بانک های خصوصی و دولتی سپرده های مردم را در استان هزینه کنند

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 16 تیر ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

ابتدا
ً تبریک عرض می کنم عید آسمانی غدیر به همه شما دوستداران و محبین امیر مؤمنان امام علی بن ابی طالب و امیدوارم در دنیا رهرو آن حضرت و در آخرت مورد شفاعت ایشات قرار بگیریم.

به همین جهت در خطبه اول پیرامون نقش واقعه غدیر در تاریخ جهان و نقش نجات آفرین و کمال زای این واقعه نکاتی قرآنی به اختصار عرض می کنم.

تمام ادیان الهی بعد از رحلت پیامبر آن توسط همان پیامبر جانشینی با هدایت های خداوند مقرر می شد. بعد از حضرت موسی این چنین بود و بعد از حضرت عیسی نیز این چنین و با اینکه بعد از دین یهود دین دیگری نیز ایجاد می شد، دین مسیحیت و همچنین بعد از مسیحیت اسلام بود. بنابراین اأیین جانشینی برای دین خاتم یک ضرورت ویژه و یک نیاز اساسی بود چون بعد از پیامبر گرامی خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) پیامبر دیگری نیست، دین دیگر و کتاب دیگری نیست و به همین جهت نیاز ضروری به انتخاب جانشین برای پیامبر و سلسله جانشینان یک ضرورت عقلی و دینی است.

در حجه الوداع که آخرین حج ساحت مقدس رسول خدا بود با صحابی و مؤمنان در ۱۸ ذی الحجه بعد از برگشت از مراسم حج در منطقه غدیر خم ساحت مقدس آن پیامبر خاتم از ناحیه خدا مأموریت ویژه ای یافت و خداوند خطاب کرد ای رسول خدا و نفرمود ای نبی خدا خداوند فرمود ای رسول خدا، جایی نبی گفته می شود که مسأله مربوط به خود پیامبر باشد اما هر جا که مسأله حیث رسالت است می فرماید ای رسول ، یعنی پیامبر الآن در مقام رسالت هستی یعنی از من وحی بگیری و به مردم برسانی «یا أیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أنْزِلَ إلَیْکَ مِنْ رَبِّک» آن چیزی که از ناحیه خداوند به تو نازل شده به مردم ابلاغ کن، ابلاغ یعنی کاملاً مردم را آگاه کن « وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ» اگر این کار نکنی آن رسالتی که به دوشت بوده است انجام ندادی «وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ» خداوند تو را حفظ می کند از مردم و این نشان می دهد پیامبر یک دغدغه خاطر داشته است که این طور بوده که اگر این تبلیغ کند مشکلی رخ خواهد داد، نظام اسلامی، فضای جامعه اسلامی دچار مشکلی خواهد شد به ویژه پیامبری پیامبر و ذات مقدس آن حضرت لذا خداوند فرمود خدا تو را حفظ می کند و از هیچ چیز خوف نداشته باش.

بعد از نزول این آیه پیامبر آن واقعه غدیر را که نصب ساحت مقدس امیر مؤمنان امام علی بن ابی طالب (ع) است بیان فرمودند و در همان موقعی که این واقعه حاصل شد «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» بیان شد مردم بیعت کردند آیه آمد :«  الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِینا» امروز خداوند می فرماید من دینتان را به کمال رساندم، نعمتم را به نهایت رساندم و راضی شدم الآن با ولایت علی بن ابی طالب اسلام دین شما باشد، یعنی اسلام بدون ولایت علی بن ابی طالب مرضی خدا نیست و نعمت بدون ایشان به نهایت نرسیده، دین بدون ولایت علی بن ابی طالب به کمال دست نیافته و به همین جهت است که ولایت علی بن ابی طالب اساس و جوهره دین اسلام ، نعمت های الهی و مکمل تحقق ان دینی است که خداوند در نظر دارد.

ساحت مقدس امام رضا (ع) در حدیثی فرموده است:« مَن أحَبَّ أن یَتَمَسَّکَ بِالعُروَهِ الوُثقى فَلیَتَمَسَّک بِحُبِّ عَلِیٍّ وأهلِ بَیتی » هر کس می خواهد به ریسمان محکم نجات الهی چنگ بزند، حب علی بن ابی طالب و اهل بیت پیامبر این ها عنصری هستند که عامل نجات و کمال هستند.

 

 

 

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با رئیس و مسئولان و کارکنان قوه محترم قضائیه مطالب بسیار مهمی ایراد فرمودند که به فرازهای مهم آن اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند قضاوت در باره فعالیت های دستگاه ها، چه قوه قضائیه و چه مجریه و چه مقننه با آمار و بیان امور محقق نمی شود و مهم در ارزش گزاری و معیار موفقیت دستگاه ها خروجی ان ها است، انجام وظایف عینی آن ها است. اگر یک قوه مثل قوه قضائیه بخواهد آماری از موفقیت خود پیدا بکنیم و در دست داشته باشم باید خروجی ان ها را دید و نه بسنده کردن به آماری که داده می شود/.

فرمودند سند تحول قوه قضائیه بسیار مهم است و دولت و مجلس باید همه کمک کنند به تحقق این سند تحول.

فرمودند باید با هر نوع فساد به ویژه در قوه قضائیه مبارزه جدی کرد و گذشت نکرد.

