دشمن بداند اگر هر طرحی برای تعرض به ایران داشته باشد چه نظامی و چه غیر نظامی ، نگاه براندازانه داشته باشد خود این مردم از انقلابشان با تمام وجود دفاع خواهند کرد

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 3 دی ماه 1400:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از سبک زندگی اسلامی سخن می گوییم و قبلاً نیز مفصل صحبت کردیم مسأله دارا بودن روحیه و رویه حجاب و عفاف است.

حجاب یعنی پوشش ظاهری مناسب و عفاف یعنی دارا بودن یک خوی و اخلاقی که از گناه، چه گناه جنسی و چه اقتصادی انسان را باز می دارد. بنا براین عفاف یک روحیه باطنی است که اثر آن پرهیز از گناه جنسی و اقتصادی است و حجاب پوشش ظاهری مناسب خداپسندانه انسان می باشد.

خداوند وقتی که امر بر حجاب می کند به این خاطر است که در آن مصلحت و خیر وجود دارد ، نجات و کمال شخصیت انسان است چنان که وقتی که امری بر شیئی می کند مثل غیبت به این خاطر است که در آن مفسده می باشد.

جهان استکبار و در صدر آن ها شیطان به دونبال دو چیز همواره بوده. یکی مسأله فساد اقتصادی، گناه اقتصادی و دیگری به دنبال نهادینه کردن و گسترش گناه و فساد اخلاقی.

« الشَّیْطانُ یَعِدُکُمُ الْفَقْرَ وَ یَأْمُرُکُمْ بِالْفَحْشاءِ » یعنی شیطان شما را در یک فضایی پر از تهدید اقتصادی و فقر قرار می دهد و می ترساند از فقر و لذا می گوید گناه اقتصادی کنید، ربا دهید، مال مردم را بخورید تا فقیر نشوید و از آن طرف شما را جهت می دهد به سمت فحشا که هم انسان مبتلا شود و هم جامعه و یک جامعه دور از خدا و انسانیت  و این راهبرد شیطان و پیروان او که جهان استکبار است.

لذا خداوند می فرماید:« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ وَمَنْ یَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ  فَإِنَّهُ یَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ» ای مؤمنان به هیچ صورت جهت دهی های شیطان را پیروی نکنید و هر کس به سمت حرکت دهی های شیطان رفت شیطان بر او حاکم می شود و او را به سمت منکرات و فحشا می برد و این خطری بزرگ است برای جوامع و تمدن اسلامی که روحیه و رویه بی عفتی در دو عرصه اقتصادی و اخلاقی و جنسی در یک فضا حاکم شود و قطعاً جامعه ای که دچار همچین بحرانی شده سقوط خواهد کرد.

در سال ۹۲ هجری قمری بعد از آنی که مسلمین از جبل الطارق گذشتند و اسپانیا را فتح کردند قریب به هشت قرن آنجا تسلط داشتند، جهان سیاست، سران مذاهب غیر اسلامی، معاندین داخلی آنجا دیدند به هیچ صورت نمی توانند این تمدن اسلامی که مایه خیر و برکات هم برای اسپانیا شده بود و هم برای اروپا تمدن داده بود. دیدند نمی توانند با مقابله نظامی با این تمدن برخورد کنند، طرحی را درست کردند به عنوان تهاجم فرهنگی با شاخصه های این چنینی، حمله فساد اخلاقی، طراحی فساد اخلاقی، گسترش مشروب خواری و فساد جنسی و به هم زن موازین و فرهنگ تمدنی اقتصادی در آن جا و تمام ابعاد اسلامی را مورد توجه قرار دادند و حمله کردند. حتی در مکتوبات وجود دارد که برخی تاکستان هایی را وقف می کردند برای تولید مشروب مجانی به جوانان جامعه که مسلمان بودند و این کار می کردند .گسترش فرهنگ ابتذال اخلاقی، بی حجابی، ارتباطات نا مشروع، گسترش فرهنگ تعرض و گفتند این کار کنید و بعد از مدتی خود جامعه و تمدن اسلامی دچار فروپاشی می شود و همین طور شد و از درون از هم پاشید.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای سال ها است که می گویند که جبهخ دشمن به دنبال اندلسی کردن جامعه ما می باشد و به همین جهت است که مسئولان محترم که مشخص است چه کسانی می باشند و در قانون هایی که در این باره تصویب شدن و نوشته شده چه کسانی مسئول هستند، این ها اولاً باید وظیفه خود را بشناسند و انجام دهند.

