مردم ایران با قدرت این جنگ ترکیبی را شکست خواهند داد

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 13 آبان 1401:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، سبک زندگی اسلامی، شیوه ای که وحیانی است، راه قرآن است و سیره خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع).

یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی تحصیل علم و بصیرت به عنوان دو عامل مهم در پردازش شخصیت انسان است. در مقابل علم جهل قرار دارد که حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) می فرمایند:« العِلمُ رَأسُ الخَیرِ کُلِّهِ ، و الجَهلُ رَأسُ الشَّرِّ کُلِّهِ» ریشه تمامی پیشرفت ها ، رشد، تمدن آفرینی علم است و دانش و منشأ تمامی سقوط جوامع و شخصیت یک انسان جهالت است.

امیر مؤمنان می فرماید:«العلم حیات» علم و نشان و کاشف از حیات حقیقی انسان و جامعه است « لا کَنزَ أنفَعُ مِنَ العِلمِ» هیچ گنجی ارزشمند تر از علم نیست.

«هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ ۗ إِنَّمَا یَتَذَکَّرُ أُولُو الْأَلْبَابِ» آیا فرد و جامعه ای که دارای دانش، علم و رشد در عرصه فن آوری های گوناگون است با شخص و جامعه ای که دچار بحران جهل است یگانه است. انسان های خردمند به خوبی این را می دانند بنابراین یکی از ابعاد و اضلاع مهم هندسه شخصیت انسان و جوامع و یک کشور دارا بودن علم و دانش و فن آوری به ویژه دانش های نو پیدا و فن آوری های نوین که موجب اقتدا و ثروت برای کشور و برای یک شخص می شود و قدرت رقابت بین المللی برای یک جامعه فراهم می آورد چون اگر علم نباشد قطعاً استقلال یک کشور ، ارزشمندی شخصیتی یک انسان دچار بحران خواهد شد.

این قدر علم مهم است که اگر به کسی نسبت بیسواد بدهی به طور فطری توهین تلقی می کند به همین جهت تحصیل علم و عرصه آموزش علم و پیشرفت، خودکفایی و مرجعیت علمی برای کشور و شخص بسیار مهم است و از عوامل مهم تکون شخصیت رشد یافته او.

به همین جهت اگر می خواهیم یک شخصیت ارزشمند باشیم، جامعه ما یک جامعه دارای قوام رشد و پیشرفت باشد باید در تحصیل علم، تولید علم، خودکفایی علمی و مرجعیت علمی تلاش کند.

دومین ضلع از هندسه شخصیت انسان بصیرت است. بصیرت یعنی شناخت کامل و عمیق جریاناتی که اطراف انسان قرار دارد، دشمن شناسی و توطئه های آن، رهبر شناسی و خودشناسی و خودی شناسی و همراهی با آن که نتیجه آن مقابله با توطئه های دشمن و در منظومه رشد و کمال خود قرار دادن است.

این قدر مهم است که امیر مؤمنان می فرماید:« فَقْـدُ الْبَـصَرِ أَهْوَنُ مِنْ فِقْـدانِ الْبَـصیرَهِ.» نابینایی بسیار ساده تر است تا انسان چشم داشته باشد اما بصیرت نداشته باشد.

جضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) می فرماید:« لَیْسَ الْأَعْمَی مَنْ یَعْمَی بَصَرُهُ إِنَّمَا الْأَعْمَی مَنْ تَعْمَی بَصِیرَتُهُ.» نابینا آن کسی نیست که چشم ندارد ، نا بینا و کور کسی است که بصیرت نداشته باشد.

انسانی که بصیرت ندارد فریب دشمن می خورد، در دامان دشمن می افتد، در میدان دشمن بازی می کند و گاهی هم عمله دست دشمن می شود. به همین جهت شما می بینید در تاریخ اسلام و ایران برخی بودند به خاطر نداشتن بصیرت دچار سقوط شخصیتی شدند هر چند بعد دیگر و ضلع دیگر علم داشتند و گذشته از اینکه مسیر سکوت را در جریانات شدید فتنه ها انتخاب کردند برخی از این ها عمله دست جهان استکبار شدند.

بنابراین علم و بصیرت دو ضلع از اضلاع هندسه شخصیت انسان و جوامع است و مرکز، کانون و منبأ مولد آن آموزش و پرورش است. این آموزش و پرورش است که جوانه های علم در نهاد منابع انسانی که تازه می خواهند شروع کنند به حضور در صحنه های مهم جامعه رقم می زند لذا آموزش و پرورش باید کانون آفرینش علم و عالم، کانون خلق بصیرت و شخصیت های بصیر باشد و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش یک سند مهم که مقام معظم رهبری بارها به آن تأکید داشته و قابلیت به روزرسانی و فوق روز رسانی هم دارد. لذا باید به آموزش و پرورش توجه کرد. روز دانش آموز است.

