مسئولین از آمرین به معروف و ناهیان از منکر حمایت کامل داشته باشند

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 5 اسفند ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

تبریک عرض می کنم میلاد حضرت سیدالشهدا ابا عبدالله الحسین به جمیع جامعه جهانی به ویژه مسلمانان، شیعیان و شما محبین و رهروان راه آن حضرت.

در خطبه اول بنا بر این گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، سبک زندگی اسلامی، سبکی که مرضی خدا و مفاد وحی الهی است و از سیره و سنت رسول خدا محمد بن عبدالله (ص) و اهل بیت عصمت و طهرات (ع) است.

یکی از این آموزه ها به خاطر شرایط خاصی که در جامعه ملاحظه می شود نقش حیات ، حیات دینی به ویژه حوزه حیا در نجات و کمال انسان و تجلی آن در عرصه حجاب است.

در زندگی انسان عنصر حیا که یک حالت درونی است که در زبان فارسی به عنوان شرم معنا می شود این حالت درونی بازدارنده است از ارتکاب انسان از اموری که قبیح شمارده می شود.

اگر انسان می خواهد کاری کند که موجب شرمساری او در جامعه می شود این روحیه حیا مانع می شود که فرد آن کار قبیح که در جامعه ناپسند و ناهنجار است مرتکب شود و این روحیه بازدارنده از ارتکاب افعال قبیح که مایه شرمساری است، حیا گفته می شود.

حیا دارای اقسامی است، گاهی حیا از خدا است و گاهی از خود است و گاهی حیا از خانواده است و گاهی حیا از مردم است و گاهی حیا از شخصیت های و پدیده های تراز اول جهانی است مثل امام عصر و فرشتگان و به همین خاطر انسانی که می خواهد مرتکب یک فعل قبیح شود با حیا خود از این امور، از خدا، از خود، از خانواده، جامعه، از امام زمان، از فرشتگان این حیا باعث می شود این فعل قبیح مرتکب نشود . لذا گفته می شود حیا عامل نجات است و با عث می شود انسان سقوط نکند در باتلاق متعفن شرمساری و بی آبرویی و از آن طرف عامل کمال می باشد، چون وقتی انسان مرتکب فعل بد نشد زمینه برای افعال خیر فراهم می شود و عامل کمال می شود.

به ایت خاطر است که امیرالمؤمنان فرموده:« الحَیاءُ مِفتاحُ کُلِّ الخَیرِ» حیا کلید تمامی کارهای خیر است، انسانی که حیا داشت رشوه نمی گیرد چون خود را در محضر خدا می داند، انسانی که حیا داشت مرتکب فعل فساد اخلاقی نمی شود، از خود و خانواده شرم می کند، از خدا شرم می کند که در محضر خدا است، از امام زمان و بی آبرویی در جامعه شرم می کند. اگر فردی کار خیر از او بر می آید و می تواند این کار خیر برای مردم انجام دهد و انجام نمی دهد این حیا می کند که کاری از او بر می آید و در محضر خدا برای مردم انجام ندهد.به همین خاطر امیرمؤمنان می فرماید:« الحَیاءُ مِفتاحُ کُلِّ الخَیرِ» کلید تمامی خوبی ها می باشد.

باز حضرت می فرماید:« أعقَلُ النّاسِ أحْیاهُم » عاقل ترین مردم با حیا ترین می باشد لذا انسانی که با حیا هستند حریم خود را در محضر خدا نگه می دارند، هم حریم خود و هم حریم خدا، حریم خود را در قبال شخصیت خود نگه می دارد ، گاهی انسان کاری می کند که خود انسان شرمسار می شود و اگر حیا از خود داشته باشد مرتکب نمی شود، انسانی که حیا دارد نمی گذارد خانواده اش شرمسار شود، نمی گذارد در جامعه این بی حیایی او موجب این شود که در جامعه به عنوان یک فرد دارای روحیه ارتکاب افعال قبیح شمارده شود. لذا می فرماید:« أعقَلُ النّاسِ أحْیاهُم » عاقل ترین مردم آن کسی است که حیا اش بیش از همه می باشد.و می فرماید :« إِنَّ اللّهَ یُحِب» خدا دوست دارد انسان یُحِب یعنی انسان با حیای متعفف، با حیا و دارای عفت و پاکدامنی، هم در عرصه مسائل اخلاقی و جنسی و هم در مسائل اقتصادی.

