با عوامل ترور پاسدار شهید صیاد برخورد قاطع شود/ با مسببان حادثه آبادان برخورد عبرت آموز شود

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته بوشهر:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

تسلیت عرض می کنم شهادت امام صادق (علیه آلاف تحیه و الثناء) محضر مبارک همه شما و امیدوارم در دنیا رهرو آن حضرت و در آخرت مورد شفاعت ایشان قرار بگیریم.

در خطبه اول بنابراین گذارده بودیم که از راه خدا سخن بگوییم و سبک زندگی الهی و اسلامی و بیان داشتیم که یکی از آموزه های مهم سبک زندگی اسلامی دارا بودن عفاف است.

عرض شد که عفاف بر دو قسم است، عفاف اخلاقی و جنسی، یعنی خویشتن داری از ارتکاب گناه جنسی، داشتن روحیه و رویه پاکدامنی و دیگری عفاف اقتصادی.عفاف اقتصادی یعنی پرهیز از گناه اقتصادی، گناهان اقتصادی را بر شماردیم مثل گران فروشی، کم فروشی، بد فروشی، ارتشاء، ربا دادن و بسیاری از این امور.

یکی از گناهان اقتصادی احتکار است که در جامعه اسلامی مضموم است و شخص باید دارای عفاف اقتصادی باشد و مرتکب این گناه نشود.

احتکار یعنی جمع کردن کالا، انبار کردن، به بازار عرضه نکردن، جامعه را دارای کمبود شدید آن کالا نمودن جهت ارتقاء قیمت و وقتی قیمت به حداکثر رسید کالا را به جامعه دادن. یعنی جان اقتصاد جامعه را فشاردن، کالا به نهایت گرانی رساندن و آن وقت کالا به جامعه دادن است که احتکار گفته می شود.

هدف محتکر این است که سوداگری کند، سود ببرد، نهایت سود به هر قیمت، به قیمتی که در بازار کالا یافت نشود، مردم در تنگنا قرار بگیرند، تقاضا بالا برود، قیمت ها گران شود و آن وقت کالا به بازار داده شود که احتکار می گویند. احتکار به معنای دقیق کلمه این است که شخص محتکر به دنبال تحت فشار قرار دادن جامعه است برای سود بردن خود و زیان کردن مردم، این را احتکار می گویند.

حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) می فرمایند:«کسانی که احتکار می کنند خیانت به جامعه اسلامی می کنند»، باز می فرمایند:« الاحتکار شیمه الفجار» احتکار عادت و راه و رسم انسان های فاجر است، گناهکار است. می فرمایند:«  المُحْتَکِرُ مَلْعونٌ» کسی که احتکار می کند ملعون است، چه کلام عجیبی است که پیامبر خدا می فرماید کسی که اهل احتکار است ملعون است، یعنی ملعون در زبان رسول خدا. باز می فرمایند:« المُحتَکِرُ فی سُوقِنا کالمُلْحِدِ فی کِتابِ الله» کسی که احتکار می کند در بازار مسلمین مثل کسی است که کتاب خدا را انکار کرده است و از آن طرف در روز قیامت شخص محتکر این گونه عذاب می شود : کسانی که اهل احتکار هستند و کسانی که قتل نفس کرده اند در جهنم در یک حد هستند و در یک مرتبه هستند.

در حالی که شما می دانید کسی که احتکار می کند، همچنین خیانتی می کند، همچنین کاری را انجام می دهد که جامعه اسلامی و مردم تحت فشار هستند به خاطر سودجویی است، سودجویی بیشتر.

امیر مؤمنان می فرماید: محتکر دارای این دو بلا است.یک،انسان محتکری که بخل می ورزد در جامعه اسلامی و جامعه اسلامی را دوچار مشکل می کند دو چیز را جمع می کند، جمع می کند برای بچه ها و خانواده و برای افرادی که هیچ احترامی و تشکری برای او قائل نیستند و دارد پیش می رود به سوی خدایی که عذرش را نمی پذیرد. از آن طرف می گذارد برای کسانی که ، پول جمع می کند به قیمت گران کردن کالا بر مردم، خون مردم را می مکد برای کسانی که هیچ تشکری از او نمی کنند، خانواده اش و از آن طرف به سمت مرگی می رود که خدا در انتظارش است و عذر او را نمی پذیرد.

به همین خاطر یکی از گناهان مهم اقتصادی احتکار است و محتکر این چنین است که در لسان رسول خدا ملعون است و در آخرت محشور می شود با قاتلین و سرمایه ایی که به دست می آورد به هیچ صورت به سود او نیست بلکه به زیان او می باشد و در کلام رسول خدا این چنین است که همانند کسی است که ملحد به کتاب خدا باشد.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با نمایندگان محترم شورای اسلامی نکات بسیار مهم و راهبردی ایراد فرمودند که به فرازهای مهم آن اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند مدیریت کشور دارای چند ضلع است. قوه قضائیه ، اجرایی و تقنین و فرمودند مجلس یکی از ضلع های مهم هندسه مدیریت کشور است. نکاتی پیرامون وظایف بر شماردند و فرمودند وظیفه اصلی مجلس حل مسائل اساسی کشور است.

