مشکل لغو و تأخیر پرواز های بوشهر هر چه سریع تر برطرف شود

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته بوشهر:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

ایام سوگواری حضرات معصومین علیهم آلاف تحیه و الثناء به همگان تسلیت عرض می کنم. رحلت جان گداز رسول خدا خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و همچنین امام مجتبی کریم اهل بیت و حضرت ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا علیه آلاف تحیه و الثناء و به همین خاطر پیرامون سبک زندگی اسلامی از نگاه حضرت ثامن الحجج (ع) نکاتی به اختصار عرض می کنم.

از آن حضرت سؤال شد بهترین بنده خدا کیست؟، خیلی نکته دقیقی است، دارای چه ویژگی ها و صفای است؟، آن حضرت شش میزان را بیان کردند.

فرمودند:« اَلَّذینَ اِذا اَحسَنُوا أَستَبشَروُا ».» بندگان خوب خدا و بهترینشان این گونه هستند که زمانی که کار خیر انجام می دهند، احسان و نیکی می کنند خوشحال می شوند و در پوست خود نمی گنجند چون خود را واسطه فیض رحمت و احسان الهی به بندگان خدا می بینند « إن الله یحب المحسنین» خود را محبوب خدا می دانند، خداوند اهل احسان را دوست دارد و لذا خوشحال می شوند که محبوب خدا هستند.

دوم« وَ اِذا اَسائُوا اِستَغفَروُا » زمانی که کار بدی می کنند، مرتکب کاری می شوند که پسندیده نیست و حسن فعل ندارد و سوء فعل می باشد. استغفار می کنند و متوجه هستند که کار بدی می کنند ، این طور نیست که توجه نکنند کار بد کردند و عبور کنند و عادت بشود برای آن ها ، ناراحت می شوند، تکان می خورند ، وجدانشان فعال می شود، پشیمانت می شوند و استغفار می کنند و یکی از ویژگی های استغفار این است که قصد می کنند دیگر مرتکب نشوند.

سوم« وَ اِذا اُعطوُا شَکَروُا » زمانی که چیزی به آن ها عطا می شود، هدیه ای داده می شود شکر گزار هستند و این طور نیستند که کسی به آن ها خوبی کند نادیده بگیرند، چشمشان ببندند، با معرفت و با ظرفیت و قدردان هستند. این طور نیست که نمکی بخورند و نمکدان بشکنند، کسی کار خوبی برایشان کرد تشکر و قدردانی می کنند، عنایتی خدا به آن ها کرد سپاسگزار درگاه خدا هستند و اهل شکر هستند.

چهارم« وَ اِذَا ابتَلَوا صَبَرُوا » زمانی که برخورد می کنند به مشکلی صبر می کنند، در مقابل مشکلات زانو نمی زنند و تسلیم نمی شوند، این طور نیست که وقتی مشکلی به آن ها روی آورد اعصابشان به هم بریزد، مدیریتشان دچار مشکل شود و در حالتی به سر ببرند که نتوانند این مشکل را حل کنند، اهل صبر هستند. حالا چه مشکل شخصی باشد، چه خانوادگی باشد، چه اجتماعی و چه ملی باشد، صبور هستند و شکیبا و این یکی از ویژگی های مهم انسان های با ارزش و با شخصیت است و بدانیم هر کس سوار بر مرکب صبر شد قطعاً موفق می شود و اما اگر کسی صبور نبود و مشکل به سراغش آمد تسلیم شد، این قطعاً دچار بحران شخصی فردی و اجتماعی خواهد شد.

ششمین نکته عفو در صورت خشم نسبت به کسی که به او کار بد کرده « وَ اِذا غَضِبُوا عَفَوا » زمانی که غضب می کند یک نفر نسبت به آن ها بدی کرده ، نسبت به آن ها خلاف مروت مرتکب شده، انسان های بزرگ این هستند که عفو می کنند و زمانی که آن ها را رنجاندند این ها روحیه پاسخ ندارند و عفو می کنند.

این کلام رسول خدا (ص) است که می فرماید:« إنَّ اللّه عَفُوٌّ یُحِبُّ العَفوَ » خداوند بخشنده است ، بسیاری از امور بد را نادیده می گیرد و دوست دارد عفو کند. و باز می فرماید:کسی که عفو او زیاد است عمرش طولانی می شود، خداوند می فرماید از بسیاری از مشکلات گذشتی و لیاقت داری بیشتر زندگی کننی.

این شش ویژگی بندگان ممتاز خدا است از زبان مبارک عالم آل محمد (ص) بیان شده که ما امشب در سوگ آن بزرگوار عزادار هستیم و اگر می خواهیم راه و رسم اهل بیت علیهم السلام پیشه بگیریم این کرامات و هدایت های ان ها است، این سراط مستقیم الهی است که تجلی در کلام معصومین (ع) دارد و خد اوند ان شاءالله به همه ما این توفیقات عنایت بفرماید.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در رابطه با نوع تعامل جمهوری اسلامی ایران با جامعه بزرگ جهانی در حوزه روابط سیاسی مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند.