امام صادق می فرماید:«  لَا إِیمَانَ لِمَنْ لَا حَیَاءَ لَهُ »کسی که حیا ندارد ایمان ندارد، امام حسن مجتبی می فرماید:«  لا حیاء لمن لا دین له » کسی که حیا ندارد دین ندارد، امام باقر می فرماید:« اَلْحَیَاءُ وَ اَلْإِیمَانُ مَقْرُونَانِ  » حیا و ایمان به خدا قرین هم هستند و به هم پیوسته هستند «  فَإِذَا ذَهَبَ أَحَدُهُمَا تَبِعَهُ صَاحِبُهُ » یکی که رفت پشت سر آن دیگری می رود، ایمان رفت حیا می رود و حیا رفت ایمان می رود، این قدر حیا و داشتن روحیه حیا مهم است.

امام سجاد می فرماید:« خَفِ اَللَّهَ تَعَالَى لِقُدْرَتِهِ عَلَیْکَ، وَ اِسْتَحْیِ مِنْهُ لِقُرْبِهِ مِنْکَ  » ای مردم بترسید از خداوند به خاطر قدرتی که بر شما دارد و حیا از خدا کنید به خاطر این اشرافی که خدا به شما دارد.

یکی از مظاهر حیا حجاب است، هم برای مردان و هم برای زنان به ویژه برای زنان و به همین خاطر خداوند به خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص)  قرمان داد که این ضرورت و این تکلیف واجب را به همه زنان برسان « یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ  ذلِکَ أَدْنی‏ أَنْ یُعْرَفْنَ » اول برای همسران خودت، و دختران خودت و تمام زنان که در جامعه ایمانی حضور دارند حجاب را مراعات کنند، این بسیار نزدیک تر است به اینکه خود به جامعه توسط عدم حجاب معرفی کنند و نشان دهند. به زنانت، دخترانت، به زنان مؤمنین و جامعه ایمانی برسان که حجاب مراعات کنند و این بسیار مهم است و ارزشمند است که نکند با عدم پوشش این ها وجود خودشان را عرضه و معرفی کنند. بالطبع مورد اذیت و آزار قرار نمی گیرند چون حجاب صیانت از کرامت مقام والای زن، حجاب نشان عدم انکثار حریم والای زن است، حجاب نشان از وجود فرهیختگی و ارزشمندی گوهر گرانبهای وجود زن است و این حریم باید مصون و محفوظ بماند و حجاب این عنصر مهم است.

به همین جهت است که در جهان استکبار و استعمار همیشه سران استکبار به دنبال حریم شکنی مقام والای زن بودند ، آن ها را به بردگی می گرفتند، آن ها را به کارهای سخت با دستمزد کم و برای تبلیغ کالا و مصرف کالا از آن ها استفاده می کردند و شخصیت زن که یک شخصیت آسمانی است آن را تبدیل کرده به کالایی مصرفی و سوء استفاده اندیشه های استعماری غرب.

به همین جهت در ترکیه به آتاترک، در ایران به رضا خان دستور دادند کشف حجاب کنند، ریشه اندیشه های غرب ابتذال اخلاقی در جامعه اسلامی، بلکه در تمامی جوامع که بتوان سوء استفاده کند و جامعه ای که دچار مشکلات اخلاقی و گسترش زمینه های ابتذال شده، این ها مدیریت کنند و بتوانند اندیشه های الهی را تحت تأثیر قرار دهند و محو کنند، لذا در تاریخ و اندلس شما دیده اید ، یک کشور اسلامی در اروپا که با برنامه ریزی خاص آمدند آنجا توسعه فساد و فحشا، بی حجابی، صرف مشروبات الکلی، زنوارگی و این امور کردند و آن کشور اسلامی خود به خود فروپاشی شد.

