smart

ذهن مسئولان به دنبال پیشرفت و توسعه انقلاب اسلامی ایران باشد و فقط معطوف به مسائل دیگر نباشد

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 22 مهر ماه:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم»

خطبه اول

تبریک عرض می کنم میلاد خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و امام صادق (علیه آلاف تحیه و الثناء) به شما دلدادگان و پیروان راه رسول خدا و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام.

به همین خاطر خطبه اول پیرامون کار بزرگ رسول خدا در تحقق تمدن و از بین بردن جاهلیت و همچنین احیاء دین رسول خدا توسط امام صادق (ع) نکاتی عرض می کنم.

در جاهلیت فضای زندگی انسان ها دچلز چالش ها، بحران ها و گرفتار بسیاری از حاکم شدن ناهنجاری ها و رفتارهای ضدارزشی شده بود، ظلم و بی عدالتی سرارسر جامعه جهانی به ویژه شبه جزیره عرب فرا گرفته بود، ستم و ستمکاری، ظلم، بی عدالتی بیداد می کرد. دوم گسترش جدی فساد و فحشا، فساد و فحشا تمام منطقه شبه جزیره عرب و جغرافیای کلان جهان را فرا گرفته بود و در تاریخ نوشته اند که فساد و فحشا در زمان جاهلیت به عنوان یک آداب عادی در دیگر در جامعه تلقی می شد و به هیچ صورت زن دارای یک حریم نبود، سومین نکته ای که در جاهلیت وجود داشت دوری از معنویت و اخلاق بود، جامعه دچار بحران اخلاقی شده بود و معنویت اصلاً معنا و مفهوم نداشت و همه به دنبال گسترش حوزه ثروت خود و قدرت بودند و چهارمین نکته ای که در جاهلیت به طور جدی مشهود بود دو قطبی شدن جدی جوامع بود، یک گروه مستکبر دارای ثروت آنچنانی و به طبع آن قدرت سلطه و جمع کثیری از جامعه جهانی دچار استضعاف و ستم دیده و گرفتار فقر بودند و این چهار عنصر جدی تمام جوامع جهانی را فرا گرفته بود و گاهی ظلم و بی عدالتی چنان شدت می گرفت در جوامع جهانی که قتل و کشتار و چپاول حقوق به عنوان یک رسم نظام حکمرانی جهانی تلقی می شد، فساد و فحشاء، دوری از معنویت و اخلاق و از آن طرف یک طبقه برخوردار جهانی به عنوان حوزه و گروه مستکبر که جهان خوار بودند به دنبال سلطه و ثروت بودند و گروه کثیری از مردم که گرفتار این سران به دور از دین بودند.

حضرت عیسی، حضرت موسی، حضرت ابراهیم آمده بودند تغییراتی در معادلات جهانی داده بودند و فضا را درست کرده بودند اما بعد از حضرت عیسی مشکلات دوباره به جای خود برگشته بود بلکه شدیدتر شده بود.

smart

در زمانی که دیگر اوج ظلم و بی عدالتی، فساد و فحشاء، دوری از معنویت و اخلاق، حاکمیت جامعه استکبار جهانی بر گروه مستضعفین بود خداوند حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) مبعوث کرد که بیاید و این امور را مرتفع کند و جامعه را از این بحران ها و چالش های عمیق انسانی نجات دهد و به کمال برساند.

زنجیرهای ظلم و بی عدالتی را به گردن انسان ها انداخته بودند سران جامعه استکبار و برای تحقق اندیشه های خود جامعه را دچار فساد و فحشا کرده بودند، معنویت از بین برده بودند و این زنجیر ستم به گردن بشریت بود و رسول خدا آمد این زنجیر را بردارد و به همین خاطر خداوند در قرآن می فرماید:«  إِصْرَهُمْ وَالْأَغْلَالَ الَّتِی کَانَتْ عَلَیْهِمْ ۚ»رسول خدا آمد این زنجیرهای حاکمیت جاهلیت را از گردن مردم باز کند و این بردگی که ایجاد کرده بودند بردارد و این بار کمرشکن ظلم جهان استکبار را بردارد و آن وقت کسانی که پیرو رسول خدا شدند در راه نجات و کمال قرار می گیرند«  فَالَّذِینَ آمَنُوا بِهِ وَعَزَّرُوهُ وَنَصَرُوهُ وَاتَّبَعُوا النُّورَ الَّذِی أُنْزِلَ مَعَهُ أُولَٰئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» آن کسانی که ایمان به پیامبر آوردند و به کتاب آسمانی او، یاریش کردند، عزیزش دانستند رستگار شدند و ساحت مقدس رسول خدا تمدن بشری را به جامعه هدیه کرد.

