خانواده زندانیان در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمایزجمعه این هفته 5 خرداد ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول پیرامون سبک زندگی اسلامی و آموزه های الهی برای سعادت و رستگاری انسان سخن می گفتیم و در این خطبه نیز پیرامون یکی از هدایت های الهی در عرصه موفقیت در زندگی نکته ای عرض می کنم و آن نکته این است ، پرهیز از عجله در تصمیم گیری و عمل.

انسان موجودی است که بخاطر شرایط روحی که دارد همیشه به دنبال دست یافتن به آرزوهای خود است و به همین خاطر برای این دستیابی شتاب می کند، عجله می کند و هم در تصمیم گیری و هم در عمل برای رسیدن به آن هدف و خود عجله یک سری لوازم دارد که موجب می شود هم تصمیم اشتباه شود و هم عمل به سرانجام نرسد.

یکی از این اموری که مترتب بر عجله است، کم فکری، بررسی نکردن مسأله و حواشی آن، آسیب شناسی آن کار، دقت در راه رسیدن به آن هدف است و به همین خاطر عجله موجب سطحی نگری در تصمیم گیری و اصولی عمل نکردن در رفتار می شود و بالطبع آن انسانی که عجول است به اهداف خود دست پیدا نمی کند چون نه تصمیمش یک تصمیم حساب شده و منطقی بوده چون عجله کرده و نه در عملش، عملی اساسی و دقیق بوده چون شتاب کرده ، عجله کرده برای دستیابی به اهدافش.

و به همین جهت است که خداوند در قرآن می فرماید:« أَتَىٰٓ أَمۡرُ ٱللَّهِ فَلَا تَسۡتَعۡجِلُو» امر خدا هم آمد عجله نکنید، طلب شتاب نکنید، «یَدْعُ الْإِنْسانُ بِالشَّرِّ دُعاءَهُ بِالْخَیْرِ» انسان این طور است و همان چیزی که خیر است و از خدا می خواهد چون کار فکری نمی کند و بررسی نمی کند و محاسبه نمی کند شر نیز از خداوند می خواهد. «کانَ الْإِنْسانُ عَجُولًا» انسان یک موجود عجولی می باشد.

به همین جهت است در حوزه اقتصاد، زندگی مالی انسان که بستگی دارد معیشت و رفاه انسان به جوزه کارهای اقتصادی گاهی انسان در تصمیم گیری و تصمیم سازی عجله می کند و محاسبه خوب نمی کند که این سرمایه گذاری به سودش می باشد یا به ضررش، در تصمیم گیری که عجله کرد سطحی نگری می کند و در مقام عمل شتاب می کند و سرمایه گذاری آن موجب به شکست می شود و ورشکست می شود و زندگی او به هم می ریزد.

در مسأله ازدواج در تصمیم گیری که با چه کسی ازدواج کند یا اگر پدر و مادر هستند به کی دختر بدهند و یا پسر از چه خانواده ای زن بگیرد عجله و شتاب می کنند و تصمیم غلط می شود و در عمل هم با عجله شروع می کنند و این زندگی منجر به طلاق می شود.

به همین جهت است که حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) می فرمایند:«  إنَّما أهلَکَ النّاسَ العَجَلَهُ» عجله مردم را هلاک می کند «و لَو أنَّ النّاسَ تَثَبَّتوا لَم یَهلِکْ أحَدٌ» اگر مردم با آرامش و منطق و بدون شتاب تصمیم گیری می کردند، مشورت و محاسبه می کردند و در رفتار عجله نمی کردند هیچ کس مشکلی پیدا نمی کرد.

امیر مؤمنان علی بن ابی طالب می فرماید:« إِیَّاکَ وَ الْعَجَلَهَ » ای مردم پرهیز کنید از عجله چون عجله این آثار بسیار منفی دارد و باز رسول خدا می فرماید: با عجله زمین خوردن زیاد می شود .

به این خاطر است زندگی اسلامی الهی در عرصه تصمیم گیری و تصمیم سازی عجله در کار نیست، فکر می شود، تحمل می شود، مشورت می شود ، آن چراغ سبز ها که جلو می آید انسان را فریب نمی دهد و نگاه به آخر می کند و همه این کارها را که کرد و مشورت کرد و دید همه چیز درست است در مقام عمل هم بدون عجله رفتار می کند که در مقام عمل چیزهایی کشف شد که در مقام تصمیم گیری کشف نشده بود، بدون عجله کار می کند تا به نتیجه برسد.

اما دو جا است که عجله کار خیر است و اشکال ندارد. یکی کار خیر دنیایی است، انسانی مردی با زنش قهر است و با بالعکس انسان شتاب و عجله کند در کار خیر، مسائل را که بررسی کرد معطل نکند، یا برادر ، قوم و خویش و مردم مشکلی بر خورده اند دنیایی و مادی است، عجله کند در کار خیر اشکال ندارد.

یکی دیگر در امر آخرتی، نماز، همین که اذان می گویند نمازش را بخواند، حتی در نمازجمعه خداوند می فرماید:«  فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ» عجله کنید به نماز جمعه .

