smart

دست دشمن در پشت صحنه اغتشاشات اخیر کاملاً مشهود است، نقطه عطف انقلاب و ایران بصیرت مردم است

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های این هفته 15 مهر ماه:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم و آموزه های سبک زندگی اسلامی را بیان کنیم.

به مناسبت شرایطی که اکنون در فضای جامعه داریم، یکی از آموزه های بنیادین مکتب آسمانی اسلام محضر مبارک شما بیان می کنم و آن بصیرت، وظیفه شناسی و نجات است.

بصیرت یعنی شناخت دقیق و به موقع امور و درک صحیح و هوشمندانه از حقایق و توطئه های دشمن و به همین جهت اگر انسان دارای بصیرت باشد فضای پیرامونی خود، لایه های زیرین، دست های پشت پرده، جریاناتی که در هندسه زندگی او می گذرد کاملاً می شناسد، دوست از دشمن، توطئه ها از برنامه های پیشرفت آفرین و همه این ها را تشخیص می دهد حتی از باطل تشخیص می دهد. لذا بصیرت بیان شده که شناخت دقیق و به موقع امور است.

گاهی انسان شناخت دقیق او به موقع نیست مثل توابین در جریان کربلا که وقتی حضرت سیدالشهدا را به شهادت رساندند و کار تمام شد این ها بصیرت پیدا کردند و شروع کردند به توبه کردن. لذا بصیرت یعنی شناخت صحیح و به موقع، درک صحیح و هوشمندانه از جریانات و امور، شناخت دقیق حق و باطل، دوست و دشمن و توطئه های دشمنان، این را بصیرت می گویند.

smart

امیر مؤمنان امام علی بن ابی طالب (علیه آلاف تحیه و الثناء) می فرماید:« فَقْـدُ الْبَـصَرِ أَهْوَنُ مِنْ فِقْـدانِ الْبَـصیرَهِ» انسان نابینا باشد ضررش کمتر است تا اینکه بصیرت نداشته باشد. انسانی که بصیرت ندارد، منحرف است از مسیر حق هر چه بیشتر تلاش کند از حق بیشتر دور می شود.

امام صادق (ع) می فرماید:« اَلعامِلُ عَلی غَیرِ بَصیرهٍ کَالسّائِرِ عَلی غَیرِ طَریقٍ» کسی که عمل می کند بدون بصیرت مثل کسی است که حرکت می کند اما گمراه است، از راه اصلی منحرف شده است«فَلا تَزیدُهُ سُرعَهُ السَّیرِ إلاّبُعدا المسافته» هر چه تند تر برود دیرتر به مقصد می رسد و دورتر از هدف می شود چون منحرف شده از مسیر اصلی.

خداوند در قرآن می فرماید:«  قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الْأَعْمَى وَالْبَصِیرُ» یا رسول الله به دیگران بگو آیا کسی که بصیرت دارد با کسی که بصیرت ندارد یکی هستند، چرا فکر نمی کنید؟، وقتی انسان بصیرت داشت می داند چه کار کند و کسی که بصیرت ندارد یا خود به گمراهی می رود یا گمراهش می کنند.

باز خداوند در قرآن می فرماید:« فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ» کسانی که بصیرت ندارند و گمراه هستند چشم دارند و این ها قلبشان دچار بی بصیرتی و کوری شده و راه را از چاه تشخیص نمی دهند.

در زمان امیرالمؤمنین و حکومت ایشان افرادی بودند بصیرت نداشتند و دچار فقر بصیرت بودند، چنان دشمنان بر آن ها مسلط بودند که سرانجام حکومت امیرالمؤمنین شهادت ایشان شد.

در زمان امام مجتبی باز بی بصیرتی چنان کرد که با موج سازی سران جبهه ضداسلام و ضد مکتب اهل بیت و رسول خدا شرایط را چنان کردند که امام مجتبی دچار آسیب های جدی و حکومت دچار آسیب شد.

اوج آن در زمان سیدالشهدا، بی بصیرتی چنان عمق پیدا کرده بود که برخی در کربلا با شعار « یا خیل الله ارکبی و بالجنه ابشری» ای لشکریان خدا حمله کنید به سیدالشهدا ، همانی که پیامبر می گفت «حُسَیْنٌ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ حُسَیْنٍ» حمله کنید و ایشان را بکشید ، به شهادت برسانید و خاندانش را به اسارت ببرید در راه خدا، این طور بی بی بصیرتی وقتی آمد سران جبهه دشمن از آن استفاده می کنند و فضا را به سمتی می برند که خود انسان دچار بحران شخصیت می شود و گمراه و در مسیری قرار می گیرد که کار باطل را حق می شمارد و کار حق را باطل.این چنین اگر در نظام شخصیتی انسان بصیرت وجود نداشته باشد این مشکلات شخص دچار می شود و جامعه را گرفتار می کند.

smart

خداوند در قرآن بارها حوادث را بیان می کند و بعد می فرماید، ای کسانی که بصیرت دارید عبرت بگیرید و با این عبرت خود را نجات دهید و دچار سقوط نشوید و جامعه را دچار انحطاط و آشوب و اغتشاش نکنید و وظیفه خود را بدانید که باید در راه خدا و مسیر ولایت قدم بگذارید.

