smart

بصیرت و دشمن شناسی، وحدت و همدلی ملی، مجاهدت و ولایتمداری طریق مقابله با دشمنان ایران می باشد

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 6 آبان ماه:

 

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول بنابر این گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راهی که خدا با ما می باشد و ما هم با خدا هستیم، سبک زندگی اسلامی، سیره همه انبیاء به ویژه سیره خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص).

یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی خردورزی و اندیشمندی در رفتار است. انسان موجودی است که دارای رفتارهای فراوان در زندگی است، خورد، کلان، کم اهمیت و پر اهمیت. اما برخی از رفتارهای انسان بسیار سرنوشت ساز و تعیین کننده است، هم برای خود آن شخص و هم تأثیر بسیار زیادی در خانواده، محیط اجتماع و محیط پیرامونی دارد و به همین جهت است که رفتارهای سرنوشت ساز انسان رفتارهایی هستند که هم آینده خود شخص را رقم می زند و هم خانواده و محیط اجتماعی و پیرامونی را تحت تأثیر قرار می دهد به همین جهت اگر رفتارهای انسان منبعث از انسانیت، حکمت و به تعبیر الهی آن دینی نباشد قطعاً این رفتارها موجب سقوط شخصیت آن انسان و تأثیری بسیار مخرب در سطح جامعه خواهد داشت.

به همین جهت رفتارهای مهم انسان را به سه بخش می توان تقسیم کرد.

بخش اول اعمالی که دارای پشتوانه عقلانیت و اندیشه حکیمانه است. تعقل، فکر، اندیشه گشته، محاسبات به شکل بسیار دقیق بر اساس عقل الهی صورت گرفته و در یک محاسبه صحیح و حکیمانه تصمیم سازی شده و انسان عمل می کند.

اساساً فلسفه بعثت انبیاء یکی از مواردش این بوده که انسان در زندگی حکیمانه عمل کند«یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَهَ» حکمت یعنی اندیشه های محکم، قرآنی، قوی و صحیح.

smart

خداوند در قرآن می فرماید:« کَذلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ‌.» خداوند آیاتش را به شما می نمایاند تا شما عقلانیت بورزید و با تعقل تصمیم گیری کنید. به همین جهت است که انسان هایی که تصمیم سازی و تصمیم گیریشان منبعث از عقلانیت، حکمت و دیانت است رفتار آن ها موجب علو شخصیت خود و پیشرفت و رشد جامعه می شود.

قسم دوم اعمالی است  که بدون پشتوانه عقلانیت و حکمت و دیانت است، بدون تفکر و تعقل، تصمیم های هیجانی با عصبانیت گرفته می شود، یک آن فضای فکری انسان تحت تأثیر اموری قرار می گیرد و یک تصمیم هیجانی می گیرد و آن وقت مبتلا می شود به اشتباهات بزرگ برای خود و تخریب خانواده و جامعه.

به همین خاطر امام باقر (ع) می فرماید:«  لا مُصیبَهَ کَعَدَمِ العَقلِ» هیچ مصیبتی بدتر از عدم تعقل، عدم اندیشه ورزی نیست. هیجانی تصمیم گیری کردن، بدون تفکر و تعقل و محاسبه صحیح تصمیم سازی کردن و افتادن در چالشی سخت برای خود و ایجاد چالش های بزرگ برای جامعه.

گروه سوم، گروهی هستند که اعمال آن ها منبعث از اندیشه و تفکر می باشد اما با تحلیل و محاسبه غلط. در حوزه اقتصادی می خواهد تصمیمی بگیرد و هیجانی هم تصمیم نمی گیرد اما در تحلیل محیط، تحلیل امور دچار محاسبه غلط می شود و آن محاسبه غلط او را وادار می کند به تصمیم اشتباه و در نتیجه رفتار بسیار مخرب برای خود و جامعه. مثلاً در حوزه اقتصاد محاسبه و تحلیل غلطی می کند و تصمیم می گیرید کاری اقتصادی انجام دهد، عمل می کند و دچار ورشکستگی می شود.

بنابراین انسان اگر دارای خرد و اندیشه، عقلانیت و دیانت در عرصه تصمیم سازی و تصمیم گیری و عمل نباشد هم خود دچار مشکل می کند و هم جامعه.

