فرصت اشتغال ده هزار نفری در پارس جنوبی، جوانان استان همت کنند

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه معزز بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته بوشهر:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راهی که خدا با ماست و ما نیز با خدا هستیم، راه خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت، راه قرآن، راه کمالات الهی.

یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی و راه خدا تعهد انسان به وعده های خود است. انسانی که اهل ایمان است، مسلمان است باید اگر عهدی، قراری، پیمانی منعقد می کند، قولی می دهد باید به عهد و پیمان و قول خود وفادار باشد.

خداوند یکی از ویژگی های اهل ایمان را چنین معرفی می کند:« وَ الَّذِینَ هُمْ لِأَماناتِهِمْ وَ عَهْدِهِمْ راعُونَ» یعنی اهل ایمان و مؤمنان این گونه هستند که امانت دار هستند و به عهد و قول و پیمان خود وفا می کنند.

در سوره دیگر در رابطه با انسان هایی که دارای کمال و ارزش های بالای انسانی هستند می فرماید:« الْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذا عاهَدُوا » وفا می کنند به عهدشان، قولشان، پیمانشان زمانی عهد و قول و پیمانی می بندند.

در رابطه با جامع شناسی و روان شناسی انسانی همه دانشمندان این عرصه معتقد هستند اگر انسان قولی بدهد، عهد و پیمانی ببندد اما وفا نکند کاملاً ارکان جامعه و آن شخصی که به او عهد و قول بسته شده، ارکان جامعه و ساختار روحیه آن شخص دچار بحران می شود مثل اینکه انسان قول داده و پیمان بسته که اگر شما فلان کار کنید، مثلاً بخواهید یک منزل بخرید من به شما فلان مبلغ کمک می کنم، آن شخص هم حساب باز کرده روی آن قول ، اگر این شخص وفا نکند احتمال دارد آن شخص زندگی خود را فروخته و با این شخصی که قول داده آن منزل را بخرد و وقتی این شخص پول نمی دهد نه منزل خود را می تواند بخرد و نه منزل دیگری، زندگی او به هم می ریزد و از آن طرف فرهنگ بی وفایی به پیمان و قول در جامعه نهادینه می شود، اعتماد از بین رفته می شود و لذا جامعه ای می شود که نسبت به قول های افراد، پیمان های افراد اعتماد نیست و رکن مهم جامعه ای که اعتماد به یکدیگر است از بین می رود.

ساحت مقدس امیر مؤمنان می فرماید:«  إذا وعد أنجز» زمانی که وعده می دهید حتماً وفا کنید و یکی از اوصاف خداوند عدم تخلف از میعادش است«إِنَّ اللَّهَ لَا یُخْلِفُ الْمِیعَادَ» به این جهت است می فرمایند کسی که به وعده ای و قولش عمل می کند ایمان به خدا و روز قیامت دارد و اگر به وعده و قول خود عمل نکند معلوم می شود به خدا و قیامت ایمان ندارد «مَنْ کانَ یُؤْمِنُ بِاللّهِ وَ اَلْیَوْمِ اَلْآخِرِ َلْیَفِ إِذَا وَعَدَ» کسی که ایمان به خدا و روز قیامت دارد زمانی که وعده می دهد باید وفا کند.

به همین خاطر است که قول دادن، وعده دادن، پیمان بستن چون لازم است انسان وفا کند باید در همان ابتدا نسبت به قولش، وعده ای که می دهد، عهد و پیمانی که می بندد اول را نگاه نکند و ببیند می تواند ادا کند یا خیر، آن وقت وعده و قول دهد یا اگر مطمئن نیست به شکل شرطی بیان کند که اگر توانستم و خدا توفیق داد ، ان شاءالله ، آن شخص را در یک حالت مطمئن قرار ندهد و بگوید اگر شرایط فراهم شد .

این است که ان شاءالله انسان های مؤمن و جامعه ایمانی این گونه است که وقتی وعده می دهد وفا می کند و اگر وفا نکند دو اشکال ایجاد می شود، یک خود آن شخص در ایمانش شک باید کرد، در ساختار شخصیتش باید شک کرد و از آن طرف جامعه روح اعتمادش از بین می رود.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم بعد از حمد و ثنا و استغفار محضر ذات اقدس الهی پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای  در دیدار با تلاشگران عرصه آموزش و پرورش و همچنین کارگران نکات مهمی ایراد فرمودند که به فرازهایی از آن سخنان اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند عبور از گردنه دشوار پیشرفت و توسعه همه جانبه و جامع کشور بدون کمک و ایفای نقش آموزش و پرورش ممکن نیست. آموزش و پرورش مهمترین وزارتخانه در عرصه زیرساخت و بنیان سازی پیشرفت جامعه است. علم، دانش و تربیت شخصیت مهمترین رکن پیشرفت است. اگر جامه ای سواد نداشته باشد، دارای شخصیت های تراز نباشد قطعاً آن جامعه دچار جهالت، غفلت و سقوط خواهد شد و این وزارت آموزش و پرورش است، سواد است، تربیت است، پرورش روحیات الهی انسان ها می باشد که موجب می شود انسان هایی تربیت شوند که این انسان ها می توانند در عرصه های گوناگون نقش آفرین باشند.

