مسئولان و دولتمردان باید به صورت عملی هم از حضور مردم قدردانی کنند

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه موقت بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم»

خطبه اول

ایشان پس از اشاره به مراعات تقوای الهی .

یاد معاد خود مولد و تولید کننده تقوا است و یکی از راهکار های تقویت تقوای الهی عزیزان یاد معاد است، یاد قیامت است، یاد سفر بعد از این دنیا و رفتن از این دنیا است و این خود باعث تقوا می شود و کسی که اعتقاد به معاد داشته باشد، اعتقاد به روز واپسین داشته باشد آن شخص می ترسد و گناه نمی کند و از عواقب گناهش می ترسد.

مرحوم علامه طباطبایی (رض) که این روزها در آستانه ایام گرامی داشت آن انسانه وارسته هستیم، ایشان که سبک المیزانش قرآن به قرآن است از نوع تفسیر قرآن به قرآن در ذیل همین آیه «وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّکُمْ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ» می فرماید که خداوند در پایان این آیه انسان ها را امر به تقوا می کند و امر و تذر می دهد به روز قیامت چرا که تقوا به کمال نمی رسد، تقوا به اتمام نمی رسد و معصیت اجتناب نمی شود الی کسی که به یاد قیامت باشد و کسی تقوای الهی را مراعات می کند که به یاد قیامت باشد. لذا این آیه را برای تفسیر آیه قبل بیان کرده است«إِنَّ الَّذِینَ یَضِلُّونَ عَنْ سَبِیلِ اللَّهِ لَهُمْ عَذَابٌ شَدِیدٌ» کسانی که از راه خدا گمراه می شوند عذاب دردناکی خواهند داشت، چرا گراه می شوند؟، چرا عذاب می شوند؟،«بِمَا نَسُوا یَوْمَ الْحِسَابِ» چون روز قیامت را فراموش می کنند.کسی که روز قیامت را فراموش می کند گناه و معصیت می کند و آلوده به گناه می شود و این اثر فراموشی روز قیامت است. اثر فراموشی روز قیامت این است که انسان تقوا را ترک می کند و احتیاط نمی کند در زندگی و مراعات نمی کند در زندگی.

عزیزان یاد معاد راه نجات و سعادت انسان است، انسان اگر می خواهد نجات پیدا کند باید به یاد قیامت و فردای قیامت باشد، یاد معاد به انسان قدرت و قوت می دهد، ساحرانی که در زمان فرعون آن ها را تهدید کرد که دست از موسی و خدای احد و واحد بردارید، این ها نترسیدند و چرا نترسیدند؟، گفتند می خواهی ما را شکنجه و آزار و اذیت بکن هیچ ضریری به ما نمی رسد، چرا؟،«لا ضَیْرَ إِنَّا إِلى‌ رَبِّنا مُنْقَلِبُونَ» چون ما برمی گردیم به سوی خدا یعنی اعتقاد به معاد، در این دنیا هر چه می خواهی ما را شکنجه بکنی ما نمی ترسیم، چون اگر ما را اذیت کنی و شکنجه کنی و به قتل برسانی اتفاقاً زودتر ما را به خدا می رسانی و ما به سوی پروردگار بر می گردیم و در جایی می رویم که از این گرفتاری ها و پلشتی ها و پلیدی های دنیا رهایی پیدا می کنیم و لذا این یاد معاد به آن ها صبر و استقامت و شجاعت در برابر نظام استکباری داد و اگر ملت و قوم و گروهی و جمعیتی صبر و استقامت کرد و فردای قیامت را لحاظ کرد قدرت پیدا می کند در برابر استکبار، در برابر ظالمان. بله ممکن است ظالمان و استکبار و مستکبران قدرت ظاهری زیادی داشته باشند اما اگر انسان به قدرت بی پایان پروردگار عالم و پاداش های بهشتی پروردگار توجه کند از استکبار نمی ترسد، از فرعون و فراعنه زمان نمی ترسد چون این کارکرد تقوا و یاد معاد این است که انسان از هیچ چیز جز خدا نمی ترسد.