اگر این بعثت نبود، وجود مبارک رسول خدا نبود جامعه جهانی دچار یک بحران انسانی می شد و یک جغرافیای انسانی با خوی حیوانی که هر روز این خوی شدیدتر می شد در عمود زمان گسترش میافت و لیکن رسول خدا وجودش رحمت و نعمت است و به همین خاطر خداوند می فرماید:« لَقَد مَنَّ اللَّهُ عَلَى المُؤمِنینَ إِذ بَعَثَ فیهِم رَسولًا» خداوند می فرماید من منت می گذارم بر جامعه ایمانی و مردم که در بین آن ها رسول خدا محمد مصطفی (ص) می باشد.

انقلاب اسلامی ایران تجلی همان اهداف رسول خدا می باشد، آمده است که ظلم و ستم جهانی را نفی کند، بساط فحشاء را رخت بر بندد، معنویت و اخلاق را محقق کند، آمده است که جامعه استکباری از تسلط به جامعه ایران بلکه جهان نفی کند، امده که عدالت و پیشرفت را به ارمغان بیاورد و پر واضح است همان گروه هایی که در مقابل رسول خدا و جامعه اسلامی قرار گرفتند، همان طور که در مقابل حضرت ابراهیم، حضرت موسی، حضرت عیسی قرار گرفتند مقابل این انقلاب اسلامی هم قرار می گیرند ولی یک نکته بسیار مهم است که آنان در مقابل صف مقابل خدا و دین خدا قرار گرفته اند و انقلاب اسلامی ایران دارای یاری خداوند و دین خدا است و همواره جامعه دینی پیروز است «وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ‌» پیروز هستید اگر در فضای ایمان قرار بگیرید لذا تمامی توطئه های دشمنان اگر ما در مسیر دین خدا، راه خدا، سیره خاتم الانبیاء ، سرلوحه قرار دادن قرآن و مکتب اهل بیت و بصیرت و مقاومت داشته باشیم مثل رسول خدا پیروز هستیم.

smart

انقلاب اسلامی ایران به دنبال تمدن، پیشرفت و عدالت است، نفی سلطه استکبار، طبقاتی و چندقطبی کردن جهان، به دنبال تحقق معنویت و اخلاق و صلح جهانی است، به دنبال نفی فساد و فحشاء، ظلم و ستم است و وجود انقلاب اسلامی ایران نافی ماهیت و وجود جهان استکبار است و به همین خاطر با تمام وجود توطئه می کنند.

به خاطر تبرک وجود این جلسه نورانی حدیثی از رسول خدا محمد مصطفی (ص) قرائت می کنم. می فرماید:« اَلا وَ اِنَّ اَعْقَلَ النّاسِ عَبْدٌ عَرَفَ رَبَّهُ فَاَطاعَهُ وَعَرَفَ عَدُوَّهُ فَعَصَاهُ وَعَرَفَ دَارَ إِقَامَتِهِ فَأَصْلَحَهَا وَعَرَفَ سُرْعَهَ رَحیلِهِ فتَزَوَّدَ لَها» مردم بدانید عاقل ترین مردم کسی است که خدایش را بشناسد و اطاعتش کند و گناه نکند و دشمنش را بشناسد و دوری از او کند، فرمانش را نبرد و بداند آخرتی در پیش است و از الآن آنجا را آباد کند و بشناسد که سریع زمان حیاتش می گذرد و برای آنجا در این دنیای زودگذر توشه بیاندوزد.