بنا براین حجاب و حیاء، حیاء به معنای عام که یکی از تجلی آن ها حجاب است یک عنصر اساسی و ضروری و در عرصه نظام دینی و کرامت انسانی به ویژه زنان نشان از والایی دارد و نشان از عنصر صیانت از حریم شخصیت والا و ارزشمند زن و اگر شما می بینید الآن آمریکا، رژیم اشغالگر قدس و بسیاری از کشورهای استعماری به دنبال این موضوع هستند که مقام زن را تنزل دهند به یک کالای دنیایی به جهت نگاه سرمایه داری آن ها می باشد و الحمدلله اسلام و انقلاب اسلامی ایران و زنان عفیف و بزرگوار ایران اندیشه های آن ها را در این تهاجم سخت با حضورشان رد کردند و نشان دادند که زن مسلمان و انقلابی دارای یک شخصیت متعالی است و در تمامی عرصه های مهم در فضاهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، علم و فن آوری، اختراعات و تحول های دانش بنیان  زن مسلمان و انقلابی دارای شخصیت است اما جهان استکبار به شدت به دنبال تخریب این مقام است، ترویج بدحجابی و بی حجابی و ابتذال و اینجا وظیفه مسئولان و تمامی مؤمنان و حوزه های علمیه، نیروهای انقلابی است که با برنامه ریزی در این عرصه حضور داشته باشند، قرارگاه عفاف و حجابی که زیر نظر وزارت محترم کشور است در استان ها زیر نظر استاندار و فرماندار محترم، همه کمک کنند و در صحنه باشند، جوان ها، انقلابی ها و هیئات با یک برنامه ریزی کمک کنند که ان شاءالله این تهاجم جهان استکبار هم زدوده شود و شرایط چنان شود که مرضی خدا و امام زمان و هدایت های مقام معظم رهبری امام خامنه ای باشد.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

میلاد آسمانی حضرت سیدالشهدا اباعبدالله الحسین به همه شما عزیزان تبریک عرض می کنم همچنین روز پاسدار که نشان از قدرشناسی مردم ایران از این عزیزان جان بر کف در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

حضرت سیدالشهدا چنان با عظمت است که پیامبر خاتم می فرماید:« حُسَیْنٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ حُسَیْنٍ » یعنی ما یک جان هستیم، یک وجودیم و ریشه در هم داریم و به ایشان می فرمایند که درود بر شما « یا زین السماوات و الأرض » یعنی حسین شما زینت آسمان ها و زمین هستید، حضرت اباعبدالله الحسین با قیامش اسلام را بیمه کرد و جهان آینده به نام حضرت اباعبدالله الحسین رقم خواهد خورد و شما می بینید رویکرد جامعه جهانی به پیاده روی اربعین یک آغازی است برای کاری بزرگ، جامعه جهانی در حوزه ادیان و اسلام مدیون قیام حضرت اباعبدالله الحسین است و امیدوارم در دنیا رهرو آن حضرت و در آخرت مورد شفاعتش قرار بگیریم، همچنین میلاد حضرت ابوالفضل العباس نماد وفاداری و ولایتمداری و امام سجاد که الگوی یک حرکت معنوی در قالب دعا و در شرایطی که فوق العاده شرایط بعد از جریان کربلا سخت بود حضرت با امید به آینده و با تمام ظرفیت هایی که می توانست اسلام را حفظ کرد.

