حرف در مقابل حرف و عمل در مقابل عمل

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از آموزه های سبک زندگی اسلامی سخن بگوییم.

یکی از آموزه های سبک زندگی اخلاقی و عرفانی اسلامی استفاده از فرصت های آسمانی است.

در زندگی انسان گاهی زمان فرصتی برای انسان درست می کند و گاهی هم مکان و گاهی هم روحیات خود انسان فرصتی ایجاد می کند که باعث می شود که خداوند به انسان نظر ویژه ای کند، گناهانش ببخشاید، طریق کمال برای او مهیا سازد و به اهدافی که این انسان دارد و به خیر او است نایلش گرداند.

 به همین جهت فرصت یک نعمت، یک هدیه الهی و یک ارزش فوق العاده عالی است که انسان باید آن را بشناسد و از این موهبت استفاده کند والا اگر این فرصت از دست رفت دیگر آن شرایط برای رسیدن به اهداف ایجاد نمی شود و یا اگر بشود بسیار دیر خواهد بود و به همین جهت امام علی بن ابی طالب( علیه آلاف تحیه و الثناء) می فرمایند: «الفُرصَهُ غُنمٌ» فرصت، ثروت است، ارزش است و دارای قیمت است و از آن طرف «اِضاعَهُ الفُرصَهِ غُصَّهٌ» اگر انسان از این فرصت ها استفاده نکند زیان می کند و موجب این می شود که افسوس و پشیمانی به بار بیاید. فرصت هم که از کف رفت، از ویژگی های فرصت این است «الفرصه سریعه الفوت و بطیئه العود» سریع از دست می رود و دیر به دست می آید و حتی معلوم هم نیست که به دست بیاید.

«الفُرصَه تمُّر مرِّ السَحاب فانتَهِزوا فُرَصَ الخَیّر » فرصت مثل ابر از بالای سر انسان عبور می کند، ای انسان ها از فرصت های خیر استفاده کنید.

 یکی از فرصت های الهی ماه های آسمانی است مثل ماه رجب، شعبان، رمضان که الآن ما توفیق داریم که درک کنیم ماه آسمانی رجب. چنان این ماه مهم است که در قیامت فرشته ای ندا می دهد «این رجبیون؟ » کسانی که اهل ماه رجب بودند، خوب استفاده کردند، دعا کردند، خوب استفاده کردند، این ها کجا هستند در صحرای قیامت؟، بلند شوند تا تکریم کنیم آن ها را .

ماه رجب ماهی است که خداوند در آن یک سلسله عنایات قرار داده که انسان بتواند از گناهان گذشته اش توبه کند و خداوند ببخشد. پس ماه رجب ماه نجات است و از آن طرف ادعیه و اعمالی وجود دارد مثل روزه گرفتن، نمازهایی خاص خواندن که هر کدام از این ها ثوابی خدا برای آن قرار داده که انسان را به اوج می رساند .

مثلاً در شب اول ، در سیزدهم، در نیمه، ایام البیض، یا روز جمعه، یا سه روز پنجشنبه و جمعه و شنبه کسی روزه بگیرد فرموده اند که ثواب چند صد سال را دارد و این ها فرصت است.

اگر این ها را از دست بدهیم می شود غصه، کی تا ماه رجب آینده زنده است؟، چه کسی سلامت است که بتواند روزه بگیرد و نماز بخواند؟ «إِضَاعَهُ الْفُرْصَهِ غُصَّهٌ.».

ساحت مقدس رسول خدا (ص) می فرمایند:« انَّ لِرَبِّکُمْ فی ایامِ دَهْرِکُمْ نََفَحاتٌ» ای مردم برای خداوند در زمان حیات شما یک نسیم های رحمت است، نسیم های محبت است «فَتَعَرَّضُوا لَها» خودتان را در معرض این نسیم ها قرار دهید.

ماه عزیز رجب این فرصت را برای انسان فراهم می کند و همان نسیم است که انسان باید خود را در معرض این نسیم محبت الهی قرار دهد با استغفار، با توبه، با بیعت بندگی خدا بستن، با عهد بستن به اینکه زندگی حلال داشته باشیم، با نماز خواندن ها، با روزه گرفتن ها، با انس به عبادت، این انسان رشد می کند.

به همین خاطر ماه مبارک رجب یک ماه آسمانی است و یک فرصتی است که خداوند در اختیار ما گذاشته و باید استفاده کنیم.

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار تصویری که با مردم محترم آذربایجان داشتند مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند.

