دشمنان دنبال تحریف انقلاب هستند

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول  بنا بر این گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راهی که خدا با ما است و ما هم با  خدا هستیم و بیان کردیم یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی داشتن روحیه و رویه عفاف است و بیان کردیم عفاف بر دو قسم، عفاف جنسی و عفاف اقتصادی.

در رابطه با عفاف جنسی مطالب بسیار عرض شد و وارد عفاف اقتصادی شدیم و در خطبه نمازجمعه قبل پیرامون یکی از گناهان اقتصادی که احتکار بود سخن گفتیم و در این خطبه و محفل نورانی و ایام مبارک پیرامون یکی دیگر گناهان اقتصادی که باید از آن پرهیز کرد و در رابطه با آن عفاف داشت سخن می گوییم و آن ارتشاأپء و به تأبیر دیگر رشوه خواری است.

یکی از گناهان بسیار مذموم و قبیح در فرهنگ اسلامی ارتشاء می باشد. ارتشاء یعنی رشوه خواری برای ابطال حقی یا حتی دادن حقی به کسی یا انجام وظیفه یا ترک فعل شخصی بیاید و قبول پول یا کالایی کند تا کار را انجام دهد. این قبول رشوه و اخذ آن ارتشاء نام دارد و ارتشاء یکی از گناهان بسیار سخت عاقبتی است .

حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) می فرمایند:«  إیّاکُم والرّشوَهَ فإنّها مَحضُ الکُفرِولا یَشُمُّ صاحِبُ الرّشوهِ رِیحَ الجَنَّهِ  » بپرهیزید از رشوه که این رشوه کفر خالص است که کسی که رشوه می گیرد به هیچ صورت بوی بهشت را احساس نمی کند.

باز می فرماید:« الراشی و المرتشی فی النار » کسی که رشوه می دهد و کسی که رشوه می گیرد هر دو در آتش هستند.

باز می فرماید:« لَعَنَ اللّه ُ الراشیَ و المُرتَشِیَ و الرائشَ الذی یَمشِی بَینَهُما  » راشی کسی است که رشوه می دهد و مرتشی کسی است که رشوه می گیرد و رائش کسی است که دلال بین این دو می باشد . می فرماید لعنت خدا بر کسی که رشوه می دهد، کسی که رشوه می گیرد و دلالی بین این ها در تردد است.

امام صادق می فرماید: کسی که با رشوه حکم می کند و کاری انجام می دهد کفر است و پولی که نسیب فردی که رشوه گرفته می شود حرام است.

باز رسول خدا می فرماید:« اِذا وَقَعَتِ اللُّقْمَهِ مِنْ حَرام فی جَوْفِ الْعَبْدِ لَعَنَهُ کُلَّ مَلِک فی الّسمـواتِ وَالاَْرْضِ» اگر یک لقمه حرام در شکم فردی رود تمام فرشتگان در آسمان ها و زمین او را لعنت می کنند.

بنابراین یکی از گناهان اقتصادی که باید پرهیز از آن کرد ارتشاء است. متأسفانه برخی گمان می کنند تحت عناوین دیگر این رشوه را بردن آن پول را حلال می کند و این عنوان را عوض می کند به عنوان شیرینی، به عنوان هدیه، به عنوان این که کاری مقدم بدانیم از کار دیگر، نه این ها عنوان عوض نمی کند و رشوه است و آن پول حرام است و انسان باید از این نوع پول ها پرهیز کند. اگر کاری است که شخص باید انجام دهد و انجام نمی دهد و آن مراجعه کننده مجبور می کنند که پول دهد تا آن کار صورت بگیرد گناه است و وظیفه او است که باید انجام دهد، اگر ابطال حقی است و حق کسی را به کسی که پول و رشوه می دهد بدهند گناه است ،؛ اگر برای اثبات حقی قرد می گوید پول بده تا حقت را بدهم باز گناه و حرام است.

بنابراین رشوه گرفتن به شدت مذموم است و آن پول حرام است ، کار قبیح و گناه است و در حد کفر است.

چقدر بد است انسان رشوه بگیرد برای انجام کاری که صحیح و یا کاری که نا صحیح است، اگر کار صحیح است که باید انجام دهد و چرا رشوه بگیرد و اگر نا صحیح است چرا انجام بدهد و این پول در زندگی او بیاید که لعنت ملائک شامل حال او شود و این پول حرام در زندگی او بیاید و دنیای دیگران را تأمین کند و او عذاب دنیا و آخرت برای خود بخرد.

