مسئولان به مسائل رفاهی و فرهنگی در ایام عید توجه ویژه داشته باشند

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 18 اسفند ماه :

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، آموزه های وحیانی در قرآن و هدایت های نبوی از سیره خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و همچنین راه هدایت اهل بیت عصمت و طهارت (ع).

یکی از مهمترین آموزه های اسلامی در مدیریت پردازش شخصیت فردی و اجتماعی فرهنگ پایگی است.

در زندگی انسان برخی امور اساس و پایه حیات هستند. در صحن اجتماع به همین طور که برخی از امور پایه و اساس هستند یعنی اینکه زندگی آن شخصیت و زندگی آن جامعه بر اساس این پایه برنامه ریزی، مدیریت، نظارت و بازتولید برنامه می شود.

مثلاً اگر پایه زندگی یک فرد درآمد و اقتصاد شد تمام زندگی او، امورات زندگی او بر پایه کسب درآمد و عرصه اقتصاد خواهد بود و برای کسب درآمد و مدیریت اقتصاد خود فعالیت اقتصادی می کند، حتی در عرصه آموزش، آموزشی می بیند، حتی برای فرزندان رشته و آموزشی می طلبد که درآمد زا و اقتصادی باشد.

اگر بر مبنای شهوت شد تمام زندگی خود را برای کسب شهوت و ارضای شهوات خود برنامه ریزی و مدیریت می کند.

گاهی پایه زندگی انسان قدرت می شود و برای کسب قدرت همه امور را تعریف می کند و در راستای کسب قدرت تمام تلاش خود را به کار می گیرد و همه چیز را فدای کسب قدرت می کند کما آنکه آن فرد قبلاً فدای کسب اقتصاد و ثروت شده.

جامعه هم همین طور است و اگر یک جامعه ، جامعه ای شد که مبنای یک جامعه شد کسب قدرت تمام آن جامعه به دنبال کسب قدرت هستند، شد اقتصاد، تمام افراد ان جامعه به دنبال کسب درآمد به هر قیمت هستند اما اسلام بر اساس هدایت های الهی می فرماید پایه اساسی شخصیت انسان و شخصیت جامعه فرهنگ است، اساس آن است. دیگر امور مثل اقتصاد، قدرت، شهوت و قدرت و تمامی این امور باید بر پایه فرهنگ تحقق پیدا کند، اصالت و فرهنگ و فرهنگ است که تمامی اقتصاد و سیاست و امنیت و علم و فن آوری، بر پایه فرهنگ باید تعریف شود، بر پایه فرهنگ باید معماری و برنامه ریزی شود.

اگر اقتصاد بر اساس فرهنگ نباشد، اقتصاد بی فرهنگ خواهد شد. اگر سیاست بر مبنای فرهنگ نباشد ، سیاست بی فرهنگ می شود، علم و فن آوری به همین طور ، اگر مدیریت بر اساس فرهنگ نباشد مدیریت بی فرهنگ می شود. همه چیز باید بر اساس فرهنگ باشد.

به همین جهت است که اسلام به جهت شناخت فطرت انسان، شناخت ارزش جامعه تأکید دارد بر فرهنگ مداری و می فرماید:« یا ایّها الّذین امنوا استجیبوا للَّه و للرّسول اذا دعاکم لما یحییکم» یعنی ای کسانی که ایمان آورده اید هدایت خدا، هدایت پیامبر خدا محمد مصطفی (ص) وقتی شما را هدایت می کنند بپذیرید در چیزی که به شما حیات می دهد و آن چیزی که به انسان حیات می دهد فرهنگ است، آن چیزی که به انسان، انسانیت می دهد فرهنگ است، آن چیزی که سیاست را سیاست الهی می کند فرهنگ اسلامی است، اقتصاد را ارزشمند می کند اقتصادی است بر مبنای فرهنگ اسلامی حتی حوزه های علم و فن آوری.به همین جهت است ، انسان که حیات دارد به همین جهت می فرماید ای مؤمنان کلام خدا را، کلام پیامبر را ، آن کلامی که به شما حیات می دهد بپذیرید، ما که حیات داریم، آن نه، آن حیات مادی است که با تمام موجودات دیگر مشترک هستیم آن «ما یحییکم »  که به شما حیات می دهد آن حیات فرهنگی است، حیات دینی است، حیاتی است که شما با آن و آن شخصیت متمایز می شوید با دیگر موجودات و آن فرهنگ است.