جالب این است آن کسانی که هیجانی عمل می کنند و آن کسانی که محاسبه غلط دارند به آن ها در فضای تصمیم گیری و عملشان راهنمایی می کنی آن ها در شرایط سختی هستند که قبول نمی کنند و بعد از آنی که دچار چالش و بحران شدند متوجه می شوند دچار چه مشکلی شده اند.

خداوند می فرماید:« قُلْ هَلْ نُنَبِّئُکُمْ بِالْأَخْسَرِینَ أَعْمالً» خبر بدهیم به شما که زیان کار ترین افراد از جهت عمل چه کسانی هستند «الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی الْحَیَاهِ الدُّنْیَا » در دنیا گرفتار اشتباه محاسباتی شده اند، راه را گم کردند «وَ هُمْ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعاً» و این ها گمان می کردند که اندیشه و فکر و رفتارشان کاملاً صحیح است.

به همین خاطر این ها وقتی کار از کار گذشت دچار پشیمانی و دریغ هستند که دیگر راهی برای بازگشت نیست. لذا در آخرت بسیاری دچار حسرت خواهند شد و یا حسرتای آن ها بلند خواهد شد که کار از کار گذشته است.

به همین جهت است که در اسلام می فرمایند قبل از عمل فکر باید کرد، تعقل باید کرد، دقت باید کرد و هیجانی تصمیم گرفته نشود، با محاسبه غلط تصمیم سازی و تصمیم گیری و عمل نشود.

در جریانات اخیر بسیاری دچار عدم خردورزی و انیدشمندی شده اند، تصمیمات هیجانی گرفتند، با تهاجم رسانه ای که به آن ها شد و وارد صحنه هایی شدند که دیگران به آن ها دیکته می کردند. با تصمیمات هیجانی وارد صحنه ها شدند یا دچار محاسبه غلط شدند. دشمنان و بیگانگان توسط رسانه های خود آن ها را در مسیری قرار دادند که آن مسیر تصمیم سازی و تصمیم گیری های غلط به باز می آورد و فکر می کنند که این راه درست است اما بعد از آنی که این شرایط آرام شد متوجه می شوند.

به همین خاطر مقام معظم رهبری می فرماید جهاد تبیین کنید، خانواده ها، فرهیختگان، نخبگان جهاد تبیین کنید چون هر دو گروهی که یا بدون عقلانیت و هیجانی تصمیم می گیرند و هم گروه دوم که اشتباه محاسباتی دارند و وارد صحنه می شوند با جهاد تبیین بسیاری از این ها آگاه می شوند.

بنابراین انسان بزرگ، فرهیخته، انسانی که دارای شخصیت بالا است تمامی اعمالش منبعث از عقلانیت، حکمت و دیانت است.

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون موضوع مهمی که الآن در ایران ملاحظه می شود و همه ما متأثر از برخی از اعمال افراد وابسطه به جهان استکبار هستند سخن می گوییم.

ابتداً تسلیت عرض می کنم شهادت جمعی از مؤمنان و مجروح شدن بسیاری از افراد و امیدوارم ان شاءالله این مجروحین هرچه زودتر شفای عاجل پیدا کنند. تسلیت می گوییم به حضرت بقیه الله الاعظم، حضرت مهدی آل محمد (ص) همچنین مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای و همه مردم ایران به ویژه خانواده های داغدار و مردم استان فارس و شهر شیراز، این جنایت کم نظیر که هم هتک حرمت حریم و آستان اهل بیت بود و هم قتل و به شهادت رساندن جمعی از مؤمنان و مجروح کردن آن ها و هم هتک صلات و عبادت الهی.

smart

اساساً جهان استکبار از ابتدای انقلاب در اندیشه کنترل و مهار انقلاب بوده، توقف در تمامی عرصه ها، چه حوزه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، عمرانی، علم و فن آوری و هم در فضای ملی و هم بین المللی و در فکر توقف پیشرفت ایران و در نهایت وابسته کردن ایران و بازگشت ایران اسلامی به دوره مستعمره بودن، مستعمره بودن مدرن. یک مستعمره ای بود که در سابق بود و یک کشور حمله می کرد به کشوری دیگر و آن را مستعمره خود می کرد اما الآن با برنامه ریزی های پنهان و روی کار آوردن نیروهای وابسته به خود این نوع استعمار مدرن را طراحی و اجرا می کند.

