مردم آماده هستند در مقابل همه توطئه های استکبار بایستند

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول پیرامون یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی سخن می گوییم و آن پرهیز از گمان بد به یکدیگر بردن در جامعه اسلامی و قضاوت های عجولانه و غلط است.

جامعه ای که در آن خوش بینی ، گمان خوب به یکدیگر و پرهیز از قضاوت های غلط باشد آن جامعه جامعه ای پر از آرامش، اعتماد و سراسر مهر و محبت به یکدیگر است. اما اگر در یک جامعه، خانواده، محیط کار گمان بد به یکدیگر فرهنگ شود، پیرامون یکدیگر گمان بد صورت گیرد بی تردید این گمان بد و قضاوت های غلط منشأ رفتارهای غیراخلاقی و غیر شرعی خواهد شد و به همین خاطر است که خداوند در قرآن می فرماید: «یا ایها الذین آمنو اجتنبوا کثیراً مِن الظّن انّ بَعْضَ الظّنِ اثمٌ.» ای مؤمنان اجتناب کنید از گمان های بد به یکدیگر بردن برخی از گمان های بد گماه است هر چند گمان می باشد و فکری است اما همین گناه بد و سوءظن به یکدیگر چنان اثر عظیم دارد که این گمان بد حکم گناه دارد، هر چند فکری است اما آن قدر دارای مفسده است که در حکم فعل گناه است ولو گمان بد باشد.قضاوت عجولانه، قضاوت نادرست نسبت به یکدیگر و بعد بیان آن کردن، این گناه است.

من چند نمونه از این گمان های بد و قضاوت های غلط در تاریخ اسلام محضر مبارک شما عرض می کنم.

اولین آن ها در زمان امیرالمؤمنین بود. زمانی که علی بن ابی طالب (علیه آلاف تحیه و الثناء) در محراب مسجد کوفه شهید شد این قدر تبلیغات علیه ایشان شده بود که برخی تعجب می کردند ایشان در مسجد چه کار می کرده؟، مگر ایشان اهل نماز بوده؟. این قدر فضای تبلیغی  و گمان های بد و قضاوت های عجولانه وجود داشته.

در زمان امام حسن مجتبی (ع) که ایشان کار بسیار بزرگی برای جهان اسلام انجام داد و نگذاشت دو گروه مسلمین مقابل هم قرار بگیرند و یک کشتار اسلامی صورت بگیرد و با یک نرمش و یک کار قهرمانانه اسلام را نجات داد به طوری که ساحت مقدس رسول الله (ص) وقتی که می خواست از امام حسن (ع) نا ببرد می فرمودند اگر عقل به طور مرئی و ظاهری می خواست ظهور کند در قالب امام حسن (ع) طلوع می کرد، این قدر دارای عقل بالا می باشد. ایشان این کار بزرگ کردند ولی برخی قضاوت می کردند و نسبت به ایشان می گفتند «یا مذل المؤمنین» ای ذلیل کننده مؤمنین و می شود قضاوت غلط و عجولانه.

نمونه دیگر می شود امام صادق (ع) که چقدر کمک به مردم می کرد، شبانه روز دستور می داد کمک به مردم کنید. بسیاری از اقوام خود آقا بر ایشان خورده می گرفتند که شما به ما کمک نمی کنید  و ایشان چیزی نمی گفت. تا بعد از آنی که شهید شد دیدند آن مستمری و آن کمک ها قطع شد، بررسی کردند و دیدند تا امام صادق (ع) آن کمک ها را می کردند.

این روحیه خوش بینی نسبت به هم، نگاه مثبت به هم، عدم قضاوت های عجولانه، بلکه حفظ حرمت مؤمن،«حرمت المؤمنُ اَعظَمُ حَرَمهُ مِنَ الکعبه» حفظ حریم و حرمت یک انسان مؤمن از حفظ خانه خدا بالاتر است.

لذا باید زبان ها کنترل باشد، گنانمان نسبت به هم بد نشود، به هم خوش بین باشیم، دل ها به هم نزدیک باشد در جامعه اسلامی و قضاوت های غلط و عجولانه نسبت به هم نکنیم چه در خانه مرد نسبت به زن و زن نسبت به مرد، بچه ها نسبت به والدین و والدین نسبت به بچه ها و نه در محیط کاری و نه در جامعه .

خداوند ان شاءالله به همه ما این توفیقات عنایت کند.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با دست اندرکاران برگزاری شهدای گرانقدر استان زنجان مطالب مهمی ایراد فرمودند که برخی از مطالب مهم آن اشاره می کنم.

فرمودند شهیدان برگزیدگان خداوند می باشند. شهید کسی است که خداوند او را انتخاب می کند برای اروج از زمین به عرش الهی و خود خداوند و فرشتگان میزبانان آن ها هستند « أَحْیَاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ».

فرمودند شهرها باید به نام شهدا مزین شود و مسئولان این امر این نکته را به شکل جدی توجه کنند.

