مسئولین در رفع فقر و مشکلات مردم به صورت میدانی عمل کنند

«بسم الله الرحمن الرحیم»

خطبه اول

در این خطبه پیرامون نکته مهم را رابطه با حجاب مطالبی عرض می کنم.

یکی از مهمترین نیازهای جامعه بشری حفظ شخصیت و مصون بودن از تعرضات محیط پیرامونی است. انسانی که دارای ظاهری با شاخصه های دینی باشد، این شخصیت در فضای جامعه به عنوان یک شخصیت دینی، در تراز دین و اسلام شناخته می شود و با وی همان گونه که شخصیتش نشان می دهد رفتار می شود. لذا حجاب نشان شخصیت والای دینی انسان می باشد و عرض کردم چه مردم تا آن مقداری که فقه می گوید باید محجب باشد و چه زن. اما اگر این حجاب و پوشش نبود کاملاً با این شخصیت در محیط اجتماعی به عنوان شخصیتی که دارای شاخصه های دین و مراعات دین می باشد محاسبه نمی شود و نگاه نمی شود و از آن طرف چون حجاب نیست مصون از نگاه ها، قضاوت ها و در برخی از مواقع برخورد های نا شایست ایجاد نخواهد شد. خدایی ناکرده فردی که دارای فرهنگ پایینی است با خانمی که دارای حجابی درخور نیست برخوردی کند، نگاهی کند، کلامی بگوید، با چشمش، زبانش حرف ناشایستی به او بزند و یا بخواهد خدایی ناکرده با نگاه جنسی و نا مناسب متعرض به او شود.

لذا حجاب شخصیت بخش و مصونیت ساز می باشد و چون در اسلام زن دارای مقام فوق العاده ای است، که عرض کردم در خطبه های قبل که نماد آفرینش است در دین اسلام کرامت دارد و به همین خاطر است که باید این موجود عالی، منشأ آفرینش یک شخصیت متعالی هم مصون بماند و هم این شخصیت در محیط اجتماعی دارای مقامی درخور باشد که با او معامله ظاهر نکنند و به اعتبار دانشش، دیانتش، به اعتبار اخلاقش او را محاسبه کنند. به همین جهت است که اسلام بر عنصر حجاب فوق العاده توجه دارد. هم مصونیت بخش است از نگاه های نا مناسب هرزه جویان و عملکرد آن ها و هم این شخصیت درون خودش یک آرامش و آسایشی پیدا می کند که ارزش و مقام او به دانشش می باشد، به اخلاق او می باشد، به دیانت و فرهنگ او می باشد و به همین جهت است که حجاب مهم است و نقش پدران و مادران در تربیت کودکان بسیار مؤثراست که کودکان و نوجوانان خود از همان ابتدا به فرهنگ حجاب آشنا کنند و او را این چنین تربیت کنند.

حجاب مثل مرزی است برای مصونیت شخص و از این جهت است که اسلام در عرصه حجاب و عفاف بسیار تأکید دارد.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

تبریک عرض می کنم میلاد آسمانی حضرت عقیله بنی هاشم، حضرت زینب (س) بزرگ بانویی که نماد مقاومت، صبر، تحمل و پایداری در عرصه دینداری و ولایت هستند و همچنین به پرستاران گرامی که به مقتدای خود حضرت زینب اقتدا کردند و در بحران های سخت مسأله درمان به ویژه در زمان کنونی و کرونا نشان دادند که با تمام وجود در خدمت مردم هستند و با وجدان کاری بالا در این امر حماسه آفریدند و مجاهدند کردند و کثیری از این بزرگان جان خود را در این راه از دست دادند و بخش بسیاری از این زنان و مردان خود بیمار شدند، خانواده هایشان بیمار شدند اما در خدمت مردمد بودند و یک لحظه فروگذاری نکردند در خدمت. همه مردم قدردان کادر درمان و پرستاری هستند.

