مشکل جوانان استان به ویژه اشتغال و ازدواج در اولویت باشد

حضرت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه موقت بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 12 اسفند ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

ماه شعبان که ماه بسیار پر فضیلت و با برکتی است و منسوب به پیامبر اکرم است ماه صلوات بر محمد و آل  است. فرصت بسیار ارزشمندی است که انسان از خرمن بابرکت ماه شعبان معنویت کسب کند، آمادگی برایش ایجاد بشود برای ورود در زیارت و ضیافت بزرگ پروردگار عالم در ماه مبارک رمضان ، یکی از فرصت هایی که در ماه شعبان می تواند به ما دست دهد و از این فرصت ها استفاده کنیم، فرصت دعا است در کنار روزه داری و تعبد و تهجد به درگاه پروردگار عالم و توسل به مولودین با برکت ماه شعبان، بهره برداری از دعاهای ماه شعبان، توجه و تعمق در کلمات دعاهای ماه شعبان که یکی از این دعا ها که هر روز بسیار تأکید شده خوانده شود که بسیاری از شما قرائت می کنید همان صلوات شعبانیه است که با صلوات بر محمد و آل آغاز می شود و فقرات بسیار بلند و پر معنا و تأثیرگذاری دارد.

در جایی ما عرضه می داریم«اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اعْمُرْ قَلْبِی بِطَاعَتِک وَ لاَ تُخْزِنِی بِمَعْصِیتِک‌» خدایا من هر روز این ماه شعبان از تو درخواست دارم که قلبم را آباد کنی با طاعت خودت، اطاعت تو کنم چون مطیع خدا شدن نورانیت می دهد به انسان، قلب انسان را آباد می کند، مگر نه امام صادق فرمود:«» القلب حرم الله» قلب حرم خدا است و حرم خدا را جای گناه و معصیت و کار غیر الهی نکنیم «  وَ اعْمُرْ قَلْبِی بِطَاعَتِک وَ لاَ تُخْزِنِی بِمَعْصِیتِک‌» خیلی خوب به این ثمرات دعاها توجه شود که من چند جمله از این ادعیه ماه شعبان را از جمله همین جمله کوچک صلوات شعبانیه را «  وَ اعْمُرْ قَلْبِی بِطَاعَتِک وَ لاَ تُخْزِنِی بِمَعْصِیتِک‌» خدایا من را خار نکن ، من را ذلیل نکن به واسطه گناه، انسان معصیت خدا کند هم نزد پروردگار عالم ممکن است دچار مشکل شود و مورد بی لطفی و بی مهری پروردگار قرار بگیرد و هم بین مردم انسان خدایی ناکرده دچار مشکل شود.

در مناجات شعبانیه که من خواهش می کنم برادران و خواهران در این ماه شعبان حداقل یک بار که شده این مناجات شعبانیه را بخوانید و با توجه هم بخوانید که ائمه معصومین یکی از راز و نیازهایشان با پروردگار عالم با همین کلمات زیبای مناجات شعبانیه است.

« بِیَدِکَ لا بِیَدِ غَیْرِکَ زِیَادَتِی وَ نَقْصِی وَ نَفْعِی وَ ضَرِّی» خدایا خیر من دست تو می باشد و نه دست دیگران ، نفع و ضرر من دست تو است و نه دیگران و اگر تو بخواهی دیگران بر من می توانند خیر برسانند، نفع من، ضرر من، خیر من، نقص من، زیادی من، برکت زندگی من، همه چیز به دست تو می باشد.

« إِلَهِی لَمْ یَزَلْ بِرُّکَ عَلَیَّ أَیَّامَ حَیَاتِی فَلا تَقْطَعْ بِرَّکَ عَنِّی فِی مَمَاتِی» خدایا در زمان حیات من تو به من خیلی لطف کردی، خیلی محبت به من کردی، من لایق این همه لطف تو نبودم ولی تو به من لطف کردی و رحمانیت و رحیمی تو من را غرق در محبت و جلوه عبودیت و بندگی تو می کند و خدایا همچنان که در دنیا به من محبت کردی فردای قیامت هم لطفت و نیکی خود را از من قطع نکن. نه در این دنیا و نه در آن دنیا من را تنها نگذار و رها نکن.