فرمودند ضرورت است که تمام برنامه های آموزشی و پرورشی منطبق با نیازهای کشور باشد، سند تحول بنیادین مراعات شودمَنْ کانَ یُؤْمِنُ بِاللّهِ وَ اَلْیَوْمِ اَلْآخِرِ َلْیَفِ إِذَا وَعَدَ به روز رسانی شود، همگان کمک به اجرای آن کنند و این نکته بسیار مهمی است.

فرمودند کار حیات جامعه است و کارگر عنصر حیات بخش منظومه جامعه است و اگر کارگر نباشد کار تولید نمی شود و کار نباشد جامعه حیات نخواهد داشت و بنابراین توجه به کارگر ، توجه به عنصر حیات بخش جامعه است.

فرمودند کارگران نباید دغدغه امنیت شغلی و رفاهی داشته باشند، یعنی کارفرما در هر عنوانی که باشد باید نسبت به کارگران عنایت ویژه کند، در حوزه رفاه، سلامت و حقوق آن ها، به موقع پرداخت کردن حقوق و با دقت تمام به کارگران نگاه کنند که متأسفانه در برخی از جاها دیده می شود که حقوق کارگران و احترام به کارگران و سلامت کارگران نادیده گرفته می شود. تذکر جدی می دهم به تمام کسانی که کارفرما هستند در هر رده ای که باشند که این نکته را مراعات کنند که این تذکر مقام معظم رهبری را به دقت مراعات کنند، حقوق کارگران، سلامت، مسائل رفاهی و امنیت شغلی کارگران ان شاءالله به طور جدی مراعات شود.

روز جهانی هلال احمر به همه این عزیزان تلاشگر تبریک عرض می کنم، هلال احمر شخصیت های جوان، داوطلب، خلاق، ماهر، پیشرو، حاضر در صحنه های سخت و بحرانی جامعه هستند و مایه افتخار ایران هستند، الحمدلله در فضای ملی و استان بوشهر این جوانان عزیز مثل یک ستاره می درخشند و در خدمت مردم در تمامی شرایط سخت مثل سیل، زلزله، بحران های طبیعی و مواقع سخت اجتماعی هستند و توجه به این عزیزان یک ضرورت است. تشکر و قدردانی جدی از این عزیزان دارم.

همچنین تلاشگران عرصه تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش و همچنین کارگران عزیز.

صمیمانه تقدیر و تشکر می کنم از تلاشگران عرصه کار و کارگری در فضای استان و از اینکه الحمدلله در سفری که به خارگ داشتم دیدم که مسئولان به وعده خود عمل کردند و بسیاری از امکاناتی که قبلاً از آن ها تقاضا شده بود به صحنه عمل رساندند قدردانی می کنم.ستی اسکن، کشتی مسافربری و بسیاری از اموری که آنجا وجود دارد و لیکن نیازهایی هنوز وجود دارد مثل آب که قول داده شد، مثل اعطای سند مالکیت که اقداماتی صورت گرفته، اشتغال جوانان، توسعه حوزه فرهنگ و ورزش، زیرساخت هایی که نیاز است. صمیمانه تشکر می کنم از مسئولان وزارت نفت، مسئولانی که الآن در آنجا مستقر هستند، امام جمعه سابق خارگ و همچنین امام جمعه حاضر که همه دست به دست هم دادند و این خدمات به این مردم عزیز ارائه کردند. ان شاءالله موفق باشند.

نکته آخری که عرض می کنم ، ما در استان حوزه بیکاری رو به تقلیل است اما هنوز ما جوانان بسیاری داریم که نیازمند شغل پایدار هستند، یعنی شغلی که یک سال و دو سال نیست یعنی امنیت شغلی دارد و از آن طرف حقوق مناسب دارد، الآن جوانان زیادی این چنین هستند و الآن فضای مناسبی در سطح استان ایجاد شده و ده هزار نفر کارگر ماهر نیاز است برای منطقه پارس جنوبی و تقاضا می کنم از تمام جوانان استان، چه مهارت داشته و چه نداشته باشند، اگر مهارت داشته باشند سریعاً مشغول می شوند و اگر نداشته باشند آموزش می بینند. ان شاءالله به این فراخوان جواب بدهند و شرکت کنند که مشغول کار شوند و زندگی آن ها تشکیل شود. این کار بزرگی است که در استان انجام می گیرد و از مسئولین هم تقاضا دارم به فکر جوانان استان باشند و تا میتوانید خدمت کنید و حمایت از این جوانان چرا که جوانان استان بوشهر بی نظیر هستند کما اینکه مردم استان هم مردم بی نظیری هستند و خداوند ان شاءالله این مردم ، این ولی نعمتان را محفوظ بدارد و به مسئولان توفیق خدمت به این عزیزان عنایت بفرماید.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.