ایران با انقلاب سال ۵۷ از اسارت آزاد شد و دوباره اسیر دست استعمار نخواهد شد

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 27 آبان :

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، راهی که خدا با ما می باشد و ما نیز با خدا هستیم، راه قرآن، سیره خاتم الانبیاء محمد مصطفی (ص) و اهل بیت عصمت و طهارت است.

به همین منظور یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی که تأثیر بسیار زیاد در شخصیت انسان و عرصه جامعه دارد محضر مبارک شما نکاتی عرض می کنم و آن پرهیز از دشمن دوستی و وحدت با دوستان می باشد.

انسان در محیط زندگی خود قطعاً دشمنانی دارد و همچنین دوستانی. در عرصه اجتماعی، در عرصه اقتصادی، در عرصه های کلان سیاسی انسان در محیطی به سر می برد که دارای دشمنانی است و دوستانی، باید از دشمنان پرهیز کند و پیوندی عمیق با دوستان داشته باشد.

به همین جهت خداوند منان در قرآن می فرماید:« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَعَدُوَّکُمْ أَوْلِیَاءَ» ای مؤمنان به هیچ صورت، ممنوع است دشمن من یعنی دشمن خدا و دشمن خود را ولی خود قرار دهید، دوست خود قرار دهید ولی یعنی شخصی دوستی که تأثیر بر شخصیت انسان و در مواضع انسان و رفتار انسان دارد، فرق او با صدیق این است که صدیق یعنی دوست راستی ولی یعنی دوستی که اثر گذار است بر انسان.

خداوند در این آیه می فرماید:« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَعَدُوَّکُمْ أَوْلِیَاءَ» ای مؤمنان دشمن من و دشمن خود را به هیچ صورت نباید ولی خود قرار دهید یعنی دوستی که بر شما تأثیر دارد، در شخصیت شما، در رفتارهای شما، چه رفتارهای خورد و چه کلان.

بعضاً دشمنان هم این طور هستند که خود را دوست جلوه می دهند. «تُلْقُونَ إِلَیْهِمْ بِالْمَوَدَّهِ » این ها این گونه هستند که کاری می کنند که شما کاملاً به سمت آن ها حرکت کنید «تلقون الیهم بالمودّه و قد کفروا بما جاءکم من الحقّ» در حالی که در نهان این ها قبولتان ندارند اما به ظاهر کاری می کنند که اعتماد شما را جلب می کنند در حالی که دشمن شما و خدا هستند و به همین جهت خداوند می فرماید یکی از مهمترین وظایف یک شخص و یک جامعه این است که پرهیز کند از دشمن، به ویژه دشمن هایی که دوست نما هستند اما در کنار این پرهیز از دشمنان این چنینی می فرماید:« وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا » اما با دوستان دارای یک ساختار محکم وحدت باشید و ید واحده.

در قرآن چند گروه به عنوان دشمن معرفی شده اند، اولین آن ها شیطان است، ابلیس و جنودش و خداوند می فرماید به هیچ صورت ابلیس و جنودش و شیاطین را دوست خود نگیرید. فرق ابلیس با شیطان این است که ابلیس همان جنی است که قبل از خلقت آدم زندگی می کرد، عبادت ها کرد و در صف ملائک رفت و سجده بر آدم نکرد که خداوند امر کرده بود و از درگاه خداوند بیرون رانده شد اما شیطان یعنی هر کس که آتش بیار معرکه ابلیس برای انحراف انسان باشد.

خداوند در قرآن می فرماید:« لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ» ای کسانی که ایمان دارید، ای مؤمنان، ای مسلمین به هیچ صورت این حرکت ها و راه شیطان را تابعیت نکنید «إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ» او دشمن بسیار آشکار و روشنی است برای شما.