« إِلَهِی إِنْ کَانَ صَغُرَ فِی جَنْبِ طَاعَتِکَ عَمَلِی فَقَدْ کَبُرَ فِی جَنْبِ رَجَائِکَ أَمَلِی» خدایا گر چه نسبت به طاعت و بندگب تو عمل من کم است و طاعت چندانی ندارم، نمازی می خوانم و آن هم هزار فکر و گرفتاری برای من موقع گرفتاری پیش می آید اما در مقابل امیدی که به تو دارم، آرزویی که نسبت به لطف و کرم تو دارم، می دانیم کوچک است اما امید به تو بسیار زیاد است، من عمل چندانی ندارم اما خیلی به تو امیدوارم که تو پروردگار عالم عالم همان کسی هستی که در دعاها می باشد « یا من سبقت رحمته غضبه » رحمتت بیشتر است از غضبت و رحمتت سبقت می گیرد برای بندگان نسبت به غضب.

« اِلهی وَ قَد اَفْنَیْتُ عُمْری فی شِرَّهِ السَّهْوِ عَنْکَ وَ اَبْلَیتُ شَبابی فی سُکْرَهِ التَّباعُدِ مِنک» خدایا جوانیم را بر باد دادم و از دست دادم، جوانیم را فنا کردم در شهوت، غفلت، گناه و در آرزوهای بی جا و رسیدن به آرزوهای بی مورد، جوانی خود را به پیری رساندم و از بین بردم در مستی و دوری از تو پناه بر خدا ، جوانیم از دست دادم، استفاده نکردم در عبودیت نسبت به تو، در معرفت نسبت به پروردگار، تویی که از زمانی که من دنیا آمدم و حتی قبل از آن جنین بودم در رحم مادر تا لحظه مرگ این همه لطف و محبت به من کردی ولی من استفاده نکردم و من لایق این همه محبت تو نبودم.

« هب لی کمال الانقطاع الیک» خدایا به من عنایت را بکن که کمال جدایی از مخلوقات من را به تو برساند و نزدیک کند، کاری کن که من دستم را جلو کسی دراز نکنم و در مقابل مخلوقاتت دست دراز نکنم و فقط به سوی تو« اِیّاکَ نَعبُدُ وَ اِیّاکَ نَستَعین» فقط از تو کمک بخواهم، دیگران هم اگر می خواهند کمک کنند مسبب الاسباب حقیقی تو هستی ای پروردگار عالم، کاری کن توفیق پیدا کنم منقطع شوم از تمام دنیا و وصل به تو شوم که اگر این چنین شد دیگران نمی توانند به من ضرر برسانند.

« إِلَهِی إِنْ کَانَتِ الْخَطَایَا قَدْ أَسْقَطَتْنِی لَدَیْکَ فَاصْفَحْ عَنِّی بِحُسْنِ تَوَکُّلِی عَلَیْکَ » خدایا می دانم خیلی گناه کارم ، خیلی رو سیاه هستم و این گناه من، گناه زیاد من من را پیش تو از بین برده و من به خاطر گناه پیش تو آبرویی ندارم، من را ساقط کردم از درگاه تو، این قدر آلودگی و اشتباه داشتم در زندگی که نزد تو ساقط شدم اما امید به زندگی دارم و توکل به تو دارم و در عین حال امید و رجاء واسع بع درگاه تو دارم با همه بدی ها و گناهان و رو سیاهی هایم و گناهانم به درگاه تو امید دارم و این قدر امیدوار به لطف و کرم تو هستم که همین امید من را زنده نگه داشته و باعث شده رابطه من با تو قطع نشود.

در آخر هم در مناجات شعبانیه می فرماید: «الهی فَلَکَ الْحَمْدُ اَبَداً اَبَداً دائِماً سَرْمَداً » شاکر نعمت های تو هستیم خدا گرچه من نوعی لایق این همه لطف و محبت و نعمت های متفاوت نیستم اما داعماً و مرتب و تا ابد تو را شکر و سپاس می گویم.

