smart

حمایت از تولید کنندگان و مبارزه با فساد از راه های اصلی تحقق شعار سال است

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول در این ماه ضیافت الهی بنابراین گذاشتیم که از پرهیز از محارم الهی و ورع از ارتکاب گناه به سفارشی که خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) فرمودند که بهترین عمل در ماه مبارک رمضان «الْوَرَعُ عَنْ مَحَارِمِ اللَّهِ» است سخن بگوییم و چون بیشترین گناه انسان از زبان است بیان کردیم که سخنان و مطالبی در رابطه با گناهان زبانی عرض کنیم.

در جمعه قبل پیرامون دو گناه بسیار بد زبانی که یکی از آن ها غیبت بود و دیگری بهتان و تهمت مقداری عرض شد و گفتیم غیبت گناه کبیره است و اگر شخصی غیبت فردی مسلمان و مؤمن کند چهل شبانه روز اعمال او مقبول درگاه احدیت قرار نمی گیرد مگر اینکه فردی که غیبتش شده است فرد غیبت کننده را ببخشد و چه مناسب است که در همین دنیا این بخشش صورت بگیرد و فرد غیبت کننده حلیت بطلبد وگرنه در آخرت کار بسیار سخت خواهد بود.

smart

فردی که تهمت به کسی می زند و بهتان به کسی وارد می کند در حدیث نبوی است که در قیامت بر تلی از آتش قرارش می دهند تا بسوزد مگر اینکه آن فردی که بهتان و تهمت زده که الآن روی آتش است عاملی باعث نجاتش شود، مثلاً آن فردی که بهش تهمت زده شده او را ببخشد.

در این خطبه پیرامون یکی دیگر از گناهان زبانی که دروغ است سخن می گوییم که این هم از دیدگاه برخی گناهی بس عظیم است.

امام حسن عسکری (ع) می فرماید:« جُعِلتِ الخَبائِثُ فی بَیت وَ جُعِل مِفتاحُهُ الکَذِبَ» تمام بدی ها و خبائث در خانه ای جمع است و کلید تمام بدی هایی که در این خانه است دروغ است یعنی انسانی که دروغ می گوید درب تمام گناهان برای خودش باز می کند.

امام باقر (ع) می فرمایند که :« إنَّ اللّه َ عَزَّوجلَّ جَعَلَ لِلشرِّ أقفالاً وجَعَلَ مَفاتیحَ تِلکَ الأقفالِ الشَّرابَ» خداوند برای بدی ها و شر ها قفل هایی گذشته و کلید این شر خانه و ارتکاب به شر را شراب گذاشته و انسانی که شراب می خورد چون عقلش ضایع می شود مرتکب بسیاری از شرها می شود، گاهی پدر خود را هم می کشد، هر کاری که شما در ذهنتان شر باشد از انسانی که مست است ممکن است.امام باقر می فرماید:« والکذبُ شَرٌّ مِن الشَّرابِ» دروغ بدتر از شراب است، شرابی که کلید تمامی شرها ، ارتکاب حرام ها بود، می فرماید کذب و دروغ بدتر از شراب است.

امیر مؤمنان می فرماید:« الکَذِبِ خِیانَهُ» دروغ خیانت است، چرا؟، چون یک چیزی که واقع نیست انسان دروغگو راست نشان می دهد، خیانت می کند به مخاطبش، خیانت می کند به واقع عالم وجود ، چیزی که در عالم وجود واقع نشده و او می گوید واقع شده یا بالعکس و به مخاطبش خیانت می کند و او را در یک فضای کذب و غیر حقیقی قرار بده که می تواند منشأ قضاوت و عملش قرار بگیرد در صورتی که درست هم نیست.

باز می فرمایند:«  لا سُوءَ أسوَأُ مِن الکذبِ» هیچ بدی بدتر از دروغ نیست.

smart

یک نکته ای که خیلی مهم است و در زبان برخی نیز شنیده می شود که فردی سخنی گفته، این فرد شنونده این سخن را شنیده و بدونی که بررسی کند راست است، دروغ است ، به ویژه اگر در رابطه با آبروی افراد باشد، و این را نشر می دهد، ساحت مقدس رسول خدا (ص) می فرماید: این هم دروغ است، اگر کسی مطلبی را بشنود و بدون تحقیق، بدون بررسی آن را نشر بدهد و لذا فرمودند:« کَفَی المرءُ کِذْباً أنْ یحدثَ بِکُلّْ ما یَسْمَعُ» برای انسانی که عنوان دروغگو پیدا بکند کفایت می کند که هر چه شنیده برود بیان کند که این را شنیده ام اما برود بیان کند.

