دشمن به دنبال استحاله فرهنگی است

حضرت حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلی امام جمعه محترم موقت بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 23 تیر ماه بوشهر:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

روزهای پایانی ماه مبارک ذی الحجه را سپری می کنیم، ماه امامت، ماه ولایت، ماه اعیاد بزرگ الهی، ماه با عظمت ترین عید خداوند متعال، ماه فضائل آسمانی اهل بیت، ماه نزول آیات ولایت، ماه نزول آیات مباهله، ماه اتمام تعمت، ماه اکمال دین و امروز روز ۲۵ ماه ذی الحجه فضیلت دیگری از فضائل اهل بیت عصمت و طهارت در کتاب متعال در قرآن و برای جهانیان نمایان شد. امروز به نقلی هم روز مباهله است، روز اقتدار دینی اهل بیت، اینکه وجود نازنین پیغمبر عظیم الشأن ما حضرت محمد مصطفی (ص) دعوت به مباهله می کند، این اقتدار دینی است، اقتدار یک حاکمیت الهی است و از طرفی روز نزول سوره مبارکه «هل اتی» ، هم روز اقتدار دینی است و هم روز ایثار مخلصانه اهل بیت عصمت و طهارت، ایثار پر برکت این خانواده به لسان پیغمبر عظیم الشأن در کتاب خدا جهانی شد و همگان از این ایثار مخلصانه، از اخلاص خانواده امیر المؤمنین (ع)، از خود گذشتگی یک خانواده نورانی، حضرت زهرا مرضیه (س) و اهلشان و اولادشان خداوند متعال نمایان و آشکار کرد برای جهانیان، یک پرچم برافراشته ای از اخلاص و فضیلتی بزرگ را خداوند متعال بر سر خانه امیر المؤمنین (ع) و فاطمه زهرا (س) بر افراشت.

داستان نزول این سوره مبارکه شنیدنی است. همه گفته اند، علمای اهل سنت و علمای تشیع در کتب تفسیری خود ذیل این آیه مبارکه سوره هل اتی این داستان را آوردند که مریض شده بودند حسنین، بیمار شده بودند، عیادتشان آمدند پیغمبر و جمعی از مردم و آنجا به امیرالؤمنین گفته شد روزه بگیرید برای شفای حسنین، روزه گرفتند و بچه ها از بیماری رهایی پیدا کردند، نذر کردند که روزه بگیرند، ادای نذر واجب است و باید نذر را ادا کرد، سه روز روزه بگیرند، در روایات دارند از نظر معیشتی امیرالمؤمنین در تنگنا بود و مقداری جو قرض کرد و حضرت زهرای مرضیه (س) آمد و آرد کرد و نان درست کرد، از مسجد برگشتند شب اول کنار سفره افطار. در برخی از روایات ها می باشد که همین که امیر المؤمنین خواست لقمه ای در دهان بگذارند دق الباب شد، شب اول، شب دوم، شب سوم درب خانه علی را مسکینی از مساکین کوفه زد و خانواده علی این افطار را در لحظه شیرین افطار این نان را به این مسکین دادند، شب دوم به یتیم و شب سوم به اسیر، اسیری که در پناه اسلام بود ولی محترم بود، مسلمان نبود. این اطعام به ظاهر اگر نگاه کنیم قیمتی نداشت اما چون از روی اخلاص « وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً» و بعد فرمود:« إِنَّمَا نُطْعِمُکُمْ لِوَجْهِ اللَّه» این یعنی اخلاص. ما به خاطر خدا به شما اطعام دادیم، سهع روز این طور گذشت، روز چهارم دست حسنین را امیرالمؤمنین گرفت وارد مسجد شد و پیغمبر وقتی صورت بچه ها را دید سؤال کرد قصه چیست؟، حضرت قصه را گفت و جبرئیل نازل شد و آنجا در روایت داریم که جبرئیل به خاطر این خانواده به پیغمبر تبریک گفت به خاطر این خانواده که « یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً » یک انفاق به ظاهر ساده، به ظاهر دنیایی ارزش چندانی ندارد اما چون «  لَا نُرِیدُ مِنْکُمْ جَزَاءً وَلَا شُکُورًا » به خاطر اینکه به خاطر خدا است خداوند آیات قرآن کرد این انفاق را در این دل شب و به تمام جهانیان نشان داد، کار مخلصانه این طور است و خداوند آن را بلند می کند و در دست می گیرد.

