دشمن با دستاوردهای صنعت دفاعی جرأت حمله به ایران را ندارد

حضرت حجت الاسلام والمسلمین مصلح امام جمعه موقت محترم بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 27 مرداد ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

ایام ماه های محرم و صفر و متعلق به اباعبدالله الحسین (ع) دارد و باید کسب فیض از محضر آن حضرت نسبت به توصیه به مسائل اخلاقی و تقوایی داشته باشیم.

«عِبادَ اللَّهَ‌ اتَّقُوا اللَّهَ‌ وَ کُونُوا مِن الدُّنْیا عَلى حَذَرٍ، فَاِنَّ‌ الدُّنْیا لَوْ بَقِیَتْ‌ عَلى احَدٍ اوْ بَقِىَ‌ عَلَیْها احَدٌ لَکانَتِ‌ الْاَنْبِیاءُ احَقَّ‌ بِالْبَقاءِ» امام حسین (ع) مجسمه تمام فضائل انسانی، اسلامی و خدایی به ما و شما توصیه ای دارد که مهم است، توصیه ای که همه انبیاء الهی نسبت به آن توصیه کرده اند و یکی از فلسفه های مهم این نماز جمعه همین توصیه است یعنی توصیه به رعایت تقوای الهی که تکرارش در هر هفته و خطبه، خطبه اول و دوم توصیه شده که خطیب جمعه نسبت به خود و دیگران چنین توصیه ای داشته باشد.

بندگان خدا تقوای خدا را در پیش بگیرید، این ملکه تقوا را در وجود خود زنده و تقویت کنید. نسبت به دنیا بر حذر باشید و از دنیا فاصله بگیرید، وابستگی نسبت به دنیا نداشته باشید که فرموده اند برای ما و شما «حُبُّ الدُّنْیا رَأْسُ کُلِّ خَطِیئَه» محبت دنیا و علاقه دنیا در رأس همه خطاها است، و خودم قبل از شما باید التفات و توجه داشته باشیم گذرا از نماز جمعه و توصیه های خطبا عبور نکنیم. اگر دنیا بنا بود باقی ماندنی باشد و فانی نباشد و اگر بنا بود کسی بر این زمین و در این دنیا بماند انبیاءالهی که گل های سرسبد عالم خلقت هستند آن ها سزاوار تر و شایسته تر برای ماندن بودند، حالا که آن ها رفتند باید این باور را داشته باشیم که ما ماندنی در دنیا نیستیم و دنیا هم برای ما ماندنی نیست.« وَ اوْلى بِالرِّضا » آن ها شایسته تر بودند که راضی باشند، رضای به قضا و قدر الهی داشته باشند؟، آن ها شایسته تر بود در دنیا بمانند، ما سراپا خطا هستیم، ان ها خطایی نداشتند و معصوم بودند و پاک بودند و اگر بنای بر ماندن بود باید آن پاکان بر روی زمین می ماندند ولی نماندند و از دنیا رحلت کردند.« وَ ارْضى بِالْقَضاءِ غَیْرُ ان اللّهَ‌ خَلَق الدُّنْیا لِلْفَناءِ» لیکن پروردگار عالم دنیا را آفریده برای فانی شدن و رفتن، شما باید باقی بمانید و بقای شما به فرمان بردن از خدا و عبودیت پروردگار عالم است. «خَلَق الدُّنْیا لِلْفَناءِ فَجَدیُدها بالٍ‌ وَ نَعیمُها مُضْمَحِلٌّ‌» هر جدیدی، امروز رفتی وسیله جدیدی تهیه کردی فردا کهنه می افتد و از مدل می افتد و آن باقی ماندنی نیست و جدیدش کهنه شدنی است، نعمت های دنیا از بین رفتنی است «وَ سُرُورُها مُکْفَهِرٌّ وَ الْمَنْزِلُ‌ تَلْعَهٌ‌ وَ الدّارُ قَلْعَهٌ‌» شادی دنیا زود گذر است و از بین رفتنی است، تبدیل به خم و ناراحتی می شود، خانه و منزلش ماندنی نیست.« فَتَزَوَّدُوا فَإِنَّ‌ خَیْرَ الزّٰادِ التَّقْوىٰ‌ فَاتقُوا اللَّهَ‌ لَعَلَّکُمْ‌ تُفْلِحُون» سفارشی که قرآن کریم دارد، پدرش امام علی داشتند: حالا که دنیا چنین است سعی کنید توشه بردارید از این دنیا و فرصت های طلایی حد اکثر بهره را ببرید ، بهترین زاد و توشه که به درد ما در عالم برزخ، قیامت و سؤال به درد ما می خورد و همراه ما خواهد بود داشتن تقوای الهی است. تقوای خدا را در پیش بگیرید شاید آن خوشبختی و رستگاری دنیا و آخرت با ملکه تقوا به آن برسید.

