نجات قدس از چنگال رژیم صهیونیستی یکی از آموزه‌های دین اسلام است

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول در ماه مبارک رمضان بنا بر این گذاشته ایم که از بهترین عمل در این ماه سخن بگوییم و در این جمعه آخر، روز قدس یکی از مهمترین اعمال در این ماه محضر مبارک شما به اختصار آموزه ای عرض می کنم.

امیر مؤمنان امام علی بن ابی طالب سؤال کردند از خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) بهترین عمل در این ماه چیست؟، فرمود:« الورع ان محارم الله» تقوای تام و تمام و پرهیز از حرمت شکنی نسبت به حریم خدا با گناه.

یکی از این محارم الله عدم توجه به امور مسلمین است. مسلمین جهان، مسلمین کشور، مسلمین استان و شهرستان، شهر، روستا و اقوام، امورات و مشکلاتی دارند ، چالش هایی دارند، انواع و اقسام چالش ها و اگر انسان قلباً توجه به این امور نداشته باشد و از آن طرف دستش برسد اقدامی کند و اقدام نکند و از آن بدتر بر شدت این بحران و چالش با سکوت و یا همکاری بیافزاید یکی از محرمات الهی است و به همین خاطر است که نبی مکرم اسلام حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) فرمودند:« مَنْ أَصْبَحَ لَا یَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِینَ فَلَیْسَ بمسلم » اگر شخصی روزگار را بگذراند و هیچ اهتمامی به امور مسلمین نداشته باشد، این اساساً مسلمان کاملی نیست و دارای یک اسلام تراز نیست و اسم مسلمان بر خود گذاشته، صورتی اسلامی دارد اما سیرتی اسلامی ندارد.

اگر در جامعه خودش، در جغرافیای زیستی ملی  خودش مشکلاتی مسلمین داشته باشند و بتواند حل کند ولی انجام ندهد مثل همین حماسه مواسات که مردم در بحران ها به هم کمک کردند یا مشکلاتی که در خط مقاومت ایجاد کردند ، مردم و کشور مسلمان ایران به فرمان مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای اقدام به حمایت کردند و از همه مهمتر مسأله فلسطین که با آغاز انقلاب اسلامی ایران، انقلاب اسلامی با تمام وجود کنار مردم مظلوم فلسطین قرار گرفت. این یک آموزه اسلامی به معنای دقیق کلمه است.

امیر مؤمنان فرمودند:هر کس به ضرر مسلمانی همکاری کند با ظالم از اسلام جدا شده اند، آن کشورهایی که دارند کمک می کنند به رژیم اشغالگر قدس طبق این بیان از اسلام فاصله دارند و این عادی سازی روابط و این کمک نشان از این دارد که این ها از اسلام فاصله گرفته اند.

بنابراین یکی از آموزه های اسلامی این است که به امور مسلمین در تمامی ابعاد از نزدیکترین تا دورترین توجه داشته باشیم و تا آنجایی که می توانیم کمک کنیم از ظلمی که به آن ها می شود و گرفتاری هایی که دارند .

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با تشکل های دانشجویی به دانشجویان عزیز مطالب بسیار مهمخ و راهبردی ایراد فرمودند که به برخی از فرازهای مهم آن اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند دانشگاه محل نخبه پروری و حل مشکلات و پیشرفت کشور است، مرکز تولید علم، رشد علمی و تأمین کننده اقتدار ملی است. فرمودند انقلاب به دانشگاه هویت، آرمان، شخصیت و استقلال و افق دید بخشید، دانشگاهی که توسط غرب تأسیس شده بود، تأمین کننده اهداف غرب بود انقلاب آمد و او هویتی اسلامی و انقلاب گرفت، جنبش نرم افزاری در آن ایجاد کرد و مرکز اقتدار ملی ایران گشته.

فرمودند دشمنان به دنبال هویت زدایی و آرمان زدایی در دانشگاه هستند و بالطبع دانشگاه به دنبال هویت اسلامی انقلابی خود و آرمان گرا باشد . فرمودند دانشگاه باید کانون تزریق امید به کشور و از مسئولان کار جدی و واقعی مطالبه کند.

روز قدس را گرامی می داریم و صمیمانه از حضور حماسی شما مردم ، مردم عزیز، گرانقدر ، کم نظیر استان بوشهر تشکر و قدردانی می کنم مثل همیشه، همانند تاریخ شکوه دیگری در کتاب زرین افتخارات خودتان افزودید با این حضور پر بصیرت، ولایی و هوشمندانه و به موقع، صمیمانه از همه برگزار کنندگان به ویژه شورای هماهنگی تبلیغات تشکر و قدردانی می کنم و به کشورهایی که به دنبال عادی سازی روابط هستند یک تذکر می دهیم که هر کس با رژیم اشغالگر قدس همراه شود با رژیم اشغالگر قدس سقوط خواهد کرد.

پروژه خاور میانه جدید و این عادی سازی روابط که این آمریکا و اسرائیل به دنبال این هستند به دنبال این هستند که همیشه خود را نجات دهند در سراشیبی سقوط و انهدام هستند، کشورهای عربی به هوش باشند که خود را مبتلا به سقوط در چاهی که رژیم اشغالگر قدس برای آن ها کنده نکنند.

روز کارگر، همچنین روز معلم و سالروز شهادت استاد مطهری و روز ملی خلیج فارس را نیز گرامی می داریم و در رابطه با کارگران از همه کارفرمایان تقاضا می کنم به موقع و عادلانه حقوق این عزیزان پرداخت شود و تکریم معلمان و حوزه تلاش در عرصه تعلیم و تربیت نیز عزیزان توجه ویژه به معلمان داشته باشند و همچنین روز ملی خلیج همیشه فارس نشان از عزت، اقتدار و مدیریت ایران در عرصه دریاها می باشد.

در آخر توصیه می کنم به همه عزیزانی که در حوزه های مختلف دانشی مشغول به کار هستند دانش بنیان بودن اساس پیشرفت است و به همین جهت به دو مرکز مهم مستقر در استان ، وزارت نفت تقاضا می کنم دانشکده نفت هر چه سریع تر در بوشهر، استان بوشهر تأسیس کنند با توجه به جزب نیروهای بومی و همچنین از سازمان انرژی اتمی تقاضا دارم تمامی رشته ها و دانشکده انرژی هسته ای در بوشهر تأسیس کنند و انجمن هایی که در این رابطه وجود دارد.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.