مردم ایران از آرمان ها و ارزش های خود قدمی عقب نخواهند نشست

خطبه اول

در خطبه اول پیرامون سبک زندگی اسلامی و آموزه های این دین خاتم که سعادت انسان در آن است سخن می گفتیم. یکی آز آن آموزه ها داشتن روحیه حجاب و عفاف است . در خطبه های قبل در باره تحلیل دینی، جامع شناسی و روانشناسی حجاب و آثار و برکات آن صحبت کردیم و در باره آثار سوء اجتماعی و دینی بد حجابی و بی حجابی مطالبی عرض شد و در این خطبه نیز از زاویه دیگری پیرامون حجاب مطالبی عرض می شود.

همان طور که می دانید زن در نظام دینی دارای یک مقام و کرامت ویژه است به همین خاطر است که در قرآن و در روایات بسیار بیان شده که بهترین شما کسانی هستند که نسبت به زنانشان دارای یک روحیه و رویه احترام آمیز هستند. در رابطه با شخصیت زن شما در قرآن ملاحظه می کنید که می فرماید به پدر و مادر احترام بگزارید و وقتی به مادر می رسید خداوند می فرماید مادر زحمات بسیاری در قبال زندگی فرزندان متحمل می شود یعنی احترام آن بیشتر است.

زن در زندگی انسان از نگاه اسلام محور خانواده است لذا به آن ام گفته می شود یعنی اساس، محوریت زندگی خانوادگی و آفرینش انسان زن می باشد و خداوند وقتی که کفار و مشرکین و کفار به پیامبر اسلام ابتر گفتند یعنی شخصی که دارای نسل نیست چون فرزندان پیامبر فوت کرده بودند خداوند به او یک دختر داد، حضرت فاطمه زهرا (س) به او داد و این مقام زن می باشد و حتی وقتی که حضرت عیسی باید به معجزه پدید می آمد و خلق می شد خداوند به او پدر نداد اما گفت باید مادر داشته باشی، حضرت مریم.

تعداد زیادی از صحابه آقا حجت بن الحسن زنان هستند بنابراین زنان در نظام دینی دارای کرامت و منزلت و ارزش است و باید از آسیب، چه درون منزل و چه بیرون منزل از آسیب مصون بماند، این شخصیت ارزشمند و گرانقدر.

از طرف دیگر زن در نظام خانواده بسیار مؤثر است و همه انسان ها دارند با خانواده زندگی می کنند و ببینند مادر چقدر نقش دارد در خانه ، همسر چقدر مؤثر است در خانه و اگر نباشند گویی هیچ کس در خانه نیست.

یک شخصیت اساسی و بنیاد نظام آفرینش بر این موجود استوار است جهان استکبار این شخصیت الهی را نشانه می گیرد و به دنبال این است این شخصیت آسیب ببیند و در پرتو آن کل خانواده و جامعه آسیب ببیند و به همین جهت است شما می بینید در طول تاریخ متفکرین جهان استکبار به دنبال شکستن منزلت و ارزش زنان و مقام زن در خانواده و اجتماع هستند. یکی از راه کارهایی که طراحی کردند و خودشان اعتراف کردند که این شخصیت شکسته شود بی حجابی بوده و به همین جهت به رضا خان دستور دادند زنان ایران بی حجاب کن، به آتاترک گفتند زنان ترکیه را بی حجاب کن، در کشورهای اسلامی این کار کردند حتی در کشورهای مسیحی که اگر شما در تاریخ فضاهای مسیحی که در تصویر کشیده شده ملاحظه کنید با حجاب هستند. گفتند اگر ما بخواهیم این شخصیت را دچار انکثار روحی کنیم و ارزش او در فضای جامعه شکسته شود یکی از راه های آن بی حجابی است چون دیگر با این شخصیت نگاه اساسی و بنیادی و علمی و اخلاقی و به عنوان یک شخصیتی که دارای ارزش باطنی است نمی کنند و به ظاهرش نگاه می کنند، یعنی زن از مقام و منزلت متعالی خود در شخصیت آوردند به یک موجود ظاهری که سوداگران به دنبال سودجویی از آن هستند طراحی کردند. مد ها آوردند، بازار فروش کالاهای خود برای ظاهر گرایی ترسیم کردند و زن از آن شخصیت عالی انسانی خود در فکرشان این بود که به شخصیتی که در جامعه قرار دارد و ظاهر گرایانه در جامعه به سود دیگران در حرکت است طراحی کردند و شما الآن می بینید در کشورهای اروپایی بنیاد خانواده ها چقدر دچار تزلزل است.