جهان استکبار به سرکردگی آمریکای جنایتکار که تاریخ گواه است که از زمانی که این کشور پدید آمده با خیانت و جنایت به نظام بشریت همراه بوده و دیگر کشورهای استعماری مثل انگلیس، فرانسه، آلمان و ارتجاع منطقه، صهیونیسم بین الملل از همان ابتدای انقلاب در این فکر بودند که ایران استقلال نداشته باشد، خود تصمیم نگیرد، ثروت این مملکت از آن مردم و در طریق پیشرفت نباشد، الگو برای دیگر کشورها قرار نگیرد و به همین خاطر در این مدت ۴۴ ساله انقلاب انواع و اقصام توطئه و تخریب و تحمیل جنگ و تهاجم نرم و سخت و انواع فشارها بر این مملکت آورده.

الآن در یک جنگ ترکیبی ویژه با شش محور به دنبال همین نکته است، توقف و تضعیف انقلاب و ایران در صحنه بین المللی جهت امتیاز گیری و از آن طرف ایجاد تعارض و تراحمات درون مملکت به خاطر تضعیف قدرت ایران در درون و در نهایت هجمه های ویژه جهت تخریب استقلال ایران و تسلط بر ایران به اشکال مختلف است.

شش توطئه تروریستی در دستور کار دارد و اولین آن ها تروریسم فرهنگی است. آن ها به دنبال این هستند که اندیشه های مردم ایران مدیریت کنند، ایتحاله فرهنگی ایجاد کنند نسبت به ایران قوی، مقتدر، مستقل، انقلابی، تفکرات آن ها را دچار بحران کنند. اول متوقف کنند و بعد تغییر دهند.به دنبال این هستند که مردم ایران را بر قطاری بنشانند که ایستگاهش تسلیم به غرب است و این تروریسم فرهنگی آن ها می باشد.

دوم، تروریسم رسانه ای آن ها می باشد با توسعه عرصه رسانه به ویژه رسانه های مجازی و اینترنتی به دنبال همین اندیشه هستند که بتوانند با یک تهاجم و تروریسم رسانه ای تمام اندیشه و تفکر مردم ایران را تحت تأثیر خود قرار دهند و مدیریت ادراکی کنند، یعنی خبرها را از آنجا بپذیرند، با این خبرها تصمیم سازی و تصمیم گیری کنند و با همین خبرها رفتار و اعمال خود را رقم بزنند. رسانه هایی که تمامی آن ها وابسته به صهیونیسم بین الملل هستند.

سومین حوزه تهاجم آن ها تروریسم اقتصادی است که به شکل تحریم و ایجاد اختلال در منظومه اقتصاد ایران است، شما می بینید چه تحریم های سنگینی بر ایران وارد کردند و چه اخلال های اقتصادی در منظومه اقتصاد کشور مدیریت می کنند.

چهارم تروریسم سیاسی است. فتنه های سیاسی متفاوت، درگیری های جناحی متفاوت در فضای ایران ایجاد می کنند که شما یکی از آن ها را مشاهده کردید به شکل جدی و آن فتنه ۸۸ بود.

smart

یکی دیگر از شیوه های ان ها تروریسم اجتماعی است، ایجاد جنگ ها و تزاحمات قومی، مذهبی و ایجاد اغتشاش های اجتماعی و ایجاد بحران های صنفی در جامعه. پروژه آشوب و اغتشاش که نتیجه آن ناامن کردن است یکی دیگر از شیوه های تروریستی آن ها می باشد.

و ششم تروریسم نظامی است که به دوشکل مرزی، تهاجم به مرزها و دیگری تهاجم درون مملکت که نمونه آن در حرم مقدس حضرت شاهچراغ شما ملاحظه کردید در دستور کار دارند.

