خطبه ۱۴ خرداد ماه ۸۹

خطبه های نماز جمعه ۱۴/۳/۱۳۸۹

به امامت حضرت آیت الله صفایی بوشهری

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

شما عزیزان نمازگزار را به ویژه خودم را به مراعات تقوای الهی سفارش می‌کنم چرا که توان بهترین زاد و توشه برای سعادت اخروی و بهترین راه برای جلب محبت الی ۲۰. همان تقوایی که خداوند با چه کرده است و همگان به ویژه مؤمنان “”ای مؤمنان تقوا پیشه کنید و به راه قرآن با می‌گذارید “”””خداوند همه گناهان پیش شما را می‌بخشد “”که اگر این کار را نمایید در راه خدا و رسولش گام گذاشته‌اید و هر کس این‌گونه باشد نه فقط “”به رستگاری بزرگ در دنیا ،بلکه سعادت از این در آخر دست‌یافته است

 

در خطبه اول بنابراین گزارده  ایم  که از راه خدا سخن بگوییم،راه خدایی زندگی کردن ، همان راهی که خداوند ما را برای آن آفریده و رهروی در آن راه آثار بس عالی دارد ، که من کشف محبوبیت در نزد خداست و بهره‌مندی از آثار محبت خدا و شفاعت و سعادت در آخرت.

 

هدف و فلسفه خلقت انسان همان زندگی خدایی در دنیا هست، خدایی زندگی کنیم، با دستورات خدا حیات دنیوی خود را تنظیم کنیم، به راه خدا باشیم، نه راه غیر خدا.بیان شد که راه خدا، از آیات قرآن استفاده می‌شود، عبودیت است “”انسان را نیافریده این مگر آن که زندگی خدایی داشته باشد. بیان شده که راه خدا، رهزن بسیار دارد، موانع بسیار دارد، سدهای بسیاری پیش روی انسان است که باید با مجاهدت این سدها را درنوردد، بپیماید و به قله‌های محبت الهی دست پیدا کند ، برخی از این موانع را بر شمردیم، شیطان، ابلیس، کنار سران مکاتب اسلام ستیز، بنیادگرایان، آخرت گریزان و امروز پیرامونرهزنان دیگر و موانع دیگر می‌پردازیم، آن سردمداران جریانات سیاسی ضداسلامی هستند .

 

یکی از اسمای قیامت یوم الحسره است،یعنی روزی که انسان‌ها، انسان‌هایی که راه خدا و زندگی خدایی در دنیا نداشتند حسرت می‌خورند، روز پشیمانی بزرگ، یکی از این پشیمانی را این است که انسان اسیر در دنیا فریب سردمداران جریانات سیاسی می‌خورند ، از راه خدا دور شدند و در باتلاق متعفن زندگی در دنیا گرفتار شدن قطعه در روز قیامت پشیمان و دچار خسارت عظیمی می‌باشند .

 

انسان در روز قیامت فریاد می‌زند “”بار خدایا سردمداران این سرکردگان این خواص منحرف ، ما را به انحراف کشاندند و از راه خدا دور نگه داشتند و دچار انحطاط و ابتذال سیاسی و اعتقادی شدیم و در باتلاق حیوانیت دنیا گرفتار شدیم و از رهروی راه خدا و زندگی الهی که پر از معنویت اخلاق، محبت، پیشرفت عدالت، مهرورزی، رسیدن به قله‌های کمال انسانی بود دور نگه داشته شدند.

 

در صدر اسلام خاتم انبیا محمد مصطفی ( ص) وقتی مبعوث شدند بیان کردند: محتوای دین اسلام را به اعتقاد دینی، خداپرستی، برنامه‌ریزی بر مبنای وحیانی، نگاه آخرت‌گرایی و در عرصه هدایت سیاست نبوی و علوی ،مردم را حول خدامحوری، دین مداری، تقوی مداری ، اخلاق‌گرایی، معنویت پسندی، همیاری، همکاری، رحمت و مهربانی جمع کردند .

 

اما جبهه دین ستیزه و سردمداران و سرکردگان آنان آمدند و این راه خدا را که پیامبر پیش آهنگ آن بود ، راهنمای آن بود برمی‌خاست انسان‌ها را از ظلمات به نور برساند، آمدند و حرکت‌هایی کردند و بسیاری را منحرف کردند، ایشان ابتدا به سقوط می‌کردند ، بعد از آنکه حرکت انقلاب دینی، حکومت دینی ، نظام دینی، یک آرامشی پیدا کرده، تهاجم خود را از ابتدا به شکل نرم، تهاجم فرهنگی و سپس تهاجم سخت نظامی شروع می‌کنند، گاهی بالعکس می‌شود ابتدا تهاجم نظامی می‌کنند و اگر کارآمد نبود تهاجم فرهنگی می‌کنند.