به همین خاطر مدیریت زبان نشانه شخصیت انسان است.

یکی دیگر از گناهان زبانی نمیمه است، نمامی، یعنی شایعه پراکنی و سخن چینی، محیطی را پیدا کند حرفی از جایی به جای دیگر ببرد، بین زن و شوهر اختلاف ایجاد کند، بین پدر و مادر و فرزند اختلاف ایجاد کند، بین دوست اختلاف ایجاد کند ، تخریب شخصیت کسی کند.

حضرت نبی معظم اسلام محمد بن عبدالله (ص) می فرمایند:«  إیّاکُم والنَّمیمَهَ» پرهیز کنید از خبرچینی و شایعه پراکنی «ألا اُخبِرُکُم بشِرارِکُم» آیا می خواهید شما را خبر بدهند به بدترین فرد از میان شما « قالوابلى، یا رسول الله . قال : المشاؤون بالنمیمه، المفرقون بین الأحبه، الباغون للبرآء العیب. » کسی که این طرف و آن طرف می رود و شایعه پراکنی و خبرچینی می کند ، بین دوستان اختلاف ایجاد می کند، کانون گرم خانواده را دچار بحران می کند، زن و شوهر که کنار هم هستند و سرشان در زندگی خودشان است فردی پیدا می شود و بین زن و شوهر ایجاد اختلاف می کند با یک خبر جعلی ، حتی اگر هم خبر درست باشد ولی بداند مشکل ایجاد می کند نباید بیان کند. کسی که عیبی ندارد این فرد می آید و آن عیب را به آن نسبت می دهد. فردی که عاری از یک عیب است، می آید و این عیب را به او نسبت می دهد و می گوید این فرد این کار کرد.

حضرت ختمی مرتبت می فرماید این فرد شخصی است که در جامعه اسلامی شر است، عامل اختلاف و تفرقه و کانون گرم خانواده، ارتباط گرم دوستان، این فرد این است و می گوید شرار است و این فرد فرد مناسبی نیست.

بنابراین  تهمت، بهتان، غیبت ، دروغ و نمیمه از گناهان زبانی است که باید انسان پرهیز کند از آن و بیان شد«  بَلاءُ الإنسانِ مِن اللِّسانِ » بلای انسان لسان است، گرفتاری انسان از زبان است و می فرمایند چطور شما طلا و نقره و دارایی خودتان را قفل می زنید ، نمی گذارید دستبرد به آن پیدا شود، زبانتان را هم قفل و بزنید و نگذارید این زبان طعمه گناه بشود.

smart

به همین جهت است چون اکثر گناهان انسان از زبان است انسان وقتی می خواهد حرفی بزند باید ببیند عاقبتش چیست؟، در آخرت چه نتیجه ای خواهد داشت؟، خدا راضی است؟، پیامبر راضی است؟، حضرت حجت بن الحسن روحی فداء راضی است؟، کرامت انسان راضی است؟، وجدان انسان راضی است؟، وقتی متوجه شد این حرف صحیح است آن وقت نگاه کند ببیند جا دارد این کلام درست بگوید و کی بگوید و کجا بگوید؟.

لذا می فرمایند:« إِذَا تَمَّ الْعَقْلُ نَقَصَ الْکَلَامُ. » وقتی انسان عقلش کامل شد سخنش کمتر می شود چون بیشتر فکر می کند تا سخن بگوید.

 

 

خطبه دوم

شهادت امیر مؤمنان امام علی بن ابی طالب علیه آلاف تحیه و الثناء به جهان بشریت، به ویژه مسلمین، شیعیان، جمع حاضر تسلیت عرض می کنم. شخصیتی که در تاریخ جهان بعد از حضرت رسول مکرم اسلام همتا ندارد، جامع جمیع صفات عالیه انسانی به طوری که تاریخ نگاران و تاریخ پژوهان چه مسلمان و چه غیر مسلمان بیان کردند شخصیتی است که در تمامی عرصه های فردی و اجتماعی به ویژه در حوزه حکومت داری بی نظیر است، شخصیتی که عین عدل است، عین ایمان و تقوا و اخلاق است، سراط مستقیم الهی است و همچنین شب قدر را  باید گرامی بداریم ، شبی که « خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ » است ، محبت الهی است شب قدر، شب قدر یعنی قدر و اندازه انسان، ظرفیت انسان مشخص می شود در آن شب و حسب ظرفیت خدا به انسان عنایت می کند. بهترین عمل توبه، استغفار و عهد بندگی با خدا بستن است و اعمالی که در آن شب مثل احیاء ، مراسم قرآن به سر گرفتن، نامزهای خاص، دعا برای ظهور مهدی آل محمد (ص) داشتن است. سفارش می کنم مجتمع ها تشکیل شود، مردم در کنار هم قرار بگیرند و دعا کنند چون این اجتماع مسلمین و مؤمنین خود مایه نزول رحمت الهی است.

