مسئولین توصیه های مقام معظم رهبری را سرلوحه کار قرار دهند.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین مصلح امام جمعه موقت محترم بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 10 شهریور ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

.

خطبه اول

در خطبه اول که توفیق حضور در جمع پر فیض شما را دارم در این راستا بهره می بریم و کسب فیض می کنم از محضر قرآن کریم که بخشی از خصوصیات متقین را و بشارت های به متقین را در سوره آل عمران بیان فرموده است.

فرمود :«  وَ أَطِیعُوا اللَّهَ وَ الرَّسُولَ لَعَلَّکُمْ تُرْحَمُونَ‌» مردم، مؤمنین اگر به دنبال این هستید که مورد لطف و توجه و رحمت خدا قرار بگیرید راهش اطاعت خدا و رسول است. شاید در سایه فرمان بردن از خدا دغدغه ما ، نگرانی ما باید این باشد که ما عبد خدا هستیم یا نه؟، مطیع فرمان خدا هستیم یا نه؟، مطیع امر رسول هستیم یا نه؟ تا مورد لطف و توجه پروردگار عالم قرار بگیریم.

کدام اطاعت از رسول است که چنین لطف و توجه خدا را شامل حال انسان می کند؟، در سوره نساء این طور فرمود این گونه باید مطیع رسول خدا باشیم تا رحمت خدا شامل حال ما باشد. فرمود:« فَلَا وَرَبِّکَ لَا یُؤْمِنُونَ حَتَّىٰ یُحَکِّمُوکَ فِیمَا شَجَرَ بَیْنَهُمْ» کسانی می توانند ادعای ایمان و اطاعت از خدا و رسول خدا را بکنند که اگر اختلاف نظری بینشان پیش آمد و مشاجره ای پیش آمد به رسول خدا مراجعه کنند تا اینکه تو را قاضی و حکم قرار دهند و سراغ تباهی نروند، « ثُمَّ لَا یَجِدُوا فِی أَنْفُسِهِمْ حَرَجًا مِمَّا قَضَیْتَ» اگر دو نفر که با هم دعوا و مشاجره دارند و خدمت رسول خدا رسیدند قطعاً یکی حاکم می شود و دیگری محکوم، حاکم که مشکلی ندارد اما این حکم و قضاوتی که رسول خدا کرده است می فرماید در نفس خود و در باطن خودشان حتی در قلب خودشان نباید کوچکترین نگرانی وجود داشته باشد « لَا یَجِدُوا فِی أَنْفُسِهِمْ حَرَجًا مِمَّا قَضَیْتَ وَیُسَلِّمُوا تَسْلِیمًا» و تسلیم محض و بی چون و چرای پیغمبر گرامی اسلام باشند.

بعد از آن برای شما مؤمنین و ان شاءالله متقین می فرماید:«  وَ سارِعُوا إِلى‌ مَغْفِرَهٍ مِنْ رَبِّکُمْ » استحضار دارید، بارها گفته شده یکی از جاهایی که امید آن می رود که گناهان انسان مورد مغفرت و آمرزش خدا قرار بگیرد حضور در نمازجمعه است، در بسیاری از روایات این است که کسی که با اخلاص در نمازجمعه پیدا بکند این ظرفیت وجود دارد که برگردد، استیناف در اعمال داشته باشد یعنی گذشته های او مورد مغفرت و آمرزش خدا قرار بگیرد. اگر هیچ اثر و ثمری ما از شرکت در نمازجمعه به دست نیاوریم و حاصل نشود اینکه ان شاءالله مورد رحمت و مغفرت خدا قرار بگیریم، این ثمره بسیار بزرگ و ارزشمندی است. با سرعت حرکت کنیم به برنامه ای که زمینه مغفرت و آمرزش ما را فراهم می کند «وَ جَنَّهٍ عَرْضُهَا السَّماواتُ وَ الْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِینَ‌» به شما مؤمنین و متقین بسارت می دهد بهشتی که عرضش به اندازه کل آسمان ها و زمین و زمین ها است.

چنین بهشتی تدارک دیده شده برای متقین، برای انسان های پرهیزکار، بهشتی با این وسعت و بسارت ها و نعمت هایی که خداوند برای متقین و بهشتیان در نظر گرفته است.

حالا توضیح مختصری در حد وقتی که وجود دارد ادامه این آیه را عرض می کنم، بخشی از خصوصیات آدم های با تقوا را در ادامه این بشارت خداوند بیان می کند.

«ذِینَ یُنْفِقُونَ فِی السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ» یک ویژگی کسانی که اهل جود هستند، اهل سخاوت و انفاق هستند، اهل خرج کردن در راه خدا هستند، چه اینکه خود در سختی باشند یا در آسانی باشند. یکی از بسیاری از مشکلات و دعوا ها ، درگیری ها و اختلافات در زنگی ما مال این است که کظم غیظ نداشتیم و غیظ را ، خشم را فرو ننشاندیم و بر اساس خشم و غضب تصمیم گیری و اقدام می کنیم دور از جان شما، کسانی که خشمشان را فرو می نشانند و این از ویژگی های متقین است. از دیگران می گذرند و گذشت دارند و عفو می کنند و اگر بخواهیم تفسیر را مفصل تر صحبت کنیم هر کس ظلم شخصی در حق آن ها کرده باشد نه ظلم اعتقادی و فرهنگی از مردم می گذرند و بعد می فرماید خداوند انسان های نیکوکار را دوست دارد.

