مطالبه مردم اجرای قانون حجاب است

حضرت حجت الاسلام والمسلمین جمالی امام جمعه محترم موقت بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 16 دی ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

حضرت حجت الاسلام والمسلمین جمالی امام جمعه محترم موقت بوشهر پس از سفارش به نمازگزاران به تقوای الهی بیان کردند:

سالروز وفات حضرت ام البنین را ، مادر چهار شهید کربلا را، مادر حضرت ابالفضل العباس را خدمت همه شما محبین و علاقه مندان آن حضرت تسلیت عرض می کنم و خداوند متعال را به جهت نزول باران رحمت شاکر و سپاسگزاریم.

قرآن کریم در آیات متعددی الگوهایی را برای زندگی ما معرفی فرمودند. « ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ» خداوند متعال وقتی یاد می کند از همسر فرعون و در آیه بعد«و مریم بن عمران» که یاد از حضرت مریم می کند این دو شخصیت را به عنوان الگو برای زنان معرفی نمی کند، قرآن می فرمید:« « ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِینَ آمَنُوا » یعنی برای همه مؤمنین، این دو بانوی بزرگ الگویی برای همه هستند، چه مرد و چه زن و این نشان می دهد که جایگاه زن در اسلام با آن نگاه غرب خیلی فاصله دارد، نگاه به غرب نگاه به جنسیت زن است اما نگاه قرآن نگاه به انسانیت زن است.

یکی از این الگو ها حضرت ام البنین (س) می باشد. شخصیت بزرگواری که در تاریخ نوشته اند که محبت و ایثار ایشان نسبت به اهل بیت در اوج خود قرار داشت، شخصیتی که وقتی وارد در منزل حضرت امیرالمؤمنین شد عرضه داشت که یا امیرالمؤمنین من را در خانه فاطمه صدا نزنید، چرا؟، چون این بچه ها به یاد مادرشان می افتند و مقایسه می کنند، من به عنوان خدمتگزار فرزندان حضرت زهرا (س) هستم. یعنی عشق و علاقه به ولایت به تمام معنا، آن نقش همسری که ایشان ایفا کردند و تربیت فرزندانی که ثابت قدم در کنار امام خودشان تا آخرین لحظه ماندند، خیلی مهم است، در واقعه کربلا با حضور این جمعیت چند هزار نفری، لشکر چند هزار نفری در مقابل یک لشکر ۷۳ نفره امان نامه می آورند و حضرت اباالفضل العباس این امان نامه را به صورت آن ها می زند، این را از دامن و مکتب مادری مثل حضرت ام البنین یاد گرفته است.

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای، ایشان چه زیبا فرمودند در دیدار با بانوان در همین ۱۴ دی ، ایشان فرمودند نقش زن، نقش تنفس در خانه است، یعنی زن تعیین می کند که فرزند چگونه فکر کند؟، چگونه تصمیم بگیرد؟، در آینده چه شخصیتی به خود بگیرد؟ و نقش حیاتی که زن دارد. بله می شود تربیت فرزندی مثل حضرت ابالفضل العباس و برادران شهیدشان، عبدالله، عثمان و جعفر.

امروز هم مادران شهدا، همسران شهدا، خانواده های معزز شهدا و ایثارگران الگوی جامعه ما هستند، یعنی نگاه ما به سمت مادران شهدا می باشد، امروز که سالروز شهادت شهید بزرگوار شهید علم الهدی هم می باشد و روز شهدای دانشجو هم می باشد مادر این شهید بزرگوار می آید خدمت حضرت امام (ره) و می گوید من خواسته ای دارم، می گویند مادر شهید است و بالاخره ، عرضه می دارد که حضرت امام من فرزندم شهید شده و اجازه بدهید اسلحه فرزندم که بر زمین مانده را من بردارم، بله این ها الگوی امروز ما هستند، یعنی ادامه راه فرزند شهیدش را خودش برود، اسلحه را خودش به دست بگیرد، می گوید من مادر شهید اولین نفر هستم و این درسی برای امروز ما می باشد.

مادر شهیدان جواد نیا وقتی آمد خدمت حضرت امام (ره) عکس های شهیدشان را با خود برده بودند، مادر چهار شهید، عکس های فرزندان شهیدش را آوردند خدمت حضرت امام، اولین را نشان دادند، گفتند ایشان آقا در راه اسلام شهید شدند، دوم را نشان دادند، سوم را نشان دادند و دیدند شانه های امام دارد تکان می خورد و امام دارد گریه می کند، عکس ها را جمع کرد و گفت امام من چهار شهید دادم که اشک شما را نبینم،الگوی همه ما امروز این مادر شهید است و مادران و همسران شهدا، چهار شهید داده برای اینکه ولی زمانش، اشک نایب امام زمانش را نبیند، این خیلی مهم است.

ان شاءالله که خداوند متعال راه ما و مسیر زندگی ما را راه شهدا قرار دهد، ان شاءالله.

