دشمن برای دور کردن جوانان از مسجد برنامه‌ریزی کرده است

حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه موقت بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته :

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

ایام سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین، سید الاحرار (ع) و یاران با وفا و خاندان شهیدش می باشد و ایام اسارت آل الله، اسارت زنان و کودکان و فرزندان زهرا از کربلا به کوفه و از کوفه به شام و گرداندن این عزیزان آل الله در کوی و برزن و شهر به شهر و استفاده تبلیغاتی به خیال خود دشمن از این اسارت اهل بیت عصمت و طهارت است. اما آن چه که ما از تاریخ می دانیم و نتیجه حق طلبی اهل بیت عصمت و طهارت هم همین بوده است این است که اسرای کربلا ، عقیله بنی هاشم، امام سجاد و سایرین به طبع این بزرگوار اسارت را تبدیل به یک فرصت بسیار ارزشمند برای احقاق حق شهدای کربلا و اعلام حقانیت و در عین حال مظلومیت ابی عبدالله و یاران با وفایش و از طرفی افشای ظلم و ستم بنی امیه و به ویژه یزید است. کاری که آل الله در اسارت کردند با کمال عزت و آزادگی و هوشیاری و اندیشمندانه و عاقلانه این بود که فرصت اسارت را استفاده کردند برای جهاد تبیین، بیان حقانیت اهل بیت، بیان حقانیت امیرالمؤمنین، بیان ظلم و ستم و اجهافی که بنی امیه در حق مردم مسلمان و اسلام و خصوصاً اهل بیت پیغمبر داشتند و سر سلسله این آزادگان در کنار عمه سادات آقا علی بن الحسین سید الساجدین و امام العارفین است که واقعاً امام سجاد که در نزدیکی ایام شهادت آن امام فرزانه هم هستیم واقعاً گر چه در روز عاشورا مریض بود و آن هم مصلحت و مشیت پروردگار عالم بود اما بعد از آن در کوفه و به خصثوص در شام و بعد از آن تا ۳۵ سال بعد از حادثه کربلا که امام در قید حیات بود آن چه که حق مطلب بود به سهم خود ادا کرد.

عزیزان دوران زندگی هیچ امامی مثل دوران زندگی امام سجاد نبوده است. حوادث و اتفاقات بسیار تلخ و مصیبت واری که در جامعه اسلامی اتفاق افتاد در دوران قبل از امامت و به ویژه بعد از امامت آقا علی بن حسین.

کدام امام بوده که در زمان او در روز روشن در سرزمین غریبستان کربلا یک امامی را با لب تشنه کنار دریای آب مظلومانه به شهادت برسانند، سر از بدنش جدا کنند، زیر سم ستوران تنش قرار دهند و زن و بچه و اولادش را به اسارت ببرند آن هم از طرف قولی که خود را مسلمان می پنداشتند و حتی طبق برخی از نقل ها قربتاً الی الله در این جنایت در کربلا حاضر شدند و تیغ و تیر و نیزه بر حسین و یاران و فرزندانش کشیدند، این کجای عالم و در زمان کدام امام جز در منظر امام زین العابدین اتفاق افتاد، این حادثه بسیار تلخی بود برای امام سجاد.

بعد از آن هم اسارت، کدام امام به این شکل به اسارت رفته که غل جامعه بر دست و پا و گردن او بیاندازند و کوچه و بازار او را بچرخانند و در مجالس و محافل. هیچ امامی این اتفاق برای او نیفتاد جز امام سجاد. پس یکی از سخت ترین سال های عمر به فرمایش مقام معظم رهبری ۲۵۰ ساله یعنی دوران امامت از آقا امیرالمؤمنین تا دوران قبل از غیبت هیچ زمانی مثل این زمان و در زمان هیچ امامی این اتفاق نیفتاد.

حادثه دیگری که در زمان امام سجاد به وقوع پیوست قیام مردم مدینه و حادثه حره است، این هم مصیبت عظمایی بود که لشکریان مسلم بن عقبه از طرف یزید به مدینه یورش می برند، قتل عام می کنند قریب به ۱۰ هزار نفر از مردم را قتل عام می کنند ، سه شبانه روز جان و مال و ناموس مردم مدینه بر لشکریان شام مباح و حلال می شود، این حادثه بسیار تلخی می باشد با آن حادثه هایی بسیار تلخی که در مدینه اتفاق افتاد که انسان شرم می کند بیان کند.

در زمان امام سجاد بود که جریان قیام توابین اتفاق می افتد و عده ای که تا دیروز باید کنار امام می بودند، خود امام را دعوت کردند اما در کنار امام نماندند، مسلم را تنها گذاشتند و یاری امام را نکردند تازه بیدار شدند و به اشتباه خود پی بردند که ولی خدا را تنها گذاشتند و مهمان کشی کردند و آمدند به عنوان توابین توبه کردند و همه هم به شهادت رسیدند زمان امام سجاد است.

