در برابر تهاجمات ترکیبی دشمن باید نیاز به مقاومت ترکیبی است

حضرت آیت الله صفایی بوشهری در خطبه های نمازجمعه این هفته 22 بهمن ماه بوشهر:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول پیرامون سبک زندگی اسلامی بر اساس مفاد آسمانی وحی و سنت معصومین ( علیهم آلاف تحیه و الثناء) سخن می گفتیم.

امروز به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، ۲۲ بهمن ماه در خطبه اول از همین منظر نکاتی عرض می کنم.

در سوره شریفه «عصر» خداوند نکاتی برای نجات و کمال انسان شخصاً و اجتماعاً بیان کرده که به اختصار، خیلی کوتاه نکاتی بیان می کنم با توجه به اینکه از محضر مبارک حضرت آیت الله تقوی استفاده کرده ایم و به همین جهت بسنده می کنم و اختصار را مراعات می نمایم.

خداوند در این سوره مبارکه که از آن سوره هایی است که در صدر اسلام وقتی مسلمین به هم می رسیدند بعد از سلام این سوره را می خواندند و مستحب است در نماز جمعه هم قرائت شود.

خداوند قسم می خورد به عصر، خود قسم خوردن نشان از دو نکته دارد: یک، اهمیت مسأله ای که برای آن قسم خورده می شود و حقانیت آن و دوم دیرباوری مخاطب است. لذا انسان قسم می خورد که مطلبش را باور کنند و بفهماند مهم نیز می باشد. خداوند از همین سیره رفتار بیانی انسانی مراعات می کند و به همان شیوه بیان می کند و قسم می خورد به عصر، عصر یعنی عصر رسول الله که بالاترین زمان در نمظام آفرینش بوده است یا به زمان عصر که عصاره روز است یا به زمان حضرت مهدی آل محمد (ص) حسب تفسیرهای مختلفی که بیان شده خداوند می فرماید:« إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ» انسان در فضای دنیا که قرار بگیرد در ظرف خسران است، اگر خودش باشد و خودش و بعد می فرماید راه نجات برای انسان، چه فردی و چه اجتماعی، چه یک کشور انسانی و چه یک شهر انسانی و چه یک قوم انسانی این است :یک،« إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا» آن جامعه و فرد خدا محور باشد، خدا باور باشد، به دستورات دین التزام قلبی داشته باشد، دگر اندیش نباشد، نگاهش به بافت ها و ساخت های ذهن های غیر از خدایی نباشد، بر مملکت جانش خدا حاکم باشد، برنامه زندگی او دستورات الهی باشد و سنت معصومین (ع)، دوم « وَ عَمِلُوا اَلصّٰالِحٰاتِ » تمام کارهای خوب را بشناسد و انجام دهد، یک نظام دینی کارهای شایسته ، یعنی کار صالح یعنی دینی، مناسب، شایسته و به موقع انجام شود، آن نظام و مردم آن « إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ » و از آن طرف« تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بالصبر» حق مدار باشد و تبیین حق کند و به دیگران توصیه کند به فرهنگ حق مداری و در این راه استقامت کند، هم فردی و هم اجتماعی.

انسان اگر بخواهد در دنیا نجات پیدا کند، از جاذبه های انحرافی و تحریفی دنیا و صعود کند در مسلک کمال انسانی این راه است، نظام باید ایمانی، زندگی شخصی ایمانی، رفتارها صالح یعنی طبق دستورات دین، مناسب با فضایی که در آن قرار دارد، حق مداری و نهادینه کردن حق و از آن طرف در راه رسیدن به کمال شخصاً به تمدن در عرصه اجتماعی باید صبوری و استقامت کرد « إِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِکَهُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا» این راه کمال است.

انقلاب اسلامی ایران ابن چنین پیروز شده، بر اساس ایمان به خدا و حاکمیت خدا و دین خدا پایه ریزی شده، نه دگر اندیشی، شرق گرایی و یا غرب گرایی .