سپاه پسداران انقلاب اسلامی ایران یکی از ارکان اقتدار نظام اسلامی است، هم در فضای ملی و هم در مرزها و هم در منطقه. ایران اسلامی به وجود سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افتخار می کند و پاسدار بودن خود افتخار است چون راهی که سپاه دارد راه حضرت اباعبدالله الحسین دارد، شما ملاحظه کنید در مجموعه سپاه یک سردار تولید می شود به نام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که جهان را تحت تأثیر قرار می دهد و عزیزان نیز این چنین هستند و بارها عرض کردم حمایت از سپاه واجب و تضعیف آن حرام است چون اقتدار نظام وابسته به اقتدار سپاه است. صمیمانه از تلاش های سپاه در فضای ملی و استانی تشکر و قدردانی می کنم و به روح شهدای سپاه و بسیج صلوات بر محمد و آل محمد بفرستید.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار خود با نمایندگان محترم مجلس خبرگان نکات بسیار مهمی ایراد فرمودند که به برخی از آن ها اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند راهپیمایی ۲۲ بهمن تجلی دیگری از بنیه قوی مردمی نظام بود، یکی از مؤلفه های مهم قدرت نظام حمایت مردم است، هر گاه مردم در صحنه باشند نظام اقتدار دارد و هر گاه مردم فاصله بگیرند نظام دچار ضعف خواهد شد و اینکه حضرت امام و مقام معظم رهبری این همه بر عنصر مردم و وجود مردم و خدمت به مردم و حضور در صحنه مردم تأکید دارند به این خاطر است مردم پایه های اصلی نظام هستند و در راهپیمایی که در ۲۲ بهمن واقع شد نشان دادند این عظمت اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه مردمی بودن و وفا داری و ولایتمداری مردم است. لذا فرمودند حجت بر همه مسئولین مردم تمام کردند و الآن نوبت مسئولین است و بکوشند در جهت خدمت و رفع مشکلات مردم با احترام، نکند خدایی ناکرده مسئولی این گونه باشد، مراجعه شود، درب اتاق او بسته شود بر مردم یا کار مردم که می تواند انجام دهد انجام ندهد، یا اگر نمی تواند قانوناً با برخورد بد نه کار انجام شده باشد و مشکلی هم ایجاد شود و دلی هم شکسته باشد، توضیح دهد به مردم، حضور بین مردم داشته باشند، به مساجد بروند، همین نمازجمعه میزهای خدمت فراوانی است و تشکر هم می کنیم، ارتباط با مردم نصف شاخص مدیریت مسئولین است.

نکته دیگری که فرمودند جهاد تبیین است. فرمودند علما، شخصیت ها و هر کس دستش می رسد تبیین کند این انقلاب دارای چه آثار و برکاتی است و دشمنانش چه می کنند و چه اهدافی دارند. اگر جوان و نوجوانی مسأله ای داشت با حوصله برایش تبیین کنند که یک کشور انقلابی در مقابل این هجمخ بزرگ جهانی ۴۴ سال مقاومت کرده، فشار می آورند و بالطبع مشکلاتی است و در این ۴۴ سال با این همه تهاجم نظامی و نرم فرهنگی سیاسی اقتصادی این مملکت محکم ایستاده و کار را پیش می برد.فرمودند جهاد تبیین فوری و ضروری است لذا بر همه به ویژه خواص لازم است موارد ارزشی انقلاب و کارهایی که انقلاب کرده عرضه کنند و دشمنی های دشمنان را بیان کنند که جوان و نوجوان بداند این انقلاب دارای چه شاخصه های ارزشمندی است و دشمنان چه دشمنی هایی می کند. آمریکا می بینید تحریم دارویی می کند ایران را، یعنی این طرفدار مردم است؟، تحریم بانکی می کند ، اموال ایران و مردم را مصادره می کند، پول مردم ایران را بلوکه می کند که اینجا مشکلات ارزی ایجاد شود، مشکلات این ها می باشد و در عین حال می نید مسئولین مملکت دارند تلاش می کنند، البته مسئولین مملکت هم باید بدانند که هر روز باید مشکلات مردم را کمتر کنند به ویژه در حوزه معیشت و فرهنگی، مردم روی معیشتشان، زندگی اقتصادی خود و حوزه فرهنگی گله مند هستند و بیان می کنند و باید مسئولین عنایت کنند چه مسئولین محلی و چه مملکتی.