smart

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با برخی از کارگزاران نظام مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند و اولین آن ها این بود که در تحقق شعار سال، مهار تورم و رشد تولید باید همه مسئولان همت کنند و تمام برنامه های خود را در تحقق آن قرار دهند.

فرمودند یک سری الزامات است، رشد تولید نیاز دارد به حمایت از تولیدکنندگان به ویژه جوان ها، شرکت های دانش بنیان، ایجاد اشتغال پایدار، مبارزه با فساد و فرمود این را باید جدی بگیرید که اگر ما می خواهیم عبور کنیم از این مشکلات اقتصادی باید بر اساس دانش اقتصاد حرکت کنیم، با برنامه باشیم، میدان برای جوان ها و شرکت های دانش بنیان فراهم کنیم، مسئولان جهادی تلاش کنند و از آن طرف مبارزه با فساد را جدی بگیرید که هر کار بزرگی صورت بگیرد و در آن فساد باشد همان مایه فروپاشی آن کار خواهد بود و این نکته ای است که معظم له فرمودند.

سپس فرمودند که حجاب یک قانون و حکم شرعی است و بی حجابی یک حرام شرعی و حرام سیاسی است.فرمودند که حرام شرعی است چون در شرع مقدس اسلام بی حجابی حرام شمارده شده و این از احکام مسلم فقهی و ضرورت اسلام است و دیگری فرمودند حرام سیاسی است ، چرا این را فرمودند که حرمت سیاسی دارد ؟، چون کسانی که به دنبال ترویج بی حجابی هستند در طول تاریخ نگاه می کنید می بینید که سران کشورهای استعمارگر هستند، تبلیغ و ترویج می کنند، در اندلس این بلا را ایجاد کردند و الآن با این امور می خواهند جامعه ما را دچار مشکلات اخلاقی کنند.

smart

نکته دیگری که در این راستا بیان کردند، فرمودند که قرارگاه ها و مسئولین محترم آن باید با برنامه کار کنند چون دشمن با برنامه آمده جلو، فرمودند که بسیاری از این افراد اگر توضیح داده بشود که پشت صحنه این امور چه کسانی هستند این کار را انجام نخواهند داد چون بسیاری از این افراد افراد اهل ایمان هستند.

به همین خاطر تبیین ارزش حجاب، کار فرهنگی، کار ایجابی که مسئولان آن هم مشخص هستند ان شاءالله در دستور کار باید قرار بگیرد و از آن طرف اجرای قانون، نه فراتر از قانون و نه یک گام کمتر از قانون، آن که قانون است باید اجرا شود و این فرمان مقام معظم رهبری و توقع همه مردم مؤمن است و این را باید توجه داشته باشیم.

روز فن آوری هسته ای ایران گرامی می داریم و از تلاشگران این عرصه قدردانی می کنیم و یاد و خاطره شهدای هسته ای را گرامی
می داریم و امید داریم ان شاءالله با پیشرفت ها ما به خودکفایی و سپس به مرجعیت در این راستا دست پیدا کنیم.

همچنین روز هنر اسلامی، هنر ارزش بسیار والایی دارد و باید کارهای بزرگ صورت دهیم.

از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران نیز تشکر و قدردانی می کنیم، امید داریم ان شاءالله در استان بوشهر بلکه ایران یک خانواده نیازمند نباشد مگر اینکه برای او مسکن درست شده باشد و در اختیار او قرار گرفته باشد .

از کمیته حضرت امداد به خاطر بزرگی هایی که می کنند، بسته های معیشتی را بین مددجویان و غیر مددجویان پخش می کنند، توزیع می کنند تشکر می کنیم.

از نیروهای مسلح و سالروز شهادت سپهبد عزیز صیاد شیرازی گرامی می داریم و همچنین روز ارتش قهرمان جمهوری اسلامی ایران و عزیزانی که در استان مستقر هستند و ما به وجود مبارکشان افتخار می کنیم.

smart

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.