 

خطبه دوم

تبریک عرض می کنم میلاد حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و امام صادق (ع) که آن پیامبر رحمت آغازگر نجات و کمال انسان بعد از حاکمیت جاهلیت بود و امام صادق احیاء گر اسلام ناب محمدی (ص).

یکی از نکاتی که بسیار مهم است و باید در تمام جغرافیای جهان اسلام مراعات شود وحدت بین مذاهب اسلامی است که دشمنان از دیرباز، از همان صدر اسلام به دنبال ایجاد تفرقه و تعارض و جنگ داخلی در جغرافیای اسلامی بودند که خود بنشینند و از آن بهره ببرند لذا وحدت بین فرق اسلامی یک ضرورت بنیادین است. مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با اعزای مجمع تشخیص مصلحت نظام نکات بسیار مهمی فرمودند که من به برخی از آن نکات راهبردی اشاره می کنم.

فرمودند کار دشمن در شرایط کنونی انفعالی است، فعلی نیست . دو نوع عملکرد است تحت عنوان عملکرد انفعالی و فعالی. عملکرد فعالی یعنی میداندار بودن، از همان ابتدا کار کردن، طرح داشتن، مدیریت کردن و پیش بردن اما مدیریت انفعالی یعنی کاری واقع می شود، عملی صورت می گیرد، طرف مقابل در مقابل آن عمل کاری را انجام می دهد، گاهی کاری مثبت است و گاهی کاری منفی است. مقام معظم رهبری فرمودند کار دشمن در شرایط کنونی در ایران انفعالی است یعنی مدیریت فعالی نمی تواند داشته باشد، جریان دست او نیست بلکه مدیریت دست ایران است ، جریان سازی و رشد، پیشرفت، تأثیرگذاری دست نظام اسلامی است و دشمنان وقتی این چنین می بینند مجبور می شوند یک سری عکسالعمل هایی داشته باشند در قبال این حرکت فعالی و رو به پیش، دشمن نمی تواند مثل اول انقلاب جنتگ به ما تحمیل کند و آن فعال شود، الآن دیگر جریانات، مدیریت، برنامه به دست نظام جمهوری اسلامی ایران است و به همین خاطر به دنبال بهانه هایی است که بتواند در قبال این جریان قوی انقلاب و پیشرفت و توسعه هم در جغرافیای ملی و هم مقبولیت جهانی در مقابل این حرکت کاری کند این انقلاب اندکی متوقف شود و ذهن مسئولان و نظام را به خود مشغول کند که نتوانند این حرکت را رو به پیش ببرند و مدیریت کنند. لذا کار دشمن انفعالی و درجه دو است، درجه یک نیست. این خیلی نکته مهمی است که الآن آمریکا، رژیم اشغالگر قدس، ارتجاع منطقه، کشورهای عقب افتاده اروپایی شرایطی پیدا کرده اند که نمی توانند در مسیر پیشرفت علم و فن آوری ایران، توسعه ایران مقاومت کنند، جلوگیری کنند و به همین خاطر یک سری آشوب ها، اغتشاشات درست می کنند که چندی ذهن ایران به خود مشغول کند لذا فرمودند این ها دچار انفعال شده اند که این حرکت می کنند.

smart

فرمودند این حرکت بزرگی که در این چند سال اخیر مردم ایران از خود نشان دادند که اولین آن ها مقاومت و مدیریت در درمان بیماری کرونا و پیشگیری از آن بود و تولید واکسن و بی نیازی به جهان غرب، این همه توسعه که در ایران ایجاد شده ، با روی کار آمدن دولت حضرت آیت الله رئیسی این همه فضای جهانی در حوزه اقتصاد و سیاست، حتی حوزه فرهنگ، جوزه علم و فن آوری پیشرفت حاصل شده، در مذاکره برجام دست برتر به دست ایران افتاده و مجبور شدند همان کسانی که قهر کرده بودند از میز مذاکره دوباره به مذاکره برگردند، از آن طرف این حماسه پیاده روی اربعین چه در عراق و چه در ایران و جهانی شده این ها را مجبور کرد کارهایی این چنینی را انجام دهند آن هم در سطح بسیار با شرایط خاص که انسان وقتی ملاحظه می کند نفی خود آن ها در نوع عملکردشان مشهود است، تخریب، آتش زدن، قتل، بهانه جویی و به همین خاطر حضرت آقا فرمودند این کارهایشان انفعالی است.

