با تمام وجود از آمرین به معروف و ناهیان از منکر حمایت می کنیم

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته :

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

تبریک عرض می کنم مبعث حضرت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) به همه جامعه بشریت، مسلمین و شما خوبان خدا و به همین خاطر خطبه اول پیرامون جایگاه مقدس و والای آن نبی مکرم و یکی از ویژگی های مهم آن حضرت نکاتی عرض می کنم.

ساحت مقدس رسول گرامی اسلام آن قدر جایگاه والایی در جایگاه وجود دارد، دنیا و فرا دنیا که خداوند و جمیع فرشتگانش مدام بر وجود مبارکش درود می فرستند.

می فرمایند:« إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِکَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِیِّ» یعنی خداوند با تمام اوصاف جلال و جمالش و فرشتگانش درود می فرستند بر این پیامبر یعنی شخصیتی که سرود عمومی عرش الهی و عالم آفرینش درود بر آن حضرت است و خداوند می فرماید:« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِیمًا» می فرمایند فقط مؤمنان لیاقت دارند همانند خداوند و فرشتگانش هم نوا بشوند و بر آن حضرت درود بفرستند.

خداوند عالم وجود را خلق کرد، ادیان الهی را فرستاد، کتب آسمانی را نازل کرد و لحظه به لحظه به عالم وجود رزق عنایت می کند اما خداوند همیشه فرمود که من این امور را خلق کردم و رزق دادم اما در یک جا می فرماید من بر شما منت گذاشتم، خداوند قدرت و وجودش بسیار فراتر از این است که به یک جامعه و فردی رزقی بدهد و بگوید منت بر شما گذاشتم اما در یک مورد گفته ای جامعه انسانی من بر شما منت گذاشتم و آن بعثت خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) است.

لذا می فرماید:« لَقَد مَنَّ اللَّهُ عَلَى المُؤمِنینَ إِذ بَعَثَ فیهِم رَسولًا مِن أَنفُسِهِم» خداوند منت گذاشت ، یعنی هم عطا کرد و هم منت گذاشت بر مؤمنان که همچنین شخصیتی از میان خودتان مبعوث کرد «یتلوا علیهم ایاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمه» آیات را از آسمان اخذ کند، تلاوت بر شما کند، کتاب به شما بیاموزد و شما را از بدی ها پاک کند و حکمت به شما بیاموزد« إِنْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلالٍ مُبِینٍ » هر چند در گذشته بی تردید بدون رسول خدا در گمراهی آشکار بودید.

ساحت مقدس رسول خدا رحمت للعالمین است « وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلَّا رَحْمَهً لِلْعالَمِینَ  » که رسول خدا ما فرستادذیم ایشان را به این خاطر که سراسر مهر و محبت به جامعه بشری باشد و بعد می فرماید:« إِنَّا أَرْسَلْناکَ بِالْحَقِّ بَشِیراً وَ نَذِیراً » ای رسول خدا ما شما را فرستادیم کاملاً به حق که هم به مردم بشارت بدهی به جنت اگر کار خوب کنند و آن ها را هشدار دهی به جهنم اگر کارهای بد انجام دهند، یعنی هم مژده آور هستی اگر در طریق دسن زندگی کنند و هم آن ها را بترسانی که عاقبت کار بد و انحراف سرانجامش شکست در دنیا و عذاب در آخرت است.

به همین خاطر ساحت مقدس رسول خدا مدام مهر و محبت بر مردم داشت، مدام مردم را هدایت می کرد به خوبی ها و پرهیز می داد آن ها را از ارتکاب گناه و بدی ها. شخصیتی که رسالت را و نبوت را عهده دار شده بود که مردم و جامعه را نجات دهد از سقوط در باتلاق ناهنجاری ها و هدایت کند به اوج کمال خوبی ها و بزرگی و والایی ها.

به همین خاطر رسول گرامی اسلام مرتب مردم را امر به معروف می کرد، نهی از منکر می کرد، اولیت آمر به معروف و ناهی از منکر ذات اقدس باری تعالی است. خداوند در قرآن امر می کند اقیم صلاه « وَلا یغْتَبْ بَعْضُکمْ بَعْضاً » غیبت نکنید، نهی از منکر می کند، تمام دین امر به معروف و نهی از منکر است لذا ذات اقدس باری تعالی به ساحت مقدس رسول خدا فرمود امر به معروف و نهی از منکر کن تا مردم به سمت خوبی ها هدایت شوند و خوبی ها را بشناسند و انجام دهند و بدی ها را نیز بشناسند و مرتکب نشوند.

