خطبه های نمازجمعه ۸ بهمن ماه ۸۹:

خطبه های نماز جمعه ۸ بهمن ماه ۸۹

خطبه اول

بسم الله الرحمن الرحیم

شما عزیزان نمازگزار را بویژه خودم را به تقوای الهی سفارش می کنم چونکه تقوا کلید رستگاری است.

در خطبه اول بنابراین گزارده ایم که سخن از راه خدا بگویم راهی که راه انبیاست، راه اولیاهء خداست، راهی که آخرش جنت هست و بهشت، راهی که در آن عنایات، توجهات و محبت های الهی از عرش سرازیر است و راه های دیگر انحراف، انحطاط و ابتذال است.

صراط مستقیم تعالی انسان که راه خداست، عبودیت است و عبودیت یعنی اخلاق، اعتقاد و رفتار دینی داشتن و جوهره عبودیت ایمان است.

یکی از موضوعاتی که مورد با ایمان مطرح است بیان اوصاف و ویژگی های انسان مؤمن است و بسیاری از اوصاف و به ویژگی های انسان با ایمان پرداخته ایم و امروز به وصف و ویژگی دیگری می پردازیم که خداوند این ویژگی را نصیب همه ما بگرداند، یکی از ویژگی های انسان مؤمن حسن خلق هست و خوش اخلاقی و اخلاق نیکو در عرصه اخلاق، امام صادق(ع) می فرمایند؛ انسان مؤمن کسی هست که دارای زندگی اقتصادی پاک باشد و دارای اخلاق حسنه باشد.

حسن خلق یعنی دارا بودن اوصاف و فضائل اخلاقی و رفتار پسندیده اخلاقی، یعنی انسان وجودش مزین باشد به فضائل اخلاقی، و در عرصه زندگی، رفتاری پسندیده و اسلامی داشته باشد و بر مملکت وجودش حسن خلق، خوش اخلاقی، فضائل عالیه انسانی حاکم باشد و در عرصه اجتماع خانواده رفتاری پسندیده و عالی داشته باشد، در مقابل حسن خلق، سوء خلق است، یعنی رذائل اخلاقی داشتن و رفتارهای ناپسند انسانی داشتن، تمامی اندیشه رفتار و کردار او در عرصه اخلاقیات دارای ناهنجاری های اخلاقی باشد.

در رابطه با اهمیت حسن خلق برای انسان مؤمن در متون فاخر دینی، قرآن و روایات، مطالب بسیاری بیان شده، امام مجتبی(ع) می فرمایند: بهترین، بهترین ها اخلاق نیکو است، چون انسان اگر دارای اخلاق پسندیده اجتماعی در روابط با انسان ها باشد، تمامی خیرات و برکات دیگر هم نصیبش می شود و امام حسین(ع) می فرمایند: اخلاق نیکو عین عبادت است، اساساً اسلام دین اخلاق است و حضرت محمد(ص)، الگو و مظهر اسلامی است و در عصر جاهلیت رسول خدا با اخلاق حسنه جامعه را هدایت کرد که در قرآن این چنین است، ای رسول خدا تو دارای اخلاق بزرگ و نیکو هستی و اگر تو این چنین نبودی، همه از کنار تو می رفتند.

این قدر اخلاق نیکو مهم است که منشأ برکات بسیاری برای انسان و اطرافیان انسان است و داشتن رذائل اخلاقی اینقدر تأثیر منفی بر انسان دارد که انسان دچار انحطاط می شود و حتی ایمان را نابود می کند. امام صادق(ع) می فرماید: اخلاق بد ایمان را از بین می برد.

سوء خلق ایمان را از بین می برد، اما در رابطه با اینکه اخلاق خوب چه شاخصه ای دارد، تمام معصومین بر این نکته عنایت دارند که حسن خلق، یک شیء معروف، شناخته شده و فطرت انسان است. همه انسان ها حسن خلق را می دانند چیست، به همین خاطر از امام رضا(ع) سئوال شد که تعریف حسن خلق چیست؟ فرمودند: حسن خلق این هست که با مردم اینگونه برخورد کنید که دوست دارید مردم با شما همانگونه برخورد کنند. شما دوست دارید مردم با شما چگونه برخورد کنند، خوب شما هم همانگونه باشید.

در مورد با آثار و برکات حسن خلق در متون دینی مطالب بسیاری آمده است. اولین قدم جهت رسیدن به حسن خلق، ترک گناه است، دوم تزکیه و شناختن فضائل اخلاقی است، سوم آراستگی به فضائل اخلاقی است و چهارم رفتار پسندیده و اسلامی در عرصه های اجتماعی است.

اما آثار و برکات خوش اخلاقی هم در دنیاست و هم در اخرت، در دنیا باعث افزایش روح امید و نشاط باطنی برای خود فرد و جامعه می شود و روحیه شاد، پر نشاط در جامعه برای فرد می باشد.

پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرمایند: اخلاق نیکو موجب این می شود که دوستی ها پایدار بماند، هر کس دارای اخلاق نیکو است دوستدارانش زیادخواهند بود و موجب می شود که مردم از او دوری نکنند.