این تروریسم نظامی که مرزی و داخلی است سرآمد و برآیند و نتیجه تمامی آن شیوه های اعمال تروریستی است، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و رسانه ای و بخش آخرش تروریسم اجتماعی، آن اغتشاشات، نا امن کردن جامعه، آشوب و فضا را متوجه آن آشوب ها کردن و فضا برای حملات تروریستی نظامی فراهم کردن است و به همین خاطر است که می بینید بعد از آن آشوب ها و اغتشاشات در فضاهای مختلف مملکت این تروریسم نظامی داخلی را ایجاد کردند و بعد از آن قطعاً اگر برخورد قوی با این جریان تروریستی نشود به دنبال تروریسم نظامی مرزی و تجزیه خواهند بود، همان کاری که در سوریه کردند.

این ها به دنبال این هستند که ایران را دچار بحران کنند که یا تسلیم شود و یا تجزیه شود و یا طوری این مملکت را تحت فشار قرار دهند که جز امتیاز دادن و وابسته شدن چیزی نداشته باشد ولی آمریکا بداند، رژیم اشغالگر قدس بداند، اتحادیه اروپا بداند، وهابیت بداند ایران ایران است، ایران انقلابی است، ایران در مقابل تمامی تهاجمات می ایستد و مشت محکمی به دهان شما بیگانگان خواهد زد.

ما ملت امام حسین (ع) هستیم، ما همان نصلی هستیم که ۸ سال شما حمله کردید و ما دفاع کردیم، شما شکست خوردید و ما پیروز شدیم. بدانید ملت ایران یک سردار سلیمانی نداشت و تمام مردم ایران سردار سلیمانی هستند، تمام مردم ایران رئیسعلی دلواری هستند، تمام مردم ایران میرزا کوچک خان هستند، تمام مردم ایران سربازان جان بر کف برای مقام معظم رهبری هستند.

شما این قدر زبون شدید آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیتی که به مردم بی دفاع زائر به هنگام نماز حمله می کنید. بدانید اگر می خواهید عزت و عظمت و قدرت دفاعی ایران را ببینید وارد میدان شوید تا آن وقت رزمندگان اسلام، مردم ایران، نیروهای مسلح، سپاه و بسیج، مرد و زن نشان به شما بدهند که ایران و ایرانی چه قدرتی دارد و چقدر شما زبون هستید.

پشت این اغتشاشات و آشوب ها الآن کاملاً مشخص شد آمریکا، انگلیس، برخی از کشورهای بی آبروی استعماری اروپا و وهابیت است، کسانی که در آشوب ها و اغتشاش ها شرکت می کنند بدانند که در چه میدانی هستند، چگونه بیگانگان و ضد انقلاب و مخالفان ایران پیشرفته و متمدن برای آن ها تصمیم می گیرند. بدانند که اشتباه محاسباتی بسیار بزرگی می کنند. در شیلی برخی از مردم تحت تأثیر توطئه های آمریکا قرار گرفتند و ضد انقلاب شدند و در تاریخ نامشان به ننگ برده می شود، عبرت بگیرند.

بصیرت و دشمن شناسی، وحدت و همدلی ملی، مجاهدت و ولایتمداری طریق مقابله با دشمنان ایران می باشد. شما فکر می کنید ایران را همچون سوریه کنید؟، اغتشاش و آشوب کنید و امتیاز بگیرید؟، شما اگر این طور فکر می کنید ایرانی را نشناخته اید.

ایران اسلامی در طول تاریخ انقلاب به شما نشان داده هر جا شما وارد شدید و خواستید توطئه کنید، تضعیف کنید و براندازی کنید ایران اسلامی با قوت مقابل شما قرار گرفت و شکست سختی به شما تحمیل کرد. شما نه کار عرب دارید و نه فارس، نه کار به کرد دارید و نه بلوچ، نه کار به ترک دارید و نه ترکمن و شما به دنبال تخریب ایران هستید، به دنبال وابسطه کردن و ارتجاع ایران هستید اما بدانند ایران و ایرانی یک شعار بیشتر ندارد و آن مرگ بر آمریکا است.

smart

ما دلدادگان مکتب امام حسین هستیم و افتخار ما مجاهدت و در راه اسلام و مملکت اسلامی به شهادت رسیدن است، همان طور که نام حضرت اباعبدالله الحسین شما را به وحشت می اندازد، پیاده روی اربعین تن شما را می لرزاند. بداند تمام ایران امام حسینی هستند و شعارشان در مقابل شما که به دنبال ذلت ایران هستید یک چیز است و آن هیهات من الذله است.