“”ان الذین کفرو ینفقون اموالهم”سردمداران جریانات سیاسی کف پیشه،هزینه می‌کنند اموالشان را “لیصدو عن سبیل الله”تا راه خدا را ؟کنند.شما می‌بینید الاندر تاریخ خوانده‌اید، جریان ابوجهل و ابوسفیان،چقدر هزینه کردن اموالشان را که اسلام ناب و سیاست صحیحه محمد صلی‌الله علیه واله و سلم محو کنند “یریون لیطفئوا نور الله”قصدشان او که نور خدا که تجلی در راه خدا همان راهی که رسول خدا صلی‌الله علیه واله سلم ارائه می‌کرد را خاموش کنند اما “والله متم نرره”اما خدا بنابراین گزارش این نورش را به کمال رساند “و لو کره الکافرون”.

 

طراحی انحراف مردم، خرید برخی از عناصر سست اراده در دستور کار قرار می‌دهند “وقال الذین کفرو الذین آمنو اتبعو سبیلا”می‌گویند بیایید در همان “و  النحمل الخطایاکمگهر مشکلی دارید ما برطرف می‌کنیم اتحادیه تشکیل می‌دهند برنامه‌ریزی می‌کنند،”والذین کفروبعضعهم اولیا بعض”با منافقین یک پیمان و تفاهم می‌بندند “الم تر علی الذین نافقوا یقولون لا خوانهم الذین کفرو الان اخرجتم لنخرجن معلم”ما با شما هستیم کفار ، سردمداران جریان اسلام ستیز ، آن‌هایی که به ظاهر انقلابی ان به‌ظاهر مسلمانند، به ظاهر در خط امام هستند ، با غیر خودمان ارتباط برقرار می‌کنند،می‌گویند ما با شما هستیم و یک همکاری و ارتباط بین خود برقرار می‌کنند ، بعد از آن شروع می‌کنند به مسخره گرفتن و سخریه مقدسات دینی “و اذا ارائک الذین کفرو ان یتخذ الا هزوا”می‌گوید رسول خدا تو می‌بینی کسانی که سردمداران جریانات اسلام ستیزی هستند،با شما برخورد سخریه و توهین بسیار زشت دارند ، در صد اسلام آن‌چنان و هم‌اکنون نیز به شکل کاریکاتور و اشکال مختلف، لذا شما می‌بینید یکی شید از عواملی که انسان را از پیمودن راه خدا باز می‌دارد که انسان برسد به جایی که فقط خدا بداند سردمداران جریانات انحرافی، سیاسی اینان انسان‌ها را در عرصه سیاست منحرف می‌کنند و از راه خدا باز می‌دارند .

 

شعار جدایی دین از سیاست قائل می‌شوند که اسلام اصلاً در رابطه با سیاست نگاهی ندارد که ما عزیز و راحلمان فرمودند: سیاست عین دیانت ماست و دیانت عین سیاست ما . اسلام ناب زدایی و ارائه اسلام بی‌اثر شروع می‌کنند طراحی یک اسلامی که هیچ اثر سیاسی ندارد، یشیچ در مقابل کافر، شرک، نفاق قدرت ایستادگی ندارد، تنها به نماز و عبادات اکتفا شده است .

 

ارائه طرح ناتوان سازی داخلی حکومت اسلامی و زیر سؤال بردن خلاقیت آن، حکومتی که اسلامی تشکیل شده، شروع می‌کنند و ناتوان سازی ، فشارهای بیرونی و اغتشاشات داخلی، طراحی تحریم و فشارهای فرهنگی و این چنین نظام اسلامی، آن را به زندگی خدایی سیاسی را مسدود می‌کنند اما مؤمنان کسانی که دل به دین دارند همواره شعارشان این است “انام ولیکم الله””ولی ما خداست”و رسوله و الذین آمنو”و کسانی که پیشینه ایمانی دارند ، اولوالامرند و در مسیر صحیح سیاسی انسان را هدایت می‌کنند  ، بنابراین یکی از عوامل مانع رشد انسان در عرصه زندگی خدایی سردمداران منحرف سیاسی هستند.

 

انسان باید این‌ها را بشناسد، معرفت به این‌ها پیدا کنند که فریب این‌ها را نخواهد، ما باید به روی کسانی باشیم که مورد تأیید خدا هستند ، که در روز قیامت گفتند به ما ،چرا این کار را انجام دادی و پیرو این شخص بودید “اطیعو الله و اطعیو ا الرسول و الوالامر منکم”خدا ما را رهروی راه اولیا قرار بدهد .

 

خطبه دوم

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

امروز سالگرد ارتحال ملکوتی امام راحل عظیم‌الشأن است و روزی که قلب تمامی شیفتگان انقلاب و ولایت جریحه‌دار کند.

