دولت محترم به مشکلات استان بوشهر نگاهی ویژه داشته باشند

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راهی که خدا با ماست و ما هم با خدا هستیم، راهی که راه خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و همه انبیاء و ائمه علیهم صلوات الله می باشد ، سرانجامش نجات و کمال است.

یکی از مهمترین آموزه های نجات بخش و کمال آفرین برای انسان ذکر خدا می باشد. انسانی که در منظومه ذکر زندگی می کند، در مدار ذکر حرکت می کند چند ویژگی پیدا می کند. یک، از پرتگاه و سقوط در باتلاق متعفن دنیا نجات پیدا می کند، دنیا باتلاقی متعفنی است که اگر کسی حب دنیا در دل او قرار گرفت و دنیا گرا شد چنان دنیا بر او مسلط می شود که در همین دنیا دچار عذاب الهی می گردد، پس ذکر نجات بخش است و دوم کمال آفرین و انسان را بالا می برد و محبوب خدا می کند.

تنها عبادتی که حد ندارد ذکر خدا است. «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اذْکُرُوا اللَّهَ ذِکْراً کَثِیراً» تا می توانید ذکر بگویید « وَسَبِّحُوهُ بُکْرَهً وَأَصِیلًا» و تسبیح خدا بگویید، شبانه روز .

خداوند در قرآن گفته:« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تُلْهِکُمْ أَمْوَالُکُمْ وَلَا أَوْلَادُکُمْ» ای مردم نکند اموال شما یعنی مسائل اقتصادی شما و از آن طرف دغدغه های زندگی شما ، شما را از ذکر خدا باز بدارد «وَ مَنْ یَفْعَلْ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الْخاسِرُونَ» اگر انسان مبتلا شد به غرق شدن در مسائل اقتصادی و دغدغه های زندگی به طوری که او را از ذکر خدا باز بدارد این شخص همان فردی است که در این دنیا مهر خسران به دیوان اعمال او زده می شود.

حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) فرمودند: هیچ عملی محبوب تر از ذکر خدا نیست، هیچ عملی نجات بخش تر از ذکر خدا نیست. فردی سؤال کردند قتال بالاتر نیست و محبوب تر و نجات بخش تر نیست؟، فرمودند اگر ذکر خدا نبود جنگ و جهادی نبود و این ذکر خدا است که موجب می شود دشمنان مقابل جبهه ذکر خدا قرار می گیرند و آن وقت امر به جهاد می شود.

ذکر خدا قلب ها را آرام می کند، « الا بذکرالله تطمئن القلوب» اضطراب ها، استرس ها، ناراحتی ها، دغدغه ها با ذکر خدا آرام می گیرد و کسی که زیاد ذکر خدا می کند محبوب خدا می شود و امیر مؤمنان فرموده اند:« علیک بذکر الله فإنّه نور القلب» ذکر خدا نور قلب ها می باشد.

ذکر خدا بر سه قسم است. ذکر زبانی، ذکر رفتاری مثل نماز، ذکر ربانی مثل دعایی که می کنید و ذکر قلبی یعنی بر مملکت جان انسان خدا حاکم باشد، بر قلب انسان خداوند تمام قلب ایمان ، عبودیت و محبت خدا باشد و به همین خاطر بزرگان گفته اند ذکر زبانی است، رفتاری و قلبی است و مهمترین آن ها قلبی است و تا انسان قلبش به خدا ندهد زبانش با خدا نیست و رفتارش با خدا نیست. قلب امام انسان  و تا این قلب امامت الهی نکند انسان را راهبری الهی نکند زبان هم ذکر بگوید ذکر واقعی نیست و رفتار الهی او واقعی نیست و به همین خاطر بیان کرده اند که اولین کاری که انسان در سلوک صعود به سمت محبوبیت الهی انسان باید انجام دهد این است که قلبش را کاملاً ایمان خدا قرار کند. لذا هر جا دیدید عمل صالح قبل از آن دیده اید « یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا  » « إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ » اول ایمان و بعد عمل صالح است.

