مسئولین در سال جدید به فکر حوزه سلامت و بهداشت و معیشت مردم باشند

خطبه اول

به مناسبت اینکه در آخرین جمعه سال به سر می بریم و در آستانه حلول سال جدید هستیم از این پدیده آفرینشی آموزه ای از آموزه های اسلامی محضر مبارک شما نکاتی عرض می کنم.

تمامی پدیده ها در عالم وجود در است هستند برای انسان.

یک روزی حضرت موسی بن جعفر (ع) خطاب کرد به دیگری و گفرمودند که هیچ چیز در جهان نیست که شما ببینید و درسی ندهد. این گردش روزگار، بهار رفتن، تابستان آمدن، بعد از آن پاییز آمدن و بعد از آن زمستان و باز بهار آمدن این یک درس است که جهان یک پدیده منظمی است، شرایط مختلف کیفیتی دارد اما این طور نیست که یک قرار باشد و هر روز به شکلی است.

خداوند در قرآن می فرماید:« إِنَّ فِی خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلافِ اللَّیْلِ وَ النَّهارِ لَآیاتٍ لِأُولِی الْأَلْبابِ» در آفرینش زمین و آسمان و این رفت و آمد روز و شب و بالطبع فصل های گوناگون آمدن نشانه هایی برای ایمان و معرفت انسان است.

این گردش ایام به ما نشان می دهد که اگر بهار است، شادابی و شکوفه ها و هوای خوش، تابستانی هم در پیش است ، یعنی گرما و سختی. اگر در تابستان رسیدن میوه ها است ، پاییز و برگریزانی در پیش است. اگر درخت ها در پاییز با رنگ های زیبا تجلی می کنند هر چند زرد است در زمستان مرگ درختان و فضای شکوفه ها است اما این زمستان هم پایانی دارد و آن دوباره بهار آمدن است.

این به ما درس می دهد که انسان هر کاری کند باز می گردد به جای اول خود. خداوند در قرآن می فرماید:« و الیه المسیر» حرکتی که شما می کنید از ما است، بهار خلقت انسان و دوباره با مرگ و آخرت به سوی ما باز می گردید.

باز به ما درس می دهد ای انسان فکر نکن در آرامش و آسایش هستی ، دارایی و مقام و پستی داری سختی در پیش نیست، اگر سختی داری ناامید نشو و نگران نباشد و بدان بعد از پاییز و زمستان بهاری است.

 تمام عالم وجود درس است برای انسان و به همین خاطر خداوند در قرآن می فرماید در این رفتن و آمدن شب و روز و فصل ها برای انسان هایی که خردمند هستند درس است .

برخی از انسان ها فکر می کنند همیشه در دنیا پایدار هستند، این طور نیست و هر روز ما ناپایداری می بینیم. الآن که شما در نماز آسمانی جمعه هستید ساعت ۱۰ صبح امروز هیچ کس نمی تواند برگردد و این ها درگیر قدرت الهی است.

لذا خداوند می فرماید ای انسان استفاده کن از زمان حیات خودت و این فرصتی است برای شما، در راهی استفاده می کنی به بهار انس با خدا سربلند باشی و محبوب خدا باشی. این چهار فصل حیات زندگی این طور نیست که در دنیا باشی و بهار نشود و بهار تولدت در آخر به یک بهار دیگری که پایان زندگی است ختم می شود و نزد خدا باز می گردی و کوشش کن در این فصول زندگی چنان باشی که سربلند محشور شوی نزد خدا، زاد و توشه بیاندوزی و بهترین زاد و توشه تقوا است یعنی زندگی بدون حلال.

خدایا همه ما را موفق بدار به زندگی حلال و بدون گناه و با آموزه های اسلامی.

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

ایام پر خیر و برکت اعیاد شعبانیه به همه شما عزیزان تبریک عرض می کنم و میلاد سراسر نور حضرت اباعبدالله الحسین، قمر بنی هاشم، امام سجاد و حضرت مهدی آل محمد (ص)  و امیدوارم در دنیا رهرو راه آن حضرات و در آخرت مورد شفاعتشان قرار بگیریم و امروز میلاد امام سجاد است، حدیثی از آن بزرگوار خدمتتان عرض می کنم.

فرمودند:« خَفِ اللّه  تعالى لقُدْرَتِهِ علَیکَ » ای انسان از خدا بترس چرا که او عالم به کار شما است و قادر به زندگی شما می باشد. انسان در محضر خدا است و همه اعمال او را خدا می بیند، چه آشکار و چه پنهان و در آخر عذاب و نجات او به دست خدا است«و اسْتَحْیِ مِنهُ لِقُرْبِهِ» و حیا کن که در محضر خدا گناه کنی چرا که خداوند همه اعمال شما را ناظر است و قرین شما می باشد.

تبریک عرض می کنم حلول سال جدید را به همه مردم شریف ایران به ویژه مردمان عزیز، گرانقدر، با فرهنگ، ولایتمدارو مقاوم استان بوشهر.