به همین جهت است که در کلام معصوم (ع) است که اگر کسی برای دنیایش دینش را فدا کند نصیب آن آن هدفش نخواهد شد بلکه ضرری فراتر بر آن وارد خواهد شد. چون انسان با دین می تواند در جامعه به سعادت و در آخرت به رستگاری برسد و به غیر از راه دین انحراف و انحطاط است، با آموزه های دینی در عرصه اتحاد و اخلاق و رفتار است که انسان می تواند سعادت در دنیا و رستگاری در آخرت کسب کند. تمامی تمدن های ارزشمند را بیافریند. بدون فرهنگ کاری نمی شود کرد.

شما غرب را مشاهده کنید، فعالیت ها، تکنولوژی و تمامی اموری که مشاهده می کنید منبعث از فرهنگ اصیل الهی و دینی نیست و ببینید چه به روزشان آمده در عرصه زندگی و اگر ما در زندگی شخصی و پردازش شخصیت خود و در جامعه و آفرینش تمدن و نظام حکمرانی فرهنگ پایه باشیم ما آن تمدن الهی را می توانیم کسب کنیم و بدون فرهنگ هیچ گاه نمی توانیم به آن تمدن الهی و نشانه اسلام ناب محمدی (ص) دارد برسیم.این در تاریخ ثابت شده است.

بنابراین اگر ما یک حکمرانی الهی می خواهیم، یک حکمرانی تمدن آفرین می خواهیم، یک حکمرانی که مرضی خدا و آقا امام زمان است، که سراسر دارای شاخص های الهی و انسانی است باید فرهنگ پایه باشد و کسانی که این طور تفکر ندارند نمی توانند تمدن ساز اسلامی باشند و این کلام امام راحل عظیم الشأن و مقام معظم رهبری است.

اگر ما به دنبال پیشرفت، عدالت و تمدن هستیم باید در عرصه آفرینش تمدن فرهنگ پایه باشیم. بدون این نگاه، بدون این نوع مدیریت و اندیشه و نظارت تمدن، پیشرفت و کمال انسانی و نجات بشری محقق نخواهد شد. این کلام خدا است.

جهان استکبار به دنبال این است که جوامع از فرهنگ پایگی دور شود به اشکال و برنامه های مختلف، با تهاجم نرم و رسانه ای، با گسترش ابتذال. با این نگاه و تحمیل این فکر به دنبال این است جلو پیشرفت تمدن آفرین ایران اسلامی را بگیرد، مدیریان و مسئولین باید مواظبت کنند و در این رابطه باید بر اساس اندیشه های اسلامی و سیره رسول خدا علیه آلاف تحیه و الثناء و ائمه علیهم السلام و هدایت های امام راحل و مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای برنامه ریزی و مدیریت و نظارت کنند و جامعه را بر اساس فرهنگ دینی به پیش ببرند.

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

انتخابات ۱۱ اسفند مایه قدرت ملی، اقتدار بین المللی و ایجاد توان بازدارندگی برای ایران اسلامی در مقابل هجمه های جهان استکبار آفرید. دشمنان انقلاب، صهیونیست ها، معاندین، سران جهان استکبار به دنبال این بودند که با یک مشارکت حداقلی و بسیار نازل ادعا کنند که مردم از انقلاب خود فاصله گرفته اند اما مردم بصیر، هوشمند، انقلابی و وفادار نشان دادند که هیچ گاه نظام و انقلاب خود را رها نمی کنند و در مسیر انقلاب حرکت می کنند و پاسدار خون شهدا، آرمان ها و ارزش های انقلاب هستند.در فضای ملی، در جغرافیای استان بوشهر این بزرگی را آفریدند و نشان دادند در ذیل هدایت های مقام معظم رهبری منظومه ولایتمداری را تشکیل دادند و از انقلاب خود حفاظت و پاسداری می کنند.