این روحیه و رویه الهی نه تنها در دین اسلام بوده، اساس نظام دینی  و نظام الهی این چنین است که خداوند امر به معروف می کند و نهی از منکر می کند و پیامبر هم این چنین است و به همین خاطر لقمان که یک حکیم است به فرزندش وقتی وصیت می کند می گوید امر به معروف و نهی از منکر کند :« یَا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلَاهَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنْکَرِ » نماز را به پا بدار ، این اقم صلاه نه تنها یعنی نماز بخوان ، در زبان عربی به معنای صله است یعنی نماز بخوان و اقم الصلاه یعنی فرهنگ نماز را در خود و جامعه نهادینه بکن، منکرات را نهی کن.

ذات اقدس باری تعالی در قرآن می فرماید از ویژگی مؤمنان مثل رسول خدا این چنین است، مرد و زن مؤمن « الْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ » پشت به پشت هم هستند اهل ایمان « یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ » امر به معروف می کنند و نهی از منکر می کنند « یُقیمونَ الصَّلاهَ وَ یُؤتونَ الزَّکاهً » فرهنگ نماز را در جامعه نهادینه می کنند، زکات را پرداخت میکنند که فقرا از مشکل مالی نجات پیدا می کنند « یُطِیعُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ » و اطاعت خدا و رسولش می کنند.

به همین جهت است یکی از ویژگی های مهم رسول خدا بلکه تمام قامت فعالیت هدایت رسول خدا امر به معروف و نهی از منکر بود چنان که خداوند در قرآن این چنین است که امر به معروف می کند و نهی از منکر است و به این جهت است که قوام شخصیت الهی انسان و آفرینش تمدن در جامعه بشری بر اساس امر به معروف و نهی از منکر است.

ساحت عرشی حضرت سید الشهدا گفت نهضت من برخواسته از امر به معروف و نهی از منکر است و خداوند می فرماید مؤمنان نیز باید این چنین باشند، باید در جامعه بشری یک گروهی باشند، جمعیتی باشند که مردم را هدایت کنند به خوبی ها، امر به معروف و نهی از منکر کنند، همان کاری که خداوند در کلان نظام هدایت بشری انجام می دهد، انبیاء انجام می دهند و رسول خدا انجام می دهد، مؤمنین نیز باید این چنین باشند چون اگر امر به معروف و نهی از منکر نشود قطعاً معروف ها فراموش می شوند و منکر ها در جامعه به شکل جدی مطرح می شوند و فراگیر می شوند.

به این خاطر است که امیر مؤمنان (علیه آلاف تحیه و الثناء ) فرمودند امر به معروف و نهی از منکر کنید که اگر این چنین نکنید مطمئن باشید دچار بحران تسلط منکرات بر جامعه خواهید شد و آن گاه هر چه خواستید فریاد بزنید درست نمی شود حتی دعای شما نیر مستجاب نمی شود.

بنابراین مقوله امر به معروف و نهی از منکر یک خیر الهی عرشی است که خداوند خود اولین آمر به معروف و ناهی از منکر است و بعد پیامبران و بعد کتب آسمانی و بعد جامعه ایمانی لذا مخاطبین به امر به معروف و نهی از منکر باید قدر این هدایت ، راهنمایی بدانند و بفهمند که این مسأله یک مسأله آسمانی و عرشی و الهی است، یک موهبت است برای جامعه بشری.

به همین خاطر است که خداوند می فرماید پیامبر « أمُرُهُم بِالمَعروفِ وَیَنهاهُم عَنِ المُنکَرِ » پیامبر این چنین بود و امر به معروف و نهی از منکر می کرد .

پس بنابراین اگر فردی امر به معروف و نهی از منکر می کند کاری الهی، کاری نبوی و کاری علوی و کاری فاطمی انجام می دهد و جامعه باید قدر بداند، با احترام به این مقوله برخورد بکند، با کسانی که راهنمایی انسان می کند، همان طور که قدر خداوند با شکر می دانیم، قدر رسول خدا و اهل بیت با طابعیت و درود می دانیم، به عزیزانی که امر به معروف و نهی از منکر می کنند با اقدامی احترام آمیز و با ادب  و قدردانی و تشکر در مقابل این هدایت و محبت پاسخگو باید باشیم.

لذا می فرمایند: « الْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ » مؤمنین ، زن و مرد این ها کمک به هم می کنند، چطور، امر به معروف و نهی از منکر می کنند و این نشانه حمایت، هدایت، نظارت ، دوستی، محبت مؤمنین به هم هستند، یکی از تجلیات سیره رسول خدا که الگو باید باشد برای ما این است که باید امر به معروف و نهی از منکر کنیم به شکر معروف مثل رسول خدا و جامعه نیز پذیرای این معنا باشد که اگر امر به معروف و نهی از منکر شد قدردانی کند و به معروف بپردازد و منکر را ترک کند.