یا در جریان همسر فرعون که او را اذیت کردند و شکنجه کردند و بالاخره زیر شکنجه هم به شهادت رسید و از او خواستند دست از توحید و ایمان و گرویدن به موسی و خدای موسی بردارد. گفت فرعون ولو همسرم هستی ، شکنجه هم بکنی باز هم دست بردار نیستم و لذا زیر شکنجه در لحظات آخر عمر عرضه می دارم:« رَبِّ ابْنِ لِی عِنْدَکَ بَیْتاً فِی الْجَنَّهِ وَ نَجِّنِی مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ» خدایا من را از دست این فرعون و مستکبر عالم نجات بده ، من به شهادت برسم، شکنجه شوم اما رها شوم از این دنیای ظلمانی و نجات پیدا کنم لذا عرضه می دارد خدایا خانه ای در بهشت برای من محیا کن، این خانه فرعون جهنم است برای من، دنیایی که فرعون برای من تهیه کرده جهنم است و من را آزاد کن از این دنیا و خانه ای در بهشت برای من فراهم کن.

این است یاد ، یاد معاد قدرت داد به آسیه، قدرت داد به ساحران زمان موسی و جالب است جریان همین بانو و زن بزرگوار و با عزت و با کرامت که نخواست عفت و دین و عزت خود را از دست بدهد و زیر شکنجه به شهادت رسید خدا هم یک مدال افتخار به این آسیه می دهد بخاطر صبر و استقامتش چون این خانم صبر کرد برای حفظ دینش، برای حفظ ارزش های دینی که برای او مقرر شده بود، چون صبر کرد خدا هم او را تابلو کرد برای تمام مؤمنان عالم «ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ» و مردان و زنان مسلمان و مؤمن زن فرعون تابلو است برای شما در ایمان راسخ، در استقامت در برابر ظلم، در استقامت در برابر ستم فرعون و فرعونیان و برای حفظ ارزش های دینی و اخلاقی خود چون صبر کرد خدا هم او را به عنوان الگوی بشریت قرار می دهد.

یا مؤمنین لشکر طالوت که کم بود تعدادشان از نظر عده ، قدرت نظامی کم بودند نسبت به جالوت و لشکرش ولی چون استقامت کردند، ایستادگی کردند خدا آن ها را پیروز کرد.« قَالَ الَّذِینَ یَظُنُّونَ أَنَّهُمْ مُلَاقُو اللَّهِ » اعتقاد به خدا داشتند، باور به معاد قدرت می دهد به انسان، به رزمندگان و مجاهدان ولو اینکه تعدادشان کم است استقامت می دهد، کسانی که بر این باور بودند که خدا را ملاقات می کنند گفتند تعداد ما کم است اما ما ایمان داریم و وصل به قدرت بی پایان خدا هستیم لذا خداوند طالوت را پیروز می کند، جمعیت کوچک طالوت را بر جمعیت زیاد جالوت چون اعتقاد به معاد داشتند و این اعتقاد به معاد به این ها قدرت و صلابت داد و استقامت در برابر کفر و ظلم و ستم را عنایت کرد.

و موارد زیادی که در قرآن است. یاد معاد پیشران و موتور محرکه ایمان و کارهای ایمانی و کارهای جهادی است و بالاخره اعتقاد به معاد است که مردم مسجدها را عمران و آباد می کنند «إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ» کسانی مسجدئ های خدا را آباد می کنند که البته منظور از آبادی هم آبادی فیزیکی و ساختمانی مسجد است و شاید بالاتر از آن آبادی معنوی یعنی حضور در مسجد، آن هایی اهل مسجد هستند و بشتر مسجد می آیند که ایمان به خدا و به قیامت و پروردگار عالم داشته باشند و این آثار یاد معاد است.

 

خطبه دوم

۱۳ آبان تاریخی را که ملت عزیز و سرافراز ایران امسال رقم زدند بحمدالله حقاً برای خلق این حماسه میلیونی ملت ایران و به خاطر این موج آفرینی بصیرت زا و صبر باید از این ملت تشکر کرد، تقدیر کرد، آن هم در این اوضاع و در دل این جنگ شناختی دشمن و روزگار پر آشوب و اغتشاشی که دشمن برای ایران اسلامی ترسیم کرده بود باید سجده شکر و سپاس به درگاه پروردگار عالم گذاشت و در تحلیل این حضور تاریخی ملت باید همان بیان مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (حفظه الله) که ایشان فرمودند که می دانم که خدای متعال اراده فرموده که این ملت را به متعالی ترین درجات برساند. بدانید که این ملت ایران به لطف پروردگار عالم و به دست اسلام و به برکت اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی بدون تردید به عالی ترین درجات یک ملت در حد و اندازه ملت ایران خواهد رسید. بدانید که توطئه های دشمن خرابکاری، حمله دشمن، ضربه دشمن هیچ اثری نخواهد داشت و به معنای واقعی کلمه باید گفت دشمن هیچ غلطی نخواهد توانست کند.