فرمودند انقلابی بودن بسیار مهم است اما مهمتر از آن انقلابی ماندن است، چه بسیار افرادی که در آغاز انقلابی هستند اما در مسیر دچار لغزش می شوند، همان طور که در صدر اسلام هم بود. از جاده انقلاب و ولایت خارج می شوند و دچار سقوط و انحراف می شوند.

فرمودند که نمایندگان مجلس نکاتی باید سرلوحه کار خود قرار بدهند و اولین آن ها انقلابی فکر کردن و انقلابی عمل کردن، ساده زیستی، تجمل گرایی خطری است برای مسئولان و هر مسئولی به سمت تجمل گرایی رفت بدانید در آینده نزدیک دچار انحراف و سقوط خواهد شد. تجمل گرایی طریق شیطان جهت صید است. مسئولیت پذیری و قانونی که تصویب کردند باید پای قانون بایستند. مردمی بودند، نمایندگان محترم مجلس برخاسته متن مردم هستند لذا باید این روحیه مردمی را حفظ کنند و خود را مدیون مردم بدانند.فرمودند همکاری صمیمانه با دیگر قوا داشتن، پیگیری کردن و در یک کلام تمام وجود خود را هزینه انقلاب نمودن است.

مقام معظم رهبری در پیامی ضمن تأسف و تأثر از حادثه دلخراش ریزش ساختمانی در شهر عزیز آبادان به مسئولین دو نکته متذکر شدند. اول سریعاً مسأله را مدیریت کنید، آسیب کم شود، مصدومان را درمان کنید و نکته دوم این که باید برخوردی با عوامل این حادثه بشود که عبرت برای دیگران باشد و در تمام ایران برنامه ریزی کنید که شاهد این حوادث نباشیم.

یکی از نکاتی که سال ها می باشد که بنده هم عرض کردم این است که متأسفانه مسئولان ما می گذارند حادثه ای رخ دهد و آن وقت به فکر می افتند. مهم در عرصه برنامه ریزی ، در حوزه های مختلف این است که بیست سال جلوتر مسئولان فکر کنند و نگذارند همچنین حوادثی رخ دهد، حوادثی تلخ و ناگوار، پیشگیری کنند، قانون را مدیریت و اجرا کنند و این طور نباشد که مسأله ای اتفاق بیافتد و بعد بگوییم که چه کار کنیم. بارها مقام معظم رهبری این را تذکر دادند و از مسئولین خواستند. ان شاءالله در این دولتی که مردمی است، این نگاه حضرت آیت الله رئیسی هم دارد، ان شاءالله شاهد این امور نباشیم.

سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) به همگان به ویژه دختران گرامی تبریک عرض می کنم و روز دختر. این قدر حضرت فاطمه معصومه دارای جایگاه بزرگی در نظام آفرینش است که چند امام در شأن ایشان فرموده:« مَنْ زارَها وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّهُ» هر کس او را زیارت بکند بهشت بر او حتمی است ، یعنی زیارت بکند، عارف به حق او باشد، در مسیر او زندگی بکند بهشت برای او واجب است، این قدر این شخصیت والا است، ارزشمند است. خداوند ان شاءالله در دنیا ما را رهرو آن حضرت و در آخرت مورد شفاعتش قرار دهد.

ترور ناجوانمردانه شهید حسن صیاد خدایی را تسلیت عرض می کنم ومحکوم می کنیم این عملیات تروریستی را که توست استکبار جهانی به دست صهیونیست بین الملل و به حمایت آمریکا صورت گرفت. پاسدار عزیز و بزرگواری که مدافع حرم بوده، در خدمت مبارزه با تروریسم بین الملل و داعش فعالیت کرده، آن کسانی که ادعای حقوق بشر و دفاع از حقوق بشر می کنند او را ترور می کنند و این چیز بسیار عجیبی است که کسانی که جان می دهند در راه حقوق بشر مثل شهید سلیمانی، شهید صیاد را به عنوان تروریست معرفی می کنند، خودشان که داعش درست کردند و مبارزانی که علیه تروریست فعالیت می کنند این ها را ضد حقوق بشر معرفی می کنند.وارونگی مفاهیم و تحریف مفاهیم در جهان شده لذا مقام معظم رهبری فرمودند جهاد تبیین کنید. مجدداً این ترور ناجوانمردانه را محکوم می کنیم و خواستار برخورد شدید با عوامل آن هستیم.

حادثه ناگوار ریزش ساختمان متروپل در شهر آبادان موجب تأثر و تأسف همگان شد. تسلیت عرض می کنیم از ناحیه خودم و تمام مردم استان بوشهر به خانواده هایی که عزیزان خود را از دست دادند و برای مصدومان این حادثه آرزوی شفا داریم و امیدواریم ان شاءالله شاهد این نوع حوادث ناگوار نباشیم و همین جا اعلام می کنیم استان بوشهر همیشه کنار استان خوزستان و مردم عزیز آبادان بوده و هر کمکی از دست ما بر بیاید ما در خدمت آن عزیزان هستیم و از مسئولین تقاضا داریم که برنامه های آن نظام مهندسی و بررسی استحکام این ساختمان ها را از همان ابتدا و ادامه مورد بررسی قرار بدهند که خدایی ناکرده شاهد این نوع حوادث دیگر نباشیم.

در ادامه مرثیه حضرت امام صادق (ع).

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.