نمازجمعه ۱ دی ماه ۹۶

 

زلزله زدگان غرب کشور در انتظار خبری خوش از استان بوشهر، مسئولین و مردم عزیز استان همتی مضاعف داشته باشند

خطبه اول

در خطبه اول بنا بر این گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم و از سبک زندگی اسلامی.

یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی که بسیار مهم و بر آن تأکید شده پرهیز از ایذا و اذیت و آزردن دیگران است.

یکی از اموری که نوعاً هم در خانواده، هم جامعه، هم در محیط کاری بسیار مورد بررسی و دقت است مسأله ی اذیت، آزردن و برخوردهای بد دیگران با انسان است، برخورد بد شوهر با همسر، همسر با شوهر، فرزندان با پدر و مادر و بالعکس، اقوام و خویشان با هم، افراد با مردم جامعه، جامعه با حوزه های کاری و اجرایی و بالعکس در حالی که اسلام تأکید فراوان دارد که باید مردم چه در خانواده، چه در محیط کاری، چه در بازار، چه محیط اجتماعی بال هم باشند و بار هم نباشند، دست یکدیگر را بگیرند و پای یکدیگر را نگیرند.

به همین خاطر است که در بررسی های آماری در جامعه یکی از عوامل دوری مردم از یکدیگر، دوری اعضای یک خانواده، خویشان، اقوام، افراد در محیط کاری، در جامعه دل آزردگی از برخی ار افراد است، افرادی بودند، افرادی هستند که با اذیت و آزردن دیگران اسباب فاصله، قهر و دوری را فراهم کرده اند.

به همین جهت است، بنای اسلام این است که یک خانواده، یک جامعه باید در کنار هم ، پشتیبان هم، در خدمت هم با روح گذشت و نادیده گرفتن اشتباهات دیگران در کنار هم یک زندگی پر از مهر و محبت و رحمت داشته باشند.

این اذیت و آزار اقسامی دارد که در قرآن و روایات به آن اشاره شده و در برخی از جهات تصریح شده.

یکی از نمونه های آزردن، اذیت کردن، آزردن خدا است. انسان با گناه، با کفران نعمت، با شرک، کفر، نفاق خدا را بیازارد. کسانی هستند که خدا را می آزارند.

یک نمونه ی دیگری از اذیت و آزار، آزردن خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) است. با گناه، کفران نعمت اسلام، آزردن اهل بیتش، پیروی نکردن از هدایت هایش، حق نشناسی در قبال زحمات طاقت فرسایش و این باعث اذیت و آزار پیامبر می شود. همانا کسانی که اذیت و آزار می رسانند به خدا و پیامبرش، آثار این اذیت و آزار انحراف و ابتذال و سقوط شخصیت انسان است و از آن طرف لعنت خدا در دنیا و آخرت.

خود خداوند آن ها را لعنت می کند. لعنت خدا یعنی نفرین و نزول عذاب. این لعنت خدا، نفرین و عذاب نه تنها در آخرت است، در دنیا هم می باشد. و خداوند برای آن ها عذابی بس خفت بار مهیا کرده است.

گروه سومی که انسان ها اذیت و آزار می رسانند به جامعه ی انسانی است. در خانواده، آزار رساندن به همسر، به شوهر، بچه ها  اذیت کردن و آزردن دل پدر و مادری که یک عمر برای آن ها زحمت می کشد. این هم یک نوع آزردن است که اسلام ممنوع کرده که آثار و عواقب بسیار بدی دارد.

در همین آیه ای که قرائت شد خداوند ادامه می دهد کسانی که مردان مؤمن الهی را اذیت می کنند، زنان مؤمن را می آزارند، حالا این مرد مؤمن، مسلمان، شوهر است، همکار است، همسایه است، مراجعه کننده به اداره است، و زنان مؤمن که می تواند همسر باشد، زنان خویشان باشد، مادر باشد، می گوید کسانی که اینان را اذیت می کند، دل آن ها را می شکند، موجب نگرانی آنان می شوند بدون اینکه این ها کار بدی کرده باشند.

بسیاری از قهرها، بسیاری از حرف هایی که دیگران در قبال هم می زنند سوء تفاهم است، فکر کرده که آن فرد در قبال او حرفی زده یا نسبت به او بدگمان است یا عمل بدی انجام داده می آید و می خواهد تلافی کند یا رفع اتهام کند، می آید در قبال فردی که فقط فکر کرده، گمان کرده، خبری به گوش او رسیده کاری می کند که دل او آزرده شود و بعد مراجعه می کند، بعد از مدتی و می بیند که همچنین چیزی نبوده است.

چقدر مرد هایی که بخواطر نمامی دیگران از همسرانشان ناراحت شده اند و بعد ملاحظه کرده اند و دیدند که واقعیت ندارد.

چقدر همسرانی که آمدند نمامی کردند علیه شوهرانشان و آن ها هم تصمیمات غلط گرفتند و بعد متوجه شدند که اصلاً واقعیت ندارد. در رابطه با بچه هایشان رفتند پیش والدینشان بدگویی کردند و پدر و مادر ناراحت شدند و برخورد کردند با این بچه ها اما هیچ واقعیت نداشته.