نکته بعد در این راستا باید عرض کنم در اوضاع و احوال کنونی عالم اتفاقاً احتیاج آمریکا به ایران بیشتر از قبل است. در اسناد مهم و خواندنی و منتشر شده از لانه جاسوسی آمریکا یکی از پر تکرارترین عبارات در باره ایران نفت، گاز و انرژی است. عزیزان آمریکا ایران را به چشم یکی از مهمترین منابع انرژی برای خود و متحدانش می دید و هنوز هم می بیند و احساس می کند مسأله آمریکا و غرب آن است که امروز از یک طرف نسبت به ۵۰ سال قبل هم ضعیف تر شده اند و هم نیازشان به ارنژی ایران بیشتر شده و از سوی دیگر نقش ذاتی جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس و منطقه غرب آسیا از یک رژیم وابسطه شاهنشاهی که قبل بود الآن ایران اسلامی به قدرتی مردمی، مستقل و لنگرگاه تعادل سیاسی و امنیتی در منطقه و فرامنطقه تبدیل شده است. ایران اکنون یک عنصر فعال و تعیین کننده معادلات جهانی است، جبهه کفر و استکبار منفعل و در حال نزول و سقوط است بحمدالله.

سازماندهی اغتشاش عجولانه و خشونت بار علیه جمهوری اسلامی هم یک حرکت انفعالی در برابر اقتدار ایران اسلامی در برابر پیشروی جبهه مقاومت به رهبر ایران قلمداد می شود که البته برخی از کاستی ها و خلاء های درونی ما را هم این جریانات نمایان کرد تا در سایه اتحاد، انسجام، بصیرت و ولایتمداری ملت انقلابی و دولت جهادی تدبیر و درمان بشود البته تشکر حقیقی و عملی که از این مردم باید کرد، مردمی که امام در وصیت نامه اش فرمود از مردم اهل رسول الله بهتر هستند، ملت ایران از مردم عهد امیرالمؤمنین بهتر هستند، ملتی با صلابت، مؤمن، معتقد و پشتیبان اهل بیت و ولایت فقیه الحمدلله هستند.

دشمن در این قائله های اخیر با همه توان وارد میدان شد، یک جنگ ترکیبی را علیه ملت و نظام جمهوری اسلامی آغاز شد، همه امکانات را عم از امکانات اطلاعاتی، دستگاه های رسانه ای و فضای مجازی و همه را وارد میدان کرد و جنگ احزابی را دشمنان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی بر ملت وارد کردند و شروع کردند ولی دیدیم الحمدلله آرام آرام کسانی هم که به اشتباه افتاده بودند و بعضاً همراهی با آن ها می کردند الحمدلله بیدار شدند و فهمیدند دشمن دلسوز ایران و مردم ایران نیست، دشمن تجزیه ایران را می خواهد، نابودی مردم ایران را می خواهد نه تنها نظام حکومت اسلامی ایران را و لذا مردم هم با این بصیرت میدان آمدند و باید از مردم تشکر و تقدیر کرد، این مردم خوب، نجیب، فهیم و بصیر را و البته تقدیر عملی را باید مسئولان از این مردم کنند با عملشان، با برنامه ریزی دقیق در ایجاد ثبات و گشایش اقتصادی برای مردم، اتخاذ تصمیمات صحیح، حمایت از اقشار محروم، رفع فساد و تبعیض باید انجام دهند دولتمردان و مسئولان ما .

انشاءالله دولت انقلابی و جهادی با تمرکز بیشتر و دقیق تر بر اصلاحات اقتصادی و کمک به رفع مشکلات اقتصادی کشور تمام همت و تلاش خود را به فضل پروردگار به کار ببرد و این خواسته مردم می باشد، مردم دلسوز نظام و انقلاب هستند و اگر گله هایی و مسأله هایی هم دارند قطعاً از روی دلسوزی است چون این انقلاب و نظام خون هزاران شهید پای آن ریخته شده، دلسوز نظام و مملکت هستند و عده ای بخواهند خدایی ناکرده از مردم سوء استفاده کنند نخواهند توانست که دیدیم به حمدالله آن ها هم شکست خوردند.