«عَمِلُوا الصّالِحاتِ» بر اساس رفتارهای صالح مثل دفاع مقدس، جهادهای مختلف، چه علمی، چه سیاسی، چه فرهنگی، چه امنیتی، چه عرصه های علم و فن آوری ، این چنین پیشرفت کرده.«و تَواصَوْا بِالْحَقِّ وَ تَواصَوْا بالصبر » بر اساس حق دارد حرکت می کند و به دنبال حق گرایی در جهان است و صبوری می کند. اگر این صبوری و استقامت نبود فتنه هایی که پیش آمد این انقلاب را دچار بحران کرده بود، نظام دچار بر اندازی شده بود اما صبر و بصیرت این چنین انقلاب را موفق کرد. نماد سوره «والعصر» برای ایران رهبریت است، امام راحل عظیم الشأن و مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای . این انقلاب الحمدلله بر اساس این نکاتی که در سوره «والعصر» می باشد پیش رفته و ان شاءالله پیش خواهد رفت و به دست صاحب اصلی خود مهدی آل محمد (عج) قرار خوواهد گرفت.

به همین خاطر است ما باید جهاد تبیین کنیم، تمامی نکاتی که باعث نجات انقلاب از دام ها و تهاجمات جهان استکبار می باشد ، آن ها را معرفی کنیم و مقابله کنیم و در طریق کمال و رشد، پیشرفت، تمدن آفرینی بدانیم راه چیست و آن راه را بپیماییم بر اساس آموزه هایی که رهبریت بیان می کند.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم به اختصار چند نکته عرض می کنم.

سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران تبریک عرض می کنم و یاد و خاطره شهدا و امام شهدا را گرامی می داریم.

جنس این انقلاب همان جنس بعثت انبیاء و تجلی همان اندیشه های قرآنی و سنت معصومین (ع) ، تجلی اسلام ناب محمدی (ص) می باشد، بر گرفته از متن وحی و سنت حضرات معصومین می باشد. به همین خاطر در تاریخ معاصر بلکه تاریخ جهان بعد ساحت مقدس پیامبر گرامی، امیر مؤمنان و امام حسن مجتبی (علیه آلاف تحیه و الثناء) همچین نظامی در جهان سیاست و نظام کشورداری، مملکت داری و مردم داری نبوده، جنس این انقلاب آسمانی و الهی است و مثل انقلابات ملی گرایانه ناسیونالیستی، مارکسیستی، سوسیالیستی و لیبرالیستی نیست، مطابق با فطرت انسان است.

دوم هدف این انقلاب حاکمیت دین خدا در تمامی امور، پیشرفت، عدالت، تمدن آفرینی، استقلال جامعه و رفع ظلم و استکبارستیزی است. به دنبال این است که مردم ایران، جهان اسلام بلکه جهان طوری زندگی کنند که مطابق با ارزش انسانیت انسان باشد نه برده داری باشد مثل زمان جاهلیت یا برده داری مدرن در الآن، موانع پیشرفت این انقلاب جهان استکبار است که با تمام وجود در برابر این انقلاب ایستاده، نظامی، جنگ سرد، جنگ های نیابتی، تروریسم، تهاجم های امنیتی و جنگ نرم، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی حتی حوزه های علم و فن آوری. هیچ گاه در تاریخ انقلابی مثل انقلاب ایران مورد تهاجم قرار نداشته و مقاومتی این چنین سراغ نخواهد داشت تاریخ و این در پرتو هدایت های رهبری، ولایتمداری و استقامت مردم است.به همین خاطر است این انقلاب یک انقلابی متفاوت با تمام انقلاباتی است که در طول تاریخ نوشته شده، تجلی دباره اسلام ناب محمدی (ص) است.

من صمیمانه تشکر می کنم از حضور با شکوه مردم ایران به ویژه مردم استان ولایتمدار و دارالحماسه بوشهر در این بیان وفاداری به اشکال مختلف، با خودرو، با حضور پیاده و تمامی شرایطی که در فضای استان است و این چنین نشان دادید که مردم بوشهر مردمانی وفادار به آرمان ها و ارزش های انقلاب و تابع تمام عیار مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای هستند.

