تشکر صمیمانه امام جمعه موقت بوشهر از حضور پر شود مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال

خطبه اول

کسب تقوا در زمان ها و مکان های مختلف راحت تر انجام می شود. در آستانه ماه با برکت رجب هستیم و پس از آن ماه شعبان المکرم و بعد از آن هم ماه مبارک رمضان، در این دو الی سه ماه مبارک، ماه رجب، ماه شعبان و ماه مبارک رمضان بهترین و راحت ترین فرصت برای کسب تقوای الهی است.

عزیزان رجب مقدمه ای برای ماه شعبان و شعبان هم مقدمه ای برای ماه رمضان است. کسی می تواند درک میض کامل رمضان المبارک را داشته باشد که از ماه رجب و شعبان بهره ببرد. این لطف پروردگار عالم است و دروازه ماه مبارک رمضان رجب و شعبان است.

پیامبر گرامی اسلام ، خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) حلال ماه رجب را که مشاهده می فرمودند این دعا را می کردند:« اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی رَجَب، وَشَعْبَانَ، وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَ» خدایا ماه رجب و شعبان را بر ما مبارک و با برکت قرار بده و ما را برسان به ماه مبارک رمضان، زنده باشیم، سلامتی داشته باشیم و توفیق. چون بعضی وقت ها انسان زنده است ولی سلامتی ندارد و بعضی اوقات زنده است و سلامتی هم دارد اما لیاقت و توفیق ندارد. لذا باید از امشب و فردا این دعا را بکنیم :« اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی رَجَب، وَشَعْبَانَ، وَبَلِّغْنَا رَمَضَانَ وَ أَعِنَّا عَلَی الصِّیَامِ وَ الْقِیَامِ وَ حِفْظِ اللِّسَانِ» خدا یا ما را برسان به ماه مبارک رمضان و توفیق بده در ضیافت بزرگ رمضانی شرکت بکنیم. خدا یا ما را به ماه مبارک رمضان برسان و توفیق روزه داری نیز به ماه بده، توفیق بده سالم و سلامت باشیم و بتوانیم ماه رمضان روزه بگیریم، نه فقط روزه تنها بلکه روزه با کنترل زبان و چشم خود را کنترل کنیم، زبانمان را کنترل کنیم. این دعا را در ماه رجب خوب است انسان بخواند تا قلب و دلش آماده شود برای ضیافت الهی.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و هیچ ماهی در حرمت و فضیلت به پای ماه رجب نمی رسد و آگاه باشید ای مردم که رجب ماه پروردگار و شعبان ماه من و رمضان مبارک هم ماه امت من است و بعد توصیه به روزه داری کردند و فرمودند اگر کسی در این ماه رجب حداقل یک روز روزه بگیرد خدا را خشنود ساخته و خشم پروردگار را از خودش دور نموده است.

امام کاظم فرمودند: رجب نام نهری است در بهشت که ویژگی های نهر را هم بیان می کند و کسی می تواند از این نهر خوب بهره ببرد که ماه رجب را حداقل یک روز روزه بدارد.

امام صادق آل محمد(ص) از قول پیامبر گرامی اسلام فرمودند: رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار استغفار کنید که یکی از اعمال با برکت ماه رجب استغفار است. «استغفرالله و اسئله التوبه» این برکتی است که ماه رجب، خان گسترده ای است که خداوند برای ما فرستاده و در حقیقت زنگ بیدار باش است ماه رجب که آماده باشید مؤمنین ، مسلمانان، موحدان ماه رجب آمد و بعد از آن ماه شعبان و پس از آن ضیافت بزرگ الهی، ماه مبارک رمضان شهر الله الاکبر بیدار شوید و هوشیار باشید، گناه دیگر بس است ، دوری از پروردگار بس است و از همین ماه رجب خود را آماده کنید برای ورود در ماه مبارک رمضان.

مناسبت های خیلی بزرگ و ارزشمندی هم در این ماه رجب وجود دارد. ماه رجب ماه ولایت است، ماه نبوت است، ماه امامت است و آغاز ماه رجب که فردا باشد و امشب میلاد با سعادت امام باقر (ع) که پیشاپیش تبریک عرض می کنم و سوم ماه رجب شهادت امام هادی (ع) می باشد که خواهش می کنم ان شاءالله در این ماه رجب زیارت جامعه کبیره را که از ارزشمندترین یادگارهای امام هادی (ع) است بخوانید، زیارت بسیار جامع و کاملی است و شناسنامه ائمه معصومین (ع) است.

اولین شب جمعه ماه رجب را «لیله الرغائب» نام گذاری کرده اند، شب آرزو ها که انسان از این شب که خوب بهتر است پنجشنبه روزه گرفته باشد و شب عباداتی انجام بدهد، احیاء و شب زنده داری شب جمعه اول ماه رجب.