در ایران هم با آمدن رژیم انگلیسی و بعد آمریکایی پهلوی به دنبال این کار بودند و الآن هم با تهاجم فرهنگی به شدت به دنبال این هستند که مقام و منزلت زن در جامعه شکسته شود و به سمت ظاهر گرایی سوق داده شود، زن آسیب ببیند و آسیب بزند و در خطر سودجویی قرار بگیرد و به جای اینکه وقت خود را صرف تحصیل و تحقیق و پژوهش و رشد شخصیت خود قرار دهد به دنبال ظاهر گرایی رود و این نکته ای است که صهیونیست بین الملل ، سران استکبار طراحی کردند و به همین جهت است که شما در وند زندگی ها می بینید آمار طلاق و تعرض به جامعه زنان در محیط اجتماعی بالا می رود

اما اسلام به دنبال این است که زن دارای جایگاه الهی خود باشد به همین جهت می فرماید که ارزش زن به وجود شخصیت او می باشد و نه به ظاهر او، ارزش تقوای او، اخلاق او، است و ذات زن ارزشمند است و کرامت دارد اما غرب به دنبال ظاهر گری و عریان گری زن و آسیب زدن به شخصت زن است .

این هوشیاری می طلبد که خانواده ها در رابطه با عفاف و حجاب هوشمندانه فرزندان را تربیت کنند و در جامعه این فرهنگ نهادینه شود توسط همه گروه های مرتبط با این معنا تا ان شاءالله جامعه ای داشته باشیم بدون آسیب و زن دارای جایگاه ، منزلت، کرامت و ارزش الهی خود باشد.

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

میلاد حضرت عقیله بنی هاشم زینب کبری (س) به همگان تبریک عرض می کنم، به ویژه بانوان، بالاخص جامعه گرانقدر پرستاری.

حضرت زینب دو کار بزرگ کرد. یک، در میدان جهاد شرکت کرد، با کاروان حضرت سیدالشهدا وارد عرصه شد یعنی جهادگری کرد و بعد از آن مکتب حضرت سیدالشهدا را ترویج کرد. این طور نبود که بعد از صحنه کربلا و شهادت حضرت سیدالشهدا قدرت مقاومت و استقامت خود را از دست بدهد و خانه نشین شود. یک سال بیشتر عمر نکرد بعد از شهادت حضرت سیدالشهدا اما این یک سال به اندازه یک تاریخ کار کرد و شاید اگر آن حرکت های افشاگرانه و تبلیغی حضرت زینب نبود بخش دوم قیام سیدالشهدا از بین می رفت و به همین جهت است که حضرت زینب را پیام آور مکتب حضرت سیدالشهدا در تاریخ ثبت شده.

صمیمانه از جهادگری و خدمات جامعه پزشکی و پرستاری قدردانی می کنم و این عزیزان نشان دادند که با تمام وجود و تمام مشکلات در خدمت مردم هستند، مشکلات اداری و خانوادگی، برخی اوقات حقوق آن ها پرداخت نمی شد، توانایی نبوده، اضافه کاری ها ماه ها پرداخت نمی شد و مراجعه می کردند به من، امکانات خیلی کم بود و حجم مشکلات بیماران فوق العاده بالا بود در سطح ملی و مقداری در سطح استان اما این بزرگواران در خدمت مردم ایستادند و حماسه خدمت پزشکی و درمانی در این جامعه آفریدند و یاد و خاطره شهدای کادر درمان را گرامی می داریم و از گروه های مردمی و خدماتی که مردم در این عرصه دادند که بسیار زیاد است، گروه های جهادی تشکر و قدردانی می کنم و در استان غیر از کادر درمان از تمام مراکزی که خدمت کردند، شورای محترم شهر، گروه های جهادی طلاب، گروه های جهادی مردمی، سپاه و بسیج عزیز، نهادهایی که حمایت کردند مثل کمیته امداد، ستاد اجرایی فرمان امام ، اوقاف و برخی از مراکز دولتی مثل نفت، نیروگاه اتمی، نیروهای مسلح تشکر می کنم که خیلی خدمت کردند و این کنترل شد و الآن هم از همه مردم تقاضا می کنم که شرایط مقداری بهتر شده عادی انگاری نکنند و مراعات شود که خدایی ناکرده به حالت سخت قبل بر نگردیم.

