دست آوردهای هفته دولت برای استان بوشهر بی نظیر بود

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته بوشهر:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که در رابطه با عفاف که دارای دو بخش است، عفاف جنسی و عفاف اقتصادی سخن بگوییم، پیرامون حجاب و ارزش آن در فضای جامعه و عفاف اخلاقی و جنسی صحبت کردیم و وارد عفاف اقتصادی شدیم و تعریف کردیم که عفاف اقتصادی یعنی خویشتن داری و پرهیز از ارتکاب به گناه اقتصادی. گناهان اقتصادی را در خطبه های نمازهای جمعه قبل مقداری بیان کردیم و امروز به دیگر گناه اقتصادی می پردازیم و آن درآمد محصول قمار است.

قمار یک عمل و به تأبیر متعارف یک بازی با ابزار خاص به مقصود بردن و دیگری را در معرض باختن قرار دادن است . قمار در دین اسلام حرام است و گناه کبیره . چه آن شخصی که می برد و چه آن کس که می بازد حرام و گناه کبیره مرتکب شده و تمام درآمد حاصل از قمار نامشروع است یعنی نه آن که برده صاحب پول است و نه آنکه باخته پول را از دست داده و پول ازآن افرادی که قبل از قمار مال از آن آن ها بوده است.

افزون بر این درآمدی که حاصل می شود از فضاها و قمارخانه ها که صاحب دارند  و قمار در آنجا صورت می گیرد باز حرام است و هر چیزی که پیرامون قمار به دست می آید و خود قمار همگی حرام است و انجام قمار گناه کبیره است و تمام کسانی که کمک می کنند، قمارخانه دارند ، در آنجا کار می کنند و … حرام مرتکب می شوند و پولشان حرام و نا مشروع است.

خداوند در قرآن می فرماید:« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَیْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» ای مؤمنان شراب خواری و قماربازی و بت پرستی، پلید است این کار . شراب خواری، قمار پلیدکاری الست و خداوند می فرماید در حکم بت پرستی است و این دست آورد شیطان است و شیطان جریان را مدیریت کرده که شما مبتلا به خمر و قمار شوید، پرهیز کنید که اگر این کار کنید امید است رستگار شوید.

«إِنَّمَا یُرِیدُ الشَّیْطَانُ» شیطان با این خمر و میسر چه هدفی را دنبال می کند «أَنْ یُوقِعَ بَیْنَکُمُ الْعَدَاوَهَ» به دنبال این است که بین شما کینه و جنگ ایجاد شود و که یکی از مضرات قمار این است که کسی که باخته همیشه در مقام این است که یک برخورد با برنده داشته باشد و کسی که برده جای دیگر می بازد و به همین شکل کینه و عداوت در جامعه شیطان ایجاد می کند.

«وَ الْبَغْضاءَ » دل ها را از هم ناراحت می کند و خداوند می فرماید این کینه در دل گرفتن من خمر و المیسر است و چه آثاری دارد؟، انسان را از ذکر خدا و یاد خدا دور می کند، نماز را از انسان می گیرد و آیا انسان نباید دیگر پرهیز کند از این امور.

خداوند خطاب کرد به رسول خدا (ص) فرمودند:« یَسْأَلُونَکَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَیْسِرِ ۖ قُلْ فِیهِمَا إِثْمٌ کَبِیرٌ» که سؤال می کنم از شما در رابطه با خمر و قمار ، این دو گناه کبیره هستند که سزای آن ها جهنم است.

قمار آثار بسیار مخربی دارد، روحیه انسان را به هم می زند و از طرفی دیگر عداوت و بغض در جامعه ایجاد می کند، انسان را لاابالی می کند و اموالش را در معرض نابودی، حتی خانواده و ناموسش را در شرایطی قرار می دهد که در معرض مبادله قرار می گیرد و این آثار مخرب را دارد و هیچ گاه پول قمار برکت نخواهد داشت و صرف اموری خواهد شد که امورات منفی است، قمار اگر در جامعه باشد آن جامعه دچار بحران شخصیت دینی خواهد شد و در آن جامعه برخوردهای نامناسب، عداوت، لاابالی گری گسترش پیدا خواهد کرد.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای همواره در رابطه با پیشرفت و تعالی جامعه و نجات از سقوط سخنان بسیار مهمی ایراد می فرمایند.

یکی از عواملی که باعث نجات است و کمال فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که معظم له پیرامون این موضوع بارها سخن گفته اند ، امر به معروف و نهی از منکر مایه نجات است و پایه کمال انسان و جامعه. معروف یعنی کارهای پسندیده و ارزشمند و الهی و انسانی که در برخی از مواقع ترک می شود و عامر به معروف دلسوزانه و خیرخواهانه تذکر می دهد که این کار پسندیده برای این شخص یا جامعه مفید است و این کار را انجام دهید مثل پیشنهاد تذکر به احسان و خدمت به مردم کردن، این مایه کمال و رشد و تمدن انسانی می شود. برخی موارد ملاحظه می شود منکری در جامعه است که باعث سقوط شخصیت انسانی و جامعه می شود و شخص ناهی از منکر جلوگیری و پیشگیری می کند یا مسأله را تذکر می دهد که برطرف شود که آن منکر که موجب سقوط شخصیت انسان و جامعه است یا انجام نشود و یا اگر ارتکاب صورت می گیرد به هیچ صورت تحقق نیابد و اولین عامر به معروف و ناهی از منکر خود خدا است، این همه اوامر و نهی در قرآن دارد لذا کسی که امر به معروف و نهی از منکر می کند کاری خدایی می کند و وصفی خدایی دارد . لذا خداوند امر به معروف و نهی از منکر را جزء واجبات آورده و بسیار مؤثر است در پالایش و سلامت و رشد جامعه با نگاهی الهی که دارد که امر به معروف و نهی از منکر مایه نجات انسان و جامعه و رشد و کمال آن است.