شما اصول ابتدایی دیپلماسی بلد نیستید. خود شما وقتی کشوری در رابطه با کشوری دیگر سخن می گوید، شما ادعا می کنید دخالت شده و همین چند روز قبل سخنگوی شما گفت ما کاری به میز مذاکره نداریم ، ما به دنبال حمایت از آشوب گران و حوزه اغتشاش هستیم، این دخالت نیست؟. شما از اول انقلاب دخالت کردید و همیشه هم شکست خوردید و این بار هم شکست خواهید خورد اما شما این قدر عقب افتادگی سیاسی دارید که درس نمی گیرید ، تجربه نمی کنید، شما دچار اختلال فکری و عقلانیت سیاسی هستید، فکر می کنید ایران را می توانید با این روش ها، با این توطئه ها دچار بحران کنید، هشت سال به این مملکت حمله کردید، نظامی حمله کردید، تمام توان شرق و غرب به کار گرفتید ، نتیجه آن چه شد جز شکست شما. الآن هم همین طور است، هر کاری و هر توطئه ای که می خواهید بکنید، مطمئن باشید انتهای آن شکست آمریکا، رژیم صهیونیستی و تمامی جهان استکبار خواهد بود.

مملکتی که امام حسین دارد شکست ندارد، مملکتی که رهبریت آن فرزند برومند حضرت اباعبدالله الحسین است، مقام معظم رهبری امام خامنه ای شکست ندارد . بیایید و ببینید، فکر می کنید ایران را از عزت و استقلال، پیشرفت و توسعه، تمدن و نقش آفرینی در جهان باز بدارید، بسیار کوچک تر از این هستید. شما نمی توانید دولتی را در انگلیس چند روز حفظ کنید، پایه های اقتصاد آمریکا لرزان شده، اتحادیه اروپا با این شرایطی که پیدا کرده و دچار تابعیت سیاسی و اقتصادی به دیگران شده، شما می توانید با ایران در بیافتید؟، ایرانی که ۴۴ سال تجربه مقاومت در تمامی عرصه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، علم و فن آوری و نظامی دارد؟، شما از نام سپاه و بسیج، نیروهای مسلح می ترسید، جرأت نمی کنید به اندکی از مرزهای ایران تعرض کنید ، پنهان می شوید و دیگران را می فرستید. این خلیج فارس کتابی است گویا از شکست شما. الآن ادعا می کنید که ما در اندیشه براندازی ایران هستیم.

smart

اگر مقام معظم رهبری فرمان دهد تمامی نیروهای انقلابی به صف با تمام وجود در خط مقاومت و شکست آمریکا و جهان استکبار خواهد بود.

و تذکر به برخی که این همه شهید در آستان مقدس حضرت شاهچراغ دیده شد، در امور دیگر شما به شکل رسانه ای اعتراض کردید، پیام دادید، آیا الآن وقت آن نیست که برای مردم ایران، کودکی مثل آرتین پیام دهید؟، برای شهدای عزیز و مظلوم این عرصه پیام دهید و صحبت کنید؟. رسانه های خارجی که شما دیدید سکوت اختیار کردند اما مردم ایران بصیر و آگاه هستند، تجربه گرفتند از تاریخ اسلام و ایران، بصیر و ولایتمدار هستند، این انقلاب و این مردم پیش می روند و به اهدافشان می رسند اما برخی ریزش می کنند و در فتنه ها و امتحان ها مردود می شوند و در آینده متوجه خواهند شد که مردم ایران جلوتر از آن ها هستند.

مجدداً این حادثه تلخ و ناگوار و پر از مظلومیت محکوم می کنیم و برای شهدا علو درجه و برای خانواده های آن ها صبر و اجر و برای مجروحین آرزوی سلامت داریم و همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند با هوشمندی و خردمندی باید با این جریانات برخورد قاطع شود و از تمامی مسئولان قضائی و اجرایی تقاضا داریم با این نوع برخورد ها قاطعانه برخورد کنند و به هیچ شکل کوتاه نیایند. این خواسته همه مردم ایران می باشد.

smart

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.