فرمودند باید با فساد در دستگاه های اجرایی و غیر اجرایی به طور کامل با قاطعیت دنبال شود و فرمودند احقاق حقوق عامه از وظایف مهم قوه قضائیه است و باید در فضای مجازی و حقیقی هر حرکتی که موجب این می شود که امنیت مردم به هم بخورد، ذهن مردم دچار بحران شود باید برخورد قاطع کرد.

فرمودند قوه قضائیه باید با مردم برخورد محترمانه داشته باشد و به نیازهای مردم، احتیاجات مردم با دقت پاسخ دهد.

تبریک عرض می کنم عید غدیر، ولایت، عید امامت که تجلی آن الآن این انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری فرزند امیر مؤمنان حضرت علی بن ابی طالب است یعنی مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای و این نکته بسیار مهمی است که ما باید عبرت بگیریم از حکومت امیر مؤمنان و آن افرادی که آسیب زدند به آن حکومت و ما پرهیز کنیم از رهروی راه آن آسیب رسانان بلکه باید راه صحابی جان نثار علی بن ابی طالب را برای انقلابی و مقام معظم رهبری ایفا کنیم.

اگر ما عید غدیر می گیریم یعنی عید ولایت باید در صحنه عمل آن را هم اینک انجام دهیم و آن رهروی و پیروی از مقام ولایت به رهبری عظیم الشأن است.

نکته دیگری که لازم است تذکر داده شود وضعیت بانک های استان است، بانک ها دو گروه هستند، دولتی و خصوصی به هر دو گروه بانک ها تذکر می دهم در خدمت مردم و توسعه استان باشند ، اگر سپرده ها به آن ها داده می شود این امانت های مردم است که باید در خدمت مردم به کار گرفته شود و متأسفانه بانک ها که باید قریب ۸۰ تا ۸۴ درصد از سپرده های مردم در خدمت توسعه استان و تسهیلات به مردم داده شود، آمارشان نگران کننده است. جوان ها و مردم نیاز به وام دارند، وام ها با بهره کم اما متأسفانه این وام ها داده نمی شود و حسب گزارشی که به طور رسمی داده شده بانک های خصوصی استان این سپرده های مردم را به خارج از استان می رسانند با بهره های بالاتر اما به مردم استان به شکل تسهیلات داده نمی شود و به خارج از استان داده می شود ، برخی از این بانک های خصوصی ۶ درصد و سه درصد از سپرده های بانکب که پیش ان ها است تسهیلات به مردم می دهند که وزیر محترم اقتصاد و دارایی زبان باز کرده. این حق مردم و جوانان استان است که طبق ضوابط قانونی بانک ها باید به مردم این استان تسهیلات بدهید نه به استان های دیگر با سود بالاتر، این نکته مهمی است که تذکر داده می شود در این نمازجمعه و اگر تصحیح نکنند این کار باید با تمام این بانک ها برخورد قاطع شود.

نکته دیگری که در رابطه با مسائل استان است در نمازهای جمعه قبل نکاتی عرض کردم که باید امتحان ورودی و پذیرش وزارت نفت در اشتغال در استان و صنایع استان در بوشهر باید برگزار شود که متأسفانه تصمیم گرفته بودند که در تهران صورت بگیرد ، محضر مبارک عرض کنم با پیگیری هایی که شد و یکی از این پیگیری ها یک ساعت قبل از همین نمازجمعه بود محقق شد که ان شاءالله امتحان در بوشهر برگزار شود ، دانشگاه خلیج فارس و به جوانان استان امتیازات ویژه دهند در این رابطه، تشکر ویژه می کنم از کاری که الحمدلله تقاضای شما مردم بود، وزارت نفت پذیرفت ، از منابع انسانی وزارت نفت، مجتمع گاز تشکر می کنم که این کار صورت گرفت، از ریاست محترم دانشگاه خلیج فارس تشکر می کنم و از همه، ما باید این معنا را برای مسئولان ثابت کنیم که بوشهر می تواند، جوانان مستعد دارد ، حق بوشهر است این امور و باید امتحانات در صنایع عسلویه در بوشهر برگزار شود و امتیاز ویژه داشته باشند و باید منابع مالی وزارت نفت در استان در خود بانک های استان در گردش باشد که توان وجود داشته باشد و مردمن از تسهیلات برخوردار باشند. الحمدلله پذیرفته شد و قبل از نمازجمعه به من مسئولان وزارت نفت دادند که ان شاءالله امتحان از جوانان بوشهری و کل ایران برای صنایع نفت و گاز در عسلویه در بوشهر برگزار خواهد شد.

تشکر می کنیم و امیدواریم این امتیازات که حق مردم بوشهر است ان شاءالله به این مردم عزیز عنایت شود.

تشکر می کنم از هیئات مذهبی ، بنیاد بین المللی غدیر، بنیاد بین المللی نهج البلاغه که دهه ایی بسیار آباد و علوی درست کردند، از استاندار محترم ، کمیته حضرت امام، بهزیستی، کمیته حضرت امام، ستاد اجرایی فرمان امام، بنیاد مستضعفین و همه که آمدند در صحنه و یک دهه نورانی درست کردند برای مردم استان و ان شاءالله ادامه داده شود چون همه دهه ها دهه علی بن ابی طالب است و این مردم متولیان ولایت امام علی هستند و تنها به این دهه اکتفا نکنید و تا می توانید به مردم خدمت کنید که خدمت به مردم یعنی بزرگترین خدمت به علی بن ابی طالب است، یعنی رهرویی راه علی بن ابی طالب و کوچکترین مسامحه یعنی خیانت به علی بن ابی طالب ، قدردان مردم باشید و تا می توانید به مردم خدمت کنید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.