و در پایان هم عرضه می دارد:« و صل الله علی محمد و آل طاهرین»

 

خطبه دوم

این روزها استان ما شاهد حضور ریاست محترم جمهور انقلابی حضرت آیت الله رئیسی است با اعضای محترم هیأت دولت که تشکر می کنیم از ریاست محترم جمهور که استان ما را انتخاب کردند در این موقعیت و حضور پیدا کردند و ان شاءالله درد دل مردم و گرفتاری های مردم را می شنوند و می بینند و به حول و قوه الهی ان شاءالله تصمیماتی را که به نفع استان است اتخاذ خواهند کرد.

این سفر نشانه مردمی بودن آیت الله رئیسی است که نشان از جدیت، تلاش، اخلاص و پشتکار شبانه روزی و کارجهادی ریاست محترم جمهور ما می باشد و قطعاً این سفرها زمینه ساز پیشرفت و توجه ویژه به آحاد و اقشار مختلف مردم و جامعه اسلامی است، توجه ویژه به فقر و مشکل اشتغال جوانان ما در استان ما واقعاً انسان فکر که می کند با این که این همه مجتمع های نفت و گاز و پتروشیمی که وجود دارد آن مصوبه جذب ۵۰ درصد اشتغال جوانان درخواست داریم واقعاً عملی شود، حق جوانان استان است به فرمایش خود آیت الله رئیسی مرکز و پایتخت انرژی کشور است ، فقط به این دلخوش نکنیم که ما پایتخت انرژی هستیم،  بله این برکاتی است که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایجاد کرده ولی خیراتش باید در مرحله اول به مردم و جوانان خود استان برسد، مشکلات و مسائل خود استان را حل کند، عزیزان صنعت نفت و گاز مسئولیت های اجتماعی خود را نسبت به منطقه ای که آن صنایع در آن است و مردم استان حتماً آقای رئیس جمهور دستور دهند که این دوستان مسئولیت های اجتماعی خود را عمل کنند.

یکی از دغدغه های مردم که بسیار زیاد است، این روزها از طرف مسئولین ، نماینده محترم ولی فقیه، مردم و بالاخره همه به گوش آیت الله رئیسی می رسانند و من هم از این تریبون مقدس و از زبان مردم بزرگوار این نکته را عرض می کنم که جناب آقای رئیسی حالا که مسمم هستی ان شاءالله فقر و مشکلات معیشتی را به لطف پروردگار و دعای ولی عصر و هدایت های مقام معظم رهبری و ان شاءالله تلاش هایی که مسئولین ذیربط انجام می دهند از این مملکت بردارید و فقر را بزدایی و اشتغال زایی برای جوانان ایجاد کنی، استان بوشهر که تشریف آورده اید ان شاءالله برکات ویژه برای استان باشد.

علاوه بر این که درخواست ما عملی کردن مصوبات سفر قبل دولت است، آنچه که بر زمین مانده آقای رئیس جمهور خواهش می کنیم دستور بدهند مصوبات قبل حتماً عملی شود و مصوبات جدید هم با توجه به وضعیت خاص استان بوشهر در اقتصاد دریا، در اقتصاد کشاورزی و انرژی و همه مباحث که خود می دانند در این جهت شکوفا تر شود و ان شاءالله استان بوشهر هم برای مردم برکت داشته باشد و هم برای کل ایران اسلامی.

یکی از درخواست های مردم راه آهن است. یادم می آید قریب چند سال است، می خواهیم بگوییم آقای رئیسی بچه های ما بزرگ شدند، جوان شدند ، جوانان ما پیر شدند و پیرهای ما خیلی هایشان مردند و سوت قطار نشنیدند در استان ، کی دیگر؟ من تشکر می کنم هم از پیگیری ها و لطف و عنایت ویژه ای که مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (حفظ الله) داشتند اما درخواست ما این است که ان شاءالله مصوبات در شأن این مردم انقلابی و مؤمن و متدین باشد، ۲۲ بهمن دیدید مردم چه کردند و همه صحنه ها با توجه به اینکه دشمن سم  پاشی زیاد کرده بود و دو سه ماه کشور را درگیر کرده بود ولی مردم آمدند و پای نظام هستند در کنار مقام معظم رهبری هستند، مردم در کنار مسئولین خدمتگزار مخلص هستند و شما نیز قدم های بیشتری برای این مردم بردارید.

