مسئولان واقع بینانه و با مطالعه نسبت به کالاهای ملوانی و تجارت دریایی استان نگاه کنند تا زندگی و معاش مردم لطمه نبیند

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 10 آذر ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول پیرامون سبک زندگی اسلامی و آموزه های این سبک مرضی خدا، خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت سخن می گفتیم و امروز نیز در این فضای نورانی پیرامون یکی دیگر از آموزه های سبک زندگی اسلامی نکاتی عرض می کنم.

یکی از فضائل اخلاقی و رفتاری اسلامی داشتن ادب اجتماعی و اخلاق عمومی است.

یک انسان مسلمان دارای روحیه و رویه ادب اجتماعی است. در خانه، خانواده، جامعه و محیط کاری دارای تعدد دارای تأدب و رفتار های مؤدبانه است و همچنین اخلاق عمومی را مراعات می کند.

امیر مؤمنان امام علی ابن ابی طالب ( علیه آلاف تحیه و الثناء) می فرمایند:«  إنّ النّاسَ إلى صالحِ الأدبِ أحْوَجُ مِنهُم إلى الفِضّهِ والذَّهَبِ» یعنی مردم به ادب و رفتار های مؤدبانه بیشتر نیاز دارند تا به طلا و نقره ، یعنی این قدر ادب در ساختار شخصیت انسان ارزش دارد.

باز می فرمایند:«  علیکَ بالأدبِ فإنَّهُ زَیْنُ الحَسَبِ» مردم بسیار در زندگی مؤدب باشید زیرا که ادب مایه و موجب افتخار و ارزش خانوادگی شما خواهد بود.

امام حسن مجتبی ( علیه آلاف تحیه و الثناء) می فرمایند:«  لا أدبَ لِمَن لا عَقْلَ لَهُ» انسانی که غقل ندارد ادب ندارد یعنی انسان عاقل و خردمند در تمامی شئون زندگی خود ادب را مراعات می کند. ادب در دو مورد خود را نشان می دهد، یکی در رفتار و دیگری در گفتار.

رفتار مؤدبانه یعنی احترام دیگران مراعات کردن، رفتار های ناپسند انجام ندادن، رفتارهایی که جامعه آن را معروف می داند و در فرهنگ اسلامی برای آن ارزش قائل است، این استان این رفتار ها را داشته باشد و دیگری ادب گفتاری است و انسان سخنش مؤدبانه باشد، سخن نیک بگوید و هم نیک سخن بگوید یعنی هم سخن خوب بگوید و هم خوب سخن بگوید ، هم سخن بجا و روا را بگوید و هم باید سبک بسیار مورد پسند آن را بگوید  و به همین جهت است انسان مسلمان هم در رفتارش ادب را مراعات می کند و هم در گفتارش.

در رابطه با اینکه ما بدانیم ادب رفتاری و گفتاری چه جور است؟، در اینجا امیر مؤمنان یک قاعده بیان می کنند و می فرمایند:«  کَفاک أدَبا لِنَفسِک اِجتنابُ ما تَکرَهُهُ مِن غَیرِک» شما نگاه بکنید در جامعه گفتارهای ناپسند که شما آن را نمی پسنید و جامعه آن را نمی پسندد، رفتار هایی که جامعه و شما نمی پسندید بدانید که آن خلاف ادب است و بالعکس سخنانی که جامعه و شما می پسندید، رفتارهای پسندیده این ادب است یعنی ادب یعنی چیزی که در گفتار و در رفتار مورد پسند اسلام و جامعه است، روا سخن گفتن و زیبا سخن گفتن، رفتار های پسندیده کردن موجب می شود که انسان عنوان مؤدب به خود بگیرد و این بسیار انسان ارزشمندی است .

ادب دو مورد جدی دارد، ادبی که در گفتار است و ادبی که در رفتار است دو مورد جدی دارد  و یکی ادب در رابطه با مردم، خانواده خود، محیط اجتماعی، محیط کاری و دیگری ادب با خدا .

مرحوم علامه طباطبایی در تفسیر المیزان یک فصلی را بیان می کند به عنوان الأدب مع الله ادب انسان در رابطه با خدا ، ادب انسان در رابطه با خدا در رفتار این است که انسان گناه نکند و در گفتار خوب سخن گفتن است که بگوید خدا نکند، خوب سخن بگوید و خوب دعا بکند و در رابطه با مردم هم عرض شد که با مردم خوب سخن بگوید و خوب رفتار بکند.