اگر می خواهیم یک مملکت پیشرفته داشته باشیم، متمدن داشته باشیم، مملکتی داشته باشیم که جهان استکبار و غرب نتواند مدیریت ادراک کند، با تهاجم رسانه ای دگردیسی فکری درست کند و توطئه کند باید آموزش و پرورش قوی داشته باشیم، باید عرصه فکر به آن توجه ویژه شود، اگر می خواهیم آینده در نظم نوین جهانی حرف ها برای گفتن داشته باشیم و ما معمار آن باشیم باید به جوان و نوجوان الآن برای مدیریت آینده توجه کنیم.

آموزش و پرورش و دانشگاه کانون آموزش علم و بصیرت است و شما می بینید هر وقت ما آموزش و پرورش قوی داشتیم موفقیت ها بسیار بوده. معلم محور است، دانش آموز مخاطب است ، کتاب بال واسطه ارائه علم به دانش آموز است، فضای مدرسه، فضای این کار بزرگ است و همه چیز باید طبق استاندارد های یک کار بزرگ باشد، تمدن آفرینی.

در آموزش و پرورش باید گذشته از علم و تزکیه و رشد اخلاقی بصیرت در آن ارائه شود و خروجی آموزش و پرورش دانش آموزان آماده رشد و انسان های بزرگ در عرصه علم، تزکیه ، اخلاق و بصیرت باشد.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با دانش آموزان مطالب بسیار مهم و راهبردی ایراد فرمودند که به فرازهایی از آن سخنان اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند جهان استکبار به سرکردگی آمریکا و کشورهای اقماری آن یک جنگ ترکیبی بر ضد مردم ایران ، انقلاب ایران و اقتدار ایران آغاز کرده اند . گاهی یک جنگ غیر ترکیبی است و یک نوع است مثل تهاجم نظامی اما گاهی ترکیبی است که این پیچیده ترین شیوه تهاجم است و حسب جامع شناسی و روانشناسی جامعه هدف کردند و عبرت هایی که در تهاجم های یک بعدی پیدا کردند لذا وارد یک جنگ ترکیبی فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، رسانه ای، اجتماعی و نظامی می شوند در دو بعد عملیات های تروریستی و حمله های نظامی مرزی. در این رابطه اتاق فکرهایی تشکیل دادند، جغرافیای مدیریت از دور و در منطقه طراحی کردند، نیروهای درون جغرافیای ایرانشان را آموزش دادند و بیان کردند این تهاجم قدرتمندترین تهاجم ما و به تأبیری حرف آخر تهاجم است و باید در این رابطه پیروز از میدان به در بیاییم و از آن طرف نظام مقدس جمهوری اسلامی را دچار ابتدا چالش ها وئ بحران ها و در نهایت دچار براندازی کنیم و به خود هم وعده ها دادند و در یک طراحی به این نتیجه رسیدند که بعد از چندی ما در ایران حضور پیدا خواهیم کرد.

قابل توجه است که این نوع تهاجم ترکیبی بارها به طور فردی در ایران و کشورهای خارج به عمل رساندند با جنایت و خیانت هایی که داشتند اما بدانند همان طور که فکر می کنند با نگاه محاسباتی توهمی خود که تمام توانشان را روی یک توهم گذاشتند که ما پیروز هستیم بدانند ایران نیز با هدایت های مقام معظم رهبری آزموده و مقتدر در دفع این تهاجمات بوده و الآن مردم ایران، زن و مرد، به ویژه جوان و نوجوان با تمام توان ایستاده و با قدرت تمام این جنگ ترکیبی را شکست خواهد داد.

لذا شما توانتان را بر سراب گذاشته اید، دارای اندیشه های قوی نه در عرصه سیاسی هستید و نه در محاسبات فضاهای تهاجمی چون ایران را نمی شناسید، مردم ایران را نمی شناسید، نشناختید و جنگ تحمیلی راه انداختید و دیدید مردم ایران با شما چه کار کردند، در خلیج فارس آمدید و می خواستید ادعای ابرقدرت دریایی را نشان بدهید و دیدید جوانان پاسدار و بسیجی ایرانی و نیروهای مسلح با شما چه کردند. این مملکت مملکت امام حسین است و اگر مقام معظم رهبری فرمان دهد همه در میدان در ید و صف واحده می ایستند و بزرگترین ضربه بلکه ضربه نهایی بر پیکر شوم استعمار خواهند زد.