به همین خاطر انسان وقتی ذکر خدا می گوید این ذکر او را متصل به خدا می کند و محبوب خدا می کند ، او را نجات می دهد و به کمال می رساند البته ذکر در هر سه بخش هم زبانی، هم قلبی و هم عملی یعنی انسان وقتی عمل فرد را می بیند نشانی از خدا داشته باشد بداند از خدا است این عمل و برای خدا است و این ذکر عملی خداست. زبانی همین تسبیحی که می فرمایید اما قلبی این است که انسان قلبش را به خدا بدهد که انسان وقتی قلبش به خدا داد خداوند این کسی که قلبش را به خدا داده خداوند هم عنایاتش به او می دهد.

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در بیانات خود در رابطه با یک موضوع راهبردی بارها سخن گفته اند و آن نحوه تعامل دولت با مردم و مردم با دولت است. دولت در نظام اسلامی یک تعهداتی دارد ، یک حقوقی رهبریت و مردم بر او دارند که باید آن را ادا کند و از آن طرف حقی هم دولت دارد بر مردم که مردم باید آن را مراعات کنند. یک تعامل دو سویه بین دولت به عنوان حکمرانان و مسئولان و خادمان ملت و مردم که اساس نظام هستند.

مؤلفه قدرت در نظام اسلامی یکی از آنان مردم هستند به همین خاطر مقام معظم رهبری و حضرت امام راحل عظیم الشأن یکی از وظایف مهم دولت را مردمداری می دانند. خدمت به مردم، احترام و پاسخگویی به مردم، رفع نیازهای مردم و در نهایت ارتقاع سطح تمدن و ایجاد آن در جغرافیای ملی یک وظیفه و مسئولیت مهم برای دولت بیان می فرماید.

عدالت محوری، مردمداری، جهادگری در عرصه خدمت به مردم و مدیریت، انتقاد پذیری منصفانه و شنوایی پیشنهادات وظایف دولت است در قبال مردم. اساساً دولت نظام اسلامی ولایت محور و مردم پایه است لذا مردم خیلی نقش دارند و مردم داری خیلی مهم است و از آن طرف نیز مقام معظم رهبری و حضرت امام راحل همواره این نکته را گفته اند که مردم هم باید به نظام اسلامی کمک کنند. هم نظام اسلامی با تمام وجود در خدمت مردم باشد و هم مردم در صحنه باشند و در خدمت نظام اسلامی و ایران عزیز.

مردم در این ۴۴ سال انقلاب حماسه حمایت از نظام آفریدند، انقلاب کردن، ۸ سال دفاع مقدس، فراز و نشیب ها تحمل کردن، بنا بر این مردم دارای کارنامه روشن و مقبولی هستند و ان شاءالله مسئولین و دولتمردان که الحمدلله الآن با تمام وجود ریاست محترم جمهور ، هیئت دولت در فضای استان ها همه در خدمت مردم هستند بکوشند هم در قبال جوهره نظام اسلامی و هم مردم عزیز خدمتگزار باشند، رفع مشکلات کنند و با تمام وجود احترام مردم را ادا بکنند.

این نگاه امام راحل عظیم الشأن و مقام معظم رهبری است .لذا یک تعامل دو سویه است.

هفته دولت را گرامی می داریم و همچنین یاد و خاطره شهیدان گرانقدر رجائی و باهنر و همه شهدای عزیز که جانشان را برای انقلاب و نظام اسلامی تقدیم کردند.

از ریاست محترم جمهور، دولت محترم و در فضای استان، استاندار محترم و همه عزیزان که تلاش می کنند صمیمانه تقدیر می کنیم و امیدواریم ان شاءالله این مشکلاتی که در فضای ملی است و از دیرباز هم بوده این دولت برطرف کند و مردم در شرایطی مناسب زندگی کنند.

چند نکته است در رابطه با مسائل استان که عرض می کنم.

ابتداً تشکر و قدردانی می کنم از جناب آقای مهندس اسلامی و تلاشگران عرصه سازمان انرژی هسته ای که در کنار این نیروگاه به مسائل اجتماعی و پیوست های اجتماعی نظر دارند.

