مدیران پروازی مردم را عذاب می‌دهد

حضرت حجت الاسلام والمسلمین جمالی امام جمعه موقت محترم بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 24 فروردین :

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

نتیجه ماه مبارک رمضان و ثمره ماه مبارک رمضان تقوا است.

«(یا ایها الذین امنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون» ماه مبارک رمضان آمده برای اینکه ما را اهل تقوا قرار بدهد. خداوند متعال در این ماه همه چیز را فراهم کرده، همه زمینه ها فراهم است برای اینکه قلوب ما پاک شود برای ورود در سال، با چیزی که به عهده ما گذاشته اند عزیزان امانت داری است، این قلب آماده و مهیا را باید انسان امانت داری کند، حفظ کند. امیر المؤمنین علی (ع) می فرمایند:« واعلموا عبادالله ! ان ادنى ما للصائمین والصائمات ان ینادیهم ملک فى آخر یوم من شهر رمضان : ابشروا عباد الله ! فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم فانظروا کیف تکونون فیما تستانفون» امیرالمؤمنان می فرمایند وقتی ماه مبارک رمضان تمام می شود گناهان همه شما بخشیده می شود اما یک بخش آن جای نگرانی دارد. امیرالمؤمنین می فرمایند: پس نگاه کنید و ببینید چگونه بعد از آن آغاز می کنید؟، آیا می توانید ذخیره ماه مبارک رمضان را حفظ کنید یا نه؟.

مقام معظم رهبری فرمودند گاهی ماه مبارک رمضان یک سال بعد از خود را بیمه و تضمین می کند و گاهی یک عمر انسان را. آن چیزی که به عهده ما می باشد صیانت از این قلب پاک است.

امام صادق (ع) می فرماید:« إذا أذنَبَ الرجُلُ خَرَجَ فی قَلبِهِ نُکتَهٌ سَوداءُ ، فإن تابَ انمَحَت ، و إن زادَ زادَت حتّى تَغلِبَ على قَلبِهِ ، فلا یُفلِحُ بَعدَها أبَدا» اگر از کسی گناهی سر بزند در قلب او لکه سیاهی ایجاد می شود ، انسان اگر توبه کرد این قلب پاک می شود و لکه سیاه از بین می رود اما اگر بر آن افزوده شود، این گناه بر آن گناه انسان به جایی می رسد که جای برگشت ندارد. آن چیزی که خداوند متعال به ما عنایت کرده در این ماه باید پاسداشت کرد.

علامه طباطبایی می فرماید اگر با پایان یافتن ماه مبارک رمضان در رفتار شما تغییری ایجاد نشد، قبل از ماه مبارک چطور بود، در رفتار با اهل منزل چطور بود؟، در حسن رفتار و اخلاق با دیگران چگونه بود؟، اگر امروز به خود نگاه می کند و همان انسان قبل از ماه مبارک رمضان است علامه طباطبایی می فرماید باید او بداند ماه مبارک رمضانی که از او خواسته اند نتوانسته به جای بیاورد و اثری که باید می گذاشت نتوانسته بگذارد .

«یا أیُّهَا النّاسُ ، إنَّ أنفُسَکُم مَرهونَهٌ بِأَعمالِکُم فَفُکّوها بِاستِغفارِکُم » کینه نداشتن، سوء ظن نداشتن، اصلاح رفتار و اخلاق آن چیزی است که نتیجه و ثمره ماه مبارک رمضان است که همان تقوای الهی است.

امیدواریم خداوند متعال به همه ما توفیق عنایت کند آن مقام عبودیت و یک قدم نزدیک شدن به خداوند متعال، به رضایت الهی که در شب های قدر نصیب ما کردند هم آن را حفظ کنیم و هم بتوانیم بر آن بیافزاییم.

حضرت آیت الله بحجت فرمایشی دارند که به همان اندازه که از خداوند متعال، از انبیاء الهی و اوصیاء انسان فاصله می گیرد به همان اندازه هم پشیمان خواهد شد یعنی روز مرگ انشان و لحظه قبل از مرگ انسان به همان اندازه پشیمان می شود و در روز قیامت به همان اندازه پشیمان می شود.

امسال بحمدالله نماز عید فطر با شکوه در سراسر استان برگزار شد و فقط نکته ای که جا دارد اشاره کنم این است که نماز عید فطر از شئون ولایت است مثل نماز جمعه ، نماز جمعه را یا نماینده محترم ولی فقیه در استان اقامه می کنند یا کسی که ایشان اجازه بدهند اقامه می کند و نماز عید فطر هم به همین شکل است و لذا شایسته است که نماز عید فطر در یک جا و آن هم به امامت نماینده مقام معظم رهبری برگزار شود و در شهرستان ها به امامت امام محترم جمعه برگزار شود که هم نشان وحدت و یک دلی و هم دلی و کنار هم قرار گرفتن مؤمنین است و اجر و ثواب مضاعف و هم آن که رعایت یکی از شئونات ولایت شده که الحمدلله امسال هم همکاری خوبی از طرف هیأت امنای مساجد، حسینیه ها ، امامزادگان صورت گرفت که برای سال آینده به همت بیشتری ان شاءالله انجام شود و مسئولین محترم هم این هماهنگی را صورت دهند.

خطبه دوم

هفته آینده چهارشنبه ۲۹ فروردین، هشتم شوال سالروز تخریب قبور ائمه بقیع است که این روز را به عنوان یوم الحزن و یوم المصیبه خدمت همه شما محبین اهل بیت عصمت و طهارت تسلیت عرض می کنم.

هیأت های مذهبی، مساجد و حسینیه ها ان شاءالله در این روز مجلس عزاداری برگزار کنند. تاریخ این خیانت و این جنایت را فراموش نخواهد کرد.

مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولین در ماه مبارک رمضان برای چندمین بار بر مقوله عفاف و حجاب تأکید کردند. ایشان فرمودند بنده معتقد هستم در دولت، در قوه قضائیه ، در بخش های مختلف در این زمینه مسئولیت وجود دارد که بایستی به مسئولیت های قانونی و شرعی خودشان عمل کنند. خوب، حکم قطعی را مقام معظم رهبری فرموده اند نسبت به بحث عفاف و حجاب. ایشان فرمودند نظر قاطع خود را در اینجا عرض می کنم که هم از دیدگاه فقهی و هم شرعی فرمودند که مسئولین باید به وظیفه و رسالت خود عمل کنند، بله مردم هم در این زمینه رسالت و وظیفه دارند که کارهای فرهنگی مردمی که دارد صورت می گیرد بحمدالله در ساحل و جاهای دیگر صورت می گیرد ، بله این می باشد مردم در صحنه هستند اما برخی از مسئولیت ها به عهده افرادی است که قانون به آن ها این اختیار را داده. نیروی محترم انتظامی بنا است از فردا شنبه طرحی را به عنوان طرح نور که برگرفته از سوره مبارکه نور است از فردا آغاز کند.

اولاً مردم مؤمن و انقلابی و شهیدپرور استان بوشهر، شهر بوشهر حمایت قاطع خود را از اقدام نیروی محترم انتظامی اعلام می دارند و انتظار این است که وزیر محترم کشور که رئیس قرارگاه عفاف و حجاب است حمایت قاطع خود را نسبت به نیروی انتظامی انجام دهد، کار سنگینی است و نیاز است همه در کنار هم قرار بگیرند، دستگاه قضا و دادستانی محترم به شکل مؤثر و ملموس حمایت خود را از آمرین به معروف و ناهیان از منکر اعمال کند و حمایت کند از ضابطین خواص و ضابطین عام و ان شاءالله که ما نتیجه این اقدام را در سطح شهر به فضل الهی شاهد باشیم که هم باعث خوشحالی خانواده معظم شهدا و ایثارگران شود و هم مؤمنینی که انتظار دارند واقعیت استان و شهر بوشهر همان گونه است نشان داده شود. دیار مقاومت و استقامت، دیار مادران شهید پرور، سرزمین بوشهر و استان بوشهر استان زنان نجیب است و نباید محدود افرادی بخواهند خدشه ای به آن وارد کنند.

۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی است و نیروی زمینی، این روز بزرگ را هم به همه دلاورمردان ارتشی که در کنار سبزپوشان سپاه عزیز حافظان مرز و بوم و امنیت ما هستند به آن ها تبریک عرض می کنم و یاد و خاطره همه شهدا و امام عزیز و بزرگوار را گرامی می دارم.

نکته دیگر در رابطه با رژیم اشغالگر است . رژیم اشغالگر صهیونیستی به فروپاشی، فروپاشی سیاسی، امنیتی، فروپاشی بین المللی دارد کارش منتهی می شود. امروز دستان لرزان رژیم اشغالگر، پاهای لرزان رژیم اشغالگر و حامیانش، هم آمریکا، هم کشورهای اروپایی که تمام قد دارند حمایت می کنند و هم مادر این رژیم منحوث که انگلیس خبیث است همه این ها شریک هستند در این ظلم ها و جنایاتی که رژیم اشغالگر دارد نشان می دهد. هم آن ها شریک هستند و هم کشورهای به ظاهر اسلامی که متأسفانه مهر سکوت بر لبان زده اند و نه ندای مردمشان را می شنوند و نه صدای ناله و ضجه ی زنان و کودکان را می شنوند و نه مظلومیت شهادت مردم غزه را در بیمارستان های بی دفاع می بینند و آن ها هم در این جنایت شریک هستند.

بله، آن ها امروز از انتقام ایران می ترسند، امروز آن ها در پناهگاه ها هستند، امروز فرودگاه های آن ها تعطیل شده، فروشگاه های آن ها خالی شده، امروز آن ها در ترس به سر می برند، از سیلی که به فرموده مقام معظم رهبری به آن ها زده خواهد شد اما انتقام قطعی و آن انتقام سخت و انتقام اصلی نابودی رژیم اشغالگر صهیونیستی که به فضل الهی به همین زودی شاهد خواهیم بود.

و عرض آخر که تشکر از اقدام رئیس جمهور محترم که در کنار کارهای زیربنایی که بحمدالله دولت انجام داده نگاه ویژه ای که ایشان داشتند و آن هم دستور ویژه ای که ایشان دادند نسبت به مدیران پروازی ، موضوعی که همه ما را عذاب می داد، نه تنها در سطح مدیران حتی در سطوح پایین تر ما می بینیم کار سپرده شده به کسانی که با پرواز رفت و آمد می کنند و آن وقت جوان متخصص و متعهد ما متأسفانه جویای شغل مناسب است. من تشکر می کنم از رئیس جمهور محترم، از معاون اجرایی رئیس جمهور به جهت این دستور صریح.

استان بوشهر برای هر جایگاهی در هر سطح از تخصص که مد نظر باشد چه در مقوله نفت، انرژی و هر جای دیگری که مدنظر باشد سرمایه های ارزشمند انسانی و متخصصینی را دارد بحمدلله که می تواند تأمین کننده این نیاز باشد و از اقدام جدی و ورود جدی استانداری بوشهر هم در این زمینه تشکر و قدردانی می کنم و انتظار همه ما اقدام انقلابی در این زمینه است و در صورت عدم تمکین شفاف به مردم شریف استان بوشهر این گزارش داده شود.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.