خاطر در خطبه اول پیرامون پاداش خدمت به اسلام و مکتب اهل بیت نکاتی عرض می کنم تا بدانید این دو ماه محرم و صفر و خدمت هایی که محبین اهل بیت در این دو ماه انجام می دهند دارای چه آثار و برکاتی است.

خداوند در قرآن می فرماید:« مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ» می فرمایند که هر کس شعائر الهی را ، یعنی هر چیزی که انسان را به خدا نزدیک می کند، شعور الهی انسان را بیشتر می کند، ایمان انسان را عمیق تر می کند تعظیم کند، بزرگ بپندارد، در مقام گسترش این شعائر تلاش کند این نشان از این دارد که قلب این شخص دارای تقوا است و کسی که اهل تقوا باشد محبوب خدا است.

یکی از شعائر الهی که جاودانه شده مراسم سوگ و عزای اهل بیت عصمت و طهارت است چنان که در این دو ماه محرم و صفر یک مدرسه آموزش آموزه های اسلامی تشکیل می شود. علما به منبر می روند، خطبا خطبه می خوانند، مرثیه سرایان مرثیه می گویند، مردم در مساجد، تکایا، هیئات شرکت می کنند و احیا می شود دوباره اسلام ناب محمدی (ص).

به همین خاطر است که ماه محرم و صفر و برنامه هایی که در آن است همه باعث ارتقاء سطح شعور اسلامی و فهم اسلام و اسلام ناب و اسلامی که تجسم آن اهل بیت عصمت و طهارت هستند عرضه می شود، به روز می شود.

شما اگر نگاه کنید سخنرانی هایی که در محرم و صفر ۵۰۰ سال قبل انجام می شده و مطالبی که گفته می شده با مطالبی که در امسال ذکر شد خیلی متفاوت است و به روز شده، یعنی قیام حضرت اباعبدالله الحسین (ع) که خود یک نمایش و نماد فهم اسلام ناب و اسلام حقیقی است هر سال هم احیا می شود و احیا می کند اسلام را و هم منطبق با شرایط روز می شود. هر کس به نحوی در این سوگواری و عزاداری و این بیان حقیقت ناب اسلام در زمان معاصر تلاش کند، تلاش برای خدا، اسلام و محبوبان خدا کرده است. لذا این همه کار بزرگی انجام داده است.

ولو اینکه این فرد کار کوچکی در یک هیئت، در یک مسجد یا حسینیه انجام داده باشد، کار بزرگ است ولو اینکه کار او اندک باشد ولی چون هدف او بزرگ است کار بزرگ می شود.

خداوند در قرآن می فرمایند:« إِنَّ اَلَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا اَلصّٰالِحٰاتِ» کسانی که ایمان دارند، یعنی کارشان برخواسته از ایمان است، نه حب النفس، نه حب البلد، نه حب المحل، نه حب المسجد« إِنَّ اَلَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا اَلصّٰالِحٰاتِ  إِنَّا لا نُضِیعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلً » کسی که کارش منبعث از ایمان است و کار شایسته ای می کند ما هیچ چیزی از کار او نادیده نمی گیریم و به کار او نظر داریم و پاداش می دهیم« فَمَن یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّهٍ خَیْراً یَرَهُ ».

این قدر

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.