۷۰ هزار متر مکعب آب امروز آغاز عملیات آن بود، مسائل آموزشی و رفاهی و امیدواریم ان شاءالله این نوع تعاملات در تمام جغرافیای استان ملاحظه کنیم توسط مدیران دیگر.

چند نیاز است که ان شاءالله دولت به آن توجه ویژه کند در استان بوشهر.

یکی تأمین آب شرب است که در استان یک بحران تاریخی است که ما در افق ۱۴۳۰ نیاز به ۵۶۰ هزار متر مکعب داریم حسب تخمیل مشاوران در این عرصه که در شرایط کنونی ۴۵۰ هزار اما ۷۵ درصد از این مقدار آبی که نیاز داریم در استان برای شرب از خارج از استان می آید و این برای استانی که کنار دریا است و آب در اختیار دارد و این مقدار وابستگی آب و حیات به خارج از استان دارد زیبنده نیست. سند چشم انداز آب استان نوشته شده است، الحمدلله این آب شرین کن ها دارد یک به یک تولید می شود و امیدواریم هر چه سریع تر جغرافیای استان از مشکل بی آبی و کم آبی نجات پیدا کند و مردم در این هوای گرمی که مشاهده می کنید دچار قطعی آب، جیره بندی آب و کمبود آب نباشند.

نکته دیگر راه آهن است که از دولت محترم تقاضا داریم هر چه سریعتر عملیات تأسیس راه آهن اجرایی کنند، بزرگراه بوشهر به شیراز است ، توسعه مراکز صنعتی و کشاورزی و شیلات و تجارت و معادن و گردشگری و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان. این استان نباید یک بیکار داشته باشد که متأسفانه ما دچار درصدی از بیکاری هستیم. پیشگیری از ضریب بالای حوادث طبیعی و غیر مترقبه است. بارها شده با یک حجم بالای مالی ما بعد از سیل جبران خسارت می کنیم که نصف این خسارات اگر پیشگیری شود نه آسیب می رسد و نه مشکلی پیش می آید. چرا ما این طور برنامه ریزی می کنیم که ما اعتبارات سنگینی بعد از آسیب به خانواده ها ، تلف شدن ها، کشته شدن ها را خرج کنیم اما نصف آن پیشگیری نکنیم که باید مدیریت جدیدی در سطح ملی ایجاد شود.

استخدام نیروی بومی استانی در مراکز اشتغال آفرین مثل صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، حل مشکلات کالاهای ملوانی و تجارت دریایی و مرزی، توجه ویژه به عرصه فرهنگی و تأمین اعتبارات لازم فرهنگی که کاری بزرگ است، فرهنگ یعنی نفس کشیدن که اگر فرهنگ در جامعه ای دچار بحران شود آن جامعه دچار فروریزی می شود، توجه ویژه به آموزش و پرورش و مراکز آموزش عالی ، ورزش و هنر استان لازم است و توسعه عمران شهری و تدبیری جدی در رابطه با ساخت ها و ساختارهای شهری بر اساس دانش روز و حفظ سنت ها.

من تشکر و قدردانی می کنم از همه تلاشگرانی که در استان زحمت می کشند، کار می کنند و شبانه روز ندارند و الحمدلله مردم در کنار آن ها هستند و از مردم استان تشکر و قدردانی می کنم که الحمدلله با وحدت، با اخلاق و با تمام وجود کنار نظام ایستاده اند و کمک می کنند که استان به سمت مرتب توسعه پیشرفت خود دست پیدا کند.

استان بوشهر استان ولایتمداری است، استان مقاومت و بیداری است، استانی است که نامش لرزه به تن انگلیس و استعمارگران انداخته، یاد و خاطره رئیس علی گرامی می داریم و همین جا اعلام می کنیم با تمام وجود از حریم ولایت و ایران اسلامی در مقابل تمامی تجاوزها مقاومت خواهیم کرد و پشت استعمارگران مثل همیشه به زمین خواهیم زد.

 

 

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.