در ادامه آن می فرماید به اینکه «وَالَّذِینَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَهً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ  ذَکَرُوا اللَّهَ » باز یکی از ویژگی های متقین این است، ما معصوم نیستیم و احیاناً دچار لغزش می شویم، اجازه دهیم این گناهان روی هم انباشته شود، بازگشت به سوی خدا نداشته باشم، توبه نکنیم، متقین کسانی هستند که خدایی ناخواسته دچار لغزش شدند یا ظلمی در حق خودشان کردند، استحضار دارید که هر گناهی ظلم در حق نفس است خدا را یاد می کنند که چه شد که همچنین لغزشی از من سر زد.

باز در جای دیگر فرمودند:«  إِنَّ الَّذِینَ اتَّقَوْا إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّیْطانِ تَذَکَّرُوا» انسان های با تقوا اگر گروهی از شیاطین انسی و جنی، تهاجم فرهنگی متوجه آن ها شد به یاد خدا می افتند و استغفار می کنند.

یکی از امور مهم که در ادعیه هم وجود دارد ، در دعای عالیه المظامین توجه کنیم، هر گاه مشرف شدید کربلا، نجف، عتبات عالیات، محضر مبارک آقا علی بن موسی الرضا (ع) وقت کردید بعد از زیارتتان دعای عالیه المظامین را بخوانید یعنی محتوای آن بسیار عالی است، بزرگ و برتر و ارزشمند است. اولین دغدغه ای که در آن دعا و سایر منابع برای مؤمن مطرح می شود دغده گناهانش را دارد، استغفار به درگاه متعال. چه کسی سراغ دارید غیر از خدا که همه گناهان را ببخشد و بیامرزد. در تعقیبات نماز ها هم هست این مطلب آن کسی که امکان بخشش همه گناهان را دارد کسی غیر از خدا نیست .

اسراری هم بر لغزششان ندارند، بر می گردند و پشیمان می شوند و ندامت ندارند و اینجا خداوند پاداش شما مؤمنین و متقین را می فرماید مغفرت و آمرزش خدا پاداش خداوند به این ها است و بهشت هایی  که نهر ها در ان جاری است  و خوشا به حالتان و ان شاءالله شامل این بشارت ها باشیم.

 

خطبه دوم

در رأس همه مناسبت ها فرمایشات راهبردی و راه گشای ولی امر مسلمین مقام معظم رهبری در دیدار با ریاست محترم جمهوری اسلامی و اعضای هیأت دولت است.

عرض می کنم خدمت همه مسئولین عزیز، هر گاه چنین فرمایشات راهبردی و چراغ راه توسط رهبری حکیممان و فرزانه و عالممان، رهبری اعلممان بیان می شود به صورت یک منشور باید منتشر شود، اگر مخاطب مسئولین محترم نظام مقدس جمهوری اسلامی است آن ها را در اتاق کار خود بگذارند و رفتار و کردار و فعالیت های خودشان را منطبق با فرمایشات آقا قرار دهند. تا مدتی بالاخره صحبتی از آن می شود اما در ادامه ما شاهد نیستیم اما باید شاهد باشیمی که یکی از اسناد مهم بالادستی است برای همه قوا و مسئولین مخصوصاً قوه مجریه که در میدان است باید مد نظر قرار گیرد.

اول گزارش جامع رئیس محترم جمهور در ۲۴ بند به محضر آقا تقدیم کردند و حضرت آقا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجائی و با هنر دو خصوصیت را از این دو شهید بیان فرمودند و فرمودند که این اسم رمز همه فعالیت ها است، همه کسانی که در نظام مسئولیتی بر عهده آن ها است، جلب رضایت پروردگار عالم و کار برای مردم، شأنی غیر از خدمت کردن به ردم، آن ها هم از مردم و از خود ما هستند، فرزندان ما هستند، تحصیل کردند، درس خواندند، تخصص پیدا کردند ، مدیر شدند و مدیریت پیدا کردند و به این جاها رسیدند و دارند خدمت می کنند.فرمود جلب رضایت الهی و کار برای مردم دو ویژگی اساسی این دو شهید بزرگوار که باید اسم رمز همه تلاش ها و فعالیت ها در نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد.

تقدیر و تمجید از عملکرد خوب و قوی دولت از جمله کارهای زیربنایی، رشد شاخص های کلان اقتصادی و سیاست خارجی. حضرت آقا فرمودند ن از همه دولت ها در طول مدت حمایت کردم و باید بکنم، وظیفه همگانی است، در میدان اجرا هستند و کار می کنند اما از این دولت تمجید و تحسین هم می کنم.