خداوند ان شاءالله این بیماری را ریشه کن کند و شرایط عادی شود و به همه ما توفیق رهرویی حضرت زینب (س) عنایت بفرماید.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با برگزار کنندگان کنگره شهدای استان ایلام مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند که به بخشی از آن سخنان با نگاه تحلیلی نکاتی عرض می کنم.

فرمودند مقام و موضوع شهید و شهادت چیزی فراتر از بحث کشته شدن در راه مقاومت و حفظ کشور است. شهید با شهادت خودش گذشته از اینکه مملکت خود را از تعرض بیگانگان مصون می دارد، دین خود را، فرهنگ و معنویت و اخلاق را پاس می دارد و نظام دینی و هویت دینی خود را در جامعه مصون و پایدار نگه می دارد. با پایبندی به آرمان ها و ارزش ها با خدا معامله می کند و به همین جهت شهادت بهترین شکل ارتحال انسان از دنیا می باشد.

فرمودند راه خدا ترس و حزن و اندوه ندارد و باید با تمام توان با اقتدار در این راه گام برداشت و از وسوسه های درونی و تعرضات خارجی متأثر نشد.« إِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِکَهُ» باید استقامت کرد.

فرمودند که ملت ایران با شهادت شهدای خود و پیام شهدا باید اتحاد، انگیزه و تلاش خود را بیشتر کنند، مردم انسجام و تلاش بیشتر در راه حفظ مملکت و از آن طرف مسئولین در قبال شهادت شهدا باید احساس مسئولیت بیشتری کنند، جهادی عمل کنند، در خدمت نظام و مردم عزیز باشند.

تبریک عرض می کنم روز نیروی دریایی قهرمان جمهوری اسلامی ایران، حماسه آفرینانی که نماد دانش ، حماسه آفرینی، موفقیت در عرصه های مختلف رزم و الحمدلله سفیر اقتدار ایران در صحنه های بین المللی هستند. نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران یک نیروی راهبردی است، اساس است و شما می بینید با تولیداتی که در عرصه ی تجهیزات دریایی دارند و مدیریت بالای دانش بنیان ستاد و قدرت بالای عملیات میدان در دفاع مقدس چه حماسه ها آفریدند و نیروی دریایی مهاجم را در همان روزهای اول شکست دادند. الآن نیز در تمام آب راه های بین المللی از دریای عمان و مدار هفت درجه تا اقیانوس اطلس حضوری فعال دارند و نماد حضور ایران در صحنه بین المللی هستند.

یاد و خاطره شهدای این نیرو و ارتش و سپاه و نیروهای مسلح گرامی می داریم و از تلاش های همه نیروهای مسلح به ویژه نیروی دریایی قهرمان تشکر و قدردانی می کنیم. نیروهای مسلح مایه اقتدار، آرامش و نشان بالای امنیت در ایران هستند.

در ۱۳ آذر روز روحانیت استان بوشهر می باشد مصادف با شهادت شهید والامقام عاشوری، این روز را گرامی می داریم و از همه روحانیت در طول تاریخ که عزت برای این استان آفریدند و همچنین روحانیتی که الآن انقلابی، ولایتمدار، با دانش در خدمت نظام و مردم هستند تشکر و قدردانی می کنیم و از برگزارکنندگان جشنواره علامه بلادی صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم.

نکته دیگری که وجود دارد و قابل عرض است بحث فقر در استان می باشد. بازدید هایی که خود بنده از روستاها دارم، که دیشت در روستای خوشهاب بودم. فقر آن چنان وجود دارد که به من این وظیفه را القا کرده که به همه مسئولان در استان عرض کنم که به فریاد فقرا، نیاز مندان برسید، در کنار دریا بودن که اوج ثرفت، جغرافیای تولید و ثروت است و این همه مردم دچار مشکلات مالی باشند، منزلشان در شرف ریختن و انهدام باشد، زندگی مالیشان دچار مشکل باشد، این شایسته نیست.