نکته دیگر که قابل عرض است این است که مذاکرات برجام دوباره شروع شده. آمریکا و کشورهای دوست آمریکا باید بدانند که سرانجام برجام برای ایران وقتی قابل قبول است که تمامی تحریم ها یکجا برداشته شود، این نگاه ایران از میز مذاکره است . این که فرانسه می آید بیان می کند که ایران به دنبال بازگشت است به روند قبل، نه ما قائل هستیم همان برجامی که امضا کردید، همان اجرا شود، شما همه اذعان کردید که تحریم ها باید برداشته شود و اولیت متخلف برجام آمریکا می باشد، دومین این ها انگلیس و فرانسه و آلمان است. شما قائل به امضای خود هم نیستید و برای امضای خود ارزش قائل نیستید، شما کشورهایی هستید که در طول تاریخ جنایت ها کردید و توجیح کردید. ژاپن، ویتنام را بمباران می کنید و بعد ادعای حقوق بشر می کنید، به کشورهای مختلف حمله می کنید ، جنایت می کنید، بچه های کوچک را به مدرسه می برید و بعد نسل کشی می کنید و ادعای حقوق بشری می کنید. ما شما را شناخته ایم و در برجام هم نگاه شما این است که تا می توانید ایران را تحت فشار قرار دهید که از آرمان ها و ارش های خود دست بردارد ولی بدانید این دولت با هدایت های مقام معظم رهبری و این مردم یک قدم از تفکرات و اندیشه ها و آرمان ها و ارزش های خود عقب نخواهند گذاشت.

آمریکا، انگلیس ، فرانسه و آیمان بدانند که اگر در مذاکرات برجام باز خلل وارد کنند و به تعهدات خود عمل نکنند بی اعتمادی و بی اعتباری خود را در جهان امضا کردند و دیگر کسی به آن اعتماد ندارد کما که الآن هم کسی به آن ها اعتماد ندارد. ما حمایت می کنیم از تیم مذاکره کننده بر اساس هدایت های مقام معظم رهبری.

نکته بعد که قابل توجه است در رابطه با اشتغال در استان بوشهر است.

بسیاری از مراکز صنعتی بزرگ ملی در استان بوشهر می باشد. از تمام ایران هم قدرت جذب نیرو می باشد و نیرو گرفته می شود اما یک ضابطه ای وجود دارد قانونی که باید به جوانان و متقاضیان اشتغال آن استانی که در این صنایع در آن است نگاه ویژه شود و مردم و جوانان بوشهر چیزی فراتر از قانون نمی خواهند و اگر گفته شده باید در این مراکز ، به ویژه مراکز صنعتی ۵۰ درصد از نیروهای بومی استان گرفته شود باید به آن عمل شود و اگر عمل نشود تمامی مراکزی که باید نظارت کنند و برخورد قانونی با این مراکز داشته باشند باید فعال شود و باید بررسی کنند که علت چیست که جوان تحصیل کرده متعهد بوشهری باید بیکار باشد. تا کی باید این تبعض ها و چشم پوشی ها و این عدم حمایت از جوانان استان بوشهر ادامه داشته باشد؟، چقدر فریاد بزنم؟، چقدر مسئولین را بیاورم؟، چقدر با وزرا صحبت کنم؟، چقدر به آقای رئیس جمهور گفته ام، آقای رئیس جمهور هم همین اخیراً که بوشهر تشریف داشتند دستور داد اما عمل نمی شود.