نکته دیگری که وجود دارد حمایت از آمرین به معروف و ناهین از منکر یک وظیفه قانونی همه مسئولان است. من در نماز جمعه قبل هم بیان کردم و در نمازهای قبل هم این نکته را متذکر شدم. اولین ناهی از منکر و آمر به معروف خدا است ، قرآن است، رسول خدا است، اساس پیشرفت و توسعه بر امر به معروف و نهی از منکر است، حمایت از این جامعه یعنی حمایت از نجات و کمال انسان، پیشرفت و توسعه و تمدن و عدم تحقق اندیشه های جهان استکبار اما برخی از مواقع ملاحظه می شود که حمایت نمی شوند این جامعه که آمدند در صحنه، تمام مشکلات هم متحمل می شوند بلکه طرف مقابل حمایت می شوند و این صحیح نیست.

در مسأله ساماندهی سواحل، عفاف ، حجاب، مسئولان این کار مشخص هستند، قرارگاه هایی که قانونی است و طراحی شده از سال ۸۲ الی ۸۳ ریاست محترم جمهور، وزیر کشور ابلاغ کرده اند ، این قرارگاه ها باید فعال شوند، ۳۴ دستگاه هستند و اعتبارات در اختیار دارند ، مردم هم کمک کنند به این ولی وظیفه ای که این عزیزان دارند به خوبی عمل کنند، الآن چند روز دیگر مسافرین نوروزی داریم، ایام عید داریم و باید کاملاً برنامه ریزی فرهنگی شده باشد و خدایی ناکرده نکند یک سونامی فرهنگی ایجاد شود. مسئول آن هم مشخص است قرارگاه ساماندهی سواحل، عفاف و حجاب، فرزندان انقلابی و هیئات مذهبی هم خودشان با یک برنامه ریزی که ان شاءالله توسط شورای مردمی این کار را انجام می دهند حضور در صحنه داشته باشند و کمک کنند ولی از مسئولان این توقع است که از ناهی از منکر و آمر به معروف حمایت کنند ، این ها کاری خدایی انجام می دهند، خدمت می کنند و اگر تذکری در رابطه با حجاب و عفاف می دهند، این ها درخواست شخصی نیست بلکه نشأت از فهم دینی و تکلیف دینی و بصیرت و هوشیاری سیاسی آن ها است که تذکر می دهند، اندلس تجربه شده لذا حمایت از این قشر و فعال شدن جدی و داشتن خروجی کار در رابطه با قرارگاه ها که ابلاغ شده ضروری است و همه کمک کنند و توقع نداشته باشند دیگری کار انجام دهد ، نه ، همه کمک کنند تا ان شاءالله این مسائل یک به یک بر طرف شود و از مسئولان قضایی، مسئولانی که در این عرصه باید حضور جدی داشته باشند ، حضور کافی و قانونی ، چیزی فراتر از قانون نمی خواهد کسی، با حضوری قانونی و بازدارنده در این رابطه اقدام کنند که این درخواست همه مردم است.

در آخر از ریاست محترم جمهور و هیأت دولت که در آستانه تشریف فرمایی آن ها هستیم تقاضا دارم که استان، استان مهمی است برای ایران، درآمدی که این استان برای خزانه ایران تولید می کند فوق العاده است، محبت کنید همان طور که همیشه استان بوشهر بال بوده برای انقلاب و خدمتگزار نظام بوده و این همه درآمد زایی کرده برای کشور به همان اندازه به این مردم توجه کنید، اعتبارات بگذارید، مشکلات را بر طرف کنید، فقر از این استان بر طرف کنید تا این مردم از این سفرها خاطره خوب داشته باشند و از همین جا از جناب آقای مهندس فتاح تشکر و قدردانی می کنم، ریاست بنیاد مستضعفان که دیروز تشریف داشتند و ما هر چه تقاضا کردیم پذیرفت ؛ خانه های بسیار برای کمیته امداد و بهزیستی ، رفع مشکلات معیشتی مردم، خداوند ان شاءالله این عزیزان را حفظ کند که زیر نظر مقام معظم رهبری که البته می دانید همه این ها زیر نظر حضرت آقا، این طور حضرت آقا، دفتر حضرت آقا، نهادهای مرتبط این طور خدمت به مردم می کنند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.