اما نشانه های اخلاص در آیه آمده، از کجا بدانیم کاری که انجام داده ایم مخلصانه است و شائبه ای ندارد ، قرآن می فرماید:« «  لَا نُرِیدُ مِنْکُمْ جَزَاءً وَلَا شُکُورًا » نشانه مخلصانه بودن این است که ما از شما پاداش نمی خواهیم و ما در راه خدا داده ایم، این یک کار مخلصانه توقع پاداش از آن نیست و دوم توقع تجلیل و تشکر هم نباید داشته باشیم. ما نه تنها پاداش نمی خواهیم و حتی تشکر هم نمی خواهیم، نشانه کار مخلصانه این است که اگر انسان کار را برای خدا انجام داد ، اگر رضای خدا را در نظر گرفت این کار نه پاداش می خواهد و پاداشش را خدا عنایت می کند و نه تشکر و تجلیل و تقدیر. حالا وظیفه دیگران تشکر است حرف دیگری است ، اینکه دیگران باید تقدیر کنند از کار خوب مردم، خانواده، یک بزرگتر، اما انسانی که کار را انجام داد برای رضای خدا نشانه اخلاص این است که توقع پاداش و تشکری ندارد.

امروز را به این مناسبت روز خانواده نامگذاری کرده اند، روز تکریم بزرگتر ها و سالمندان معرفی کرده اند. مهمترین و محکم ترین بنای اسلام خانواده است، سنگ زیرین اجتماع و مسائل اجتماعی سلامت خانواده است و اگر خانواده در اجتماع سالم بود و کارکرد های خود را به نحو احسنت داشت اجتماع هم یک اجتماع پیشرو و بانشاط و سالمی است.

این سیل خانمان برانداز غرب امروز آمده و خانواده را نشان گرفت، این راهپیمایی های عجیب کشورهای غربی را ببینید که انسان شرم دارد اسم آن را به زبان بیاورد ، همه این ها گویای این واقعیت است که این نیست های خبیث که در کل دنیا می خواهند چنین اتفاق هایی را رقم بزنند و به کل جهان سرایت دهند خانواده را نشان گرفتند و بی رحمانه مورد آماج خود قرار دادند خانواده را و همه ما مسئول هستیم ، خانواده، پدر و مادر و بچه ها و مردم و دستگاه ها و مسئولین و نهادهای حمایتی از خانواده برای اینکه ما خانواده را حفظ کنیم، سنت های خانواده ، سنت تکریم از سالمندان و احترام به یکدیگر و کمک کردن به دین خدا و همدلی ها و صله رحم، سنت عفاف و حجاب و سنت ایثار و از خود گذشتگی که همه باید تلاش کنیم که سنت های گذشته ای که خانواده ها را حفظ می کرد باید نگه داشت و سنت حکمیت خانواده، یک حکم از خانواده زن و مرد اگر اختلافی پیش می آید حل کنند این مسائل را، سنت مشورت، غرب آمده همه این ها را از بین ببرد ، غرب سنت حیوان پروری را به جای سنت فرزند پروری را جایگذاری می کند، سنت زوجیت را با فرد گرایی دارد جایگزین می کند، ازدواج هایی به نام ازدواج گوناگون در دنیا انتشار می دهد برای اینکه انسان ها از فطرتشان دور شوند، این بچه های دبستانی چه گناهی دارند که این نمادهای که شرم داریم به زبان بیاوریم به دست این ها می دهند و می خواهند این ها را بر اساس این امور تربیت کنند، به اسم آزادی و ما وظیفه داریم خانواده را حفظ کنیم که ان شاءالله آسیب هایی که دنیای غرب به آن دچار شده ما دچار نشویم.