به همین جهت است یکی از آموزه های فرهنگ اسلامی در حوزه اقتصاد عفاف اقتصادی است و انسان باید از این گناهان پرهیز بکند.

اگر فردی این کار کرده، فرموده اند توبه کند و این پول ها را برگرداند که خدایی نکرده به گردن او نباشد ولو کم، کم رشوه هم زیاد است و باعث عذاب شدید در آخرت است.

به همین جهت است که باید مواظب بود و نه این فرهنگ را تأیید کرد و سکوت کرد و باید همه مقابله کنند و نه در این رابطه اقدامی صورت بگیرد.

بنابراین یکی از گناهان اقتصادی رشوه است و پرهیز از آن واجب است.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

تبریک عرض می کنم میلاد آسمانی حضرت ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا ( علیه آلاف تحیه و الثناء) امام رئوفی که حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) فرموده اند که «سَتُدفَنُ بَضعَهٌ مِنّی بأرضِ خُراسانَ» در آینده در سرزمین خراسان پاره تن من دفن می شود «ما زار مکروه الا کشف الله کربته» هیچ انسان غمگین، حزین و گرفتاری نیست که به زیارت او رود و گرفتاری او کاسته نشود و هر گناهکاری که به زیارت آن حضرت رود خداوند گناهانش را می بخشد.

چنان حضرت مهم هستند که خود ایشان فرمودند: «کَلِمَهُ لا إلهَ إلّا اللّهُ حِصنی فَمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی» یعنی ایمان حصن خداوند است و بعد فرموده اند به شرطها و شوطها و این حضور در قلعه ایمان و مصون ماندن از صید شیطان و سقوط در دنیا شرط دارد و شرط آن ولایت من یعنی ولایت امام رضا است و این خیلی مقام است برای آن حضرت.

اخیراً در عرصه های هنری اروپا توهینی به ساحت مقدس امام رضا (ع) شده و این کسانی که چنین رفتار می کنند سر در آخور صهیونیست بین الملل دارند و این ها از هنر که یک مقوله الهی و مقدس است با نگاه ضد انسانی و ضد بشری به مقدسات توهین می کنند. قبلاً محکوم کردیم این را و امروز نیز محکوم می کنیم و خواهان یک تحول عظیم در عرصه هنر آسمانی برای هنر در جهان هستیم. الآن هنر در اسارت استکبار هنری است و باید هنر که یک مقوله مقدس است از چنگال این جوثومه های استکبار نجات داده شود و در خدمت مردم و فرهنگ متعالی دینی و انسانی قرار بگیرد.

تشکر و قدردانی می کنم از برگزار کنندگاه جشن زیر سایه خورشید و همچنین از خدام عزیزی که از مشهد مقدس تشریف آوردند به استان بوشهر.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در سالروز رحلت امام راحل عظیم الشأن مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند که تمام آن نکات باید سرلوحه مسئولان و جامعه ما قرار بگیرد و من به توصیه هایی که آن حضرت فرمودند و بسیار مهم است اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند جوانان ما نباید بگذارند که هویت و حقیقت انقلاب وارونه جلوه داده شود و الآن دشمنان به دنبال تحریک و انقلاب هستند و به دنبال این هستند که عظمت این انقلاب را مخفی کنند برای نسل جدید. فرمودند مواظب باشید حقیقت و جوهره این انقلاب را نتوانند دشمنان تحریف کنند، بیان کنید همان جهاد تبیین، آن ها به دنبال تهاجم تحریف هستند و ما باید به دنبال جهاد تبیین باشیم.

فرمودند نگذارید نام و راه امام که روح این انقلاب است فراموش شود و این انقلاب تمام تجلی آن در وجود مبارک امام خمینی است .

فرمودند که باید مواظب بود که دوباره روحیه و رویه۸ ارتجاع در جامعه صورت نگیرد و فرمودند ارتجاع یعنی بازگشت به عقب که دشمنان به دنبال این هستند که ما برگردیم به سبک زندگی غربی که در رژیم گذشته بود، وابستگی، انحراف، انحطاط، ظلم و ستم .