 

خطبه دوم 

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

تبریک عرض می کنم مبعث آسمانی رسول خدا خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و امیدوارم در دنیا رهرو آن حضرت و در آخرت مورد شفاعتشان قرار بگیریم.

خداوند بیان داشته انسان اگر می خواهی فردی را الگوی خود قرار دهی رسول خدا الگوی تمام نمای فضائل است و او را الگوی خود قرار بده «لَّقَدۡ کَانَ لَکُمۡ فِی رَسُولِ ٱللَّهِ أُسۡوَهٌ حَسَنَهٞ» به همین خاطر مبعث عرشی رسول خدا برای بشریت بزرگترین هدیه تاریخی است. شب مبعث شب بسیار مهمی است، روز مبعث این چنین اعمال خاصه دارد ، همه قدردانی از خداوند می باشد که این چنین عنایت کرده و رسول خاتم را مبعوث کرده برای هدایت جامعه بشری.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای  در دیدار با مردم عزیز و غیور آذربایجان مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند که به فرازهای مهم آن سخنان اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال شنبه تاریخی ملت بود، با بصیرت، هوشمندی بدون خستگی و پر نشاط و پرشور به صحنه آمدند و در شرایطی که در برخی از مناطق ایران شرایط جوی آماده نبود و دشمنان پر فشار تهاجم رسانه ای کرده بودند که مردم شرکت نکنند و آن اغتشاشات هم به اسم دروغین مردم ارائه می کردند این مردم عزیز ورود پیدا کردند و حماسه ای آفریدند، وارد در صحنه شدند، در روستاها و شهرهای کوچک و بزرگ و ووفاداری خود را به آرمان ها و ارزش های انقلاب بیان کردند و از آن طرف در مقابل اندیشه های جهان استکبار محکم ایستادند و این فریاد زدند که ما تا زنده هستیم با انقلاب خود هستیم و این نکته بسیار مهمی بود و در همین مکان مقدس هم همه ما اعلام می کنیم تا جان و توان داریم در کنار مقام معظم رهبری با تمام وجود از این انقلاب دفاع خواهیم کرد و پایدار خواهیم بود.

فرمودند با مسائلی که در انقلاب می باشد دو جور می شود برخورد کرد، ضعف هایی وجود دارد مثل گرانی، تورم، مشکلات اداری و بسیاری از امور، فرمودند کدام کشور هست که این مشکلات نداشته باشد، شما در جغرافیای جهانی نگاه کنید می بینید تمام کشورها این مشکلات به اشکال خاصی وجود دارد اما نوع برخورد ما با این مشکلات باید چطور باشد، آیا این مشکلات می بینیم دست آورد های عظیم انقلاب را نبینیم و بعد با این مشکلات چطور برخورد کنیم؟، نا امیدانه، بزرگ نمایی کردن، خود را کنار کشیدن؟، فرمودند این برخورد ارتجاعی است و یعنی خود را به حالت قبل برگردانیم و همراه انقلاب نرویم اما برخورد انقلابی چیست؟، که انسان دست آوردها را ببنید و تقویت کند، ضعف ها را که وجود دارد و موجود می باشد و به چشم می آید، آن ها را ملاحظه کند و در مقام رفع مشکل هر کس حسب وظیفه خود عمل کند. مسئول اقتصادی با تمام وجود تورم و گرانی را کنترل کند، آن مسئول که حوزه توسعه و پیشرفت است شب و روز نشناسد و پیشرفت ایجاد کند، خطبا راهنمایی های لازم داشته باشند و مسائل را تبیین کنند، هدایت کنند و مردم در کنار مسئولین باشند و کار را پیش ببرند، انقلاب است و این طور نباشیم که اگر مشکلی پیش آمد بگوییم تمام شد. انقلاب یعنی مبارزه با جهان استکبار ، هر روز برای ما آمریکا و کشورهای مرتجع و استعمارگر مشکل ایجاد می کنند و ما باید همیشه پای انقلاب باشیم و این نکته بسیار مهمی است که انقلاب تمام نشده است که ما به آن صدر و آن سقف دست آورد ها برسیم، انقلاب ادامه دارد و باید همراه و هم گام باشیم مثل دفاع مقدس. مردم عزیز ایران امتحان داده هستند، هراه انقلاب هستند و تلاش می کنند، مسئولین هم همت کنند مشکلات را یک به یک حل کنند، مردم هم قدردان هستند ، حمایت می کنند، یک خانواده هستیم، خانواده انقلاب و همه کنار هم برای از بین بردن مشکلات یکی پس از دیگری و رسیدن به آن تمدن لازم . لذا مردم عزیز استان بوشهر با تمام توان این هدایت مقام معظم رهبری را سرلوحه قرار می دهند و بیان می کنند مقام معظم رهبری ما با ولایت هستیم و با تمام وجود در خدمت این نظام هستیم.