جریان واقعه قیام مختار و اتفاقاتی که به وقوع پیوست در زمان امام سجاد بود.

تا زمانی که دیگر خبیث ترین افراد حجاج بن یوسف سقفی روی کار می آید و هزاران نفر را سر می برد، دست ها را قطع می کند و جنایاتی می کند که تاریخ نمونه آن را ندیده.

این حوادث، حوادث تلخی بود که در زمان امام سجاد اتفاق افتاد.

مشکلات اقتصادی مردم که فشار های زیادی بر مردم می آورد که امام سجاد چاره ای نداشت برای رفع فقر مردم شب ها کیسه های خرما و نان را درب خانه های مردم، فقرا و ایتام و مستمندان و به تأبیر امروز کمک های مؤمنانه را می کرد.

شاید در تصور ماها این باشد که امیرالمؤمنین بیشترین کار را در بحث کمک های به فقرا و ایتام کرد اما آنچه در تاریخ بر می آید امام سجاد حتی از جدش هم بیشتر در این امر شرکت داشت و این یک نمونه بارزی از مشکلات امام سجاد بود، گرفتاری های اقتصادی مردم.نکته مهم تر انحطاط اخلاقی در جامعه مدینه آن روز که هنوز ۵۰ سال از رحلت پیغمبر بیشتر نگذشته، هنوز انقلاب محمد (ص) مدت زیادی از آن نگذشته ولی انحراف، تباهی گری و فساد اخلاقی به جایی رسیده بود که مکه و مدینه که مرکز وحی و نبوت بوده اند شد مرکز اختلاط رقص های مختلط، مرکز صادرات مغنیه ها به شهر های دیگر، کار به اینجا رسید، چرا مردم این طور دچار انحطاط شدند و مصداق همان آیه شریفه « خلف من بعدهم خلف اضاعوا الصّلاه و التّبعوا الشّهوات»، این ها دچار شهوت رانی و شهوت پرستی شدند، سردمداران شهوت سالاری که مخالف معنویت، انبیاء و مخالف ائمه هستند پیشرفت خود را در این می دانستند که جامعه را دچار انحطاط و ابتذال اخلاقی کنند و متأسفانه بعضی وقت ها انسان فکر می کند شبیه آن حوادث که بنی امیه که فرصت نیست عرض کنم عامل اصلی این انحطاط ها بودند و بعضی از آقا زاده هایی که بعد از رحلت رسول خدا در جنگ ها و فتوحات و غنائمی که به مدینه سرازیر می شد خود را برتر از دیگران می پنداشتند ، آن قدر ثروت اندوزی کردند که بعد مرگ برخی شمش های طلا و ثروتشان از بیت المال بلعیده بودند باید تبر بین وراث قسمت می کردند و جدا می کردند و این انحطاط اخلاقی در جامعه اسلامی در زمان امام سجاد رخ داد و این است که امام حسین می فرماید فاتحه اسلام باید خوانده شود با این اوضاعی که دچار جامعه اسلامی شده، انحطاط اخلاقی در جامعه و رواج شراب خواری و ابتذال و موسیقی های حرام آن هم در مکه و مدینه و همین سیر را دشمنان دین و حقیقت نه تنها آن زمان بلکه الآن هم دارند ادامه می دهند و می خواهند جوامع اسلامی را با این انحطاط های اخلاقی از نماز جدا کنند و کاری کنند که مردم نماز را رها و ترک کنند و جامعه ای که نماز در آن بی رونق شد، فساد ، گناه، بزهکاری و امثال ذالک در آن رواج پیدا می کند. جامعه ای که خواص دچار اشرافی گری و کاخ ها و خانه های منجلل شدند رو به انحطاط می رود و آن جامعه ای می شود که امام حسین (ع) فرمود فاتحه آن باید خوانده شود حالا اگر رهبر این جامعه هم یزید باشد و به اصطلاح خودش خلافت اسلامی بنشیند که وامصیبتا .

لذا این خطر آن زمان انقلاب رسول الله را تهدید کرد و اگر نبود شهادت امام حسین و اگر نبود تبیین امام سجاد و اگر نبود تلاش های بعدی امام باقر و امام صادق معلوم نبود چیزی از اسلام باقی بماند و همان خط و سیر هم می بینیم غربی ها دارند سیر می کنند و در کشور ما خدایی ناکرده دچار این انحطاط بکنند و به این سمت دارند می روند و همان خطرات که انقلاب پیغمبر را تهدید کرد همان خطرات هر انقلابی ولو اسلامی هم باشد ، ولو ثمره خون هزاران شهید گلگون کفن چون سردار سلیمانی ها و مهدوی ها و … هم باید دچار خطا کند. این مشکلات امام سجاد (ع) بود.