در یک جایی قرآن فرمود:« اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقاتِهِ» این کار سخت و مشکلی است ، تقوای الهی را آن چه سزاوار برای خدا است رعایت کنید  و این کار خیلی مشکل است حق تقوا را رعایت کردن ،  در جای دیگر فرمود:« فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ » آنچه دارید به کار بگیرید تا رعایت تقوای الهی داشته باشید .

آقا امام حسین صحبت های زیادی در باره دنیا دارد اما چون ما بنای بر اختصار داریم و وقت کم است در جای دیگر فرمود:« الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون» مردم بنده دنیا هستند و دین بر زبان آن ها جاری است ، در شعار دادن و حرف زدن دیندار هستند، تا زمانی که دین داری منافات با دنیایشان نباشد دیندار هستند و همراه دین و متدینین هستند اما وقتی بلا و گرفتاری و آزمایش پیش امد آن زمان انسان های متدین کم می شوند، چقدر کم می شوند؟، به گونه ای کم می شوند که نوه پیغمبر فرزند  زهرا (س) و امیرالمؤمنین (ع) با هزاران نامه ای که برایش نوشتند و دعوتش کردند کارش به جایی می رسد با ۷۲ یا صد و خورده ای یاور در صحرای کربلا باقی می ماند. ۳۰ هزار جمعیت  که در این ۳۰ هزار نفر هزاران نفرش کسانی بودند که نامه ها امضا کردند و از امام حسین دعوت کردند اما الآن که بلا پیش آمد شد « فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون » شب عاشورا آن چیزی که منبری ها و وعاظ برایتان خوانده اند و می خوانند روضه شب عاشورا خطاب می کند امام حسین (ع) به روزگار  ای روزگار دوستیت پایدار نیست با دوست غیر دشمنیت هیچ کار نیست. ان شاءالله به تأبیر مقام معظم رهبری و ولی امر مسلمین  و نایب امام زمان که ارزیابی از خودمان در این دو ماه محرم و صفر ، دهه اربعین در پیش می باشد زمینه تکامل و رشد و کسب تقوای الهی و نزدیک شدن به خدا و اولیای خدا در ما فراهم کرده باشد و ارزیابی ما از خودمان نشانگر این باشد که خروجی داشته و تأثیر گزاری داشته باشد و حداقل این باشد که ما را تثبیت کرده باشد، تثبیت بر اعتقادات و باورهای خودمان کرده باشد و دچار تزلزل در مسائل اعتقادی نشویم، استوار و پا برجا بر اعتقادات خودمان در برابر تهاجم عظیم دشمن خودمان را ، خانواده و فرزندان و عزیزانمان را «  قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلِیکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَهُ »خودتان و خانواده خودتان ، به هر ابزاری که می توانید دست بزنید ، بی تفاوت نباشید تا بتوانید خود و خانواده را به همه ما هنایت بفرماید.

 

خطبه دوم

مناسبت های این هفته بسیار زیاد است و به اختصار به آن ها اشاره می کنم.

روز اول ماه صفر است و روز ورود اهل بیت امام حسین (ع) به سرزمین شام. دوران پیام رسانی و جهاد تبیین و نهضت تبیین حادثه عاشورا که به تأبیر مقام معظم رهبری در کتاب انسان ۲۵۰ ساله فرمودند زمینه ساز پیروزی خون بر شمشیر در حادثه عاشورا توسط حضرت زینب کبری رقم خورد. دوران بسیار سخت و مشکلی برای اهل بیت بود اما به تأبیر بزرگان دین ما این ها خم به ابرو نیاوردند، مشکلات را نادیده گرفتند، رسالت خود که تبیین و رسوا کردن دشمن بود به نحو احسنت انجام دادند با همه مصائب و مشکلات ، فرزندان پیغمبر در ورودی شهر کوفه و شام، برخوردهایی که کردند و طعنه هایی که به آن ها زدند، حرف هایی که نباید بزنند زدند اما آن ها وظیفه خود را انجام دادند و پیروزی امام حسین و خون بر شمشیر را اعلام کردند.

یاد و خاطره شهدای مظلوم حرم احمدبن موسی ، شاه چراغ را گرامیس می داریم و بر ارواح پاک و طیبه و ملکوتی آن ها و همه شهدا سلام و درود می فرستیم و لعن و نفرین می فرستیم بر دشمنان این نظام ، این انقلاب، این مردم، این حرم های مطهر اهل بیت عصمت و طهارت. گروه های تکفیری و داعشی با حمایت و پشتیبانی استکبار جهانی هر چند وقتی برای شما و کشور شما ایجاد مسأله می کنند و به نظر باطل خودشان که بتوانند نور این نظام و دین و نور امام حسین و اهل بیت را، نور امام زادگان و نور انقلاب را خاموش کنند اما خواب آن ها تأبیر ندارد و قطعاً خداوند فرمود:«  وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ »بگذار ما را به شهادت برسانند آرزوی این عزیزان این بود، خادمی که به شهادت رسید، برادرش گفت در قنوت دعایش همواره درخواست شهادت در راه خدا می کرد. بیایید دعای افتتاح ماه رمضان این شیعیان را ببینید هر شب در ماه رمضان درخواستشان این است « و قتلا فی سبیلک فوفق لنا » این دعای افتتاح هر سال که بوشهری های ما خیلی مقید به خواندنش هستند ، هر شب ماه رمضان درخواست و آرزوش شهادت دارند.

