بی عدالتی ها در خصوص استان بوشهر حل شود

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

یکی از بهترین موهبت هایی خداوند نسیب بعضی انسان ها می کند ذکر و یاد پروردگار عالم است. بهترین کاری که انسان می کند ذکر است و البته می دانید ذکر فقط لسانی نیست و مرحله اول ذکر لسانی است و مرحله دوم ذکر قلبی است یعنی سبحان الله و الله الکبری که می گویم اعتقاد داشته باشم به عظمت و قدرت پروردگار عالم چون اگر باور آمد آن وقت کاری که می کنم در راستای رضایت پروردگار عالم است ، این ذکر قلبی است و ذکر عملی نتیجه ذکر قلبی است و اگر انسان قلباً به یاد خدا باشد طبیعتاً این یاد خدایی که از قلب تراوش می کند به دست و زبان و چشم و … هم می رسد و تبلور عینی ذکر قلبی در رفتار عملی ما می باشد و به همین خاطر است که خداوند می فرماید: «اذکرونی فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ» اگر انسان به یاد خدا باشد خدا هم به یاد انسان است ولی اگر خدایی ناکرده خدا را فراموش کرد خدا نیز او را فراموش می کند و این یک چیز لازم و ملزوم است.

اگر انسان خدا را فراموش نکر و همیشه به یاد خدا باشد، تمام رفتار و سکناتش بر اساس یاد خدا بود ، به ما توصیه شده زیاد به یاد خدا باشید و اینکه به ما توصیه شده به یاد خدا باشید فقط و فقط این نیست که تسبیح دست بگیرد انسان ولی در دل هم انسان باید به یاد خدا باشد و قلب حرم خداست، در حرم خدا هیچ چیز جز محبت و عشق و تبعیت از فرامین خدا نباید در دل جا بگیرد.۳

اگر انسان به یاد خدا افتاد، خداوند هم در کشاکش درد، در سختی ها خدا او را یاری می کند و به او نصرت می دهد و اینکه خداوند می فرماید:«  إِنْ تَنْصُرُوا اللهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ» شاید فقط در مباحث نظامی نباشد ، بله آن مصداق اکملش رزمندگان و مجاهدان هستند که اگر در راه جهاد هستند اگر رضایت خدا را در نظر بگیرند و هدفشان نصرت و یاری دین خدا باشد طبیعتاً ثمره این نیت خدا هم کمک می کند مکا اینکه ما در دوران صدر اسلام دیدیم، در دوران دفاع مقدس دیدیم که هر گاه برای حفظ دین خدا و حفظ کیان اسلام جهاد کردند خدا هم آن ها را یاری می کند. در مسائل شخصی هم اینگونه است و اگر انسان کمک و کاری به خلقی می کند برای رضایت خدا مگر نه اینکه «الخلق ایال الله» و بهترین نفر نزد خدا کسی است که به خلق خدا سود بیشتری برساند، تلاش بیشتری در راستای حل گرفتاری های خلق خدا بکند.

بنابراین اگر انسان به یاد خدا بود، خدا هم به یاد او می باشد و در گرفتاری ها و نا ملایمات زندگی خداوند او را کمک و یاری می رساند «رزق لایُحتسب» به او می رساند. رزق فقط ثروت نیست، فقط نان و خرما نیست ، رزق معنوی، رزق روحی و معنوی هم می باشد و خداوند به انسان آرامش می دهد به شرطی که انسان با خدا باشد .

آقا اباعبدالله فرمودند:« من کان للَّه کان اللَّه له» هر کس برای خدا کار کند و قدم بردارد خدا هم با او می باشد و خدا هم برای اوست و خداوند هم برای او خلق را در خدمت او قرار می دهد، نه تنها خلق و بعضی وقت ها موجودات عالم را نیز در خدمت او قرار می دهد و ما داشته ایم در انبیاء، اوصیا و اولیای پروردگار عالم.