اگر مسأله عفاف و حجاب در همه عرصه هایی که موجود است، عفت جنسی و اقتصادی نباشد قطعاً جامعه ما دچار بحران اقتصادی و اخلاقی و جنسی خواهد شد. گستر پیدا خواهد کرد منکرات و اموری که مثل یک خوره به جان یک جامعه می افتد و از درون جامعه را دچار بحران خواهد کرد.

مردم عزیز تربیت و مراقبت های خانوادگی، حضور در عرصه های امر به معروف و نهی از منکر، این ها یک مبانی انقلابی است، انسانی است از ناحیه خداوند. مسئولان باید بدانئند که این وظیفه ای انقلابی، شرعی و دینی می باشد و حسب قانونی که برای آن وضع شده باید حضور پیدا کنند در این امور، هم در حوزه اقتصاد، این تورم ها و این گرانی ها متأسفانه در برخی جا ها رانت خواری ها، زیاده خواهی ها، نجومی بگیر ها ، این ها جلو گیری کنند و در عرصه اخلاق اجتماعی و در همه عرصه ها در رابطه با عفاف و حجاب به وظیفه خودشان عمل کنند و مردم هم به آن ها کمک کنند.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

یوم الله ۹ دی گرامی می داریم، روز میثاق امت با امامت.

شرایط سختی در آن دوران سال ۸۸ جهان استکبار و مزدوران داخلی آن برای مملکت ایجاد کردند و به بهانه های واهی عنوان به عنوان تقلب و شرایطی که بعداً خودشان اذعان کردند که این طور نبوده ولی پشت صحنه سرویس های جاسوسی کشورهای استکباری به جهت براندازی نرم و تحت عنوان انقلاب مخملین به دنبال باز به استعمار کشاندن ایران برای جهان خارج اما مردم عزیز ایران با هدایت های مقام معظم رهبری و بصیرت افزایی که شد و حضور مردم در صحنه این حرکتی که بسیار خطرناک بود و ایران را دچار بحران تاریخی می کرد نجات داد.

دشمن بداند اگر هر طرحی برای تعرض به ایران داشته باشد چه نظامی و چه غیر نظامی ، نگاه براندازانه داشته باشد خود این مردم از انقلابشان با تمام وجود دفاع خواهند کرد.

ان شاءالله در مراسم بزرگداشت این روز همه شرکت می کنیم و این پیمان را بین امت و امامت می بندیم که همواره در کنار مقام معظم رهبری و تحت فرامین ایشان هستیم.

گرامی می داریم تلاش ها، کوشش های بسیار ارزشمند سپاه حفاظت فرودگاه های ایران، عزیزانی که توانستند یکی از سخت ترین و پیچیده ترین تهاجم جبهه استکبار و مزدوران را به نحو احسنت دفع کنند، هواپیما ربایی و تهدیدات که فراوان قصد این کار داشتند به فرمان امام و سپاه عزیز و این عزیزان توانستیم از یک عقبه و چالش بین المللی و انسانی عبور کنیم . صمیمانه تشکر می کنیم و یاد و خاطره شهدای این سپاه عزیز گرامی می داریم.

تولید نخستین دیزلی شناورهای نیروی دریایی با همکاری شرکت های دانش بنیان و الحاق ناو های رزمی به ناوگان نیروی دریایی ارتش و همچنین رزمایش پیامبر اعظم ۱۷ در آب راه های جنوبی ایران نشان از اقتدار دانشی نظامی و دفاعی و قدرت بالای تولید و خودکفاعی در عرصه صنایع دفایی و اقتدار عملیات میدانی در حوزه دریا است، چه سطحی و چه غیر سطحی.

الحمدلله نیروهای مسلح ما ، ارتش ما، سپاه ما به چنان اقتداری رسیده که مایه عزت، امنیت و آرامش مردم ایران است. نیروی دریایی ارتش جزء چهار نیروی دریایی ارتش جهان است و ان شاءالله در یک حرکت انقلابی ما می توانیم به مراتب ممتاز دست پیدا کنیم و همچنین نیروی دریایی سپاه عزیز ما که یک عظمتی است هم در تولید صنایع دریایی و هم اقتدار در عرصهخ های نبردهای نا منظم دریایی. خداوند این عزیزان را حفظ کند و شهدای گرانقدر نیروی دریایی ارتش و سپاه را با شهدای کربلا محشور بفرماید.