تبریک عرض می کنم به منتخبین این انتخابات هم در مجلس خبرگان و هم مجلس شورای اسلامی در استان بوشهر و از همه کاندیدا ها که تلاش کردند، اخلاق انتخاباتی، قانونمداری انتخاباتی مراعات کردند صمیمانه تشکر می کنم و قدردانی می کنم و از همه این عزیزان تقاضا دارم در جهت رفع مشکلات مردم تلاشی وافر داشته باشند. این مردم عزیز و بزرگوار در کلان ایران و استان بوشهر وظیفه خود را انجام دادند و الآن می طلبد این عزیزان با همت بلند در خدمت نظام و مردم عزیز ما باشند.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با نمایندگان محترم مجلس خبرگان مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند و به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی یک نکته مهم متذکر شدند که ان شاءالله با وحدت و همدلی و بدون تفرقه و ستیز فضایی را فراهم کنند، افرادی که جدید هستند و منتخبینی که از دوره قبل هستند هم تجربه و هم نشاط و شادابی کار ان شاءالله مجلسی رقم بزنند که مایه عزت ایران و اسلام باشد و مردم بهره مند شوند از این فضا.

ماه مبارک رمضان در آستانه آن هستیم، ماه ضیافت الهی و معنویت و ماهی سراسر لطف و محبت خداوند. ماهی است که خداوند به طور ویژه به بندگان خود نظر می کند. همه ماه ها ماه خدا است اما آن ماه ها ماه رزق مادی است اما ماه مبارک رمضان ماه ویژه ای است که خداوند هم نگاه عمومی به تمام جامعه بشری دارد و هم گروهی خاص که آن مؤمنین درگاهش هستند.« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ » در ضیافت الهی مؤمنان هستند.

این ماه مبارک گرامی بداریم و از آن طرف دارای یک حرمت و حریم است. هم جامعه مراعات ماه مبارک رمضان داشته باشد، فضای جامعه ما نام و نشان و عطر ماه مبارک رمضان داشته باشد و هم مساجد و حسینیه های ما، مراکز مذهبی ما، بقاء متبرکه ما ، مجالس خانگی ما به دعا و قرآن و تمامی امور فرهنگی اسلامی ان شاءالله بپردازد.

سال نو نزدیک است . در آغاز سال نو پدران و مادران در فکر یک زندگی زیبا برای فرزندان خود هستند . همان طور که بهار می آید و شکوفه ها طلوع می کند پدر و مادری که در حکم یک درخت هستند برای فرزندان خود آرزو دارند یک زندگی خوب در ایام عید داشته باشند اما عزیزان نیازمندان و مستمندان ما، فقرای ما اگر دیگران به آن ها کمک نکنند شرمنده فرزندان خود خواهند بود. من از کمیته حضرت امام تشکر می کنم که همین الآن و قبل از نماز ۱۶۰ جهیزیه را به خانواده های مستمند عطا کرد و این نعمت است، عزیزان اقوام خود، نزدیکان، همسایگان و هر کس که می شناسید که ایام ماه مبارک رمضان دچار مشکل است سفره افطارش ، ایام عید دچار مشکل است در قبال فرزندانشان ، کمک کنید و یاری کنید . من اینجا به شما عرض می کنم ما در عرصه خدمت رسانی در حوزه کمک به کمیته حضرت امام در ایران رتبه فوق العاده بالایی داریم و این نشان از تدین مردم ما، دیگر دوستی مردم ما، خدمت ما به نیازمندان است. ان شاءالله در ماه مبارک رمضان هم همین طور در ابتدای سال هم همین طور که کاری نکنیم که سفره رمضان کسی خالی باشد و در آغاز سال این مشکل داشته باشد که پدر و مادر جلو فرزند خود شرمنده باشد و تا می توانید خدمت کنید که این ها برای انسان می ماند . خرجی که می کنیم از بین می رود اما خدمتی که به مردم می کنیم ، رفع چالش زندگی مردم می کنیم این می ماند و ارزش دارد.

