دفاع زنان لرده حماسه ای است که باید در تقویم ثبت شود

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول

میلاد سراسر نور نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) را هم تبریک عرض می کنم و هفته وحدت را گرامی می دارم.

شخصیت بی نظیر پیامبر اسلام که قرآن کریم او را بر اخلاق عظیم یاد می کند «اِنَّکَ لَعَلَی‌ٰ خُلُقٍ عَظیم» اخلاق عظیم و برجسته پیامبر اسلام. پیغمبری که فرمود:« انَّما بُعِثتُ لِاُتَمّمَ مَکارِمَ الاخلاق» من مبعوث شده ام که فضائل اخلاقی را تکمیل کنم، پیغمبری که آمده برای اخلاق بشر پیزی که امروز دنیا تشنه آن است، امروز گر چه در ظاهر می بینیم پیشرفت های صنعتی و تکنولژی را، یک ظاهری که ایجاد شده اما جسمی که در آن روح وجود ندارد و روح آن معنویت و اخلاق است. چرا امروز دنیای غرب به بنبست رسیده است، چون خالی از معنویت است ، چون خالی از اخلاق است.

پیغمبر اسلام هدف از بعثت خودش را همین تمام کردن و تکمیل فضائل اخلاقی می داند. «مَا مِنْ شَیْءٍ فِی المِیزَانِ أَثْقَلُ مِنْ حُسْنِ الخُلُقِ» هیچ چیزی در میزان الهی بالاتر از خلق حسن نیست. پیغمبری که نسبت به مردم محبت عمیق و واقعی داشت.

«لَقَدْ جَاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ» پیامبری از میان شما به سویتان آمده، پیامبری که «عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ » رنج شما برای او سخت است ، ناراحتی شما برای پیغمبر دشوار است «حَرِیصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَحِیمٌ » پیامبری که بر هدایت شما اسرار دارد و نسبت به مؤمنان رئوف و مهربان است، پیغمبری که در سلام کردن بر دیگران سبقت می گیرد حتی کودکان، پیغمبری که تا «قاب قوسین أو أدنى» رفته اما وقتی کودکی را می بیند سلام می کند. آموزه رفتاری امروز ما از زندگی پیامبر اسلام این است، حرمت گذاشتن و تأثیر تربیتی که می توانیم بر کودکان داشته باشیم، همین رفتار در ظاهر ساده ولی تأثیر گذار بر تربیت کودکان.

اسرار بر هدایت افراد حتی آن شخص یهودی که بر سر پیامبر خاکستر می ریزد، آیا پیامبر بی تفاوت نسبت به او می باشد نه هدایت او نیز مهم است، هدایت او نیز مهم است، آن وقت آیا ما می توانیم نسبت به یک مسلمان ، نسبت به اقوام و خویشان، نسبت به هدایت آن ها بی تفاوت باشین ؟، حتماً این گونه نیست.

پیغمبری که برای قومی که دندان مبارک را در جنگ احد می شکنند برای هدایتشان دعا می کند. پیغمبری که اهل عفو و گذشت است حتی نسبت به قاتل عموی خود ، پیغمبر می گذرد، آن وقت چگونه است که ما حاضر نیستیم حتی نسبت به نزدیکترین افراد خودمان بگذریم، ببخشیم، فرصت بدهیم، پیغمبر ما اینگونه نسبت به قاتل عموی خود می گذرد.

پیغمبری که به ما یاد داد عبادت تنها اعتکاف در مسجد نیست ، نشستن در کنار اهل منزل هم عبادت است، توجه به خانواده هم عبادت است، خوشرفتاری و اخلاق حسنه نسبت به اهل منزل عبادت است، پیغمبر اسلام به ما یاد دادند که سنگر اول که خانواده است حفظ کنیم، خودمان حرمت خودمان را نگه داریم .

این ها گمشده امروز بشر است، گمشده دنیایی است که غرب ساخته و ما هم متأسفانه متأثر از آن هستیم. این ها چیزی است که باید گفته بشود و به نسل جدید منتقل شود، خود ما یاد آوری کنیم که ان شاءالله خداوند به همه ما توفیق رهرویی صادقانه پیغمبر اسلام و امام جعفر صادق (ع) را نسیب ما بکند.