نکته بعد ۱۱ شعبان ولادت با سعادت حضرت علی اکبر فرزند گرانقدر سالار شهیدان کربلا و روز جوان است. فصل جوانی فصل ناب جهاد اکبر است که جوانان باید در مبارزه هوا و هوس و شور و هیجانات جوانی که ممکن است خدایی ناکرده آن ها را از مسیر حق منحرف بکند باید یک جهاد اکر انجام دهند. این جمله زیبایی است از حضرت امام (رض) در رابطه با جوانی که فرمودند تا جوان هستید تلاش کنید در تهذیب نفس زیرا هزاران جوان موفق می شوند و یک پیر ممکن است موفق نشود، قید و بند های شیطانی اگر در جوانی غفلت شود هر روز ریشه دار تر و قوی تر می شود و یک فرصت الهی و نعمت الهی است جوانی، هم خود جوان باید قدر خود را بداند و هم مسئولین قدر جوان را بداند. ما نه فقط در رأی گیری ها و انتخابات و راهپیمایی ها باید جوانان را بخواهیم ، باید کار کنیم برای جوانان، بحث اشتغال و ازدواج جوانان ، اخلاق جوانان در همه مسائل باید دست جوانان را بگیریم، هم پدر و مادران، نهادهای فرهنگی و مجلس و دولت هم به سهم خود به رشد جوانان کمک کنند تا به جاهای بزرگ و عزت و شرافتی برسند که برکاتی برای مملکت داشته باشند.

یکشنبه ۱۴ اسفند تأسیس کمیته امداد، روز احسان و نیکو کاری و ترویج قرض الحسنه است و با توجه به اینکه چند روز دیگر به عید مانده همه کمک کنند به ایتام و مستمندان تا آن ها هم در عید دلشان خوش شود در شب عید.

روز آغاز هفته منابع طبیعی ۱۵ اسفند ماه است روز درختکاری و مقرر شده در ایران اسلامی حدود یک میلیارد درخت کاشته شود هم برای عمران و آبادی و هم برای شن های روان و هم برکات زیادی که درخت دارد، برنامه ریزی کنید که من تشکر می کنم از مسئولین در این راستا و ما هم تلاش کنیم و به یاد هر شهید و یا عزیزی که از دست دادیم درخت بکاریم، هر کسی درخت بکارد هم صواب می برد و هم برای طراوت و شادابی زندگی بسیار مؤثر خواهد بود.

در آستانه نیمه شعبان، میلاد با سعادت طاووس اهل بهشت مهدی آل محمد (ص) قرار گرفته ایم، تبریک عرض می کنم و ان شاءالله همه سر درب خانه ها، کوچه ها، مغازه ها، محل های کسبتان پرچم یا مهدی و نشان دهند عشق و محبت و ولایت به امام زمان باشد، ما می گوییم منتظر هستیم و منتظر باید کاری بکند، منتظر باید حرکتی کند و حد اقلش این است که پرچم درب منزلتان بگذارید که همه بدانند الآن نیمه شعبان است و همه این ها منتظران مهدی آل محمد (ص) هستند.

دعا کنیم برای فرج حضرت چون فرج خودشان فرمودند دعا کنید برای فرج من چون فرج من فرج شما است، امام عصر ظهور بکند بی عدالتی ها، ظلم ها ، ستم ها بر طرف می شود، عدالت، قسم و رفاه و عزت و سلامتی در دولت فرزند زهرا محقق خواهد شد. و خود معصوم فرمودند اگر شیعیان ما  واقعا؟ً به عهد خود وفا کنند و مهدوی زندگی کنند و اگر به عهدشان که با امام زمان بستند وفا کنند ما زود به لقا ما می رسند و ما آن ها را در میابیم.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.