پس دو جا عجله اشکال ندارد، یکی رفع حوائج و گرفتاری مردم و دیگری در امور آخرتی عجله اشکال ندارد.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

میلاد گهربار حضرت ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا عالم آل محمد (ص) به همگان تبریک عرض می کنم. امامی که ولایتش شرط ایمان است، خود فرمودند که «کَلِمَهُ لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ حِصْنی فَمَنْ دَخَلَ حِصْنی اَمِنَ مِنْ عَذابی» خداوند این را فرموده و هر کس در حصن توحید و ایمان شود مصون از عذاب است و بعد امام رضا (ع) فرمود امامت من و ولایت من از شروط این ایمان الهی است. زیارتش چقدر ثواب دارد و فرمودند هیچ گنهکاری نیست که درب خانه اش برود و بخشیده نشود، غمگینی نرود که غم و اندوهشن زدوده نشود، صاحب حاجت نرود مگر اینکه به او عنایت نشود. افتخار ایران و ما این است که در سایه این امام همام به سر می بریم. صمیمانه تشکر می کنم از برگزار کنندگان جشن های دهه کرامت، گروه های مردمی و تمامی نهادهای فرهنگی که در شب تولد حضرت فاطمه معصومه (س) شکوهی از برنامه فرهنگی مردمی آفریدند و این خیلی کار بزرگی است و تقاضا دارم این برنامه ادامه پیدا کند و عزیزان و خدام محترمی که از حرم امام رضا تشریف آوردند و برگزار کنندگان جشن زیر سایه خورشید.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای  در دیدار با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نکات بسیار مهمی ایراد فرمودند که به برخی از این نکات اشاره می کنم.

فرمودند که مجلس دو شأن مهم دارد، یکی تقنین و قانون گذاری و دیگری نظارت و فرمودند شأن قانون گذاری مهم تر است از نظارت. فرمودند قانون را عنایت داشته باشید همچون جاده ای باشد که تمامی نهادهای اجرایی و دستگاه های اجرایی در آن جاده حرکت کنند وبه سرانجام برسند.

نکته ای دیگری که فرمودند این بود که تعرض به دیگران و حفظ آبروی دیگران اصل است و باید به دقت مراعات شود، رابطه قوه مقننه با دیگر قوا باید تقریبی باشد و تخریبی نباشد و فرمودند این مجلس، مجلس جوان و کارآمد و انقلابی و موفق هستند.

روز آزادسازی خرمشهر و همچنین روز مقاومت و پایداری که نشان از اقتدار ایران اسلامی دارد به همگان تبریک عرض می کنم به ویژه نیروهای مسلح و یاد و خاطره شهدا و امام شهدا را گرامی می داریم. الحمدلله نیروهای مسلح ما ، ارتش، سپاه، بسیج، نیروی انتظامی، دریابانی، نیروی دریایی، هوایی، پدافند و نیروی زمینی در کنار برادران بسیار مقتدر سپاه و بسیج حماسه ای آفریدند از قدرت دفاعی ایران و در فضای ملی نیروی انتظامی، نیروهای امنیتی فضا و جغرافیایی درست کرده اند به عنوان جغرافیایی کاملاً دارای امنیت پایدار و شما ملاحظه کردید این عملیات بسیار باشکوه نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حرکت دریایی به دور دنیا این چنین عظمت آفرید. ناوشکن دنا، ناوبندر مکران در قالب ناوگروه ۸۶ آمدند یک برنامه ریزی کردند و نشان دادند ایران اسلامی هم در حوزه دانش مدیریت و هم در رابطه با توانمندی در صحنه عملیات دریایی با این حجم بالای زمان و مصافت چقدر مقتدر است. تبریک عرض می کنم به تمام مردم ایران به ویژه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و این نشان است از اینکه چقدر ما در عرصه های مختلف پیشرفت کرده ایم.

آمریکا و کشورهای استعماری به دنبال تضعیف ما هستند ، خود تضعیف می شوند و ایران اسلامی هر روز مقتدر تر می شود.صمیمانه از عزیزانی که در این حرکت دریایی شرکت داشتند تشکر و قدردانی می کنیم و موفقیت روزافزون نیروهای مسلح ایران را از خداوند خواستار هستیم.

از دیپلماسی فعال دولت محترم صمیمانه قدردانی می کنیم، ما هر مقدار که در رابطه با دیپلماسی بین المللی و فرا ملی فعالیت بیشتر و کارآمدتر داشته باشیم و از ظرفیت های بین المللی استفاده کنیم مثل ظرفیت هایی که در افریقا و آمریکای لاتین موجود است ، در گروه هایی که اتحادیه های اقتصادی تشکیل داده اند ما فعال باشیم قدرت اقتصادی بیشتری خواهیم داشت و بالطبع تحریم ها بر ما کمتر اثر خواهد کرد و مشکلات داخلی آرام آرام بر طرف خواهد شد. این کار مبارکی است که دولت محترم شروع کرده و امیدوارم با برنامه ریزی های دقیقتر و فعالیت بیشتر ما بتوانیم در صحنه های بین المللی نقش آفرین باشیم.

تشکر می کنم از کسانی که در خدمت خانواده های زندانیان هستند. خانواده هایی که بخاطر مسائلی آن بزرگ خانواده به زندان افتاده و این خانواده در شرایط سختی به سر می برد، زن، فرزندان، گاهی پدر و مادر .روز نسیم مهر روز حمایت از خانواده زندانیان یک نماد است برای تمام سال. فردی اشتباه کرده، چه عمدی و غیر عمدی خانواده او چه گناهی کرده اند که الآن باید شرایط سختی داشته باشند، این انجمن حمایت کار بزرگی است و من از تمام خیرین تقاضا دارم عنایت کنند و در یک برنامه ریزی منسجم با این انجمن همکاری کنند که ان شاءالله مشکل خانواده آن ها به حداقل برسد و نگاه آن ها به دستان پر مهر و محبت شما می باشد.

 

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.