 

خطبه دوم

مسائلی که گذشت در هفته گذشته و مناسبات پیش رو مطالبی را محضر مبارکتان عرض می کنم.

سخنان بسیار مهم و راهبردی رهبر معظم انقلاب حضرت امام خانه ای در بین حوزویان و مبلغین و مبلغات سخنان بسیار مهمی بود، افق تبلیغ را برای حوزه های علمیه و اهمیت آن را هم ترسیم کردند و هم بیان کردند و هم هشدار دادند.و

ایشان اظهار نگرانی کردند، خوب اظهار نگرانی در یک جمع حوزوی ولی همه مردم مخاطب هستند و این سخنان را می شنوند، این مسأله نشان می دهد قصه فراتر از حوزه های علمیه است و همه مردم و کشور و همه نظام و در رأس آن ها حوزویان باید این مسأله را مدنظر قرار دهند و آن این بود که فرمودند من نسبت تبلیغ نگران هستند، با گزارشاتی که به دست من رسیده من نگران مسأله تبلیغ هستم. این صحبت می توانست در یک جمع خصوصی تر بیان شود اما نگرانی آقا و سخنی که همه مردم آن را می شنوند نشان می دهد در این مسأله همه وظیفه دارند.

فرمودند که تبلیغ باعث حفظ ایمان جامعه می شود، در سخنرانی تاریخی مرقد امام هم فرمودند ایمان و امید، تبلیغ دین باعث می شود که ایمان جامعه حفظ شود، ایمانی که آماج حملات متعدد فرهنگ غرب قرار گرفته این ایمان باید حفظ شود و اگر حفظ نشود فرمودند که نظام اسلامی بی معنا می شود یعنی معنای نظام اسلامی بستگی به ایمان توده های مردم دارد، همه مردم و جماعت مردم، زندگی مؤمنانه اگر از بین برود نظام اسلامی بی معنا می شود.

ایشان فرمودند اگر دقت نکنیم و خدایی ناکرده دچار یک مشکل بزرگ و آسیب تاریخی خواهیم شد و آن استحاله فرهنگی است. فرهنگ ما ، مقدسات و هویت دینی و ملی ما دچار استحاله شود و رنگ دیگری پیدا کند، استحاله فرهنگی را هشدار دادند. در یک کلام اگر استحاله فرهنگی را بخواهیم بیان کنیم که کامل واضح برایمان بیان شود که چه اتفاقی می افتد، استحاله فرهنگی امت اسلام بعد از رحلت نبی اعظم (ص) و اثر این استحاله، یک اثر آن شهادت مظلومانه حضرت سید الشهدا (ع) بود و از آن دلسوزتر اسارت خاندان پیغمبر به دست مسلمان ها و کسانی که ادعای اقامه دین و نماز و ذکات دارند، استحاله فرهنگی یعنی این، یعنی به نام دین و باطل، از کفر هم بدتر. استحاله فرهنگی را در کلمات ائمه اطهار، سید الشهدا و امام سجاد آن روز ببینید که چه اتفاقی برای مملکت اسلامی افتاد.

امام حسین نامه نوشت به مردم بصره، سلیمان را فرستاد و سفیر آقا در بصره بود که او را به شهادت رساندند مثل حضرت مسلم، انجا می فرماید:«  فَاِنَّ السُنَّهَ قَدْ أُمیتَتْ، وَ إِنَّ الْبِدْعَهَ قَدْ أُحْیِیَتْ » سنت ها مرد، بدعت ها جای آن را گرفت، سنت های رسول خدا چه در حکومت و چه مردم، آن دنیا طلبی ها و جورهای به جای حکومت عادلانه، خودخواهی ها به جای ایثار و جهاد و در سطح عموم نگاه که می کنید روایتی است از امام سجاد که در کافی شریف جلد سه آمده متوجه می شود که چرا مردم امام حسین را کمک نکردند، آنجا وجود مقدسشان در جمعی نشسته اند و این را می فرمایند که ما نمی دانیم با مردم چه کار کنیم، مشکل چیست که همچین دغدغه ای امام سجاد دارد ، می فرماید: اگر حدیث رسول خدا را برای آن ها بگوییم می خندند و مسخره می کنند، سخن رسول خدا یک روز ارزش بوده اما در زمان امام سجاد و در جامعه آن زمان به سخن حضرت رسول می خندند و اگر ساکت هم باشیم نمی شود و باید امر به معروف کرد و معارف را به مردم گفت، در سطح توده ها چنین اتفاقی افتاده و ارزش ها جای خود را به ضد ارزش ها داده و این استحاله فرهنگی است.