اما برخی مواقع دیده می شود که به افرادی که امر به معروف ونهی از منکر می کنند و حسب قانون و با تمام متانت و ادب برخوردهای نامناسب می شود که اخیراً در برخی از شهرها برخوردهای نامناسبی شده و حتی به همسر شهید و فرزندش توهین و برخورد فیزیکی کرده اند، شخصی که امر به معروف و نهی از منکر می کند جز خیرخواهی چیزی نمی خواهد . اگر در رابطه با اقتصاد امر به معروف و نهی از منکر می کند ، در مسائل اجتماعی، سیاسی امر به معروف و نهی از منکر می کند، در رابطه با عفاف و حجاب امر به معروف و نهی از منکر می کند چیزی جز خیر فرد مقابل چیزی نمی خواهد ، چه سودی برای او دارد جز انجام وظیفه و خیرخواهی برای طرف مقابل، این لایق است که برخوردی خشن و توهین آمیز به او بشود؟، آن هم همسر و دختر شهید. این کار از ناحیه هر کس که باشد و این نوع برخورد کند از ناحیه همه مردم محکوم است ، همه مردم این را محکوم می کنند این برخورد و خشونت با یک همسر و فرزند شهید. به همین خاطر است که تقاضا داریم این فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر که فریضه الهی است، خیرخواهانه است، دلسوزانه است، انسانی است، این به شکل صحیح و قانونی در جامعه نهادینه شود و این نوع برخورد ها با این عزیزان نبینیم و همه این نوع برخورد ها را محکوم می کنند.

سالروز شهادت شهید والا مقام، ستاره پرفروغ و بی غروب مبارزات ضد استعماری شهید رئیس علی دلواری را گرامی می داریم. شخصیتی که در هم مبارزات ضد استبدادی علیه استبداد شاهنشاهی و هم در مبارزات ضد استعماری مقابل استعمار پیر انگلیس ایستاد، حماسه آفرید و در حالی که دولت مرکزی به دنبال خوش گذرانی ها و جهالت های خود بود و بسیاری زیر بیرق سفارت انگلیس و روس زندگی می کردند او یک تنه در این خطه الهی، استان بوشهر، تنگستان به رهبری علما،، علامه بلادی، سید علی نقی دشتی، مجاهد برازجانی قیام کرد و قامت انگلیس در استان بوشهر در هم شکست. این برای ما یک الگو است که همواره باید بر اساس مکتب اسلام و اهل بیت و اطاعت از علما و ولایتمداری حرکت کنیم و راه حسین که راه قیام و مقاومت است ادامه دهیم و اجازه ندهیم هیچ گاه بیگانه ای در عرصه تجاوز به حریم ایران اسلامی به خود اجازه دهد و تجاوزی صورت گیرد.

رئیس علی دلواری هم الگوی جهاد نظامی است و هم اسوه جهاد تبیین است، ما رئیس علی دلواری را فقط از جهت نظامی می شناسیم . در همان همهمه به جهاد تبیین پرداخت و به عزاداران گفت شما عزاداری می کنید برای اباعبدالله الحسین ولی مملکت اباعبدالله الحسین توسط بیگانگان اشغال شده ، تبیین کرد و شما باید همچون یاران اباعبدالله الحسین مقابل انگلیس بایستید، عزادار حسین باید خط مقاومت حسین را مقابل انگلیس قرار دهد و این جهاد تبیینش بود. خداوند این شهید والامقام را با حضرت اباعبدالله الحسین مقتدایش محشور بفرماید.

هفته گرامیداشت تعاوت، پدافند گرامی می داریم. تعاون سبکی مؤثر و مفید برای رشد اقتصادی است و پدافند خط اول مقاومت در عرصه دفاع نظامی. صمیمانه از این دو نهاد اقتصادی و دفاعی تشکر می کنیم به ویژه عزیزانی که در استان مستقر هستند و پر تلاش هستند و مایه افتخار.

صمیمانه از ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، وزیر محترم نفت، همکارانشان همچنین مهندس اسلامی ریاست محترم سازمان انرژی هسته ای که در هفته دولت تشریف آوردند تشکر و قدردانی می کنم. خدمات بسیار خوبی تصمیم گرفته شد و آثار و برکاتش به زودی خواهیم دید و در صدر آن ها از مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای که در رابطه با تأمین اعتبارات حمل و نقل ریلی و راه آهن که به بن بست خورده بود اجازه برداشت از صندوق توسعه ملی دادند و این کار بزرگی بود. در رابطه با آب شرب تصمیمات خوبی گرفته شد، در رابطه با بزرگراه بوشهر به استان فارس، بوشهر به دیر، توسعه پوشش صدا و سیما، سدها، آبخیزداری ها همه الحمدلله تلاشی الهی کردند و این تجلی دولت مردمی و انقلابی است. از استاندار محترم، نمایندگان محترم استان صمیمانه تشکر می کنم که در این چند روز پرتلاش پا به پای مسئولین با نگاه مطالبه مردمی اقدام کردند و الحمدلله یک برنامه بی نظیر شاهد بودیم از برنامه ریزی و درخواست ها و مطالبات و اجرایی شدن عوامل پیشرفت و امور مورد نیاز استان.

از برگزار کنندگان کنگره رئیس علی دلواری هم تشکر می کنم که الحمدلله جلسات بسیار خوبی داشتند.

در ادامه مرثیه حضرت رقیه (س).

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.