۱۳ ماه رجب هم که میلاد نورانی مولود کعبه  علی بن ابی طالب (ع) است.

۱۰ رجب میلاد امام جواد الائمه است.

نیمه ماه رجب هم عقیله الحرم ، نایبه الزهرا ، زینب کبری (س) است. نیمه ماه رجب ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ ایام البیض است، ایام اعتکاف است، ایام خلوت کردن با پروردگاه عالم است.

به هر حال استفاده کنید . ۲۷ رجب هم که مبعث نورانی پیامبر گرامی اسلام.

ان شاءالله بهره ببریم و استفاده کنیم از این ماه رجب، برنامه ریزی کنیم برای استفاده بهتراز این ماه به ویژه روزه گرفتن ، کسانی که روزه قضا هم داشته باشند که معمولاً افراد ممکن است از سال یا سال های قبل و این دو ماه بیشتر فرصت نیست تا ماه مبارک رمضان که قضا ها را انجام داد. نیت روزه قضا باید کرد و ان شاءالله اجر روزه مستحبی ماه رجب هم برای شما نوشته می شود.

از این فرصت که هوا هم الحمدلله مناسب است روزه ای اگر دارند برادران و خواهران انجام دهند. دعاهایی که در ماه رجب است ، غفلت نکنید به ویژه دعای معروف «یَا مَنْ أَرْجُوهُ لِکُلِّ خَیْرٍ» که از ناحیه امام صادق (ع) به ما رسیده و دعاهای دیگر«یَا مَنْ یَمْلِکُ حَوَائِجَ السَّائِلِینَ وَ یَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ» که دعا های بسیار با معارف و مضامین بلند و عالیه است «خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَى غَیْرِکَ، وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلّا لَکَ، وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلّا بِکَ » و «اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ صَبْرَ الشَّاکِرِینَ لَکَ وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْکَ» این دعا هایی است که در ماه رجب است، ان شاءالله عزیزان بهره ببرند و دعا کنند برای عاقبت بخیری خودشان و شفای مریضان و هر حاجت شرعیه ای که دارید.

 

خطبه دوم

باید صمیمانه و خاضعانه تشکر و قدردانی کرد از این مردم مؤمن ، ولایتمدار و انقلابی ایران اسلامی که امسال هم گل کاشتند و در جشن چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران حماسه ای دسگر آفریدند. گرچه رژه موتوری بود و ماشینی ولی انصافاً بنا به جهاتی احساس می کنم از سال های گذشته اثر و تأثیر گذاری آن بیشتر بود و مردم با یک شور و اشتیاق خاصی خانوادگی سوار بر ماشین ها و موتور ها و در برخی از مناطق رژه دریایی عزیزان رفتند که واقعاً باید تشکر و سپاسگزاری کرد هم از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ستاد بزرگداشت دهه و فجر و همه نهادها و ارگان ها و مجموعه هایی که همکاری کردند و بالاتر از همه از مردم غیور و ولایی استان به ویژه شهر بوشهر باید تشکر کرد و بار دیگر آن سخن مقام معظم رهبری انسان پی می برد و بیشتر جلوه گری می کند که خطای محاسباتی سردمداران استکبار جهانی دلیل شکست آن ها در همه معرکه هایی که راه انداختند علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی.

مقام معظم رهبری در دیدار فرماندهان نی روی قهرمان هوایی و پدافند ارتش در ۱۹ بهمن ضمن اشاره به ناکامی های دولت آمریکا در مقابل ملت ایران در قضایایی چون پیروزی انقلاب اسلامی، فتنه ۸۸ و تحریم های بی سابقه که الحمدلله همه شکست خوردند و عزت و پیروزی ازآن نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم ایران بود. ریشه این ناکامی ها را خطای محاسباتی آمریکایی ها قلمداد کردند و فرمودند این خطای محاسباتی تا امروز هم ادامه دارد و فکر نمی کردند که مردم ایران این جور پشت سر امام و مقام معظم رهبری با وحدت و با اعتقاد به ارزش های نظام این جور در صحنه باشند و نشان بدهند در صحنه بودن خود را. در این ۴۲ سال دشمن از هر شگردی برای ضربه زدن به ایران و ایرانیان و نظام مقدس جمهوری اسلامی استفاده کرد و در مقابله با انقلاب اسلامی در همه عرصه ها با تمام توان تلاش و کار کردند آبرویی برای آمریکا و صهیونیست باقی نگذاشتند مردم با این حضورشان و حرکت بالنده انقلاب و مردم در این سال های سال سند گویای این ادعا است که آمریکا در همه توطئه های خودش علیه ایران اسلامی به فضل خدا شکست خورده است و دوباره هم شکست خواهد خورد ان شاءالله.