الآن توان شما به این اندازه است که به مردم بی دفاع زائر احمدبن موسی حضرت شاهچراغ حمله می کنید، دانش آموز را می کشید، کودک کشی می کنید، خانواده ها را یک تیم می کنید و فکر می کنید می توانید پیروز شوید این نشانه نهایت استعسال شما می باشد، حرکت های مردم آزارانه در محیط های عمومی و تخریب اموال عمومی انجام می دهید و فکر می کنید این یک توان است. اگر می خواهید توان ایران را ببینید بروید تاریخ دفاع مقدس را مرور کنید، اگر می خواهید توان ایران را ببینید نادر مهدوی را به یاد بیاورید، اگر می خواهید قدرت ایران را ببینید پاسداران نیروی دریایی سپاه در اسارت گرفتن تفنگداران شما در خلیج فارس ببینید، کوچک تر از آن هستید که بتوانید علیه ایران وارد اقدام شوید چون ایران و ایرانی با هدایت های مقام معظم رهبری طریق پیشرفت تمدن، صلح و عدالت و آزادی، توانمندی در طراحی نظم نوین جهان پیش خواهد برد، سربلند، و شما افول خواهید کرد و مرگ شما محتوم است، چه آمریکا و چه انگلیس و چه رژیم اشغالگر قدس و این بشارت تاریخ است که همه مردم ایران این شعار را از ۲۸ مرداد، آن زمان که کودتا کردید داده اند که مرگ بر آمریکا.

مقام معظم رهبری فرمودند شما هر کاری از دستتان بر می آمد کردید، کودتا کردید، جنگ تحمیل کردید، تحریم کردید، به هواپیمای مسافربری موشک زدید، تحریم های مختلف و محکومیت های گوناگون در مجامع علیه ایران کردید، جلو پیشرفت ایران خواستید بگیرید، توطئه ها و فتنه ها کردید و هر کار از دستتان بر می آمد کردید. مردم به ویژه جوانان و نوجوانان شما را می شناسند، شما با تهاجم رسانه ای می خواستید فکر جوان و نوجوان و مردم ایران را واژگون کنید که از انقلاب خود، رهبریت خود و هویت دینی و ملی خود جدا شوند و باز شما سلطه پیدا کنید و ما دچار ارتجاع شویم، این به گور خواهید برد.

جهان کنونی یک جهان آگاه، بصیر و مردم ایران بر بالای دنیا با بصیرت و ایمان قرار دارند، زن و مرد ایرانی از وطن خود دفاع می کنند، می گذارند شما داعش بر ایران حاکم کنید؟، می گذارند مرزهای خود را دچار بحران تهاجم گروه های آمریکا ساخته کنند؟. بدانید مردم ایران مردمان همان هشت سال دفاع مقدس هستند که شعارشان همواره این است « هیهات منا الذله».

شما همان اندیشه ای دارید که اصحاب جمل، صفین و نهروان داشتند و می خواستید مثل مردم کوفه، مردم ایران را از رهبریت جدا کنید و آن وقت علیه مردم ایران توطئه کنید و سرکوب کنید. بدانید مردم ایران آموخته و تجربه کرده اند، از متون فاخر دین، از تاریخ که ما اهل کوفه نیستیم که رهبریت تنها بماند و شعارشان این است.

فرمودند برای نظم نوین جهان باید ما اندیشه کنیم. آمریکا رو به افول است و دچار انزوا خواهد شد و تمدن و تأثیرگذاری به سمت آسیا است و ما نقش مهمی در این عرصه داریم لذا باید نخبگان و کسانی که توانمند هستند در طراحی ها ان شاءالله در این رابطه برنامه ریزی خاصی داشته باشند.

تشکر و قدردانی می کنم از تمام مردم ایران، مردم استان دارالحماسه و ولایتمدار استان و شهر بوشهر که این چنین حماسه ای در راهپیمایی روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و روز دانش آموز شرکت کردید. شما مردمانی هستید که « إِنَّ الَّذِینَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا» هستید که «فَلا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ» هستید و در مقابل این عملیات تروریستی کشتار دانش آموزان ایستادید و محکوم کردید و از شورای هماهنگی تبلیغات و تمامی نهادها که در این رابطه تلاش کردند تشکر و قدردانی می کنم.

سالروز مبارزات زنان مردم بزرگ و عزیز استان بوشهر در مقابله با انگلیس در منطقه لرده گرامی می داریم. انگلیسی ها حمله کردند و در بست چغادک خط مقاومت را شکستند و به دنبال قتل عام مبارزان بوشهری بودند در منطقه گیسکان منطقه لرده انگلیس ها مواجه شدند با مردم عزیز و عشایر روستای لرده که قریب ۵ مرد بودند و ۶ یا ۷ زن. اینان قشون انگلیس را متوقف کردند و تلفات بسیاری بر قشون انگلیس وارد کردند.

انگلیس بدان که بوشهر و بوشهری ها تاریخشان را خوب می دانند و هیچ گاه نگاهشان به انگلستان عوض نخواهد شد و اگر شما بخواهید کوچکترین تعرض به نظام اسلامی داشته باشید کانون شرارت و فتنه، انگلیس و آمریکا مردم استان بوشهر همان مردمان لرده هستند، همان مردان دلوار هستند، مردمان دشتی و دشتستان هستند و چنان دست عبرت به شما خواهند داد که در تاریخ خواهید نوشت.

رحلت جان گداز حضرت معصومه (س) که نماد ولایتمداری است گرامی می داریم و امید داریم در دنیا رهرو راه آن حضرت و در آخرت مورد شفاعتشان قرار بگیریم.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.