اما در مقابل این مشکلات امام سجاد کارهای بسیار سترگ و ارزشمندی را انجام دادند که از جمله آن ها یکی برنامه دعا و متخلق کردن مردم به اخلاق ، در جامعه ای که اخلاق فروکش کند هر گناهی و معصیتی ممکن از در این جامعه پیش بیاید لذا امام سجاد در آن دوران بسیار وحشتناک بعد از شهادت ابی عبدالله که خفقان شدید که بعضی وقت ها امام سجاد کربلا که می خواست برود مخفیانه باید می رفت. خفقان عجیبی را بنی امیه و خصوصاً عبدالملک مروان و فرزندانش در جامعه ایجاد کردند.

در این دوران امام سجاد چاره ای ندارد جز اینکه کار فرهنگی کند ، کار فرهنگی با دعا از جمله صحیفه کامله سجادیه است. شاید هیچ یک از ائمه ما این همه دعا از او نقل نشده باشد که از امام سجاد نقل شده چون بهترین فرصت در قالب دعا بود که امام سجاد مردم را متخلق به اخلاق اسلامی و الهی می کرد.

شاید بیشترین دعایی که بیشترین صلوات را دارد دعای امام سجاد است که امام سجاد با این دعاهایی که دارد با این صلوات و پیغمبر و آل می خواهد عظمت پیغمبر در زمانی که تبلیغات دشمن داشت ادل سازی برای پیغمبر و حسنین و اهل بیت می کرد امام سجاد با این صلوات های خود می خواهد بفهماند به مردم که راه نجات امت و جامعه اسلامی در تمسک به قرآن و ولایت پیغمبر و آل پیغمبر است و هیچ چیز جز این بعد از قرآن راه نجات انسان نیست.

و لذا این آموزه های امام سجاد (ع) است. لذا امام در قالب دعا دین اسلام را بازسازی کرد، دینی که در خطر بود، دینی که امام حسین فرمود فاتحه آن خوانده است امام سجاد در قالب دعا رساله حقوق و امثال این ها دین اسلام را بازسازی کرد و در مقابل شبهه هایی که وجود داشت ایستاد و آرام آرام کادر سازی کرد، نیرو سازی کرد و جامعه را آماده کرد برای دانشگاه باقری و دانشگاه صادقی (ع).

 

خطبه دوم

امروز ۲۸ مرداد ماه است و یادآور یک اتفاق بسیار مهم و در عین حال تلخ در ایران اسلامی. کودتای آمریکایی انگلیسی ۲۸ مرداد است که منجر به شکست نهضت ملی شدن صنعت نفت و روی کار آمدن دوباره شاه پهلوی شد. از جمله دلایل وقوع این کودتا عزیزان بزرگوار به فرمایش مقام معظم رهبری اعتماد به آمریکا بود. ایشان فرمودند مصدق یک اشتباه تاریخی کرد و آن تکیه به آمریکا بود. در مقابل دشمنی های انگلیسی ها فکر کرد باید یک پشتیبانی در عرصه بین الملل داشته باشد، به آمریکایی ها اعتماد کرد و از این خوشبینی آمریکایی ها استفاده کردند و کودتای ۲۸ مرداد را راه انداختند. آمریکایی ها هم به جای دکتر مصدق که با آن ها حسن ظن و اعتماد پیدا کرده بود کمک کنند با انگلیسی ها هم دست شدند و مأمور خود را فرستادند تا کودتای ۲۸ مرداد معروف را انجام دهند و این همین است که فرمود مصدق اعتماد کرد به آمریکا و کتکش را هم خورد، خودش را کنار زدند و این همه مشکلات هم برای جامعه ما به وجود آوردند و این درسی است برای همه دولت مردان ما و هم ملت ما که آمریکا این است و اقتضای خون استکباری آمریکا همین است و هر کس به آمریکا اعتماد کرد جز ضرر چیزی نصیبش نشد. لذا رژیم آمریکا هنوز هم آن اشتهای سیری ناپذیر خود برای تسلط بر کشور اسلامی ایران را دارد خصوصاً بعضی وقت ها که یک حرف هایی، نکاتی در کشور و بعضاً از سوی خواص زده می شود، رفتارهایی می شود که این باعث می شود که طمع دشمن را بر انگیزاند که با لطف پروردگار عالم و راهبری ها و هدایت های امام و بعد از آن تا کنون مقام معظم رهبری در این آمال و آرزو های خود ناکام مانده و می ماند به شرطی که هم ملت وحدت داشته باشند و هم دولت و مردم متحد باشند و هم خواص قدر این نظام و انقلاب را بدانند و اعتماد به این مستکر عالم نداشته باشند.