 

خطبه دوم

حضرت حجت الاسلام والمسلمین جمالی امام جمعه محترم موقت بوشهر پس از سفارش به نمازگزاران به تقوای الهی بیان کردند:

مجدداً سالروز وفات حضرت ام البنین (س) را تسلیت عرض می کنم، روز تکریم مادران و همسران شهدا می باشد و همه ما و نهادها و مجموعه ها موظف به خدمت به خانواده های معزز شهدا و ایثارگران هستد.

مقام معظم رهبری فرمودند وظیفه قدردانی از ایثارگران به ویژه شهیدان فریضه ای عینی و تعینی و همیشگی است، دیگر تکلیف برای همه ما روشن است.

متأسفانه روزنامه فرانسوی به رهبر عزیزتر از جانمان مقام معظم رهبری توهین کردند، البته این مسبوق به سابقه است. آن ها یک زمانی به قرآن توهین کردند و یک زمانی به پیغمبر اسلام توهین کردند و امروز هم می بینیم به مقام معظم رهبری توهین می کنند. این ها همه می دانند که امروز مانع اصلی جبهه استکبار و استعمار شخص مقام معظم رهبری است و آن ها در مقابل تفکرات و مکتبی که امروز الحمدلله دارد در سراسر دنیا به گوش آزادی خواهان می رسد مقاومت می کنند، ما هم محکوم می کنیم این توهینی که صورت گرفته.

شنبه ۱۷ دی سالروز اجرای طرح استعماری حذف حجاب به دست رضا خان است در سال ۱۳۱۴ . وقتی که رابرت مرداک یهودی به عنوان پدر رسانه ای دنیا اعلام می کند تمام هدف ما، خوب رسانه های زیادی تحت پوشش ایشان بود، وقتی ایشان می گوید که هدف قطعی ما یک کلمه است و ما به جنگ یک کلمه می رویم و می خواهیم آن را از تأثیر بیاندازیم و آن هم کلمه مقدس مادر است، دشمن جبهه را مشخص کرده و هدف را مشخص کرده، جنگ با کلمه مقدس مادر و تمام همتشان را هم برای این موضوع و مسأله گذاشته اند. وقتی دشمن این طور اعلام می کند ما نمی توانیم در کنار موضوع حجاب به آسانی عبور کنیم و بگوییم این هم مسأله ای مثل دیگر مسائل، نه دشمن این طور نگاه نمی کند . بله مقام معظم رهبری فرمودند عده ای که حجاب آن ها حجاب ناقصی است، آقا فرمودند ضعیف الحجاب، این ها از دایره انقلاب خارج نیستند و این گونه نیست که اگر کسی حجابش ضعیف بود یا حجابی که مدنظر است رعایت نکرده از این دایره خارج است گرچه کار، کار اشتباهی است و آقا هم فرمودند کار اشتباهی است اما حساب این گروه با کسانی که به قصد دهان کجی به خون پاک شهدا کشف حجاب می کنند با هم متفاوت است و این ها با هم فرق می کند و مسلماً ما نمی توانیم یک رفتار نسبت به هر دو گروه داشته باشیم و مؤمنین و مؤمنات نمی توانند بپذیرند که خانمی که کشف حجاب می کند، البته تعدادشان کم است اما همین تعداد کم هم بالاخره آسیب می رساند به وجهه این شهر، قبلاً هم عرض کردم بانوان بوشهری نجیب ترین بانوان کشور هستند طبق آمارهایی که اهلام کردند اما ما نباید اجازه دهیم این تعداد محدود بخواهند آسیب بزنند. نمی پذیرند خانواده های معظم شهدا و ایثارگران نسبت به این موضوع هم گله دارند. نمی شود یک خانمی کشف حجاب کرده وارد یک مجموعه ای شود، حالا مجموعه اداری، غیر اداری، بالاخره هر مجموعه ای که ارتباط با این نظام و انقلاب دارد و مجوزش را دارد می گیرد و خدمات به آن داده می شود خیلی راحت بیرون می آید و حتی وقتی تذکر به آن مجموعه هم داده می شود اعتنایی نسبت به آن ندارد.

آنچه که مطالبه است اجرای قانون است و فرا تر از قانون کسی به دنبال موضوع دیگری نیست. قانون حجاب که ابلاغ هم شده، شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ کرده همین اعمال شود و به همین قانون عمل شود.

بله اصل حجاب یک ضرورت دینی است و شرعی است.

۱۹ دی ماه را داریم سالروز قیام خونین مردم قم در سال ۵۶ که آخرین میخ ها را بر تابوت نظام منحوس شاهنشاهی زد.

اما نکته آخر و عرض آخر بحث مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است. دولت دارد تلاش خود را در این عرصه انجام می دهد برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم اما واقعاً باز کردن این بندها و گره ها از پای اقتصاد با کمک از مبانی دینی، علمی، متخصصین جوان و خوش فکر و تجربه های به دست آمده و البته اقدامات شجاعانه با قطع دست افرادی که سودجو هستند می تواند ان شاءالله مشکلات اقتصادی و معیشتی را هم ان شاءالله بر طرف کند.

بحث اجاره منازل که واقعاً امروز جوان ها را که قصد ازدواج دارند با مشکل مواجه کرده، ان شاءالله با تدبیر بزرگواران این مشکلات هم رفع شود.

در ادامه مرثیه حضرت ام البنین (س).

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.