همکار نسبت به همکار بدگمان کردند، جامعه نسبت به هم بدگمان کردند اما واقعیتی نداشته و بعد انسان با یک توهم که واقعیت ندارد و دیگران با هر انگیزه ای زمینه ی آن را فراهم کرده اند یا خود انسان به خواطر تحلیل غلطی یا برداشت غلطی بد گمان شده بیاید و آن فرد را اذیت و آزار کند.

و همانا کسانی که مردان و زنان مؤمن را آزار می رسانند بدون اینکه این ها گناهی داشته باشند این ها بار سنگینی به دوش خود گذاشته اند که آن بهتان و توهم و گناهی بس عظیم و آشکار است.

به همین جهت است که اسلام می گوید خدا و پیامبر و جامعه ی اسلامی را نیازارید. موجب این شوید که چون یک شخصیت الهی و اخلاقی در محیط زندگی خود همه در کنار شما احساس امنیت کنند، احساس کنند که در یک فضایی پر از مهر و محبت هستند. با اخلاق، با رفتار، با عفو، با گذشت و خوش بینی نسبت به دیگران و آزار ندادن و حتی اگر دیگران انسان را آزار دادند او چنان خوب عمل کند و برخورد خوب داشته باشد، این اخلاق اسلامی است.

این اذیت گاهی لفظی است و انسان کلام بدی به دیگران می گوید، گاهی رفتاری است و قهر می کند، ذفت و آمد نمی کند، بچه با پدر و مادر این کار را می کند و قهر می کند، همسران قهر می کنند، رفتار نا مناسب و گاهی هم سکوتی است، انسان مؤمنی را دارند غیبت می کنند، دارند تهمت به او می زنند و انسان سکوت کند، خوب این هم اذیت و آزار به مؤمن است و می گوید چرا دفاع نکردی. اگر کسی در قبال شما چنین حرف هایی بد می زد توقع داشتی من از شما دفاع کنم ، چرا شما دفاع نکردی و گاهی این اذیت به شکل سکوت است.

حضرت ختمی مرتبت (علیه آلاف تحیه و الثناء) کلامی دارند و می فرمایند : اگر کسی یک انسان مؤمن را آزار دهد گویا من را آزار داده است. اگر کسی موجب اذیت و آزار و حزن و اندوه و دل شکستگی مؤمنین شود و بعد دنیا را به او بدهد این کفاره ی آن دل شکستگی نمی شود و هیچ اجری هم نسیب او نمی شود. شکستن دل و آزردن دنیا هم کفاره ی آن نیست و شکستن دل خیلی کار بدی است به ویژه کسانی که در قبال انسان حقی دارند مثل پدر و مادر ، مثل کسانی که خدمت به جامعه می کنند.

اما اگر کسی آمد زندگی خود را بر این بنا گذاشت که خدمتگذار خانواده خود و جامعه باشد، در محیط جامعه انسانی مفید و اخلاقی باشد ، او تنهایی خدمت به مردم می کند اما تمام مردم به او خدمت می کنند .

امام صادق (ع) می فرماید: کسی که اذیت و آزار به مردم نمی رساند او یک دست و یک برخورد بد با مردم ندارد اما تمام مردم با او برخورد بد نخواهند داشت چون انسانی است که همه خدمت به مردم کرده و دل کسی را آزرده نکرده است.

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در پیام خود به اجلاس سراسری نماز نکاتی مهم نگاشتند که بنده به یکی از آن نکات اشاره ی تحلیلی می کنم.

معظم له فرمودند که یکی از اموری که نیاز است تمامی مسئولین فعالیت کنند و دیگران را دعوت به آن کنند نماز است . در ادارات، در محیط های کاری، در فضای عمومی، نماز است که باعث نجات انسان از انحراف و ابتذال و خطا و مایه ی کمال انسان می شود و فضایی پر از صمیمیت و حضور در محضر خدا می آفریند و باعث این می شود که انسان با خدا ارتباط داشته باشد. به همین جهت مساجد، بانیان مساجد باید روی اقامه ی صلاه در مساجد که مساجد فلسفه ی وجودیشان برای همین معنا است، اولین فلسفه ی وجودی مسجد برای نماز است. صبح، ظهر و عصر، مغرب و عشاء با امامت یک روحانی خوب و پاک این فریضه را انجام دهند.

میلاد حضرت مسیح روز دوشنبه است، گرامی داشته و به همه ی موحدان عالم به ویژه مسیحیان تبریک عرض می کنم.

حضرت مسیح پیامبر رحمت، صلح، حمایت از محرومان و مظلومان و مقابله با ظالمان و مستکبران بوده اند که متأسفانه الآن ما می بینیم سران برخی از کشورهایی که به ظاهر ادعای مسیحیت می کنند بر خلاف آموزه های حضرت مسیح به دنبال ظلم و ستم جهانی هستند و متأسفانه اربابان کلیسا یا حمایت می کنند یا سکوت و این خلاف سیره ی حضرت مسیح است.