من از استاندار محترم، از فرمانداران محترم، بخشداران، شهرداران، دهیاران تقاضا دارم به خانه های مردم سر بزنند. من دیشب رفتم خانه یک بانوی محترم با مسئولین واقعاً شرایط زندگی برایشان سخت است، چرا به فریاد نمی رسید؟، چرا مراقبت نمی کنید؟، در اتاق نشستن ساده است، وارد میدان بشوید و به مردم  سر بزنید. دیشب بنده چهار الی پنج خانه رفته ام و ملاحظه کرده ام در روستایی که می تواند نماد پیشرفت باشد در اولیات زندگی خود مشکل داشتند غیر از دیدار عمومی که با مردم بود و مردم مطالبه بیان کردند. و چقدر می شود با مدیریت مشکلات را بر طرف کرد، مشکل آب دارند، مشکل شرایط زیستی دارند، مشکل درمان و اشتغال جوانان دارند. خوب با یک مدیریت می توان بسیاری از این مشکلات بر طرف کرد.

پیشنهاد می کنم در رابطه با اختصاص اعتبارات ملی و استانی مسئولان جذب اعتبار منند، مراکز بسیاری هستند که می توانند حمایت کنند مثل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، بنیاد مستضعفان، محرومیت زدایی سپاه، کمیته حضرت امام. دیشب این ها با بنده آمده بودند و همان موقع چقدر از این مشکلات مردم برطرف شد.

به همین خاطر است که مسئولان این مجموعه های دولتی و غیردولتی را در یک نشست های بسیار کارشناسانه کنار هم قرار دهند، ظرفیت ها را ملاحظه کنند و مشکلات را بر طرف کنند. یک روستا ۵۰۰ متر مکعب آب نیاز دارد در روز، شرایط هم نیست و هفته ای دو ساعت آب دارند در روز ، نمی شود با ایجاد یک تانکر بسیار بزرگ که در ارتفاع است و با تزریق آب به آن این دو ساعت را به هشت ساعت تبدیل کرد، با ایجاد کارگاه های زودبازده متناسب با کرانه نمی شود ایجاد اشتغال کرد، باید هر روزمان مثل دیروزمان باشد، یک روستا و یک جاده و پارک بسیازیم و بس ؟، حل می شود؟، مردم اشتغال می خواهند ، زندگیی می خواهند که مشکلات اقتصادی و معیشتی نباشد.

 

کارهایی که واقعاً با یک برنامه ریزی دانشی و از آن طرف یک مدیریت قوی جهادی و یک نظارت بهینه قابل حل می باشد. این را عنایت داشته باشید، این نگاه مقام معظم رهبری است، این نگاه رئیس جمهور محترم است. عنایت کنید مسئولان روستا به روستا بروید،  شهر به شهر بروید و اگر توانستید این مشکلات تا چهار سال آینده رفع کنید موفق هستید و در غیر این صور نا موفق بوده اید و اگر مشکلات کمتر شد موفق هستید. این آمار می باشد و عنایت داشته باشید.

والله مردمان استان بوشهر مردمان بی نظیری هستند، مردمانی هستند امتحان داده، مردمانی هستند عزیز، قانع، پاک، با فرهنگ، قدر بدانید مسئولان استان ، قدر بدانید این مردم، در خدمت مردم باشید و افتخار کنید که در خدمت این مردم و جوانان هستید، در اتاق ننشینید و به روستاها و خانه فقرا بروید تا احساس کنید که چه می کشند، ببینید جایی که در هفته دو ساعت آب دارد چه مشکلاتی دارند، جوانان صبح تا شب در خانه هستند و بیکار هستند و چه مشکلاتی دارند، ابتداییات زندگی یک جوان در محیط نیست و چه مشکلاتی دارند بروید و ببینید و تصمیم بگیرید.

فلسفه مسئولیت پیدا کردن این است که مشکلات مردم برطرف کنید، پیشرفت ایجاد کنید. ان شاءالله این را یک عنایت ویژه داشته باشید و آستین همت بالا بزنید در جهت خدمت به مردم و مردم هم قدردان هستند و هم هوشیار هستند و می بینند و این است که ان شاءالله یک برنامه های بسیار خوب طراحی کنید و با یک خمت بلند مشکلات مردم را بر طرف کنید.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.