خطبه های نمازجمعه ۲۴ دی ماه ۸۹

خطبه نماز جمعه ۲۴ دی ۸۹

خطبه اول

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

 

در خطبه اول بنابراین گذارده ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راه خدایی زندگی کردن، راهی که خدا با ماست و ما با خدا هستیم، را که صراط مستقیم کمال انسانی است و راه عبودیت است و جوهره اساسی عبودیت ایمان است ، و ایمان یعنی اعتقاد به آخرت داشتن، قرآن را سرلوحه زندگی خود کردند و با خدا بودن.

 

به برخی از موضوعات در عرصه مباحث ایمانی پرداختیم و به موضوع اوصاف مؤمن رسیدیم و امروز به یکی از ویژگی‌ها می‌پردازیم که آن، دین‌مداری در قبال دنیاگرایی و شهوت‌پرستی است، مؤمنان یکی از ویژگی‌های آنان دین‌مداری است، در تمامی مراحل زندگی حکومت دینی و دین سالار هستند هرگاه که در یک امتحان الهی قرار می‌گیرند، دین سالار هستند. اگر دین سالاری و دین‌مداری نباشد تمام جوامع بشری دچار انحراف و انحطاط می‌شود.

 

دین مشتمل بر ۳ بخش است:

  • معارف بصیرت زا برای فهم، درک و کشف حقایق عالم وجود
  • دستورات حقوقی و فردی برای خدایی زندگی کردن
  • ارشادات اخلاقی و عرفانی

 

بنابراین دین یعنی در راه خدا زندگی کردن و خدایی معرفت داشتن، راه‌های زیادی در حیات انسان در تاریخ بشر عرضه شده است.

 

دین‌مداری و دین سالاری باید در مقابل شهوت‌پرستی قد علم کند. بر زندگیمان دین حاکم باشد، حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام می‌فرماید: هر کس می‌خواهد که بداند نزد خدا چه مقامی دارد اگر مسئله ای بود که دنیا و دین در آن بود و شما دین را انتخاب کردید مشخص می‌شود که شما خدا را انتخاب کرده اید و نزد خداوند قرب و منزلت دارید.

 

در آیات بسیاری نکوهش شده کسانی‌که دنیاپرست هستند، شهوت‌پرست هستند و دین‌مدار نیستند، روز قیامت آن‌ها را فراموش می‌کنیم چنانی که اینان دین را فراموش کردند و خدا به پیامبر می‌فرمایند: رها کن کسانی را که دنیا پرست هستند.

 

عیار بزرگی انسان به دین مداری و دین سالاری است فتنه یک آزمایش است که عیار انسان را مشخص می‌کند، برخی، صحابه اباعبدالله الحسین علیه‌السلام می‌شوند و برخی شمشیر به روی آن حضرت می‌گیرند،  در امتحان و در فضای سخت است که عیار انسان مشخص می‌شود، امام حسین علیه‌السلام می‌فرمایند: بسیاری از مردم بنده دنیا هستند، دین فقط بر زبانشان جاریست و تا آنجایی دین دارند که زندگی دنیایی شان در خطر نباشد، وقتی شهوت و دنیاپرستی آمد دین و حتی حسین‌ بن ‌علی علیه‌السلام را نیز فراموش می‌کنند.

 

خطبه دوم

 

آیت‌الله صفایی بوشهری فرمودند: مقام معظم رهبری در سفر به استان قم و در دیدار با مردم شریف قم، در رابطه با سالروز ۱۹ دی مطالب مهم و حائز اهمیتی بیان داشتند و فرمودند: فتنه ۸۸ در خارج طراحی شده بود و سران فتنه بازیچه آن بودند، طراحان سیاست براندازی رنگین با برنامه‌ریزی‌های خاص، از مدت‌ها پیش از انتخابات با جریان سازی براندازی و نیروسازی تهاجم نرم و حتی سخت علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی اندیشه کرده بودند و با تمامی نیروهای طراح خود، برنامه براندازی نظامی ایران را در دستور کار خود قرار داده بودند. اتاق جنگ نرم آن‌ها در خارج بود و مدیران تهاجم سیاسی آن‌ها در درون جغرافیایی ایران، که توسط سران فتنه می‌خواستند این براندازی را عملی کنند، اما مقام معظم رهبری با بصیرت افزایی و حمایت مردم ولایتمدار نگذاشتند.

 

سه عامل اصلی باعث موفقیت مردم و انقلاب در قبال این برنامه ننگین فتنه شد:

  • بصیرت و تشخیص سریع شرایط
  • احساس تعهد و مسئولیت
  • حضور به‌موقع مردم در صحنه

 

اما جامعه سیاسی ایران اسلامی بداند نه این اولین فتنه بوده و نه آخرین، از همین الان باید نخبگان سیاسی بنشینند و فتنه‌های آینده را پیش‌بینی کنند، از همین الان برنامه دفاع مقدس سیاسی در مقابل فتنه را طراحی کنند، این یک ضرورت، یک آگاهی سیاسی و یک بصیرت سیاسی است و آمریکا می‌پندارد عامل اصلی دفاع اسلامی در منطقه، ایران است و این درست است، ایران خورشیدی است که طلوع کرده، و تمامی مظاهر ظلمت و تاریکی را آشکار کرده که در صدر آن‌ها آمریکا و اسرائیل است، دشمن می‌ بیند که در افغانستان،  عراق و غیره … شکست می‌خورند و ایران اسلامی می‌رود که خورشید عالم‌تاب سیاسی در جهان معاصر باشد.

 

تقدیر و تشکر می‌شود از سربازان گمنام امام زمان(عج) به جهت دستگیری تروریست‌های مزدور استکبار که دانشمندان هسته‌ای ما را نشانه گرفتند، و کشف این معنا که پشت همه صحنه‌های تروریستی، آمریکا و اسرائیل است. امیدوارم با برنامه‌ریزی‌های دقیق، از نخبگان و شخصیت‌های دانش بنیان ما محافظت شود.

 

روز دوشنبه ۲۷ دی سالروز شهادت شهید والامقام نواب صفوی، برادران واحدی و ذوالقدر که فدائیان اسلام هستند، می باشد. یادشان را گرامی می‌داریم.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.