بیان داشتند که در مقابل جبهه تهاجمی دشمن باید هویت خود را حفظ کنیم، هوت دینی و ملی. دشمن در این مقام است که هویت دینی مردم را از بین ببرد با تهاجم فرهنگی و با تهاجم سیاسی هویت ملی را از جامعه بگیرد یعنی اسلام خواهی، زندگی اسلامی را از بین ببرد و سبک زندگی غربی در جامعه نهادینه بکند و از آن طرف روح عظمت استقلال از مردم ایران در رابطه با کشورشان طوری رفتار بکند که۸ مردم از دست دهند و بیگانه پرست شوند.

لذا فذمودند ما باید هویت خود را حفظ کنیم و در این رابطه با تمام وجود مسئولان، نهادهای فرهنگی و سیاسی کوشش کنند و این اقتدار هویت دینی و ملی ایجاد و روزافزون شود و توطئه های دشمن از بین برود.

باز فرمودند نباید به دشمن کمک کرد و از آن ترسید، نباید در صحنه عمل خسته شد و نباید از دشمن هراس داشت، در صحنه انقلابی خسته نگردیم و از آن طرف کاری نکنیم که در میدان دشمن بازی شود و آن که دشمن می خواهد ما انجام دهیم.

مطلب دیگری که فرمودند، گفتند که باید بر آرمان ها و ارزش های خود پافشاری کنیم و استقامت کنیم.

بیان داشتند باید رشد علمی و پیشرفت آفرین داشته باشیم.

باید تقویت کنیم قدرت دفاعی و نظامی خودمان را و اگر تضعیف شویم آن ها آماده می شوند که توطئه های عظیم علیه این کشور انجام دهند.

 و فرمودند در عرصه انتخابات باید حضوری پر شور و حداکثری و از آن طرف با انتخاب اصلح به سرانجام برسد.

فرمودند در مسئله برجام سیاست ما این است که عمل کنند، عمل می کنیم، حرف بزنند ما هم حرف می زنیم و مطابق با آن ها کار می کنیم و آن ها باید اول انجام دهند. اگر عمل کردند و تحریم ها را شکستند ما هم به آن تعهداتی که فرا تر از برجام بوده و آقایان انجام داده اند بر می گردانیم اما اگر آن ها عمل نکردند پی معلوم می شود طرف ما قائل به عمل و پایبند به تعهدات نیست و ما نیز الزامی نداریم که پایبند آن تعهدات باشیم.

الآن هم در عرصه برجام آمریکا و کشورهای اروپایی به هیچ کدام از تعهدات اصلی خود که مهمترین آن رفع تحریم است عمل نکردند و ما فرا تر از مفاد برجام عمل کردیم اما آن ها به اصول برجام پایبند نبودند، خوب الزامی هم دیگر نیست که دیگر کشور به آن تعهدات پایبند باشد. فرمودند عمل در مقابل عمل.

فرمودند که ما باید برای جبران ضعف ها تلاش مضاعف کنیم، جبران کنیم آن مشکلاتی را که وجود دارد . خوب طبیعی است مشکلاتی رخ می دهد در حرکت سیاسی و اقتصادی نظام و ضعف هایی وجود دارد که باید جبران شود.

نکته ای که خیلی مهم است و باید ما هوشیار باشیم، ملت ایران باید خود را آماده یک انتخابات اقتدار آفرین، با بصیرت، انقلابی، پیشرفت زا، عدالت گستر و با بنیاد خدمت به مردم باشند، انتخابات ریاست جمهوری. از الآن باید خود را آماده کنیم چون دشمنان اسلام و ایران به سرکردگی آمریکا این انتخابات را نشانه گرفته اند. ان شاءالله با حضور حداکثری و انتخاب فردی که در خدمت مردم باشد به سرانجام برسد.

تبریک عرض می کنم میلاد امام جواد( علیه آلاف تحیه و الثناء) و همچنین میلاد ابوالائمه امیر مؤمنان (علیه آلاف تحیه و الثناء) و آغاز ایام البیض و همچنین روز پدر به همه پدران عزیز تبریک عرض می کنم و امید دارم در دنیا رهرو راه علی بن ابی طالب و در آخرت مورد شفاعتشان قرار بگیرید.

در رابطه با مراعات دستورالعمل های بهداشتی است. الآن استان های همجوار استان بوشهر دوچار مشکلات جدی شده اند. لازم است هم مردم و هم مسئولین برای سلامت خود و محیط زندگیشان دستورالعمل های بهداشتی را دقیقاً مراعات کنند. هم مسئولین و هم مردم.

ان شاءالله عنایت بکنند تا استان از این خطری که وجود دارد،ما چند شهرستان زرد داریم و هم خطر تهدید می کند، جدی بگیرند مردم عزیز ، فکر نکنند شرایطی رخ داده دیگر تمام شده. ویروس کرونا این طور است که وقتی به حالت عادی رفت با خیز سخت تری برمی خیزد این را کارشناسان می گویند. لذا بیشتر مراعات شود که این مشکلات رخ ندهد.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.