حالا کدام یک از این ها مقدم هستند؟، هر دو مهم هستند اما در این رابطه امیرالمؤمنین می فرماید:« مَنْ لم یَصْلُحْ على أدبِ اللّه ِ لم یَصْلُحْ على أدبِ نفسِهِ» کسی که ادب با خدا را مراعات نکند ادب با مردم را نیز مراعات نمی کند. ادب مع الله یعنی گناه نکردن و خوب سخن گفتن با خدا موجب می شود که انسان در محیط اجتماعی ادب با مردم را مراعات کند و هم در گفتار و هم در رفتار و این نکته خیلی مهمی است.

بنابراین مراعات کردن ادب اجتماعی و اخلاق عمومی یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی است به ویژه پدر و مادر با فرزندان و فرزندان با پدر و مادر و همسر و شوهر با هم، شیرین، صمیمی و مؤدبانه که در خانه ادب حاکم باشد و بچه ها با این آموزه آشنا باشند و در جامعه آن را سرایت دهند و این موجب آرامش و آسایش در جامعه خواهد شد.

 

خطبه دوم

در خطبه پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با بسیجیان عزیز سراسر کشور مطالب بسیار مهم و راهبردی ایراد فرمودند که به بخشی از آن سخنان اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند منطق ایجاد بسیج توسط حضرت امام مقاوم سازی حداکثری ایران در برابر تهدیدات و خطرات و دفاع همه جانبه مادی و معنوی از هویت دینی و ملی ایران و عرصه پیشرفت و توسعه است. یعنی بسیج یک نیروی قوی ، محکم، استوار، پای کار برای تمامی اموری که نیاز این کشور عزیز است.

در عرصه دفاع مقدس بسیج پیشگام بود، در عرصه های دفع بلایا و مشکلاتی که پیش می آید بسیج پیشگام است در رابطه با توسعه ، پیشرفت بسیج حاضر در صحنه است و این نعمتی است که خداوند نصیب این انقلاب کرده است.

فرمودند حضور بسیج در عرصه های پیشرفت و سازندگی مشهود است، تعیین کننده است و به همین خاطر حمایت از بسیج و بسیجی یک نگاه راهبردی و بنیادین است و تضعیف بسیج تضعیف انقلاب است و حمایت از بسیج حمایت از آرمان ها و ارزش های انقلاب است.

فرمودند فرهنگ بسیج مردمی بودن، تعهد داشتن، احساس مسئولیت کردن، اعتنا داشتن به مسائل مهم کشور، درک معنوی ارزش های انقلاب، منظم بودن، قانون مدار بودن، دارای روحیه هنجار داشتن و حضور جدی در صحنه، این فرهنگ بسیجی است و نکته ای است که الحمدلله از بسیج برای نظام ما یک قدرت ساخته و این قدرت موجب اقتدار نظام شده است.

روز نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را گرامی می داریم. نیرویی که واقعاً مایه افتخار و عزت این کشور است و در کنار نیروهای دفاعی و نظامی ما موجب اقتدار کشور هم در فضای ملی و هم بین المللی است. ارزش این نیرو همین بس که در اوایل جنگ تحمیلی در کمترین زمان ممکن نیروی دریایی رژیم بعث را کاملاً شکست داد و دریا را در اختیار نظام جمهوری اسلامی ایران قرار دادند.

الحمدلله با پیشرفت های بسیار دانشی در عرصه ستاد و صف و تولید سخت افزار های سطحی و زیر سطحی دریایی به چنان اقتداری رسیده که حتی در آب راه های بین المللی هم افتخار می آفریند و مایه امنیت دریایی برای کشتی های اقتصادی برای ایران و حتی کشورهای دیگر است.

یاد و خاطره شهدای این نیرو و نیروهای مسلح را گرامی می داریم و از نیروی دریایی مستقر در استان بوشهر صمیمانه قدردانی می کنیم و برای سلامتی این عزیزان صلوات بر محمد و آل محمد می فرستیم.