فرمودند کمک به قوه مجریه وظیفه همگانی است. کارهای قوی دولت در بخش اقتصاد، در رشد شاخص های کلان از جمله رشد اقتصادی به خصوص در بخش صنعت، افزایش رشد سرمایه گزاری، کاهش رشد نقدینگی، کاهش بیکاری، افزایش صادرات و کارهای ارزنده در زمینه های مختلف که مسئولین باید اطلاع رسانی کنند و به مردم بگویند که حضرت آقا فرمودند یکی از ضعف های این دولت این است که از نظر رسانه ای ضعیف است و اطلاع رسانی نمی شود.

راه اندازی چند هزار کارگاه تعطیل شده البته این نکته را آقا اشاره فرمودند که تأثیر آن در زندگی و سفره و معیشت مردم نیاز به گذشت زمان دارد. دو علت فرمودند برای انعکاس ضعیف اقدامات دولت است، یکی از ان ها خود دولت که منعکس نمی کند و یکی دیگر مشکل اقتصادی و گرانی شدید برخی از مواد غذایی و گرانی در بخش مسکن.

باز آقا تحسین دولت در بخش های مدیریت، حضور در بین مردم و مواجه صمیمی و متواضعانه با مردم و ساده زیستی مخصوصاً حضرت آقا فرمودند که ایشان طبع و مرامش ساده زیستی است.

اولویت اول کشور اقتصاد و فرهنگ است، توجه به رشد تولید است. مسأله معیشت مردم بسیار مهم است و من توصیه ام به مسئولین این است که مخاطب مستقیم این فرمایشات هستند که ما هم باید گوش به زنگ باشیم که هر وقت گفتند آقا امروز ملاقات دارد باید میخ کوب شویم پای تلوزیون و گوش بگیریم اگر مستقیم نشد غیر مستقیم از فرمایشات حکیمانه حضرت آقا بهره ببریم و استفاده کنیم.

روز بانک داری اسلامی است از موضوعات مهم در انقلاب اسلامی که قانونی تصویب شد و در بانک ها اعمال می شود که باید تطبیق بدهند عملیات بانکی را با قوانین اسلامی و متون دینی . حضرت آقا در استفتائاتی از محضر ایشان راجع به عملیات بانکی کردند فرمودند محکوم به صحت است و مرشوط به اینکه هر کسی که تسهیلات از بانک بگیرد، هم بانکی که تسهیلات در اختیار می دهد مطابق با قانون و عقود اسلامی که در قانون تعریف شده عمل کنند. کار سوری و ظاهری انجام ندهند، فاکتور ظاهری ارائه نکنند، تسهیلات را برای همان مورد که می گیرند مصرف کنند و مطابق قانون باشد حضرت آقا فرمودند عملیات بانکی محکوم به صحت است.

روز تعاونی و تعاون و مشارکت است.تشکر می کنیم از بخش تعاون ، یکی از بخش های مهم اقتصادی مهم مملکت است و در بخش های سه گانه می توان اثر گزار در مسائل اقتصادی و رشد اقتصادی باشد.

تشکر می کنیم از امیر عزیز ، فرمانده پدافند هوایی استان و تشکر می کنیم از حضور گسترده ایشان، حضور سبز عزیزان در مراسم نمازجمعه امروز به مناسبت روز پدافند هوایی قرارگاه خاتم الانبیاء که با تدابیر فرمانده معظم کل قوا تشکیل شد و این عزیز شما را با فیض رساندند، یاد و خاطره همه شهدا گرامی داشته و گرامی می داریم.

سالگرد شهید آیت الله قدوسی است، دادستان کشور و سرتیپ وحید دستجردی رئیس کل شهربانی.

یکی از افتخارات مهم مربوط به ما بوشهری ها، ما استان بوشهری ها ، مربوط به ۱۲ شهریور شهادت شردار دلیر جنوب در مقابله با استعمار پیر انگلیس، شهید رئیس علی دلواری که روز مبارزه با استعمار انگلیس نامگذاری شد. این می طلبد البته من دیدم صدا و سیمای بوشهر حقاً کار می کرد و امروز کل مباحثش مربوط به این موضوع بود و مبارزات ارزشمند این شهید عزیز، این شهید ولایتمدار، تابع مرجعیت و علما در زمان خودش با اخذ فتوا از علمای بلاد، از بوشهر، برازجان، اهرم، دشتی و از نقاط مختلف همراهی کردند و فتوا صادر کردند ، مجوز صادر کردند و این عزیز رفت با استعمار انگلیس مقابله کرد منتها یک نوفوذی این عزیز را به شهادت رساند. همین اندازه در ولایتمداری شهید رئیس علی دلواری، در اعتقاداتش نسبت به دین، اسلام، ولایت، به امیرالمؤمنین ، به آقا اباعبدالله الحسین (ع) همین کافی و بس که ایشان وصیت می کند که او را در قبرستان وادی السلام نجف در همسایگی آقا امیرالمؤمنین (ع) به خاک سپرده شود. این راه و مسیر، این سابقه دیرینه مردم مبارز و حماسه ساز استان بوشهر همچنان ادامه پیدا کرد تا شهید نادر مهدوی و همراهانش در مقابله با استکبار جهانی آن حماسه را در دریا آفریدند و ان شاءالله همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

 

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.