اما یکشنبه ۳۰ مرداد روز جهانی مسجد می باشد. بیش ۸۰ هزار مسجد طبق برخی آمار در سراسر کشور وجود دارد که محل سجده و عبادت بندگان پروردگار عالم است علاوه بر اینکه یاد خدا را آن هم در دوران تضعیف هویت های معنوی گسست های فرهنگی که دشمن ایجاد کرده زنده نگه داشته علاوه بر اینکه یاد خدا را زنده نگه داشته ضرفیت بسیار مهم و مردم نهاد است برای اتحاد و همدلی بین مردم و برای کارکرد های بسیار ارزشمندی که مسجد دارد، خدمات اجتماعی و نقش افرینی تمدن سازی جامعه اسلامی، این ها از کارکرد های مسجد است. تلاش مسئولین فرهنگی و مرتبط با مسجد و هم بانیان مساجد، ائمه محترم جماعات مساجد باید این باشد که هر چه بیشتر جذب مسجد شوند چون جوان تا زمانی که در مسجد است مثل مهی در دریا راحت نفس می کشد، سالم زندگی می کند و اگر این جوان خدایی ناکرده با رفتار من امام جماعت، هیأت امنا، مسئولین کارکرد مسجد طوری شد که جای افراد مسن شد و جوانان گریزان شدند از مسجد هم باید فردای قیامت ما باید جواب دهیم و هم در این جامعه و دنیا دچار مشکلات خواهیم شد. یکی از کارهایی که جوان های ما را بیمه می کند ارتباط با مسجد ، مسجد مسیج محور و جوانان همه با هم در کنار امام جماعت و هیأت امنا بتوانند دوستانه کار فرهنگی کنند و جوانان و نوجوانان را جذب کنند چون یکی از برنامه های دشمن همین است که جوانان را از مسجد فراری دهد. بعضی وقت ها بعضی از کارکرد های ما هم متأسفانه باعث این مسأله می شود ناخواسته بنابراین فضا را مناسب کنیم و جوانان و نوجوانان مسجد را مثل خانه خود بدانند، بیشترین اوقات خود را در مسجد هم از نظر فرهنگی، ورزشی ، مباحث دینی و اعتقادی و نماز هم که جای خود دارد.

شهادت امام سید الساجدین علی بن حسین (ع) در ۲۵ ماه محرم طبق روایتی است کهخ تسلیت عرض می کنم شهادت این امام فرزانه و بزرگوار را. نکته ای که من در مورد امام سجاد به ذهنم می رسد خیلی مظلوم واقع شده چون شهادتش یا ۱۲ یا ۲۵ محرم در اوج عزاداری های سید و سالار شهیدان کربلا است و تحت شعاع آن عزاداری ها و عظمت فاجعه کربلا است لذا توصیه می کنم ایام شهادت امام سجاد مجالس و محافل و نام و یاد این امام فرزانه که خود پیغام رسان کربلا است و حق بزرگی در نگهداری و نگهبانی از آرمان امام حسین در عاشورا داشته است.

۲ شهریور آغاز هفته دولت است که من یاد و خاطره دولتمردان عزیز و شهید را شهیدان گرانقدر و مخلص رجائی و باهنر را گرامی می دارم و همه دولتمردانی که با اخلاص تلاش کردند و در راه خدا به شهادت رسیدند گرامی می دارم. یک سال از تشکیل دولت مردمی و انقلابی آقای دکتر رئیسی گذشته است، دولت حزب الهی که مقام معظم رهبری با واژه های بسیار پربار و ارزشمند این دولت را توصیف کردند با ویژگی های مؤمن و جوان و با نشاط و کاربلد. این دولت انتظار مردم این است که بیشتر از این یک سالی که گذشت پر تلاش تر ضمن اینکه تلاش ها و مساعی دولتمردان را ارج می نهیم در این احوال اما ان شاءالله مردم امید بیشتری دارند و تلاش بیشتری را می طلبند. فکر کنید برای مشکلات معیشتی مردم ، برای رفع مشکلات جوانان این مملکت، ازدواج جوانان، مسکن جوانان، می دانم تلاش های شده و دارد می شود اما کم است چون مشکلات و گرفتاری ها زیاد است و مردم هم انتظار دارند از این دولت انقلابی و جهادی که با کار جهادی ، با تدبیر، برنامه ریزی، با پرهیز از حاشیه رفتن و سیاسی کاری و با توجه به بحث شایستهخ سالاری حقیقی و عم به منویات مقام معظم رهبری روز به روز بر عزت و شکوه انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی بیافزایند و برای رفع مشکلات معیشتی و سایر گرفتاری های این مردم خوب، نجیب، انقلابی ایران اسلامی که نمونه اش در تاریخ وجود ندارد گام های مؤثر بردارند.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.