امام راحل حقیقت و جوهره عینی و جاودانه این انقلاب است، نماد تابناک خاصیت این نظام است . حضرت امام دارای ابعاد شخصیتی بسیار بودند که به برخی از آن‌ها متناسب با شرایط روز اشاره می‌کنم . دارا بودن حکمت و فقاهت دینی ، حکیم بودن، عالم بودن، فقیر بودند، قدرت بالای تفقه دینی و تطبیق آن با شرایط روز بودن تزکیه و اخلاق اسلامی را که داشتند، از دنیا شش نمی‌خواستند جاز حاکمیت اسلام و، هدایت مردم و حکومت اسلامی ، بصیرت و خلاقیت در مدیریت سیاسی، بسیط بودن، موارد بسیاری است که کاشف در بصیرت بالای حضرت امام بود ، مثل پیش‌بینی فروپاشی شوروی سابق، در پیش‌بینی‌هایی که می‌کردند سفارش می‌کردند و آن سفارشی که باید بلور در آسمان ایران نوشت که با این حبل‌الله  المتین سیاسی این انقلاب حفظ شده و از انحرافی که فت نگران به دنبالش بودند مصون مانده بود آن این بود پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیب نرسد ولایت مداری تنها راه صحیح سیاسی اسلامی است . تخطی از ولایت مداری، بزرگ‌ترین انحراف سیاسی است الان معیار و شاخص صحیح سیاست، حمایت و پیروی شفاف و شجاعانه از مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای است . این وصیت امام است که تنها راه سلامت سیاست و اندیشه سیاسی، پیروی از ولایت فقیه است، ولایت مداری برای سلامت سیاست است و تخطی از آن به شش صورت جایز نیست، مردم دارید و محرومیت‌زدایی، شجاعت و استواری علوی در مبارزه با تهاجم خارجی و داخلی، پایداری بر اصول اسلامی انقلاب و قاطعیت در قانون‌مداری و پافشاری بر برقراری حکومت اسلامی و مراعات هر چه تمام‌تر به اصل ولایت . الان امام عزیز و تمامی آرمان‌های او، الان تمامی اندیشه‌های دنیا و حضرات معصومین تجلی دارد در اندیشه‌های فرزانه و بسیار تابناک مقام معظم رهبری . اندیشه‌های مقام معظم رهبری سال‌ها از زمان جلوتر است حجت سیاسی در عرصه‌های تصمیم‌گیری اندیشه‌های مقام معظم رهبری (دامت‌برکاته العالیه)است .

 

مقام معظم رهبری نماد اقتدار علوی و عزت اسلامی ایران است. اعلام می‌کنم هر کس ، همه جریانات ، هر شخصیت ، هر شخصی که حتی سابقه خدمت سیاسی دارد ، اگر با اندیشه‌های مقام معظم رهبری و ولایت مداری مخالف باشد این مردم او را از صحنه حذف خواهد کرد، ما رهروی امام هستیم، همان امامی که در وصیت هشت فرموده است رهروی ولی فقیه باشید. به همین خاطر عهد و پیمان می‌بندیم با امام، امام شهدا، بلکه عهد و پیمان می‌بندیم به جده سادات حضرت زهرا علیهاالسلام که در ایام تولد گوهر بارش هستیم.که ما چون مردم کوفه که علی را تنها گذاشتند یک لحظه علی زمان مقام معظم رهبری را تنها نخواهیم گذاشت.

این نشان از بصیرت بالای مردم به ایران به ویژه مردم به ولایت مدار، متدین، فرهنگ‌دوست ، با تاریخی بس تابناک و استان بوشهر دارد.

محکوم می‌کنیم جنایات دردمنشانهرژیم بی‌آب روی صهیونیستی در حمله به ناوگان مدد رسانی به مردم عزیز غزه ، کشتار، اسارت و مجروح کردن کسانی که وطن خود را ترک کردند برای کمک به مردم  مظلوم غزه و این‌طور کردند.

از تمام مجامع سیاسی ، حقوقی، بین‌المللی به ویژه اسلامی تقاضا دارم بیش از آن که الان محکوم کرده‌اند، با وارد صحنه شوند، سفارتخانه‌های این رژیم را تعطیل کنند، مراودات بازرگانی، سیاسی قطع کنند و با یک برنامه‌ریزی دقیق این رژیم سراسر ننگین راه در مجامع بین‌المللی افشا کنند.

دیروز مقام معظم رهبری (دامت‌برکاته العالیه)سخنان بسیار مهمی در حضور مداحان و زاک را نفرمودند، فرمودند که دشمن ایمان مردم را، معنویت مردم را اخلاق مردم را، کانون گرم زندگی مردم را نشانه گرفته است و ما باید بر ایمان و معنویت مردم اضافه کنیم و برنامه‌ریزی داشته باشید. حضرت زهرا را الگویی بسیار والای دینی در عرصه زندگی دانستند و بیان کردند، رهروی  آن حضرت را بر همگان واجب دانسته‌اند  و بر زاک ران و مداحان فرمودند که مداحی و ذکر اهل‌بیت خود معلمی است، یک کاری است بسیار بزرگ.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.