با گرانی های کاذب و سودجویان با قاطعیت برخورد شود

حضرت آیت الله صفایی بوشهری در خطبه های نمازجمعه این هفته بوشهر:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول پیرامون سبک زندگی اسلامی و راه خدا سخن می گفتیم و یکی از آموزه های مهم سبک زندگی اسلامی بیان کردیم که مسأله عفاف و حجاب است.

در رابطه با حجاب مفصل صحبت کردیم و در این خطبه در این فضای نورانی پیرامون عفاف نکاتی عرض می کنم.

عفاف یعنی داشتن روحیه و رویه پاکدامنی و پاکدستی، دارای یک روحیه حیا، شرم، خود در محضر خدا دیدن که موجب می شود انسان در مسائل اخلاقی و جنسی مرتکب خطا نشود، در عرصه های اقتصادی پاک دست باشد و مرتکب گناه اقتصادی نگردد.

بنابراین بحث عفاف یک بحث روحی و باطنی است، یک بعدی از ابعاد شخصیت انسانی است هم در حوضه مالی و اقتصادی هم در عرصه اخلاقی و جنسی.

حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) فرموده اند:« ما زان اللَّه العباد بزینه أفضل من زهاده فی الدنیا و عفاف فی بطنه و فرجه» فرموده اند که خداوند در دنیا بندگانش را زینت نداده است بالاتر از این دو، یکی زهد در دنیا یعنی بی میلی به دنیا و دیگری عفاف در عرصه اقتصاد و جنسی. یعنی کسی که دارای زهد در دنیا است، کسی که عفیف است در مسائل جنسی و اقتصادی خداوند او را یک انسان با شخصیتی قرار داده که مزین است به زینت عرش، زهد و عفاف.

شهوت یک جاذبه ای است در فضای دنیا که انسان های ضعیف را مغلوب خود می کند، آن ها را مسموم می کند، شخصیت آن ها را زیر لگدهای شهوت خورد می کند و آن ها را مغلوب می کند لذا وقتی که شهوت غالب شد عقل مغلوب می شود «مَنْ غَلَبَتْ شَهْوَتُهُ عَقْلَهُ فَهُوَ شَرٌّ مِنَ الْبَهائِمِ» کسی که شهوتش چنان غلبه بر او پیدا کند که عقلش تحت الشعاع قرار بگیرد و نتواند تحلیل بکند، نتواند کنترل کند این شخص دارای یک شخصیت حیوانی می شود که عبد و بنده شهوتش است و هر چه شهوت بگوید انجام می دهد و لذا می فرماید « فَهُوَ شَرٌّ مِنَ الْبَهائِمِ » او بدتر از تمامی حیوانات می شود. شخصیت او در حد حیوانات پایین می آید.

به همین خاطر امیر مؤمنان می فرماید:« الشَّهَواتُ سُمومٌ قاتِلاتٌ » شهوات سمی است که انسان را از بین می برد، آبروی انسان را از بین می برد. هنگامی که آبرو ریخت توسط شهوت رانی دیگر جمع کردنش مشکل است.

کسی که تابع شهوت شد عقل او دچار مشکل می شود، چشم او جلوتر از عقلش عمل می کند و نگاه به نا محرم می کند، قبل از تعقل دچار هیجانات شهوانی می شود که مبتلا به حرام می شود. « طاعه الشّهوه تفسد » اطاعت از شهوت عقل را فاسد می کند و بعد از ابتلا در یک لذت های زودگذر دنیایی یک عمر پشیمانی برای انسان درست می کند. «  کَم مِن لَذَّهِ ساعَهٍ قد أورَثَت حُزنا طَویلاً » چه لذت های اندکی که یک عمر پشیمانی ایجاد می کند.

به همین خاطر است انسان هایی که دارای یک شخصیت متعالی هستند هم خود را کنترل و مدیریت می کنند که موجب انحراف دیگری نشوند و هم جاذبه های شهوانی دنیا آن ها را ابتلا نکند. هم خود کنترل هستند و هم فضاها را مدیریت می کنند که مبتلا نشوند که اگر مبتلا شدند عقل آن ها، زندگی و آبروی ان ها دچار مشکل می شود، دنیا و آخرت آن ها دچار مشکل می شود. لذا عفاف زینت الهی انسان است هم برای زنان و هم برای مردان.

به همین خاطر است که امیر مؤمنان می فرماید:«  اِمنَع نَفسَکَ مِنَ الشَّهَواتِ ، تَسلَم مِنَ الآفاتِ » نفست را از شهوات منع کن و آن وقت شما سالم می مانید از آفات، آفت های مختلف، چه بسیار زندگی هایی که بخاطر همین شهوت رانی ها از بین رفت، طلاق ایجاد شد، اختلاف ایجاد شد، چه آبرو ها که ریخته شد، چه زندگی ها که متلاشی شد، چه شخصیت ها که مبتلا شدند و سرنگون شدند، چه جوان هایی که از بین رفتند و به همین خاطر داشتن جامعه ای عفیف موجب می شود که این جامعه سالم بماند.

در این رابطه ها غیر از هر فرد خانواده ها بسیار مؤثر هستند، آموزش و پرورش که ما صمیمانه از آن ها تشکر می کنیم و ایام تأسیس نهاد پرورشی است، خیلی مؤثر هستند، دانشگاه ها، محیط کاری و اجتماعی، این ها باید فعال شوند و اگر عفاف نباشد در عرصه مسائل اخلاقی و جنسی جامعه دچار فروپاشی شخصیتی می شود، خانواده ها هم همین طور.