بنابراین یکی از بهترین موهبت هایی که خداوند در اختیار انسان قرار داده ذکر خداوند است و مصداق اکمل و بارز ذکر خدا نماز است، نماز بخوانید و بالاترین ذکر و یاد پروردگار عالم است و یکی از همین ذکر ها همین نماز جمعه «فَاسْعَوْا إِلَىٰ ذِکْرِ اللَّهِ » در روز های جمعه بشتابید به سوی ذکرخدا، نمازجمعه مصداق ذکر خدا است بر اساس آیه سوره مبارکه جمعه « فَاسْعَوْا إِلَىٰ ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ۚ» خرید و فروش را رها کنید ولو موقت و بشتابید به سوی نمازجمعه ، بشتابید به سوی ذکر خدا و بعد بروید سراغ زندگی ولی موقع نماز تلاش کنید برای حضور در این همایش عمومی نماز که یکی از بالاترین ذکر های پروردگار عالم است.

بنابراین خداوند شیرینی ذکرت را به ما بچشان و این چیزی است که امام معصوم به ما یاد داده است.

 

 

خطبه دوم

حلول ماه با برکت و ماه ربیع و بهار معنویت و خلوص را تبریک عرض می کنم و امروز که آغاز ربیع است و مصادف است با هجرت با برکت رسول گرامی اسلام محمد مصطفی (ص) که این هجرت مثل دیشب از مکه آغاز شد به سمت مدینه که نقطه عطفی در تاریخ اسلام است، همان گونه که بعثت طلیعه نشر توحد الهی بود، هجرت هم نوید پیروزی نهایی اسلام را می دهد.

تشکیل حکومت اسلامی در مدینه به وسیله پیامبر و در امتداد آن شکل گیری تمدن بزرگ اسلامی و جهانی شدن اسلام است که به دنبال خواهد داشت.

پیامبر با هجرت خود به مدینه یک بنایی را به نام حکومت اسلامی برای اولین بار در تاریخ بشر پیریزی کرد که در طول سال های متمادی قله بشریت شد در علم و تمدن و پیشرفت معنوی و اخلاقی و همین جامعه را می تواند به قله همه نیکی ها برساند چون پیریزی از مدینه آغاز شد و استمرار داشته تا الآن که  انقلاب اسلامی ایران است و به فضل خدا این نهضت هم مقدمه ای می شود برای آماده سازی زمینه ظهور منجی عالم بشریت که نقطه اوج حکومت اسلامی در دوران ظهور خواهد بود.

یکی از نکات بسیار با ارزش زمان هجرت که نباید فراموش بشود به ویژه ما شیعیان و رهروان مولا علی (ع) مسأله جریان لیله المبیت است ، شبی که امیرالمؤمنین، علی بن ابی طالب (ع) به جای پیامبر می خوابد و حاضر می شود جان خود را فدای پیغمبر کند گر چه امیر المؤمنین یک لحظه جدا شدن از پیغمبر برای او سخت است  ولی چون فرمان خدا است امیر المؤمنین قبول می کند در بستر جای پیغمبر بخوابد. آن شبی که قرار بود چهل نفر جلاد خونریز بر بستر پیغمبر حمله کنند و با کمال قصاوت بدن پیغمبر را تکه تکه کنند و تنها کسی که این شایستگی را پیدا می کند و این جرأت را پیدا می کند آقا امیر المؤمنین است.

هر چند آن شب اتفاق خاصی رخ نداد و بعد از حمله آن ها ولی به آقا صدمه ای وارد نشد ولی خداوند یک مدال عزت و شرف تا آخر قیامت برای امیرالمؤمنین داد و آن آیه ۲۰۷ سوره مبارکه بقره است «وَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَشْری نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ وَ اللّهُ رَئُوفٌ بِالْعِبادِ ».