به همین خاطر مسئولان ، عزیزان، بزرگان، آقایانی که مدیریت در امور صنعتی دارید در استان بوشهر شما به قانونی که خودتان امضا کرده اید عمل کنید، جوان تا جوان است می تواند کار کند و اگر کار نکند این ظرفیت و انرژی که دارد متراکم می شود و ناراحت می شود، افسرده می شود، ازدواج و زندگیش به تأخیر می افتد ، در منزل دچار مشکل می شود و شما هم از این ظرفیت قوی استفاده نکرده اید. شما می گویید که این جوانان تخصص ندارند، خوب این همه  فنی و حرفه ای ها می باشد، دانشگاه می باشد و بنده هم به نیروگاه اتمی و به وزارت نفت گفته ام که جوانان بوشهر را آموزش متناسب دهید که قرارداد هم بسته اید و انجام دهید. این ها را سرکار ببرید دیگر و بسیاری از حوانان هم تخصص مناسب با شما دارند، استخدام کنید و شائبه برای مردم ایجاد نکنید که این ها نیروهای غیر بومی را استخدام می کنند. آمار را نیز درست بگویید که چند درصد از نیروهای شما بومی هستند و چه پست هایی بومی هستند؟، خدماتی هستند همه بومی ها و یا مسئولان هستند در رده های بالایی و میانی؟.

قدر این مردم و جوانان استان را بدانید، قدر این مردم شریف بدانید که یک تاریخ شرافت و نجابت با خود دارند، خدمتگراری و مجاهدت با خود دارند و شایسته نیست شما این طور عمل کنید.

جوان های استان بوشهر نجیب هستند که چیزی نمی گویند ولی درونشان غوغا است. بیایید یک کار بزرگ انجام دهید، ایآن سرمایه گذاری های خوبی در استان انجام می شود ، حوزه های مختلف، همت کنید و برنامه ریزی کنید و تمام این جوانان را در بازه زمانی مشخص سر کار بگذارید. وقتی شما موفق هستید که جوانان استان بوشهر را سر کار ببرید و اگر تولید بالا برود ولی جوان استان بیکار باشد تولید را بالا بردید ولی جوان را از بین بردید . به جوانان استان توجه ویژه داشته باشید، خدمتگزار باشید و در این رابطه تذکرات جدی به شما داده شده، عمل کنید تا مردم دعا گوی شما باشند.

نکته بعد این است که حقوق کارگران به موقع پرداخت شود و کار می گوید چند ماه است حقوق نگرفته ام و شمایی که پیمانکار و کارفرما هستید، شما که این همه از بوشهر بهره برداری می کنید چرا به کارگرانتان دیر حقوق می دهید، این ها زندگی دارند ولی فریاد نمی زنند چون می ترسند از کار بیکار شوند، شما حریم را نگه دارید. مدیران اگر حقوق خود شما به موقع پرداخت نشود  شما راضی هستید؟، فریادتان تا آسمان می رود اما کارگر بیچاره شما دو تا سه ماه حقوقش را نمی دهید اما صدایش هم در نمی آید و فقط رنج می کشد، فریادش و گله اش را پیش افراد دیگر می برد از خوف این که بیکار نشود و این با موازین حقوقی و موازین اسلامی سازش ندارد.

کمک کنید به موقع حقوق ها پرداخت شود که این عزیزان در شرایط سخت اقتصادی به زندگیشان برسند و این طور دچار بحران نشوند، زن و بچه این کارگران چه گناهی کرده اند که پدر کار می کند و شما حقوق این ها نمی دهید و این ها زندگیشان به این شکل است  و برای اولیات زندگی دچار مشکل می شوند. شما برخی حقوق های نجومی می گیرید و یک ماه حقوق شما دیر شود آسمان به زمین می دوزید اما کارگرتان را دچار بحران مالی می کنید و توجیح می کنید و بعد بیان می کنید نداریم. اگر ندارید حقوق خود را چرا دارید و حقوق کارگر را ندارید.

در این رابطه استان باید یک اقدام ویژه کند که ان شاءالله این کارگران عزیز  و کارمندان عزیز که اساس کار آن ها می کنند دچار یک بحران نشوند، برخی از این کارگران از استان های دیگر هستند و به امیدی آمده اند پیش شما کار می کنند که مقداری پول برای خانواده بفرسند، تمام دچار بحران کرده اید. اگر نمی توانید مدیریت مالی کنید برای کارگران واگذار کنید که دیگران بیایند ولی وقتی کارگر را استخدام می کنید باید حقوقش را به موقع دهید و اگر به موقع ندهید مسئول هستید و ساده نباید از این مسأله عبور کنید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.