تذکر دادند که مسئولان ذهنشان متوجه و تمام درگیر این جریان نشود و به پیشرفت و توسعه و رشد خودتان در سطح ملی و بین المللی ادامه دهید و این جریان هم مدیریت می کنند.

فرمودند که در جریانات اخیر هم حوزه امنیتی باید وظیفه خود را انجام دهد، هم حوزه قضائی و هم عرصه فرهنگی متناسب با نیازهایی که وجود دارد.

نکته ای که قابل توجه است در اینجا پر فشاری حجم بالای تهاجم رسانه ای است، به شدت رسانه ها را ، رسانه های بین المللی، جهانی در یک سازمان دهی خاص ایجاد کرده بودند و یک تهاجم گسترده رسانه ای علیه ایران اسلامی، مردم عزیز ایجاد کرده بودند که بتوانند مدیریت ادراکی کنند یعنی ذهن ها را نسبت به ایران، انقلاب، آرمان ها و ارزش ها دور کنند و نظام اسلامی با آن آرمان ها و ارزش های الهی را تخریب کنند و به همین خاطر شما می بینید تمامی کارهایی که در این رابطه می توانستند انجام دهند در فضای رسانه ای انجام دادند.

یکی از کارهایی که انجام دادند مردمی نشان دادن خود بود و ایجاد توهم برای برخی اما مردم ولایتمدار، بصیر، فهیم، مقاوم ایران بر اساس عبرت های تاریخی اسلام و ایران و پیروی از هدایت های مقام معظم رهبری ایستادند این توطئه را افشا کردند و مشت محکمی بر پیکره متعفن جهان استکبار زدند.

smart

به دنبال تضعیف قدرت ایران بودند هم در فضای ملی و هم بین المللی به ویژه مذاکرات برجام. بدانند هر کاری بکنند، هر حمله ای بکنند چه سخت و چه نرم ایران قوی تر خواهد شد، اقتدار ایران افزون خواهد شد و بدانند ایران با تمام وجود در کنار رهبریت با همان آرمان ها و ارزش ها و شعارها به پیش خواهد رفت و این انقلاب جهانی خواهد شد و مقدمه ظهور مهدی آل محمد (ص) تحقق خواهد داد.

روز جهانی عصای سفید در پیش است، روشن دلان عزیز، عزیزانی که واقعاً شخصیت های بسیار عزیز، مهربان، فهیم هستند و دارای قلبی روشن و منور . این عزیزان نیاز به کمک دارند در حوزه اشتغال، مسکن و تسهیلات زندگی، تشکیل زندگی، ازدواج و مسائل بعد از آن. ان شاءالله مسئولان محترم پیرامون این نکته عنایت جدی کنند.

همچنین روز تربیت بدنی و ورزش است، ورزش یکی از مقولات بنیادین جامعه است در سالم سازی و سالم مانی شخص و جامعه در ورزش همگانی و ورزش قهرمانی مایه غرور و افتخار ملی و از آن طرف گسترش اقتصاد ورزش خواهد بود. الآن در فضای بین المللی ورزش دارای جایگاه ویژه ای است و به همین خاطر من تقاضا دارم در فضای استان از ورزش هم در حوزه همگانی و قهرمانی با این همه ثروتی که در استان است حمایت جدی شود که ان شاءالله هم ورزش همگانی ما توسعه پیدا کند و هم ورزش قهرمانی ما. الآن ورزش در استان بوشهر دچار چالش جدی به ویژه در حوزه مدیریت اقتصاد است و لازم است مسئولان محترم، عزیزانی که صنایع بزرگ در استان دارند توجه به ورزش داشته باشند و ورزش را پشتیبانی کنند که جوانان و نوجوانان و جامعه استانی ما یک جامعه ورزشی است.

smart

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.