در این هفته پیش رو سفر ریاست محترم جمهور داریم، قطعاً خیر و برکت خواهد داشت، لازم است ضمن قدردانی از رئیس جمهور محترم و هیأت دولت این نکته را متذکر شویم که ان شاءالله با حضورشان مثل همیشه موجب خیر و برکت برای استان باشند و مصوباتی داشته باشند که ان شاءالله این استان به جایگاه درخور خودش برساند، مصوبات سفر قبل پیگیری شود، اجرایی شود و به بهره برداری برسد و مصوبات جدید هم ان شاءالله که طلیعه آن نشان می دهد که مصوبات خوبی است به امید خدا با تأمین اعتبارات لازم و تلاش جهادی مسئولین، استاندار محترم، معاونین محترم ایشان تمامی مدیران، همکاری مردم و عنایات هیأت دولت در تأمین اعتبارات و ایجاد بسترهای لازم برای کار به سرانجام برسد. حضور و استقبال مردم از ریاست جمهور بسیار مهم است و نشان از این نکته دارد که مردم با انقلاب هستند ، عنایت داشته باشید این نکته است.

نکته ی دیگری که وجود دارد برنامه ریزی های فرهنگی عید است. بوشهر دارای شرایط ویژه آب و هوایی و جغرافیایی و کرانه ای است و بالطبع مردم ایام عید تشریف می آورند و جمعیت میلیونی به استان وارد می شود ، جهت رفاه آن ها، مسائل اجتماعی ، امور بهداشتی آن ها باید تفکری شود و همچنین مسائل فرهنگی آن ها ، باید مسائل فرهنگی، برنامه ریزی فرهنگی شرایطی باشد که در این ایام خدایی ناکرده فرهنگ اسلامی و انقلابی، فرهنگ سنتی استان بوشهر دچار مشکل نشود. لذا تقاضا دارم از قرارگاه ساماندهی سواحل که الحمدلله برقرار شده ، قرارگاه عفاف و حجاب که الحمدلله برقرار شده و الحمدلله مسئولین محترم دارند مدیریت می کنند این ایام را چنان کنند که مرضی خدا، آقا امام زمان، خانواده شهدا و مؤمنان باشد ان شاءالله.

نکته دیگر که اخیراً در برخی از جاها دیده شده که به جامعه آمرین به معروف و ناهین انالمنکر ، این جامعه شریف، جامعه ای که خیرخواه هستند و کار خدایی را انجام می دهند، کار پیامبر و اهل بیت را انجام می دهند، کار حضرت زهرا را انجام می دهند برخورد های ناشایست و نا مناسب و حتی برخورد های فیزیکی صورت می گیرد. قطعاً در آن صحنه اگر حضرت زهرا هم بود همان کاری می کرد که این خانم، این آمر به معروف و این خیرخواه انجام می داد. آیا صحیح است با کسی که خیر انسان می خواهد، دارد امر به معروف می کند، هدایت به خوبی ها می کند آدم برخورد فیزیکی و ناشایست و برخورد خشونت آمیز کند، او دارد کار خدایی می کند، وظیفه شرعی و ملی خود را انجام می دهد، انسان باید این قدر تند خو باشد که در مقابل این خیرخواهی یک خانم محجبه این طور برخورد خشن انجام شود، در برخی جاها دیده شده و این خیلی ناشایست است. کاری که این خانم و یا آن آقا انجام می دهد چه در رابطه با امر حجاب و عفاف و امور دیگر همان کاری است که اگر امیر مؤمنان، اهل بیت عصمت و طهرات، حضرت زهرا در آن صحنه بود همان کار را انجام می دادند، باید این گونه برخورد شود؟، این برخورد ها محکوم است، باید مسئولین، آن کسانی که وظیفه دارند حمایت کنند از آمرین به معروف و ناهین ان المنکر به وظیفه خود عمل کنند.

مقام معظم رهبری فرموده اند شنیده ام که وقتی آمر به معروف و ناهی از منکر مردم این کار می کنند با آن ها برخورد بد می شود، برخی با آن ها برخورد بد می کنند که چرا شما این کار کردید؟، این وظیفه را دارند انجام می دهند و اگر این کار انجام ندهند همان مطالبی که در خطبه قبل عرض کردم ، جامعه دچار فروپاشی فرهنگی می شود و به همین جهت با صدای رسا بر اساس وظیفه شرعی و ملی اعلام می داریم که این نوع برخورد ها، چه برخورد هایی که در صحن جامعه با این عزیزان می شود و چه برخورد های نامناسبی که برخی از مسئولین با این ها کردند محکوم می کنیم و از این جامعه حمایت می کنیم.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.