به همین جهت است که توسعه بصیرت عمومی ، تعمیق بصیرت عمومی  به عنوان جهاد تبیین یک برنامه بنیادین و ریشه ای است و وظیفه هر انسان به ویژه خواص این است که جهاد تبیین و بصیرت عمومی ایجاد کند که دشمنان سوءاستفاده نکنند در فضایی که در آن بصیرت نهادینه نشده و یا افرادی که دچار کمبود بصیرت یا عدم بصیرت هستند آن وقت فضا را در محیطی که بی بصیرتی است آن ها مدیریت کنند و به همین خاطر یکی از وظیفه مهم خواص و هر فرد در جامعه اسلامی ایجاد بصیرت و توسعه و تعمیق بصیرت است.

شما ببینید آمریکا، رژیم اشغالگر قدس، انگلیس پلید و بسیاری از این کشورها در فضای مجازی و در فضاهای دیگر به دنبال تخریب ادراکی و دگردیسی فکر و اندیشه جامعه ما هستند و باید با دقت تمام این مقاومت فرهنگی، سیاسی، مقاومت در عرصه تهاجم ادراکی ایجاد کرد و نگذاریم جامعه ما به ویژه جامعه جوان دچار این تهاجم بشود و قدرت مقاومت نداشته باشیم.

بارها مقام معظم رهبری روی توسعه و تعمیق بصیرت و جهاد تبیین تأکید داشتند و باید وظیفه عمومی است به ویژه خواص که به این مهم توجه کنند و عامل به آن باشند.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دانشگاه افسری فراجا نکات بسیار مهمی ایراد فرمودند که به برخی از آن مطالب عالیه به شکل تحلیلی عرض می کنم.

فرمودند اغتشاشات اخیر برنامه ریزی شده بود و مرگ یک بانو یک بهانه بود برای سران استکبار که در اول مهر پروژه اغتشاش و آشوب ایجاد کنند و اگر فوت ایشان هم نبود که دل همه را به درد آورد این برنامه دشمن بود که اول مهر با بازگشایی مدارس، دانشگاه ها، محیط های مختلف این چنین این آشوب را به راه بیاندازد و مدیریت کند.

smart

نکته قابل توجه این است که هر جریان حق تا بر مدار حق است، دشمن که باطل است با او سر دشمنی دارد چون جریان حق خودش با صرف وجودش نفی جریان باطل است و جریان باطل مرگ خود را در وجود جریان حق می بیند لذا دشمنی می کند به اشکال مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی حتی حوزه های علم و فن آوری و به دنبال این است که زمینه هایی در جغرافیای هدف به دست بیاورد و افرادی را مدیریت کند و اهداف خود را در آن جامعه تحقق بدهد. این در زمان رسول خدا هم بوده، در زمان امیرالمؤمنین، در زمان امام مجتبی، در زمان سیدالشهدا و در انقلاباتی که شما در دو الی سه قرن اخیر می بینید مثل شیلی، کوبا، حتی هند، مصر این چنین بوده است. بنابراین دشمن ذات او دشمنی است و این ما هستیم که با بصیرت و مقاومت و ولایتمداری در صحنه حاضر باشیم و توطئه های دشمن را با تمام وجود جواب بدهیم.

الآن مردم ایران ، مردم با بصیرت ایران بر اساس ولایتمداری و دوست داشتن کشورشان یک صدا فریاد می زدند اگر دشمن بخواهد کوچکترین تعرضی بکند به این نظام ، به ایران با تمام وجود مقاومت خواهیم کرد.

فرمودند دست دشمن در پشت صحنه، دست خارجی کاملاً مشهود است، شما در فرانسه، در انگلیس و بسیاری از کشورها اخیراً در افغانستان، در خود آمریکا می بینید چقدر حقوق زنان پایمال می شود، کشته می شوند، آیا رئیس جمهور آمریکا ، رئیس جمهور فرانسه، نخست وزیر انگلیس، ارتجاع منطقه یک حرف می زنند؟، اما یک بانویی در اینجا فوت می شود که مسأله آن در دست بررسی است ، بیانیه می دهند، تحریک می کنند، مطبوعاتشان و رسانه ها در اختیار می گذارند و این نشان می دهند که این ها دلسوز آن خانم  و یا دلسوز حقوق بانوان نیستند و اگر بودند در جای دیگر و در کشور خودشان انجام می دادند. الآن در یکی از کشورهایی که مدعی است و کاملاً مشخص است در سال چند ده زن به قتل می رسد اما یک بار یک بیانیه داده نمی شود بلکه مخفی کاری می کنند اما اینجا یک موضوعی ایجاد می شود اینچنین هجمه می کنند و این نشان می دهد که این ها به دنبال حقوق زنان نیستند و به دنبال هدفی دیگر هستند و این بهانه است ، به دنبال ایجاد آشوب ، هرج و مرج، فضا سازی برای تخریب، تضعیف اقتدار ایران در صحنه های بین المللی آن هم در مسیری که داشت موفق می شد در فضاهای بین المللی، جلوگیری از پیشرفت، تمدن آفرینی، لذا هدف این است. ولی آمریکا بداند، انگلیس بداند، آل سعود بداند ایران و ایرانی بر اساس آموزه های اسلامی و انقلابی، با بصیرت تاریخی خودش یک قدم از پیشرفت ایران عقب نخواهد نشست و در مقابل این توطئه ها همواره سر بلاند بیرون خواهد آمد.

