در خصوص بیماری کرونا عادی سازی نشود/ شرایط کنترل محدودیت ها حفظ شود

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، از سبک زندگی الهی و اسلامی سخن بگوییم.

یکی از آموزه های مهم ایمانی، اخلاقی و عرفانی اسلامی ذکر خدا است. ذکر خدا یعنی یاد خدا بودن و یاد خدا کردن. در همه حال انسان خود را در محضر خدا بداند، در خلوت و نهان، در آشکار و پیدا، انسان همیشه خود را در محضر خدا بداند و بداند خدا بر همه حال او آگاه است و خود نیز قلب و زبان و رفتارش نشان از یاد خدا داشته باشد.

هیچ عبادتی به اندازه این ذکر گسترده نیست. تمام عبادات یک حدی دارند، نماز یک حد دارد ، دو رکعت، سه رکعت، چهار رکعت و … در روز، روزه یک ماه، حج یک بار اما ذکر خدا حدی ندارد.

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اذکُرُوا اللَّهَ ذِکرًا کَثیرً وَ سَبِّحُوهُ بُکْرَهً وَ أَصِیلاً» ای مردم ذکر خدا بسیار داشته باشید و خدا را منزه بدارید و ذکر خدا را در تمامی اوقات داشته باشید.

ذکر خدا موجب نجات انسان از سقوط در پرتگاه گناه و مایه صعود به اوج کمال انسانی می شود. انسانی که ذکر خدا ندارد به معنای خاص خودش غافل می شود و این غفلت موجب می شود که شیطان بر او چیره شود و خدا را از یاد او ببرد و وقتی خدا از یاد کسی رفت زمینه مهیا می شود برای گناه، برای سقوط شخصیت الهی انسان در باطلاق متعفن گناه.

ذکر خدا بر سه قسم است، ذکر زبانی: همین که شما دعا می کنید، نماز می خوانید. دیگری ذکر قلبی: که انسان در نهاد و وجودش همیشه خدا را حاضر و ناظر بداند و بداند آغاز و انتهای زندگی ما به دست خدا است. و در آخر ذکر رفتاری: رفتار انسان نشان از این داشته باشد که این شخص یاد خدا است و به گاه هجوم گناه یاد خدا موجی شود که مرتکب نشود به گناه و وقتی خودش میل به گناه کند این ذکر خدا او را باز بدارد.

لذا فرموده اند: یکی از نشانه های انسان های بسیار مؤمن بسیار اهل خدا است. ذکر خدا موجب محبوبیت انسان نزد خدا می شود.حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص):« مَن أَکثَر ذِکرَ اللّهِ أَحَبّه» هر کس زیاد ذکر خدا بگوید و در یاد خدا باشد خداوند او را دوست دارد.

دوم آرامش قلبی پیدا می کند، دارای طمأنینه است و توفان حوادث او را به هم نمی ریزد. « أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» با ذکر خدا انسان آرام می گیرد.

و سوم ذکر خدا باعث می شود انسان در دنیا مثل نور بدرخشد و آسمانینان و عرشیان ذکر خیرش کنند.

پیامبر خاتم (علیه آلاف تحیه و الثناء) می فرماید:« عَلَیک بِتِلَاوَهِ الْقُرْآنِ وَ ذِکرِ اللَّهِ کثِیراً فِإنَّهُ ذِکرٌ لَک فِی السَّمَاءِ وَ نُورٌ لَک فِی الأرْضِ» مردم قرآن زیاد بخوانید و ذکر خدا زیاد بگویید این باعث می شود که در زمین نورانی باشید، چون ذکر خدا نور است و ذاکر خدا نیز نور می شود و در آسمان پیامبر می فرماید ذکر خیرش می باشد.

آثار بسیاری دارد ذکر خدا که مهمترین آن این است که انسان را از گناه باز می دارد، ما هر چه می کشیم از این است که خدا را فراموش می کنیم و انسانی که خدا را فراموش کرد خودش را نیز فراموش می کند.