ان شاءالله خداوند همه ما را در امتداد بعثت و هجرت و ولایت علوی از رهروان راستین پیغمر و اهل بیت قرار بدهد.

نکته دوم که باید خدمت شما عرض کنم تشکر خالصانه و صمیمانه و خاضعانه از شما مردم عاشق و دلداده حضرت اباعبدالله، عاشقان و ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت که در این دو ماه محرم و صفر تلاش کردید و با حضور و برگزاری مراسمات و جلسات سوگواری سالار شهیدان کربلا و نبی اکرم و امام رضا و امام حسن مجتبی واقعاً ارادت و دلدادگی خود را نشان دادید.

همه شما اقشار مختلف، هیئات، تکایا، مساجد، حسینیه ها، مداحان محترم که برنامه های ارزشمند خصوصاً پیاده روی های اربعین و شهادت امام رضا (ع) انجام شد یک روح و نشاط معنوی بسیار زیبایی در شهر ها ایجاد کرد که از همه عزیزان و از متولیان امر تبلیفات، اوقاف، سازمان تبلیغات و همه مجموعه ها و مسئولانت محترم که همکاری کردند، نیروهای نظامی و انتظامی، صدا و سیما که برنامه های خوبی داشت تقدیر و تشکر می کنم و خداوند به همه ما اجر و سلامتی عنایت بفرماید.

 

 

 

 

 

سفر با برکت ریاست محترم جمهور است که این ساعت ها ما میزبان وجود مبارک آقای دکتر رئیسی هستیم.

حقیقت این است که با آمدن دکتر رئیسی امیدوار شدند و یک روح تازه ای در مردم دمید و امید تازه ای برای مردم ایجاد شد چون دکتر رئیسی در قوه قضائیه خود را نشان داد و تجربه ایشان را دیدند در مبارزه با فساد، نظم و مباحثی که باید انجام می شد و انجام دادند و به همین خاطر محبوب القلوب شدند و رأی خوبی آورد و رئیس جمهور شدند و با همه این مسائل توقع مردم زیاد خواهد شد و مردم گرفتار مشکلات بسیار سخت معیشتی هستند، مشکلات زیادر در مملکت است که با توکل بر خدا و تبعییت از مقام معظم رهبری و رهرویی از فرمایشات ایشان و با حمایت مردم و با کمک سایر قوا دولت جدید بتواند این مشکلات را کاهش دهند.

مشکلات زیاد است و کسی نمی گوید باید  یک شبه راه صد ساله رفت ولی باید تلاش کرد و همین کاری که آغاز شده و رئیس جمهور بلند شده روز جمعه از استراحت خود و هیأت دولت می زند و می آید با مردم سخن بگویند در این شرایط کرونایی که بعضی ها خیلی رعایت می کردند ولی ایشان دل به دریا زده و برای خدا و رضایت مردم و خدمت به مردم در استان ها می آید و من صمیمانه تشکر می کنم از آقای رئیس جمهور محترم و بزرگوار و عزیزان هیأت دولت. در این سفر هم تعدادی از وزرای محترم همراهی آقای رئیس جمهور می کنند.

من مطالبات مردم را خیلی کلی ، مطالبات مردم خیلی زیاد است اما اجازه بدهید از زبان شما مردم و نمازگزاران جمعه این مطالبات را خدمت شما عرض بکنم هر چند آقای رئیس جمهور خود اشراف کامل دارند با مصاحبه ای که امروز داشتند بعد از ورود به استان.

منتها اشراف تنها کافی نیست واقعاً، همه مسئولینی که قبلاً آمدند می گفتند ما درد مردم را می فهمیم اما نتوانستند درد مردم را علاج کنند و مشکل این است.