فرمودند روشن است کسی که در عرصه ی مدیریت و جریان تخریب و آشوب قرار می گیرد همان حرف آمریکا، اسرائیل ، انگلیس را دارد می زند، آن ها این را می خواهند و باید هوشمندانه صف خود را از آن ها جدا کنند.

smart

فرمودند در عرصه کسانی که به خیابان آمدند همه یک دست نیستند و یک حکم ندارند، برخی هیجانی و برخی برای امور دیگری اما برخی برای همان اجرای اندیشه های جهان استکبار آمدند و نباید با این ها به یک شکل برخورد کرد و باید با بصیرت و هدایت ، با صحبت ولی با سرکرده های آن ها قاطع و قانونی برخورد شود.

فرمودند جامعه هنری و ورزشی ما جامعه ای پاک و سالمی است و افراد بسیار محترمی در آن ها هستند و با بیانیه دادن، صحبت کردن و حرف های چند نفر این جامعه و این محیط را نمی توانند آلوده کنند.

فرمودند کسانی که سکوت کردند، کسانی که تا الآن سخن نگفتند مثل فتنه ۸۸ که بعد از اتمام آن در صحنه سخن گفتند. فرمودند به هوش باشند که به موقع باید سخن بگویند و بصیرت یعنی درک دقیق و به موقع در صحنه ها بودن همان طور که در خطبه اول بیان کردم، بعد از اتمام صحبت کردن فایده ای ندارد و مثل توابین جریان کربلا می شود.

هفته نیروی محترم انتظامی تحت عنوان فراجا، به این نیروی ارجمند، ارزشمند و خدمتگزار مردم تبریک عرض می کنم و یاد و خاطره شهدای این نیرو گرامی می داریم و از زحمات تمامی این نیروی گرانقدر تشکر و قدردانی می کنیم. نیرویی که تمام وجودش حفظ امنیت ، آرامش جامعه و مردم است ، همه مردم قدردان این نیرو هستند و یکی از مهمترین شاخص های حیات یک جامعه و زمینه ساز برای پیشرفت و توسعه امنیت است  و جامعه ای که امنیت دارد هیچ کاری در آن نمی توان انجام داد و الآن نیروی انتظامی خط مقدم ایجاد امنیت است و ما صمیمانه از این عزیزان تشکر و قدردانی می کنیم و از ظلمی هم که به این نیرو شد و مقام معظم رهبری فرمودند که واقعاً حق این نیرو نبود که در قبالش سخن بگویند محکوم می کنیم و بیان می کنیم که نیروی انتظامی نیروی مردمی حفظ امنیت و اقتدار ایران و اسلام است.

گرامی می داریم هفته وحدت که از ۱۲ ربیع الاول تا ۱۷ می باشد، میلاد حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص). هفته وحدت هفته بسیار مهمی است. دشمنان از همان ابتدای اسلام به دنبال تفرقه و ایجاد تقابل بین مسلمین بودند که اسلامی کردن جنگ را طراحی کنند، خودشان دور بنشینند، هزینه نکنند، کشته ندهند و مسلمین علیه هم بجنگند و قدرت آن ها کم شود و از بین بروند و آن ها حکومت کنند. هفته وحدت بسیار مهم است بین برادران اهل سنت، شیعیان بلکه تمام ادیان الهی. پرچمدار وحدت امام راحل عظیم الشأن و مقام معظم رهبری در سراسر جهان هستند و دشمنان به دنبال تخریب این وحدت هستند. خداوند ان شاءالله این وحدت را مستحکم و همه در کنار هم ید واحده بدارد و مایه اقتدار هر چه بیشتر ایران اسلامی.

گرامی می داریم روز روستا و عشایر، روستاییان عزیز و عشایر عزیز و امیدوارم بتوانیم روستاها و عشایر را چنان مدیریت کنیم و خدمات بدهیم که در فضایی به سر ببرند که بتوانند تولید کنند و مایه پیشرفت هر چه بیشتر ایران بشوند.

روز کودک نیز گرامی می داریم و به خانواده ها، به آموزش و پرورش، به کانون های فکری و هنری کودکان و تمام شخصیت های فرهنگی توصیه می کنیم که طراحی شخصیت انسان از کودکی است و این را باید برنامه ریزی کرد برای افق های آینده.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.