«وَ لا تَکُونُوا کَالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْساهُمْ أَنْفُسَهُمْ» انسانی که خدا را فراموش کرد خودش را نیز فراموش می کند و کسی که خود را فراموش کرد دیگر به فکر حال و آینده اش نیست.

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع سخن می گوییم.

دهه فجر پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران گرامی می داریم. همچنین یاد و خاطره شهدا و امام شهدا، بزرگ مردی از تبار رسول خدا که تاریخ ایران، اسلام و جهان را متحول کرد و اسلام را درعرصه زندگی و مدیریت و حکومت به تمامی ابعاد زندگی تجلی بخشید و برای مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای  و تمامی خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی آرزوی طول عمر و موفقیت از خداوند متعال داریم.

انقلاب اسلامی ایران دارای چند ویژگی است و اولین آن ها اسلامی بودن و منبعث از تمامی مبانی دین اسلام است، همان اسلام ناب محمدی (ص) که پیامبر گرامی اسلام و تمامی اهل بیت عصمت و طهارت بر او تأکید داشته اند و اسلام تنها دین عبادت های فردی نیست و دین نظام زندگی انسان است.

انقلاب اسلامی ایران دارای ابعاد بسیاری است که اولین آن ها این بود که استقلال برای ما آفرید، دوم آزادی، سوم ساختار زندگی فردی و اجتماعی اسلامی، پیشرفت در افق آینده و عدالت خواهی. لیکن از همان آغاز این انقلاب جهان استکبار با تمام توان تهاجم سخت، جنگ تحمیلی، تهاجم نیمه سخت، حرکت های تروریستی، تهاجم نرم فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی حوزه های علم و فن آوری این انقلاب را مورد هدف خود قرار داد.

چرا؟، چون اگر خورشید ایران، خورشید اسلام که از ایران تابیده تجلی پیدا کند قطعاً شب پرستانی مثل جهان استکبار حیاتشان در خطر خواهد افتاد لذا با تمام وجود مقابل انقلاب قرار گرفتند و هر کاری از دستشان بر می آمده کرده اند. هشت سال به این مملکت جنگ تحمیل کردند که با اقتدار دفاع شد، چقدر از شخصیت ها و مردم عزیز ایران ترور کردند، چقدر در عرصه های فرهنگی با استخدام رسانه ها به ویژه الکترونیک و فضای مجازی حمله به این نظام کردند، در عرصه های سیاسی چه حرکت های مخربی که انجام ندادند، در عرصه های غلم و فن آوری تحریم های عجیب کردند، در عرصه اجتماعی به دنبال ترویج ابتذال بودند، در عرصه اقتصادی شما می بینید چه تحریم ها که نکردند اما این مملکت با هدایت های مقام معظم رهبری، اقتدار مردم ایران و ولایتمداری آن ها و جدیت و تلاش بزرگان به ویژه مردم عزیز  توانسته تمامی این عقبه ها را رد کنه و این گونه شود که هر روز آن ها ضعیف تر شودند و ایران اسلامی قوی تر.

این اقتدار نظام اسلامی است. اینجا می طلبد مسئولان هر چه می توانند بر اساس هدایت های مقام معظم رهبری خدمتگزار مردم باشند، در خدمت مردم باشند، خودشان را نبینند و مردم را ببینند و نگاه نکنند که اهداف آن ها چیست و ببینند که اهداف انقلاب چه چیزی است. انقلاب و این زحماتی که کشیده شده و خون هایی که ریخته شده را پاس بدارند، خودشان را هزینه انقلاب و مردم کنند نه مردم و انقلاب را هزینه خودشان کنند. راه۹ و سراط انقلاب اسلامی ایران این است، ولایتمداری، خدمتگزاری به مردم و استکبار ستیزی و با تمام وجود در مسیر تمدن آفرینی اسلامی قرار گرفتن و خود را اصلاً ندیدن.