 

خطبه دوم

در هفته وحدت قرار داریم، مقام معظم رهبری فرمودند وحدت را مهم بشمارید و هفته وحدت را یک هفته پر محتوا و پر مغز قرار دهید، هفته بسیار مهمی است  و دشمنان برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان برنامه ریزی کرده اند ولی شیعه و سنی دو دست بر هم گره شده است و در مقابل استکبار و استعمار ایستاده.دشمنان ما از این وحدت می ترسند و تا زمانی که این برادری باشد برنامه های دشمن به نتیجه نخواهد رسید و قطعاً دشمنان ناتوان خواهد بود اگر ظرفیت های عظیمی که کشورهای اسلامی دارند در کنار هم قرار بگیرد.

بنده می خواهم از این فرصت استفاده کنم و تشکر و قدردانی کنم از سفرهای استانی رئیس جمهور محترم که به استان های مختلف سفر کردند در همین مدت کوتاه و از نزدیک حرف مردم را شنیدند و می شنوند. حتی در روستاهای دور افتاده مردم رئیس جمهور را می بینند، سخن می گویند، مشکلات را مطرح می کنند و این بسیار ارزشمند است. مردم باید بتوانند بدون واسطه ارتباط بر قرار بکنند و مقام معظم رهبری هم تأیید و تأکید فرمودند ان شاءالله خداوند متعال به همه مسئولین عنایت بفرماید ان شاءالله.

نکته دیگر با توجه به اینکه آبان ماه را در پیش داریم و قیام زنان سلحشور لرده را ، زنانی که در مقابل استعمار انگلیس ایستادند، اسلحه دست گرفتند، در مقابل آن ها ایستادند  و آن ها را شکست دادند . همان طور که نماینده محترم مقام معظم رهبری در استان حضرت آیت الله صفایی بوشهری هم تأکید فرمودند و خواسته مردم هم این است امیدواریم این روز به عنوان روز مبارزات ضد استعماری زنان ایران در تقوین ثبت شود و این یک افتخاری است برای زنان و بانوان استان بوشهر.

امروز پرچم زنان لرده به دست بانوان نجیب، عفیف و ولایتمدار بوشهری است ، همان پرچم امروز در دست بانوان بوشهری است ، همان اسلحه و روحیه سلحشوری را شاهد هستیم . علی رغم ددمنشی های دشمنان و سرمایه گذاری های کلان در عرصه تقابل های فرهنگی که همه می دانیم و شرایط خاص استان بوشهر از جمله آمد و شد فرهنگ های مختلف و تأثیراتی که گاهی می گذارد . استان بوشهر استان خاصی است و در عین حال ما امروز می بینیم زنان و بانوان بوشهری در میدان دفاع از انقلاب و نظام و ولایت در کشور بهترین هستند و هر جایی که نظام نیاز داشته به صحنه آمده اند و این جزو افتخارات ما می باشد، در میدان صیانت از کانون خانواده بانوان بوشهری دژی محکم در مقابل هجمه ها هستند، در صحنه عفاف و حجاب نجیب ترین و عفیف ترین هستند و شاهد حضور پر شور زنان محجبه و عفیف استان بوشهر در همه شهرها در راهپیمایی ها می باشد و این حضور را می تواند دید ، در صحنه علم و دانش  باز هم می بینیم که بحمدالله پیشتاز هستند و خیلی ارزشمند است.

ما امروز می بینیم راه همان راه زنان لرده است، مسیر همان مسیر است، حرکت در همان راه و مسیر است لذا شایسته است که این پیشنهاد پیگیری بشود و این روز در تقویم رسمی نظام مقدس جمهوری اسلامی ثبت بشود و البته مسئولیت و رسالتی هم به عهده ما می باشد که با تولید فیلم ها، مستندها، آثار فاخر، کتاب ها زمینه و بستر آن را فراهم کنیم و البته در همین عرصه هم زنان و بانوان بوشهری می توانند پیش قدم باشند در نوشتن کتاب ها و تولید محتوا در این زمینه.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.