نکته دیگری که قابل توجه است چون استان بوشهر یک استان گردشگری است برای سواحل ممتد و طولانی که دارد و بالطبع مسافران نوروزی و گردشگران تشریف می آورند و در اینجا دو نکته قابل توجه است. یک، مسئولان محترم در جهت رفاه این گردشگران و مسافران نوروزی در تمام استان عنایت کنند و امکانات فراهم کنند که اگر امکانات نباشد مشکل ایجاد می شود هم برای آن عزیزان و هم خود مردم و در این رابطه برنامه ریزی کنند، تجربه داشته باشند و طوری نشود خدایی ناکرده ما دچار مشکل شویم. نکته دوم، در رابطه با اوضاع فرهنگی در آن زمان است که من این را ۶ الی ۷ ماه قبل تذکر دادم هم در نماز جمعه و هم در جلسات خصوصی . خوب مسئول قرارگاه عفاف و حجاب در کل کشور وزیر محترم کشور است، در استان استاندار محترم است، در شهرستان ها فرماندار محترم است و سی و دو دستگاه هم در خدمت این عزیزان هستند. عنایت کنند این مسئولیت مهم قانونی و شرعی که به دوش دارند به نحو کامل و مستوفی مدیریت کنند و همه هم کمک کنند چون کار سنگینی است. این طور نباشد بگوییم چون مسئولیت استاندار محترم دارد، فرماندار محترم دارد ، دستگاه های مرتبط دارد، ۳۲ دستگاه وظیفه دارد که اخیراً و سال ها است ابلاغ شده است، همه باید کمک کنیم ، ائه جمعه، روحانیت ، حوزه های علمیه، نهادهای فرهنگی، هر کس دستش می رسد به این ها کمک کند چون کار سنگینی است و وظیفه مهمی به گردن این ها می باشد و اخیراً هم در وزارت کشور مصوبه دیگری ایجاد شده در این رابطه و همه کمک کنند و خدایی ناکرده طوری نشود که مثل ماجرای اخیر به علت عدم بررسی دقیق، سوء مدیریت ، نبود نظارت کارآمد موجب آسیب و ناهنجاری شود و مایه دلخوری، گله مندی  و ناراحتی مؤمنان و خانواده شهدا شود، این را عنایت کنند و اشراف به امور داشته باشند. وظیفه سنگینی به دوش آن ها است و این کار ان شاءالله همه کمک کنند که حل شود.

نکته دیگر روز گرامی داشت شهید است . ما هرچه داریم از شهدا داریم و این شهدا هستند که با نثار جان و خون خود این مملکت را حفظ کردند و پاسداری کردند ، تکریم خانواده و فرزندان شهدا لازم است، فضایی که شهدا آنجا دفن شده اند باید نماد اقتدار و توجه و اهمیت مردم به آن مکان باشد و این ها را باید مراعات کنند و ما هرچه داریم از شهدا، ایثار گران و از خانواده ایشان داریم.

هفته زکات هم هفته اول ماه مبارک رمضان می باشد و تقاضا دارم از همه مبلغین و صدا و سیما که این هفته را گرامی بدارند و زکات و پرداخت آن را ترغیب کنند.

هفته منابع طبیعی را هم گرامی می داریم. الحمدلله با فرمان آقا بنا شد یک میلیارد درخت در سطح ایران کاشته شود و سهم استان بوشهر ۱۵ میلیون است که الحمدلله با تلاش منابع طبیعی استان دارد کارهای خوبی صورت می گیرد که از اینجا تشکر و قدردانی می کنم.

امروز نکته ای که در استان بوشهر است راهپیمایی محکومیت رژیم اشغالگر قدس است و ما هیچ گاه یادمان نمی رود که مسأله اصلی جهان اسلام فلسطین است و همه یک صدا فرهیاد می زنیم مرگ بر اسرائیل.

خداوند شما را حفظ کند و موفق بدارد و این برادر عزیز و جانباز هم که نامه ای به بنده دادند بعد از نماز تشریف بیاورند محضر مبارکشان هستیم. امیدواریم ان شاءالله بتوانیم کوچکترین خدمت به این عزیزان بزرگترین ثواب دارد. تمام مسئولین را سفارش می کنم به مردمداری، مردمداری، مردمداری. عزیزان مسئول شما همه مدیون مردم هستید و تا می توانید خدمت به مردم کنید ، تا می توانید خدمت به جانبازان و خدمت به خانواده شهدا کنید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.