مسئولان محترم در عرصه محرومیت زدایی از مناطق محروم باید برنامه داشته باشند. الآن شرایطی است که الحمدلله هم ریاست جمهور و هم مسئولین و هم مردم، هم مجلس همه در کنار هم به دنبال رفع مشکلات و رسیدن به آرامش در ابعاد مختلف به ویژه اقتصاد و فرهنگ هستند.

مسئولان محترم ایران و به ویژه استان بروند و از نزدیک محرومیت ها، فقر و مشکلات را مشاهده کنند. در اتاق نشستن و فرمان دادن کار به جایی نمی رساند و از نزدیک بروند و این فقر را درک کنند و گرفتاری ها را ببینند، روستا های درو دست بروند و ببینند گاهی با یک کار کوچک می توان یک مشکل بزرگ برطرف شود. بنده اخیراً روستایی بودم چند روز قبل چند روستا را سر زدم، برای تأمین آب شرب هفت روستا یک لوله کشی لازم بود، خیلی کوتاه ، گفتم با چقدر حل می شود و چند سال است این مشکل ، گفتند سال ها می باشد و با ۱۵ میلیون تومان ، هفت روستا آب نداشته باشد و معطل ۱۵ میلیون باشد، سریعاً تأمین شد و همان جا این مشکل بر طرف شد . بروند و ببینند این مشکلات مردم را از نزدیک لمس کنند، گاهی دیدن و در آن منطقه قرار گرفتن خدا خیر و برکت می دهد و سریعاً با اقدامات کوچک کارهای بزرگ کرد.

فرمانداران ما ، دهیارهای ما، شهردارهای محترم، همه در مقام خدمت برای مردم باشیم. چند مدت فرصت است برای شما این پست، این فرصتی است برای خدمت به مردم نه چیز دیگر  و تا می توانید به مردم خدمت کنید، در صحنه باشید و از نزدیک ببینید و لمس کنید.

در رابطه با به کارگیری استعدادهای جوان مسئولین محترم روی تحول منابع انسانی و استفاده از جوانان برنامه داشته باشند و قبول کنند ظرفیت بالای جوانان را، جوان هایی که هم مهارت دارند، هم دانش و دارند، هم انقلابی و مؤمن هستند و هم عاشق کار هستند و از آن طرف هم بیکار هستند. این ها را به کار بگیرید و اعتماد کنید به نیروی جوان ، همین جوان ها بودند که در جبهه حماسه آفریدند، همین جوان ها هستند که الآن در بحران ها در تولید علم مقدم هستند ، در سختی هایی که نظام می بینند این جوان ها برای حلش پیشگام هستند و از آن طرف تکریم شخصیت های ارزشمندی که یک عمر کار کردند، همه در کنار هم باشند.

اما اینکه ما نگاهمان نفی جوان باشد خطرناک است  و توجه به جوان و نیروی جوانی یک نگاه راهبردی و استراتژیک است.

مبارزه با گرانی و رفع تورم یک درخواست عمومی مردم است، مردم از گرانی های کاذب گله مند هستند، از تورمی که می شود کنترل شود گله مند هستند و همه هم می دانند عزم دولت برای رفع این ها می باشد. مردم تقاضا دارند با یک برنامه ریزی دانشی و یک مدیریت جهادی و یک نظارت کارآمد و یک برنامه نفی واسطه های رانت خوار و دلال هایی که از کشاورز یک کالا را به قیمت پایین می خرند و در بازار به چندین برابر می فروشند، از مبتکرین و کسانی که به دنبال سوداگری و فشار اقتصادی بر مردم هستند مردم گله مند هستند و باید با این ها برخورد قاطع کرد و برخورد بازدارنده کرد. بسیاری از این قیمت ها که گران می شود کاذب است، بسیاری از این تورم ها قابل کنترل است. ان شاءالله مردم و از آن طرف مسئولان دست به دست هم دهند و در مقابل این سوداگریهای مردم ستیز که جان مردم را عذاب می دهد مقابله کنند و به شدت با فساد اقتصادی مقابله کنند و این درخواست مردم است.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.