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مبعث رسول خدا (ص) به همگان تبریک عرض می کنم. در این روز شریف خاتم الانبیاء مبعوث می شود، خاتم الکتاب ، قرآن خداوند به جامعه هدیه می کنم و خاتم الادیان، دین اسلام به عنوان دین خاتم به جامعه انسانی تا قیامت به عنوان تنها دین الهی عرضه می شود.

مبعث رسول خدا بزرگترین حادثه هدایت در جامعه جهانی است و راه خدا توسط او، دین او، کتاب او و در آخرت نجات توسط شفاعت او حاصل خواهد شد. تبریک عرض می کنم و امیدوارم همه شما موفق و موید باشید.

نکته دوم که عرض می کنم صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم از حضور وزیر محترم بهداشت و درمان در استان که منشأ خیرات و برکات بسیاری شد و این نشان می دهد که عدالت سلامت که شعار حضرت آیت الله رئیسی است الحمدلله دارد در جامعه محقق می شود.

ما در سطح استان هم در عرصه درمانگاهی و بیمارستانی کمبودهایی داریم، بیمارستان های ما به اندازه نیاز استاندارد جامعه ما نیست، همچنین درمانگاه ها، تجهیزات هم به همین شکل، عرصه حمایتی از کادر درمان ما دچار مشکل هستیم که امیدواریم با عزیزانی که متسدی کار شدند و سفری که وزیر محترم داشتند و عنایاتی که استاندار محترم دارند و به جد می کوشند ان شاءالله که این مشکلات بر طرف شود.

آماری عرض کنم خدمت شما، ما در عرصه ساخت و ساز بیمارستانی و درمانگاهی ۱۷۰۰ میلیارد تومان نیاز استان است و در عرصه تجهیزات ۵۶۰ میلیارد ریال است و بدهکاری هایی که الآن علوم پزشکی دارد و مطالباتی که بدهکار است ۵۰۰ میلیارد است و این آخرین آماری است که خدمت شما عرض می کنم که ۲۷۶۰ میلیارد تومتن می شود.

خوب کار خیلی سخت است، اما الحمدلله با عنایتی که ریاست محترم جمهور و وزیر محترم داشتند و سفری که انجام شد قول های مساعدی داده شد که اگر این ها تأمین شود ما به حد استاندارد در ایران می رسیم. ما عرصه هایی داریم که مردم مجبور هستند بخاطر درمان به استان های همجوار سفر کنند در حالی که استان بوشهر باید قطب درمان در جنوب کشور باشد با این همه امکانات و ثروت.

دیروز پیشنهاد شد که شهرک یا مجتمع داروهای دریایی، دریا درمانی، ایجاد شرکت های دانش بنیان پزشکی در استان ایجاد شود که ان شاءالله با پیگیری هایی که انجام می شود در یک افق چهار تا هشت ساله امیدواریم این امور محقق شود ان شاءالله و امیدوارم که با پیگیری هایی که برای تأمین اعتبارات می شود زیر نظر استاندار محترم ما بتوانیم این امورات را مدیریت کنیم و آینده ایی بسیار افتخار آمیز برای استان بوشهر در این عرصه ایجاد شود.

همین طور که مقام معظم رهبری فرمودند این گرانی های کاذب و سوء استفاده های اقتصادی که دارد صورت می گیرد غیر قابل توجیه است. خوب، حمایت از کالاهای داخلی که حضرت آقا فرمودند از قبیل خودرو، لوازم خانگی و بسیاری از این امور ، این فرصتی شد این تحریم ها و جلوگیری از قاچاق و کالاهای خارجی که کالاهای داخلی رونق بگیرد نه اینکه این ها سوءاستفاده کنند و هم جنس بیکیفت داشته باشند و هم گران، این سوء استفاده از فرصت است، عوض اینکه کیفیت را بالا ببرند کیفیت یا همان حد سابق است یا پایین تر، عوض اینکه مدیریت قیمت کنند و قیمت مناسب باشد با توان خرید مردم ، قیمت ها را نجومی بالا بردند که حضرت آقا تذکر جدی داده.

الآن مردم در عرصه مواد اولیه غذایی، لوازم خانگی، مسکن، چه خرید و چه اجاره، خودرو و بسیاری از امور دیگر گلایه مند هستند. برخی از آن ها باند های سودجویی هستند که به دنبال ثروت اندوزی و اجهاف و ظلم اقتصادی هستند و برخی هم مربوط به نظارت است که من از قوه محترم قضائیه درخواست می کنم در این رابطه به طور جدی ورود پیدا بکنند و مانع این سودجویی ها و ایجاد ضرر برای مردم بشوند، همه باید عزم ملی پیدا بشود در رابطه با اینکه این گرانی های کاذب و تحمیلی موجب فشار بر مردم نشود و قوه قضائیه بعد از نظارت با متخلفین به اشد مجازات و قاطعیت برخورد کند.

تشکر هم می کنم از تمامی مراکز که در بحث آزادسازی سواحل اقدام کردند، عقب نشینی های لازم کردند و آن مراکز، دستگاه ها ، اشخاصی که هنوز این کار نکردند، طبق قانون و ظوابطی که نظام مقرر کرده و ریاست محترم جمهور ابلاغ کرده اقدام ویژه کنند. این است که ان شاءالله این کار را هرچه زودتر در استان در تمامی سواحل استان ان شاءالله ایجاد شود.

هفته آینده شهادت امام موسی بن جعفر (ع) می باشد و در ادامه مرثیه حضرت امام موسی کاظم (ع).

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.