اما ۲۱ آبان سالروز شهدای جهاد خودکفایی و پرچمدار این شهدای گرانقدر شهید سردار مخلص اسلام حاج حسن طهرانی مقدم است، این سردار دانشمند، متقی که همچنان مجهول القدر است و هنوز هم ما قدر و جایگاه این شهید والامقام را نمی دانیم و مجهول القدر بود تا زمانی که مقام معظم رهبری آن پیام تسلیت را داد. کمتر کسی در باره عظمت و شخصیت شهید طهرانی مقدم با خبر بود تا اینکه حضرت آقا آن پیام را داد و بخشی از شخصیت شهید طهرانی مقدم را برای مردم بیان کرد. شهید طهرانی مقدم معتقد بود که ما باید قدرتمند باشیم تا بتوانیم از امنیت مردم و از نظام و حکومتمان و انقلابمان دفاع کنیم و این دفاع لازمه آن اقتدار و قدرت پیدا کردن است خصوصاً در مبانی امنیتی و نظامی است. از نگاه شهید طهرانی مقدم موشک ابزاری بود که می توانست ما را به نقطه ای قابل قبول از خود برساند، شهید طهرانی مقدم به تبعیت از تدبیر مقام معظم رهبری نگاه ایشان هم مثل نگاه مقام معظم رهبری نگاهی راهبردی و فرامرزی بود تفکر و اندیشه و نگاه شهید طهرانی مقدم. شهید طهرانی مقدم بازدارندگی دفاعی ایران را به اوج رساند و الآن هم در اثر این سنت حسنه و کار  ارزشمندی که پدر موشکی ایران شهید طهرانی مقدم انجام داد ما می بینیم اکنون در همه جای غرب و آسیا از لبنان تا فلسطین تا سوریه و عراق و یمن و افغانستان جوانان جهادگر و مؤمنی پیدا شده اند که با واسطه یا بی واسطه پای مکتب شهید طهرانی مقدم هستند و این اقتدار موشکی نظام مقدس جمهوری اسلامی است که الآن تن دشمنان اسلام را لرزه در آورده است و هر وقت دشمن بخواهد نگاه چپی به مملکت و نظام و مرزهای ما بکند به فضل پروردگار با این موشک های خود جواب دندانشکن و قانع کننده را به فضل خدا به آن ها خواهند داد.

و ۲۴ آبان ماه روز کتاب و کتابخوانی است و از ۲۴ تا ۳۰ آبان به عنوان هفته کتاب نامگذاری شده و واقعاً عزیزان اگر تمدن بشری پا بر جا است، اگر دینی پا بر جا است و اگر ما مکتب توحید را داریم، مکتب اسلام را داریم از برکت کتاب است که در رأس همه کتاب های کامل، جامع و زیبای عالم کتاب الله مجید است قرآن مجید است که همه یک نسخه نجات بخش بشر در این کتاب، در این کلام الله مجید است که هم موعظه می باشد و هم تذکر و هم یاد است و همه چیز در این کتاب کامل و جامع وجود دارد و اگر کتاب نبود تمدن بشری باقی نمی ماند. این همه اطلاعاتی که من و شما داریم از تمدن های چند هزار ساله همه از همین نوشته ها و از کتاب است و البته این را هم عرض بکنم شاید تنها کسی که در این مملکت روی بحث کتاب و کتابخوانی و ارزش کتاب و ارزش کتابخوانی توصیه کرده مقام معطم رهبری است که الآن فرصت نیست که فرمایشات ایشان را در باب اهمیت کتاب و کتابخوانی بیان کنم اما لزون انس فردی و خانوادگی و عموم مردم با فرهنگ کتابخوانی به عنوان بخشی از سبک زندگی باید در بیاید یعنی کتابخوانی و مطالعه باید جزء سبک زندگی ما باشد، نقش و اهمیت مطالعه کتاب در ارتقاء فرهنگ جامعه ایفای نقش حاکمیت و مسئولان فرهنگی البته در نشر کتاب های سالم و فاخر و البته نظارت درست و مطلوب و مراقبت از نشر کتب ناسالم که به فرموده مقام معظم رهبری کتاب های ناسالم مانند مواد مخدر برای جامعه مضر است. هم نظارت شود برای چاپ کتاب های سالم و کتاب های ناسالم حتماً جلوگیری شود و از آن طرف دسترسی مردم را به کتاب، مطالعه و کتابخانه ان شاءالله تسهیل کنیم که در اینجا لازم می دانم از همه اهل قلم، ناشران، همه کتابداران و عزیزانی که در این راستا زحمت می کشند به ویژه عزیزان بزرگوار در کتابخانه استان و همه مجموعه کتابخانه ها و کتابدارها تقدیر و تشکر می کنم.

هر چه مردم یک جامعه بیشتر مطالعه داشته باشند قطعاً از نظر فرهنگی و فرهیختگی بالاتر هستند.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.