روز سه شنبه روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلاهای طبیعی است. بلاهای طبیعی مثل سیل و زلزله در برخی از کشورها قابل پیشبینی است یعنی در جغرافیای گسل زلزله هستند، شرایط زیست محیطی آن ها این گونه است که استعداد جاری شدن سیل را دارند مثل خود ایران.

خوب مسئولین گرامی باید این موضوع را کارشناسی دانش بنیان کنند و برای کاهش تلفات و آسیب ها برنامه ریزی از پیش شده در تمامی استان ها داشته باشند و این طور نباشد که در استان عزیز کرمانشاه وقتی زلزله بیاید به دنبال کانکس باشند و مردم در سرما با آن شرایط روحی سخت تحمل این مشکلات کنند. یعنی همه چیز از قبل فراهم باشد که اگر زلزله بیاید تمامی امور فراهم باشد نه اینکه وقتی مسأله واقع و بحرانی شد آن وقت به فکر بیافتیم.

قبل از آمدنم به نمازجمعه با کرمانشاه تماس گرفتم و سؤال کردم شرایط چگونه است، اظهار نگرانی کردند با اینکه تمامی مسئولان به ویژه مقام معظم رهبری در این امر شخصاً ورود پیدا کردند ولی حجم آسیب ها بسیار بالا است. خوب از قبل باید مسئولان اجرایی کشور، مسئولان اجرایی هر استان تجربه داشته باشند و از قبل احتمال دهند و همه چیز فراهم بکنند. در زلزله شنبه خود شما شاهد بودید که مردم استان یک دست کمک کردند و سریعاً خیلی از امور فراهم شد. مقام معظم رهبری پیام دادند و همه انسان ها پای کار آمدند، کانکس ها سریع آماده شد و واقعاً یک حماسه ای مردم استان آفریدند و همه ی کسانی که تلاش کردند اما حجم آسیب در کرمانشاه و غرب کشور بسیار بالا است و تقاضا داشتند که من از همین تریبون محضر مردم شریف استان عرض می کنم. ما خودمان تجربه ی زلزله داشته ایم و می دانیم که چه شرایطی است ، آن ها نیاز به خانه دارند و به بنده پیشنهاد کردند که از مردم شریف استان تقاضا کنید، از مسئولین تقاضا کنید، هر چند سپاه هر استان متکفل ساخت چند روستا شده اما الآن ما نیاز داریم علاوه بر آن صد خانه مردم استان متکفل بشوند. استان بوشهر صد خانه یک روستا متکفل شوند و هر خانه هم ۴۰ میلیون تومان گفته اند ما می سازیم و تحویل می دهیم. یعنی ۴ میلیارد تومان.

من تقاضا می کنم از مردم عزیز، خیرین، مسئولین همت کنند و ان شاء الله تا اواسط هفته ی آینده این خبر خوش را به مردم غرب کشور بدهیم که مردمان عزیز و ولایتمدار استان بوشهر این کار بزرگ را خواهند کرد چون همیشه پیش قدم هستند و در این کار هم پیش قدم خواهند بود.

روز چهارشنبه ولادت حضرت امام عسکری است به حضرت بقیه الله الاعظم تبریک عرض می کنیم، همچنین مقام معظم رهبری و امیدواریم در دنیا و آخرت رهرو آن حضرت و در آخرت مورد شفاعتشان باشیم.

روز پنجم دی روز گرامیداشت سپاه حفاظت هواپیمایی است. عزیزانی که کاری بزرگ در تاریخ انقلاب انجام دادند و حماسه ای را آفریدند. جهان استکبار به دنبال شکست و تحقیر ایران انقلابی در سطح بین المللی بود و یکی از آن راه ها که در فضای بین المللی کاملاً مشهود است پروازهای هوایی است. به کمک مزدوران داخلی خود، منافقین در تلاش بودند که قدرت و اقتدار نظام اسلامی را در فضای بین المللی با ربایش هواپیماها، وادار کردن مردم به مصاحبه، پناهندگی و بسیاری از این امور بشکنند اما سپاه عزیز حفاظت هواپیمایی یک حماسه آفرید و تمامی توطئه های آن ها را شکست داد و الآن هم چنین است سپاه ما، بسیج ما، نیروهای مسلح ما دشمنان اگر بخواهند کوچکترین تعرضی بکنند با بزرگترین دفاع و شکست آن ها روبرو خواهند کرد.

روز جمعه ی آینده سالروز وفات حضرت معصومه (س) است. بزرگ بانویی که در تاریخ اسلام، تشیع و ایران نقش بسیار سرنوشت سازی ایفا کرد. چنان مهم است که امام صادق قبل از تولد حضرت معصومه (س) فرمودند: هر کس او را زیارت کند بهشت نسیب او خواهد شد. امام کاظه (ع) فرمود: پدرش به فدایش باد و این چنین شخصیتی است.

ان شاءالله من تقاضا می کنم از تمامی مراکز فرهنگی استان مساجد، هیئات، حسینیه ها، زینبیه ها پیرامون شخصیت این بزرگ بانو مراسم برگزار بکنند و به سوگواری و تبیین نقش و آموزه های مکتبش بپردازند.

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.