پیروزی بزرگ مردم فلسطین و وادار کردن رژیم اشغالگر قدس به آتش بس تبریک عرض می کنیم به آن مردم عزیز و همه کسانی که به واقع حمایت کردند و اخیراً آتش بس را این رژیم سفاک شکسته همین امروز و ما این را محکوم می کنیم و اخطار می دهیم به این رژیم سفاک و حامیانش اگر ادامه دهند دیگر فقط حماس نمی جنگد و تمام نیروهای مسلمان در تمام کشورهای اسلامی مقابل این رژیم جنایتکار خواهند ایستاد و شکست قطعی به او خواهند داد.

روز روحانیت استان بوشهر، ۱۳ آذر ماه که مصادف است با شهادت شهید بزرگوار آیت الله عاشوری گرامی می داریم و از مجموعه برگزار کننده این روز که واقعاً احیاء کرد تاریخ روحانیت استان بوشهر و مایه رشد و بالندگی در عرصه مختلف پژوهش و تولیدات علمی شد صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم.

روز مجلس شورای اسلامی که مصادف است با سالروز شهادت شهید مدرس گرامی می داریم و امیدواریم مجلس شورای اسلامی با نظارت کارآمد و تولید قوانین مناسب مایه پیشرفت و توسعه ایران شود.

روز معلولین را گرامی می داریم ، عزیزانی که واقعاً انسان های شریف و بزرگواری هستند و از مسئولان تقاضا دارم در رابطه با پیشگیری معلولیت که ما باید پیشگیری کنیم این مسأله را تلاش جدی داشته باشند و در رابطه با درمان این عزیزان، مسکن، اشتغال، ازدواج و حمایت از این عزیزان در همه امور، ورزشی، هنری، در رابطه با رفت و آمد عنایت ویژه ای داشته باشند، این عزیزان نیازمند کمک و مساعدت هستند.

روز دانشجو گرامی می داریم و امیدواریم ان شاءالله دانشجویان عزیز ما ، دانشجویان انقلابی بتوانند آینده ایران را بر اساس دانش و انقلابی بودن و دارا بودن فرهنگ اصیل اسلامی بتوانند ان شاءالله تأمین کنند.

در این رابطه رفع مشکلات خوابگاهی، زمینه سازی اشتغال و مهارت، نهادینه کردن فرهنگ انقلابی و اسلامی و تسهیلات لازم جهت ادامه تسهیل زندگی برای دانشجویان از مسئولین محترم تقاضا دارم.

دو نکته می باشد که باید ذکر شود.

از مجلس شورای اسلامی ، شورای محترم نگهبان در رابطه با قانون عفاف و حجاب تقاضا دارم با یک نگاه اسلامی و انقلابی این قانون را هر چه زودتر تصویب کنند. مقام معظم رهبری بارها فرمودنده اند که بی حجابی هم گناه و حرام شرعی است و هم حرام سیاسی است. این کلام مقام معظم رهبری است و مردم همه از عدم اجرای قوانین عفاف و حجاب گله دارند. تقاضا می کنیم اولاً این قانون بر اساس آموزه های انقلابی و اسلامی هر چه زودتر تصویب کنید و تا زمانی که تصویب نشده قانون قبل را اجرا کنید ، این خواست عموم مردم متدین و انقلابی است.

نکته دوم که الآن شرایط تجارت دریایی ما دچار وقفه مشکلاتی است. مسائل ته لنجی الآن در استان و کالاهای ملوانی نیاز است مسئولان محترم واقع بینانه پیرامون آن مطالعه کنند و نظر دهند که خدایی ناکرده تجارت دریایی در استان بوشهر که بخش عظیمی از مردم بوشهر زندگی آن ها منوط بر آن است ضربه نبیند ، سفرهای متعدد، تسهیلات و تخفیفات لازم و از آن طرف توجه به ملوانان و منتفع شدن استان بوشهر از این تجارت، مردم باید منتفع شوند و این را عنایت کنند که شرایطی که الآن پیش آمده با عنایت دولت محترم و همکاری مسئولان بر طرف شود و این مردمان عزیز ما، ملوانان ما، تجاری که داریم و تجارت دریایی را انجام می دهند دچار مشکل نشوند.

خداوند ان شاءالله به همه ما توفیق خدمتگزاری به این مردم عزیز عنایت بفرماید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.