نکته دیگری که فرمودند بیان کردند که دروغ و فریب دشمنان را افشا کنید ، بسیاری از دشمنان انقلاب چه در داخل و چه در خارج با دروغ و با تهمت و با برنامه ریزی های گوناگون در مسیر انحراف واقعیت های انقلاب هستند و این ها را بیان کنید که در جهاد تبیین معنا پیدا می کند.

فرمودند از ایمان و سرمایه ایمان استفاده کنید و مترتب بر ایمان عمل صالح انجام دهید، یعنی دینی زندگی کنید و در راه انقلاب با نگاه دینی فعالیت کنید.

فرمودند که بسیاری دارند القا می کنند که انقلاب به بن بست رسید، گفتند این را اول انقلاب هم گفتند و امام جواب داد خودتان به بن بست رسیدید و انقلاب هیچ گاه به بن بست نمی رسد. انقلاب تا ولایت فقیه دارد به بن بست نمی رسد، ولایت فقیه انقلاب را بیمه می کند و این ولایتمداری اساس کار است.

فرمودند از مسئولان انقلابی که به مردم خدمت می کنند قدردانی کنید چون زحمت می کشند و کار می کنند، مسئولانی که در خدمت مردم هستند، انقلابی هستند، متواضع و فروتن و کم نام و نشان هستند از آن ها قدردانی شود تا این حرکت با سرعت بیشتر و استحکام قوی تر حرکت کند.

اخیراً بار دیگر آزانس بین المللی انرژی اتمی تحت تأثیر آمریکا و سه کشور استعماری اروپایی قطعنامه ای علیه ایران صادر کردند. اساساً فلسفه تأسیس این آزانس انحصار دانش و قدرت هسته ای برای کشورهای استعماری و ایجاد محدودیت در عرصه دانش و فن آوری هسته ای و محصولات دانش بنیان هسته ای برای کشورهای در حال توسعه است، یعنی یک آژانس استکبار ساخته است و هر چه پیشرفت کنیم آن ها بیشتر جلوگیری می کنند و امیدی به آزانس هسته ای نداشته باشید مسئولان، اساس آنجا بر سراب است و ریشه آن ها در اندیشه های استکباری است و به دنبال تبعیض و آپارتاید علمی هستند و ما تقاضا می کنیم سطح همکاری با این آزانس پایین بیاورند و خروج از آژرانس را در دستور کار قرار بدهید که این ها نگاهشان به ایران این نگاه که دوباره برگردیم به وابستگی و عقب افتادگی، این آزانس امتحان خود را در طول تاریخ داده که همیشه طرفدار جهان استکبار و علیه کشورهای در حال توسعه است . الآن رژیم صهیونیستی ذرات خانه هسته ای دارد و یک کلام به آن ها نمی گویند، اساساً آن رژیم نمی گذارد بازرسی شود، ایران که این همه همکاری می کند مرتب ایران را محکوم می کنند، چرا ؟، چون در حلقه و در جبهه جهان استکبار نیست و آن ها به دنبال محدودیت برای ایران هستند و ما این کار را محکوم می کنیم.

در آخر از مسئولان محترم کشوری و استانی تقاضا دارم، تابستان می باشد و در عرصه برق ما استان بوشهر قطعی نداشته باشیم، در عرصه تأمین آب به ویژه شرب مشکل نداشته باشیم و سال ها می باشد که فریاد می زنیم ، کارهای خوبی صورت گرفته، از مسئولان ارشد مملکت تقاضا داریم، مسئولان اجرایی اعتبارات خوبی بگذارند که مشکل آب استان برای همیشه تمام شود که یک بحران تاریخی است. سال ۹۲ خود بنده تقاضا دادم سند چشم انداز آب استان نوشته شد ، همان سند را اجرایی کنید. ما هر سال بعد از تابستان تذکر می دهیم تابستان دیگر مشکل نداشته باشیم و باز می بینیم مشکلاتی باز می باشد. ان شاءالله با همتی که در مسئولان می باشد به ویژه ریاست محترم جمهور که تأکید شدید در این زمینه داشتند با احداث آب شیرین کن ها و سد ها و بازسازی شبکه توزیع این مشکلات حل شود و استان بوشهر در عرصه برق هم قطعی نداشته باشد چون اینجا هوا گرم است و مشکلات شدیدی هم در رابطه با مسائل انسانی و اقتصادی اینجا رخ خواهد داد.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.