فرمودند که نظام جمهوری اسلامی در رابطه با تعاملات خارجی این طور نیست که متکی به ارتباط خاص و محدود به چند کشور، آن هم غربی باشد، سیاست نظام جمهوری اسلامی تعامل با هر کشوری است که یک تعامل مثبت ، صحیح، بر پایه عدالت با نظام ما دارد و کشورهایی مثل آمریکا، رژیم اشغالگر قدس که از ابتدا بنای مخالفت و ستیز با نظام ما گذاشتند. فرمودند سیاست خارجی نظام ما سیاستی است که تنها منحصر به این چند کشوری که در تاریخ جهان به استعمار و استثمار و ظلم و ستم مشهور است محدود نیست و این نگاهی ارتجاعی است بلکه کشورهای آسیایی، آمریکای لاتین، افریقا کشورهایی است که باید با این ها ارتباط داشته باشیم که الآن الحمدلله در دولت حضرت آیت الله رئیسی این مراعات می شود و این گستردگی و نگاه به روز بر مبنای مصلحت و حکمت و عزت دارد طراحی می شود و افق های نوینی برای ایران باز شده و این ارتباطات دارد آثار خود را نشان می دهد.

تشکر و قدردانی می کنم از تمامی بزرگوارانی که در ماه محرم و صفر تلاش کردند که مکتب اهل بیت چراغش روشن باشد، پر نور تر و فضایی انجام شود که مردم با معارف این مکتب اهل بیت که همان اسلام ناب محمدی (ص) است آشنا شوند.

موکب داران اربعین حماسه آفریدند، مساجد، حسینیه ها، زینبیه ها، روحانیت، جامعه مداحان، مرثیه سرایان، بانیان مساجد، خادمان، رسانه به ویژه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، خیرین، ستاد عتبات، سازمان تبلیغات، اوقاف و امور خیریه، نهادهای امنیتی و انتظامی و نیروهای مسلح، سپاه، بسیج، اصحاب هنر، تعزیه گران، مؤسسات مختلف فرهنگی، مثل مؤسسه شهرداری، بنیاد غدیر و این عزیزان، فرهنگ سراها، ارشاد اسلامی و تمام کسانی که به این مردم عزیز که پای اسلام و مکتب اهل بیت ایستادند و این نکته مهمی بود.

دشمن آمد اربعین را از ما بگیرد، تاسوعا و عاشورا، محرم و صفر را از ما بگیرد اما مردم وارد صحنه شدند و گفتند حیات ما به محرم و صفر است و این عزتی است که ما در پرتو محرم و صفر کسب کردیم و ما هر چه داریم از محرم و صفر است. من صمیمانه تشکر می کنم از همه شما عزیزان، مردم عزیز کشور به ویژه استان بوشهر که الحمدلله هر جا نام شما است به بزرگی یاد می شود. خداوند ان شاءالله همه این عزیزانی که تلاش کردند در همه ایام به ویژه محرم و صفر موفق بدارد، مشمول دعای خیر مهدی آل محمد باشند ان شاءالله.

تسلیت عرض می کنیم به مردم مسلمان کشور مراکش و لیبی به واسطه زلزله ای که در مراکش آمد و سیلی که در لیبی و تلفات سنگینی که این دو کشور مسلمان متحمل شدند.

از مسئولین نظام جمهوری اسلامی و مردم تقاضا داریم تا آنجایی که می توانند به این مردم کمک کنند عنایت داشته باشند.

در آستانه بازگشایی مدارس هستیم، بسیاری از دانش آموزان ما نیازمند حمایت هستند و خانواده های آن ها، برای ثبت نام، برای لباسشان، کتابشان، لوازم التحریر شان و الحمدلله کمیته امداد هم در صحنه آمده تحت عنوان جشن عاطفه ها از مردم عزیز استان که همیشه پیشگام بودند در فضای ملی در خدمت به محرومان و ان شاءالله در این عرصه هم عنایت ویژه داشته باشند و نگذارند یک دانش آموز برای مدرسه رفتن دچار مشکل شود و در این عرصه حضوری جدی و پررنگ داشته باشید.

نکته ای که تمام مردم استان نسبت به آن گله مند هستند به سازمان هواپیمایی کشور. شهر و استان بوشهر هم فاصله زیادی با مرکز دارد و هم حمل و نقل ریلی ندارد و ما متأسفانه به لغو و تأخیر زیاد پروازها این استان مبتلا است ، مسئولین محترم هم تذکر داده اند اما من با بررسی هایی که کردم توجه ای نشده و در روزی که شاید ۴ پرواز است ۳ پرواز آن لغو می شود و این شایسته مردم عزیز استان ما نیست و من از مسئولین هواپیمایی کشور تقاضا دارم نسبت به استان بوشهر عنایت ویژه داشته باشند و شاهد این صحنه ها نباشیم و برخی مواقع مردم بیمار دارند، کارهای اساسی است که باید فردا انجام شود و این پروازها لغو شود همه این مشکلات سرازیر می شود، تأخیر های آنچنانی است. ما مشکلات شما را می دانیم اما این مشکلات باید برای همه استان ها برابر باشد نه فقط درصد بالای تأخیر و لغو پرواز برای استان بوشهر باشد و این گلایه جدی مردم و مسئولان استان نسبت به مسئولان سازمان هواپیمایی کشور. امیدوارم شاهد این امور نباشیم و مشکلات مردم استان این چنین مورد بی توجهی مسئولان بالادستی قرار نگیرد.

در ادامه مرثیه حضرت ثامن الحجج (ع)

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.