میلاد آسمانی حضرت امیرالمؤمنین امام علی بن ابی طالب (علیه آلاف تحیه و الثناء) تبریک عرض می کنم. یگانه ای که در طول تاریخ نماد ایمان و تقوا، اخلاق و بصیرت، زهد و مردم داری، دنیا گریزی، شجاعت ، استکبار ستیزی، پایدار بر ارزش ها و اخلاق ها و الگوی تمام نظام های سیاسی صحیح در قریب پنج سال حکومت خود. حکم رانان ما، تمام کسانی که می خواهند الگو بگیرند در عرصه مدیریت و خدمت امیر مؤمنین باید الگوی آن ها باشد. خود ایشان فرمودند شما نمی توانید لیکن کوشش کنید بر اساس عفت و سداد، تقوا و بصیرت و مردم داری و خدمت راه من را ادامه دهید و این سفارشات اکید مقام معظم رهبری است. خداوند ان شاءالله در دنیا ما را رهرو راه آن حضرت و در آخرت مورد شفاعتش قرار دهد.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با فرماندهان و پرسنل بزرگوار نیروی هوایی مطالب بسیار مهم و راهبردی ایراد فرمودند که باید سرلوحه همگان قرار بگیرد.

یکی از مطالبی که فرمودند بیان داشتند که دشمنان به دنبال تهاجم تحریف هستند، به دنبال این هستند که تمام انقلاب را تحریف کنند، خدماتی که داده و این همه رشد نادیده بگیرند، عزت و اقتداری که برای ایران آفریده در تمامی عرصه های ملی و فراملی نادیده بگیرند و بالعکس دشمنان را خوب جلوه دهند، کارهایی که در گذشته علیه مردم صورت گرفته توجیه کنند و ضعف هایی که گاهی در برخی از امور دیده می شود بزرگ جلوه دهند. این تهاجم تحریفی در مقابل آن یک جهاد تبیین لازم دارد به ویژه برای کسانی که علم هستند، دانشمند هستند و آگاه هستند، تریبون دست آن ها می باشد، رسانه، این باید بیان شود. ما الآن در یک تهاجم بسیار گسترده رسانه ای دشمن هستیم، مزدوران داخلی آن ها هم به کمک آن ها آمده اند و به دنبال این هستند که تمام حقایق را وارونه کنند و این لازم است که در یک حرکت حساب شده دانش بنیان جهاد تبیینی در مقابل این هجمه بزرک ان ها ایستادگی شود.

فرمودند بیان حقایق شود، به موقع باشد، مؤثر باشد، الهی و خدایی عمل شود، اثر خواهد کرد. انقلاب آن ها فکر می کردند تا چهل سال نابود خواهد شد ولی دیدید آن ها شکست خوردند و این انقلاب سرافراز راه خود را ادامه داد و ادامه خواهد داد و به دست صاحب اصلیش حضرت بقیه الله الاعظم مهدی آل محمد (عج) خواهد رسید.

نکته دیگری که فرمودند گفتند که دشمن تهاجم ترکیبی را در دست اقدام و عمل می کند، تهاجم ترکیبی یعنی هر جور، هر راه، هر نوع امکانات به دست گرفتن و یک نقطه را مورد تهاجم قرار دادن. این ها انقلاب را مورد تهاجم سیاسی مثل فتنه ۸۸، فتنه های اقتصادی مثل این تحریم ها، فرهنگی مثل این ابتذال گرایی ها، تهاجم اجتماعی مثل ایجاد اختلاف قومی، تهاجم امنیتی مثل بر هم امنیت در داخل و کشورهای حاشیه ایران، تهاجم به عرصه علم و فن آوری و محدودیت ها و بسیاری از امور دیگر و به دنبال این هستند این نقطه روشن، این نور خدا را خاموش کنند، ترکیبی عمل می کنند و لذا ما هم باید مقاومت ترکیبی کنیم  و از آن طرف دیگر مقاومت یک بعد کم است و باید ما هم تهاجم ترکیبی کنیم، اگر آن ها ما را تحریم می کنند، ما را در عرصه های مختلف مورد هجمه قرار می دهند، تهاجم فرهنگی می کنند ما هم باید بعد از مقاومت بیان کنیم اندیشه های انحرافی ان ها و ما هم تهاجم فرهنگی به آن ها کنیم، تهاجم اقتصادی به آن ها کنیم، وضعیت مخرب و انحطاطی سیاسی آن ها را بیان کنیم و این گذشته از اینکه باید پدافند مقاومت داشته باشیم آفت و حرکت تهاجمی هم باید داشته باشیم.

من صمیمانه تشکر می کنم از حضرت آیت الله تقوی، شورای هماهنگی تبلیغات، استاندار محترم، مسئولین، تمام نهادهای نظامی و امنیتی، سپاه و عزیزان که این روز را با شکوه در استان بوشهر برگزار کردند. امیدوارم معجور باشند و موفق.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.