من عرض می کنم خدمت آیت الله رئیسی مردم استان ولایتمدار و دار الحماسه بوشهر حق بیشتر از این ها را دارند. پایتخت انرژی است، از نظر دریا برکات زیادی که دریا، نخیلات، ماهی، میگو، نیروگاه اتمی که برای همه مملکت تأثیرگزار است، منطقه نفت و گاز و پتروشیمی که برای کل کشور برکت می دهد در استان ما است و بنابراین حق این مردم بیش از این ها می باشد. اینجا دیار سردارانی چون رئیس علی دلواری ، شهید مهدوی ها است و شهدای دیگر و قهرمانان دیگری که از مملکت دفاع کردند در خاکریز استان ما و استان ما خاکریز بوده برای حفاظت از کیان مقدس جمهوری اسلامی در حملات استعمار گران از پرتغال و انگلیس جاهد تا اخیراً آمریکا و انگلیسی هایی قصد دهان کجی داشتند رزمندگان ما و قهرمانان ما با قهرمانی و مردم ما ایستادنددر مقابل دشمن و نظام و کشور و حکومت را حفظ کردند و الآن پایتخت نفت و گاز و انرژی هستند و بنابر این توقع مردم گرچه مردم بوشهر انسان هایی محجوب و بزرگوار و کاملاً کم توقع هستند و این بنا نیست که بی عدالتی شود در حق این مردم و ما امیدواریم جناب آقای دکتر رئیسی به این مسأله خاتمه دهند.

اولویت هایی استان با توجه به منابع ارزشمند انرژی که در این استان می باشد لحاظ بفرمایند و عملی بشود و پیگیری بشود. نکت کلی که من عرض می کنم.

  • حل مشکل آب شرب استان که یک مسأله اساسی است، چه با نصب آب شیرین کن یا روش های دیگری که کارشناسان بررسی کنند.
  • توسعه خطوط مواصلاتی زمینی ما که بسیار ناقص است هر چند کارهایی شده.
  • ایجاد خطوط راه آهن که یک زخم کهنه می باشد بر این استان که کارهایی هم شده، کلنگی هم زده شد اما الآن دارد پوسیده می شود و من می دانم در این سفر ان شاءالله حتماً بحث راه اندازی مجدد در بحث خط ریلی خواهد بود و بندری که این قدر مهم و استراتژیک است از همه جهات اگر خط ریلی نباشد ظلمی است که در حق این استان شده است. این مسأله امیدوارم هر چه زودتر سامان بدهند آقای رئیسی.
  • توسعه گمرکات و اسکله ها و بندرگاه ها.
  • تسهیل امور صادراتی با توجه به اینکه ما با چند کشور خلیج فار ارتباط داریم و ارتباط دریایی داریم و با تمام دنیا می توانیم ارتباط داشته باشیم.
  • توجه ویژه به بخش کشاورزی، اقتصاد کشاورزی، اقتصاد شیلات در کنار نفت و غیره که پتانسیل های بسیار بالایی مانند صنایع تبدیل خرما و آبزیان و سایر محصولات که مسأله مهمی است.
  • حل مسأله ته لنجی، بالاخره این مردم باید چه کار کنند، خواهشی که دارم یک جور تکلیف این ته لنجی برای همیشه روشن شود و مردم بفهمند تکلیف چیست و این را ان شاءالله هر چه سریع تر که کمکی است برای مردم به نحو قانون مند و تسهیل شود.
  • به کارگیری نیروهای بومی در صنایع نفت و گاز و نیروگاه و …، این حق مردم ما می باشد و واقعاً خیلی بد است در استانی که پایتخت انرژی است این همه جوان بیکار داشته باشیم و روزانه بارها به ما مراجعه می کنند و بیکاری بیکاری می کند در جایی که این همه صنایع عظیم نفت و گاز می باشد و این واقعاً کوتاهی نیت در حق مردم، ان شاءالله که جناب آقای رئیس جمهور سامان بدهند.

ان شاءالله که این سفر رئیس جمهور با برکت و تأثیر گزار با مصوباتی که مشکلات مردم را حل کند.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.