فرمودند که باید تحلیل جامع شناختی و روان شناختی پیرامون شهادت شهیدان و صبر خانواده شهدا و آثار و برکات دفاع مقدس صورت گیرد تا نقش دین در حماسه دفاع مقدس و صبوری خانواده شهدا و توفیق شهدا مشخص شود.

روز جوان و نوجوان، همچنین روز دانش آموز و روز حماسه مقاومت زنان استان بوشهر در مقابل استکبار جهانی گرامی می داریم. بسیج دانش آموزی خط مقدم نیروهای نوجوان ما می باشد در مقابل استکبار جهانی و آغازی است برای تولید منابع انسانی برای تحقق تمدن نوین اسلامی. بسیج یعنی نیروهای مؤمن، جوان، پای کار و انقلابی و وقتی دانش آموز باشند یعنی در طریق تربیت علمی و رشد در عرصه های پیشرفت. صمیمانه بسیج ایران و استان تشکر می کنم و امیدوارم همیشه ان شاءالله موفق باشند و در این مسیر مشمول دعای خیر آقا امام زمان و از همه مسئولین تقاضا دارم به عرصه بسیج دانش آموزی به عنوان یک جمعیت انقلابی، پر ظرفیت و پر انرژی برای آینده اسلام نگاه کنند و اهمیت دهند.

در سال ۱۲۹۷ هجری شمسی انگلیس ها بعد از آنی که بوشهر را مدتی تصرف کردند به دنبال حمله به مرکز ایران بودند در منطقه لرده موجه شدند با مقاومت مردمان آن منطقه و عشایر آن سرزمین و در یک نبرد که به ظاهر پیروز شده بودند و برخی از مردم آنجا را اسیر کرده بودند، زنان سرافراز منطقه لرده حماسه آفریدند و هم اسرا را نجات دادند و هم انگلیس ها را فراری دادند و این یک عزت و عظمت و یک حماسه بی نظیر در تاریخ ایران می باشد که باید ان شاءالله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای عالی انقلاب اسلامی بعنوان روز مبارزه زنان ایران با استکبار جهانی محسوب کنند و در تقویم ثبت شود و من تقاضا دارم امسال مثل سال های گذشته که مراسم با شکوهی گرفته می شد، نیروهای انقلابی استان این را گرامی بدارند که این ها ظرفیت های این استان هستند، بی نظیر است که در خاطره ها بماند و این حماسه گرامی داشته شود.

موضوع دیگری که قابل توجه است حمله سایبری جهان استکبار است به عرصه پخش مواد انرژی و بنزین که شما دیدید یکی دو روز سیستم پخش دچار یک اخلال کوچک شد. خوب، به چه هدفی آمریکا، انگلیس، رژیم اشغالگر قدس این کارها را می کنند؟. جز انتقام از مردم ، این پمپ بنزین ها و خدمات برای مردم می باشد و شما اخلال که می کنید ضرر به مردم می زنید ، پس شما مقابل این مردم ایستاده اید. از آن طرف می خواهید بین دولت و مردم فاصله بیاندازید و از آن طرف سیستم حمل و نقل را دچار مشکل می کنید. خوب با این نگاه این کارها را می کنید ولی دیدید که دولت محترم، به ویژه ریاست محترم جمهور، وزیر محترم نفت و خود مردم هماهنگ این پروژه تخریبی شما را شکست دادند. این مردم آماده هستند در مقابل همه توطئه های شما بایستند و همه نقشه های شما را نقش بر آب کنند.

نکته دیگر که قابل توجه می باشد اوضاع اقتصادی و معیشت مردم می باشد به شکل عموم. مردم در شرایطی هستند که نیازمند است مجلس محترم، دولت محترم، قوه قضائیه هماهنگ این مشکلات اقتصادی که بسیاری از آن ها با برنامه ریزی و مدیریت و نظارت قابل حل می باشد، این مشکلات را برطرف کنند و نگذارند این مردم عزیز دچار مشکلات معیشتی شوند و همه در کنار هم برای حل این مسأاله ان شاءالله بکوشیم، همه دست به دست هم دهیم که این مشکلات بر طرف شود.

خوب، هم مشکلات معیشتی می باشد و هم متأسفانه در دولت های قبل نسبت به بودجه های فرهنگی نسبت به حوزه فرهنگ کم توجهی شد. بارها تذکر دادیم، بارها صحبت کردیم با مسئولان عالی رتبه، خود بنده صحبت کردم و توجهی نکردند، امیدواریم ان شاءالله مسئولان فرهنگی و حوزه برنامه ریزی و بودجه هم در فضای ملی و استان نسبت به بودجه های فرهنگی توجه ویژه ای کنند که نهادهای فرهنگی، نهادهای علمی، چه حوزوی و چه دانشگاهی و تمام کسانی که در حوزه فرهنگ و علم نقش دارند بتوانند وظیفه خود را به نحو احسنت اجرا کنند.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.