سال گذشته سال پر فراز و نشیبی بود، تلخی ها و مشکلات خاصی داشت و در کنار خود هم حماسه ها دیده شد. تلخی هایی که از مشکلات این بیماری ایجاد شده بود، ویروس کرونا و شاهد از دست دادن تعدادی از هموطن ها بودیم، شهدای سلامت را دیدیم، مشکلاتی که در عرصه های اقتصادی تجربه شد و مردم از حیث معیشت به سختی های گوناگونی افتادند اما در کنارش حماسه هایی دیده شد، حماسه مدافعین سلامت، کادر پزشکی و درمانی شبانه روز تلاش کردند برای سلامت مردم، گروه های جهادی ، در عرصه اقتصادی هم مشاهده کردیم رزمایش مواساتی که مقام معظم رهبری فرمان دادند و موجب شد آسیب دیدگان از این عرصه بیماری در حوزه اقتصاد مقداری از مشکلاتشان جبران شود که در استان بوشهر واقعاً مردم همت کردند، نهادهای انقلابی همت کردند و کاری بزرگ کردند، مصلاهای نمازجمعه مرکز خدمت به مردم شد و هنوز هم ادامه دارد و این خدمات دارد صورت می گیرد.

امیدواریم سال جدید سال سلامت، عزت و سربلندی مردم عزیز ایران و استان باشد و به مسئولین چند نکته متذکر می شوم، به ویژه اینکه در آستانه سال دولت جدید و انتخابات هستیم.

یکی اینکه به شدت عنایت داشته باشند در حل مشکل معیشت مردم، حوزه اقتصاد و این هم مردم در زندگی احساس کنند و حرف نباشد، عمل باشد. مردم پای سفره احساس بکنند که مشکلشان حل شده، در زندگی احساس کنند که حوزه اقتصاد برای آن ها کاری کرده نه با حرف و آمار، با واقعیت.

بیکاری جوانان را حل کنند، مشکل معیشت مردم حل کنند، در عرصه تولید،  همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند جهش تولید انجام دهند، فضای زندگی مردم را طوری مدیریت کنند که مردم دغدغه معیشتی نداشته باشند، این را مسئولین این را لحاظ کنند و همت و برنامه ریزی و جهاد کنند، دانش کار داشته باشند و همان اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری فرمودندعمل کنند.

مردم وقتی می خواهند ارزش گذاری یک دولت کنند زندگی خود را می بینند و دولتی که باید روی کار بیاید باید طوری عمل کند که در عرصه اقتصاد و معیشت مردم ببینند، نه اینکه گرانی باشد و ما آمار بدهیم که همه چیز درست است، این طور نمی شود.

دوم مسائل فرهنگی مملکت است.

این مملکت یک مملکت انقلابی است، دینی است ، اسلامی است و باید تمامی مظاهر، مظاهر اسلامی و انقلابی باشد. در فضاهای زندگی باید فرهنگ ایرانی اسلامی تجلی داشته باشد، باید با برنامه باشد و در این عرصه تلاشی جدی داشته باشد.

نکته بعد توسعه حوزه بهداشت و درمان است. باید مراکز بهداشتی و درمانی توسعه پیداکند. حالا ما یک کویید ۱۹ را تجربه کردیم، احتمال دارد بعد چیز دیگری باشد. باید در این عرصه سرمایه گذاری شود و توسعه جدی لحاظ شود.

در فضاهای عمومی اخلاق محوری، احترام و تکریم مردم، مسئولان شما همه مدیون مردم هستید، خدمتگزار مردم باشید، احترام به مردم بگذارید، هم در رفتارها و هم در انجام کارها خدمتگزار مردم باشید و کمک کنید.به همین جهت است که خدمت به مردم عبادت است.

نکته دیگر در آستانه عید نوروز هستیم. مردم همه خدمت کنند به مستمندان و نیازمندان که پای سفره عیدشان شرایطی باشد که پدر و مادر شرمنده نشوند، بنده سراغ دارم کسانی که ما اندک خدمتی هم به فرزندانمان نمی توانیم بکنیم. مسئولان، نهادها، خیریه ها کمک کنند به ویژه به خویشان و همسایگان خودشان.

کمک کنند که ان شاءالله سال جدید با خوشحالی شروع بشود و امید دارم با بر طرف شدن این بیماری و حل شدن مشکلات اقتصادی شکوفا بشود.

نکته آخری که عرض می کنم در مورد مدیریت کنترل این بیماری است. خوب شهرهایی اعلام می کنندقرمز، نارنجی و زرد و توصیه هم می کنند که مسافرت نروید تا مشکلی نباشد اما ما ملاحظه می کنیم که یک تناقضی در برنامه است . شما وقتی شهرها را باز گذاشته اید یعنی مسافرت جایز است و از آن طرف هم می گویید مسافرت نروید و این صحیح نیست، من در خطبه های قبل هم عرض کرده ام که مدیریت پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر یک شرایط فوق العاده علمی و دقیق نظارتی لازم دارد.

امیدوارم ان شاءالله در برنامه ریزی های آینده این نوع مدیریت ها و برنامه ریزی ها دیده نشود و یک مدیریت علمی، قوی، با نظارت ویژه برای اینکه خدمتی شود به مردم در عرصه سلامت مردم.

خداوند ان شاءالله تمام عزیزانی که در خدمت سلامت مردم هستند، پرستاران ، پزشکان و کادر درمان حفظ کند، خیلی تلاش می کنند. مسئولان هم با برنامه ریزی هم به مردم کمک کنند و هم کادر درمان.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.