یکی دیگر از آثار حسن خلق، طول عمر است، آبادانی در جامعه است، خوش اخلاقی موجب ارتقاء سطح درآمد انسان می شود رونق انسان زیاد می شود، سبب عزت و بزرگی انسان می شود، خوش اخلاقی انسان موجب می شود که کارهای نیک انسان زیاد می شود. چه بسیار انسان های بزرگ که بد اخلاقی آنها را زمین زد، و چه بسیار انسان های ضعیفی که اخلاق نیکو آنها را بزرگ کرد.

ریشه هر کار نیک حسن خلق است و موجب دینداری و دینداری انسان می شود و به همین خاطر است که خداوند و حضرات معصومین علیه السلام و تجربه بشری ثابت کرده است که انسان باید حسن خلق داشته باشد و این معنا اگر در وجودش، اعمالش و رفتارش نهادینه شد موجب این همه خیرات اخروی می باشد.

 

خطبه دوم

اجلاس کشورهای ۱+۵ با ایران اسلامی در ترکیه، در رابطه با تأمین سوخت و راه اندازی پروژه های هسته ای ایران با کارشکنی طرف اروپایی، آمریکایی و غرب بی نتیجه ماند، اندیشه آپارتاید علمی به ویژه در علوم استراتژیک در جهان استکبار، اندیشه ای است که به دنبال اسارت جهان در علوم زیر بنایی است.

یکی از تهاجم های نظام و جهان استکبار به کشورهای در حال توسعه، تهاجم علمی است، بویژه در علوم استراتژیک مثل دانش هسته ای و آنان در این اندیشه هستند که ایران اسلامی و کشورهای مخالف با استکبار، دارای دانش هسته ای نشوند ولی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با هدایت های مقام معظم رهبری در مقابل اندیشه های آنها استاده و با تلاش نخبگان در این عرصه می رود که به تعالی، توسعه و پیشرفت و کمال در تمامی زمینه ها برسد، همچنین سیاست های نیرومند منبعث از موضع قدرت ایران اسلامی قطعاً جهان استکبار را به موضع انفعال خواهد کشانید.

به روسیه توصیه می کنیم که فریب جهان استکبار را نخورند و به تعهدات خود در قبال راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر طبق جدول زمانبندنی شده اقدام کنند در غیر این صورت تاریخ و مردم ایران آنان را نخواهند بخشید.

روز سه شنبه آغاز دهه فجر است، آغاز و پیروزی انقلاب یاد امام راحل و شهیدان را گرامی می داریم و با تمام وجود عهد می بندیم که هیچ گاه انقلاب، آرمان ها و رهبر فرزانه انقلاب مقام معظم رهبری را هیچ گاه حتی لحظه ای تنها نگذاریم. انقلاب اسلامی ایران آغازی بود برای پایان ظلم و ستم جهانی و مشعل فروزان بصیرت افزایی و زمینه ساز ظهور حضرت بقیه الله الاعظم(عج) است.

در آستانه سفر رئیس محترم جمهور و هیئت محترم دولت به استان بوشهر هستیم و پیشاپیش به این عزیزان خیر مقدم می گوئیم، استان ولایتمدار بوشهر دارای تمام ظرفیت های توسعه و پیشرفت پایدار دین و در عرصه ملی و فراملی استانی است که می تواند نماد تعالی همه جانبه نظام مقدس اسلامی باشد، ظرفیت های بالای انرژی و دارا بودن ۷۰۷ کیلومتر مرز بین المللی دریایی در یک فضای بسیار استراتژیک و همسایگی با کشورهای عربی خلیج فارس، داشتن قابلیت های بالای نوین بویژه تجارت الکترونیک، اقتصادی ترین کلیدر جنوب به شمال، دارا بودن ظرفیت ها و زیر ساخت های توسعه کشاورزی در همه زمینه ها و سنگر اول دفاع مقدس نظامی و فرهنگ برای جمهوری اسلامی ایران و خورشید فروزان  تابش ایران اسلامی برای جهان است. در این سفر، مسئولین محترم باید این نکته را رعایت کنند که برنامه ریزی توسعه و پیشرفت پایدار، همه جانبه و دینی استان دارای یک برنامه ریزی جامع، متوازن، فوق روز و بین المللی باشد، استان بوشهر نیاز به پروژه جامع توسعه دارد. در همه ابعاد، عمرانی و فرهنگی و باید فوق روز باشد چون استان بوشهر فوق روز و بین المللی است و باید به آن بین المللی نگاه شود، برای استان بوشهر محرومیت دیگر بس است. در عرصه توسعه با شاخصه های توسعه و پیشرفت برنامه ریزی شود.

استان بوشهر باید در پرتو نگاه های عالیه مقام معظم رهبری و خدمات دولت محترم، باید محرومیت زدایی شود و در عرصه بالاتر، نماد توسعه عالی جمهوری اسلامی ایران گردد.

از همه مردم ولایتمدار استان بوشهر تقاضا می کنم خود را برای یک استقبال حماسی از دولت محترم و ریاست محترم جمهور اماده کنند.

و روز چهارشنبه مصادف با شهادت پیامبر اسلام(ص) و امام حسن مجتبی(ع) است.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.