استکبار جهانی، آمریکا و صهیونیست از درک درست عظمت انقلاب و نظام و مردم و هوشیاری رهبری حکیم و فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (حفظ الله) از درک درست حرکت رو به جلو و موفقیت آمیز مردم ایران دچار خطای در محاسبات شده اند و به همین خاطر در اقدام و عمل راه به جایی نبرده اند و هر ترفندی را به کار بده اند با شکست مواجه شده اند.

سخنان مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان نیروی هوایی فراز های بسیار مهم و ارزشمندی علاوه بر این نکته که خطای محاسباتی دشمن را تأکید کردند نکات دیگری هم داشت.

اولاً، در ایران هیچ کس گوشش بدهکار مهمل بافی های آمریکایی ها و اروپایی ها نیست.

دوم ، سخن منطقی و عقلانی و مستدل این است که آن که به تعهداتش عمل کرده ایران است ، ایران به تعهدات برجامی عمل کرد و آنان علاوه بر اینکه به تعهداتشان عمل نکردند به بدترین نحو تحریم ها را تشدید کردند غربی ها هستند.

سوم، توپ برجام الآن در زمین آمریکایی ها و غربی ها و اروپایی ها است، آنان تخلف کردند و برجام را زیر پا گذاشتند، ما ایرانی ها با نظام مقدس جمهوری اسلامی طلبکار آن ها هستیم و آنان حق هیچ گونه شرط گذاری برای ایران را ندارند و این ایران است که شرط بگذارد که برگردد به برجام یا نه.

چهارم، سیاست و حرف قطعی و برگشت ناپذیر ایران در این سه جمله است.یک، لغو همه تحریم ها، خواسته ما و مقام معظم رهبری و ملت ایران و مسئولین ایران در گام اول اغو همه تحریم ها.

دوم، راستی آزمایی آن در میدان عمل و نه فقط روی کاغذ و در عمل نشان دهند که می خواهند تحریم ها را لغو کنند و اگر این دو شرط اجرایی شد ایران به تعهدات برجامی بر خواهد گشت.

نکته بعد سفر مهم ریاست محترم مجلس شورای اسلامی به مسکو که حامل پیام مقام معظم رهبری بودند و این نشان دهنده رویکرد مهم نظام جمهوری اسلامی در نگاه به شرق و اهتمام تحقق ارتباطات چند جانبه با کشورهای قدرتمند جهان است و این جزو دکترین سیاست خارجه جمهوری اسلامی است که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و می باشد. در این دکترین چند جانبه گرایی اصل راهبردی تلقی شده و نگاه افراطی به غرب محکوم است زیرا منجر به فرصت سوزی های فراوانی می شود که تجربه تلخ ایران در برجام و سنگ اندازی ها و بد عهدی های فراوان اروپا و آمریکا در هفت سال اخیر نشانه نگاه افراطی به غرب است در حالی که ما کشورهای دیگر هم در شرق و همسایگی ما وجود دارد که می شود با حفظ عزت و مصلحت می توان ارتباط سیاسی و اقتصادی برقرار کرد.

آن چه اهمیت این سفر رئیس مجلس را دوچندان نموده است پیام رهبر حکیم و اندیشمند رهبر انقلاب به جناب آقای پوتین است، پیامی که آثار عینی آن را در تحولات آینده منطقه ای و سیاسی و روابط راهبردی اقتصادی در آینده می توان مشاهده کرد.

اما نکته آخر هم سفر اخیر ریاست محترم قوه قضائیه جمهوری اسلامی به عراق است که ایشان به دعوت رئیس مجترم شورای قضائی عراق عازم کشور عراق شد. چند نکته هم در این رابطه خدمت شما عرضه بدارم.

اولاً، عراق شریک راهبردی ایران و همسایه درجه اول ایران محسوب می شود و زیرساخت پیوند بزرگ بین مردم عراق و ایران فرهنگ مشترک دینی و مذهبی و ارتباطات چندصد ساله فرهنگی و مذهبی است که بین مردم ایران و عراق وجود داشته و دارد.

عراق به خاطر وجود عتبات عالیات و ایران بخاطر مرقد مطهر ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) برای مردم دو کشور محبوب است و عزیز است و امتزاج خون پاک دو سردار رشید و بزرگ اسلام دو سردار رشید مقاومت شهیدان حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی المهندس تحکیم بین رابطه ایران و عراق می افزاید.

نکته بعد و مهمتر اشتراک نظر و دیدگاه دو کشور برای محاکمه عاملان جنایت فرودگاه بغداد و پیگیری ترور دو سردار عزیز مقاومت است و این هدف هر دو کشور است و خواسته هم مسئولین و هم مردم ایران و عراق است.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.