چنان که نیروهای مسلح ما، چنان که نیروهای انقلابی ما مثل نیروی هوایی عزیز که ۱۹ بهمن ماه این روز است چنان حماسه آفریدند و تبریک عرض می کنیم به نیروهای مسلح ما، سپاه ما، بسیج ما، نیروهای انتظامی ما، به ویژه نیروی هوایی ما که الحمدلله این چنین پاسدار حریم ایران هستند.

تقاضا می کنم از مردم عزیز روز ۲۲ بهمن ان شاءالله  به همان طریقی که بیان شده با حفظ دستورالعمل ها حضوری حماسی داشته باشند.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدارشان با مداحان نکات مهمی بیان کردند که یکی از مهمترین نکات آن همان حفظ اسلامیت محتوای مدح و نکته مهم دیگر این بود که سفارش به همه مردم کردند در رابطه با بیان، سخن کاملاً متانت ، ادب در سخنان و کلمات مراعات شود.

قضاوت غلط نکنیم در قبال هم و دیگری وقتی می خواهیم بیان کنیم با احترام نسبت به هم صحبت شود، این فرهنگ اسلامی است. این طور نشود که کسی به کس دیگر، فردی به فرد دیگر اول قضاوت غلط بکند و از آن طرف با کلمات زننده و سخیف نسبت به شخصی صحبت شود.

نکته دیگری که در آخر عرض می کنم در رابطه با وضعیت مدیریت بیماری ویروس کرونا می باشد. ضمن تقدیر و تشکر از ستاد مقابله با بیماری کرونا، کادر درمان که واقعاً قریب یک سال است که شبانه روز تلاش می کنند، مردم عزیز که الحمدلله هماهنگ هستند و کمک می کنند این نکته قابل توجه است ، عرض می کنم خدمت ستاد ملی مقابله با کرونا که این همه تلاش می شود که شما یک منطقه را از حالت زرد و نارنجی خارج کنید، محدودیت ها گذاشته می شود، مردم شرایط خاصی را مراعات می کنند و همین که شرایط عادی شد برمی گردیم به همان مسیری که آن منطقه زرد و نارنجی شود و این با عقلانیت و مدیریت بهداشتی سازگار نیست.

الآن استان بوشهر که شرایط خوبی را طی کرد دوباره دارد به حالت زرد بر می گردد ، چون عادی سازی کردید، شرایط را مراعات نکردید، آن محدودیت هایی که موجب شد استان به حالت عادی بر گردد، آن محدودیت ها را برداشتید که دوباره استان به حالت قبل برگردد و این شیوه خوبی نیست. عرض کردم با عقلانیت و دانش مدیریت بهداشت بیماری های فراگیر و همه گیر سازگار نیست. گذشته از مشکلاتی که ما در سواحل و شهرستان های ساحلی خود داریم، وضعیت فرهنگی و غیر از آن.

لذا تجدید نظر کنید. اگر یک منطقه مثل هرمزگان، مثل بوشهر، مثل خوزستان در جنوب ایران که شرایط خاصی دارند و مردم بخاطر شرایط آب و هوایی می توانند تشریف بیاورند و این مسیر را طی می کنند، اینجا اگر شرایط عادی شد، همان عواملی که شرایط را عادی کرد همان عوامل را حفظ کنید. شما دوباره راه ها را باز می گذارید ، شرایط به هم می خورد. الآن تا چند روز قبل بوشهر شرایط عادی داشت و دوباره زرد شد. این روش خوبی نیست.

امیدوارم ان شاءالله مراعات شود و شرایط را حفظ کنند که ان شاءالله استان و کل ایران در این شرایط نا متعادل قرار نگیرد و مردم در صحت و سلامت باشند . خداوند ان شاءااله همه خدمتگزاران این نظام را حفظ کند، ان شاءالله.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.