فردا ۲۸ مرداد سالروز کودتای ننگین آمریکا در پرونده جنایات آمریکا علیه این مردم و ملت یکی از جنایاتش کودتای ننگین ۲۸ مرداد سال ۳۲ علیه دولت قانونی مصدق و بازگرداندن شاه خائن به کشور شما است. ما تعجب می کنیم، اگر لجاجت نباشد آدم با این همه تجربه یا مطالعه کند تاریخ جنایات آمریکا و استکبار جهانی را ، ببیند و لمس کند که اصلاً نیازی به مطالعه ندارد سابقه عملکرد آمریکا نسبت به جهان استکبار انسان ببیند و باز هم بنشیند و در مصاحبه اش بگوید اگر رئیس جمهور قبلی مصلاً یک سلام و علیک با رئیس جمهور آمریکا می کرد تمام تحریم ها برداشته می شد، این فکر این آقا است و در این کشور هم زندگی می کند الحمدلله و از مواهب اقتصادی این کشور و نظام هم استفاده می کند و باور به این دارد که اگر لبخندی به آمریکا و استکبار می زدیم و سلام و علیک می کردیم کل مشکلات و مسائل ما حل می شد و کل تحریم ها برداشته می شد ، این سابقه آمریکا و استکبار است و همه مسائل و مشکلات پشتوانه اش نظام استکباری آمریکا بوده است. چون اینجا در مورد آمریکا صحبت کردیم عرض کردم که من در خطبه های نمازجمعه شعار می دهم ، شعار مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر انگلیس.

روز جهانی دنیای مجازی است، حساسیت دنیا به فضای مجازی برای کسی قابل انکار نیست و تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری نسبت به ساماندهی فضای مجازی، یکی از مشکلاتی که متأسفانه با سوء استفاده از فضای مجازی مه می شود حسن استفاده داشت اما با سوء استفاده از فضای مجازی که حتی خودشان هم که بالاخره که می گویند آنجا آزادی وجود دارد و در جریانات فرانسه شاهد بودیم که رئیس جمهور فرانسه چطور با این قضیه برخورد کرد و گفت فضای مجازی باید محدود شود و زیر ۱۸ سال کسی حق استفاده از فضای مجازی را ندارد. اما فرزندان ما هنوز حرف بلد نیستند از فضای مجازی استفاده بکنند و کوچکترین محدودیتی اگر قائل شویم زیر سؤال می رویم.

دوشنبه ۳۰ مرداد روز جهانی مسجد که موضوع بسیار مهم، جایگاه و پایگاه اصیل انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و ادامه این انقلاب و این نظام مدیون مساجد است و همه عزیزان باید برنامه هایشان را در مساجد متمرکز در مسجد داشته باشند.

روز صنعت دفاعی هست که عزیز امیر عزیز استفاده کردیم و این روز تبریک عرض می کنم و یکی از موفقیت های بزرگ نظام مقدس جمهوری اسلامی در ابعاد نظامی و تجهیزات نظامی و دفاعی است که الحمدلله کشور به یک کشور بازدارنده ، استکبار جهانی جرئت نمی کند که به این کشور در مخیله خودش بگذارد که بخواهد عملیات نظامی علیه کشور ما انجام دهد بخاطر تلاش هایی که این عزیزان در عرصه های مختلف و تولیدات مختلف بازدارنده داشته اند و من تشکر می کنم.

بزرگداشت ابوعلی سینا و روز پزشک است، خدمت پزشکان عزیز تبریک عرض می کنم و تشکر می کنم.

شهادت آقا امام حسن مجتبی (ع) به نقلی و شهادت حضرت رقیه (س) عرض تسلیت خدمت شما.

آغاز هفته دولت، تبیین تلاش ها و فعالیت هایی که دولت خالصانه به مردم ارائه داشته است.

دیروز هم حضرت آقا در دیدار پاسداران و فرماندهان عزیز سپاه این مطلب را اشاره فرمودند که نقد و انتقاد نسبت به مسئولین هیچ مخالفتی ندارم اما با اعتماد نسبت به خدمات ارزنده ای که دولت دارد ارائه می دهد.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.