استحاله فرهنگی یعنی کاری که امروز دشمنان و پیاده نظامشان می خواهند این کار را در کشور بکنند و مسأله تبلیغ فقط مسأله حوزه علمیه نیست، این ظرفیت عظیم تبلیغی را همه مردم و دستگاه ها و مسجد ها و هیأت ها برنامه ریزی باید بکنند، مساجد با حضور روحانی و کسی که در راه دین علم آموزی جهاد کرده باید وجود داشته باشد، دستگاه های مختلف ، هیئات مختلف و این وظیفه ای است که به گردن همه است و حضرت آقا هشدار داده اند.

همه موظف هستیم که این فرهنگ الهی را حفظ کنیم. امروز نگاه کنید به سطح جامعه که دشمن چه کاری می کند ، مسأله عفاف و حجاب را هم آورد قرار داده و می خواهد قدرت نمایی کند و سنت ها را از بین ببرد، می خواهد عفاف و حجاب فاطمی و اسلامی را از بین ببرد، همه باید کمک کنند، همین جا دعوت می کنیم نسبت به همین مسأله جدی بگیریم، الآن ماه محرم دارد فرا می رسد، نهضت سیدالشهدا را اقامه دین و اقامه سنت ها بود و چه سنتی بالاتر از عفاف و حجاب ، همین که می بینیم دشمن روی این نقطه دست گذاشته است ، می بینیم که دارد سرمایه گذاری می کند و از این طرف دلسوزان مردم، شهدا ، کدام شهید راجب به حجاب خطی ننوشته، کدام شهید بود راجب به این مسأله دغدغه نداشته و در وصیت نامه ننوشته باید دعوت کنیم و مطالعه شود و گفت و گو شود مسأله جدی است، استحاله فرهنگی را حضرت آقا بیان فرمودند.

نکته بعد تشکر می کنیم از همه مردم و مسئولین و نهادها برای برپایی این جشن تاریخی، جشن تاریخی غدیر که الحمدلله حتی قبل از غدیر به همت مردم و نهادها شروع شد یکی از دست آورده ای مردمی فرهنگ بود، واقعاً فرهنگ وقتی دست مردم می افتد چقدر با شکوه و چقدر نازنین و فاخر آنرا اجرا می کنند، تشکر می کنیم، ان شاءالله سال های آینده با عظمت تر و از اینکه دشمن عصبانی شد از شادی مردم نشان داد که این راه دست است.

سفر رئیس محترم جمهور را داشتیم به قاره آفریقا کشورهای زیادی ده ها و صدها برابر ما سرمایه گذاری کرده اند، نباید غفلت کرد این سرزمین فرصت ها چه از نظر صنعت و چه از نظر کشاورزی ، ذخایر معدنی و توسعه روابط کار شایسته ای را در دستور کار قرار دادند و جهادی حضور در تمامی دنیا را دارند پیگیری می کنند.

۲۶ تیر سالروز تشکیل نهاد شورای نگهبان است، گرامی می داریم این سالروز را ، این نهاد مستحکم را که در مرحله اول حفظ اسلامیت نظام و دوم حفظ و پاسداری از قانون اساسی و این میثاق ملی ما است و یکی از ابتکارات الهی در قلب امام نازنین بود.

تقدیر و تشکر از مسئولین محترم که در تابستان و گرما مدیریت می کنند مسأله انرژی و برق  و آب را و البته ما مردم هم باید مواظبت کنیم و عنایت داشته باشید با صرفه جویی به این مدیریت کمک کنیم.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.