«إِنَّ الشَّیْطانَ لِلْإِنْسانِ عَدُوٌّ مُبِینٌ‌» شیطان از ابلیس گرفته تا جنودش، این ها برای شما دشمنان بسیار آشکار و روشن هستند و به همین جهت باید انسان از وسوسه های شیطان کاملاً خود را مصون بدارد که مرتکب گناه نشود.

گروه دیگری که حزء دشمنان انسان هستند اشرار و بیگانگانی هستند که به دنبال سلطه بر انسان هستند، کانون شرارت هستند، انسان را از راه زندگی سالم به دور می کنند، بیگانگانی هستند که به دنبال سلطه بر انسان هستند و می خواهند انسان جامعه انسانی را تحت سلطه خود بگیرند، مراکز قدرت را تسلط پیدا کنند تا منابع ثروت یک کشور چپاول کنند، یا شخصیت یک انسان را دچار بحران کنند و او را تحت تسلط فکری و مدیریت خود در آورند.

خداوند می فرماید:« یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الَّذِینَ اتَّخَذُوا دِینَکُمْ هُزُواً وَ لَعِباً » ای مؤمنان کسانی که دین شما را به بازی گرفته اند ، اعتقادات شما و هویت دینی شما را به بازی گرفتند و تخریب هویت دینی شما می کنند، این ها را دوست برای خود نپندارید و از آن تأثیر نگیرید، این ها دین شما و هویت دینی شما را به بازی گرفته اند «من الذین اوت الکتاب من قبلکم والکفار اولیاء» این ها همان کسانی هستند که در قبل هم به این ها کتاب آسمانی داده شده و زیر بار آن کتاب آسمانی هم نرفتند و از آن طرف کفار که دین را قبول ندارند این ها را دوست مؤثر بر خود نگیرید که این ها دوست نماهایی هستند که به دنبال انحطاط و انحراف شما هستند.

آن دشمن اول شیطان چه می کند:« إِنَّمَا یُرِیدُ الشَّیْطَانُ أَنْ یُوقِعَ بَیْنَکُمُ الْعَدَاوَهَ و البغضاء» شیطان نظام شخصیت انسان و اجتماع را به هم می ریزد و کسانی که هم بیگانه هستند، اشرار هستند مثل آمریکا، انگلیس و این چنین افراد و اشخاصی که بیگانگانی هستند که به دنبال تخریب و سلطه انسان هستند و جامعه، این ها به دنبال استعمار و استسمار شما هستند، تنها راه نجات چه چیزی می باشد؟، ایمان و عمل صالح، حفظ هویت دینی، مجاهدت در اه دین خدا و هویت دینی  و ملی و استقلال خود و به همین جهت است که همواره قرآن، اهل بیت عصمت و طهارت ، بزرگان دین این نکته را تصذیح می کردند و تأکید که هویت دینی و ملی خود را حفظ کنید در برابر دشمنانی که دشمنانی آن ها بسیار آشکار است، شیطان و اشرار و بیگانگانی که به دنبال سلطه هستتند، الآن هم شما می بینید که در این اندیشه هستند که مؤمنان با دقت تمام در این رابطه  اعتصام به حبل الله یعنی همان هویت دینی و ملی ، قرآن، پیامبر، سیره معصومین، منافع جمهوری و در مقابل بیگانگان ید واحد باشند و آن ها را دوست و فرد مؤثر بر خود نپندارند.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با اعضای ستاد گرامیداشت شهدای شهر مقدس قم نکات مهمی ایراد فرمودند و بیان داشتند که در مراسم شهدا دو نکته بسیار مهم است، یاد و پیام.

یادکردی از آن شهدا و تجلیل از آنان و بیان پیام شهدا و آموزه های مکتب شهدا برای جامعه به ویژه نسل نو. فرمودند شاید برخی این طور فکر کنند که ما مرتب یادواره شهدا می گیریم، چرا؟، به این علت که خود یادواره شهدا یک مدرسه است برای نسل هایی که به وجود می آیند و از آن طرف بیان یاد و پیام همواره در ذهن ما وجود داشته باشد که راه شهیدان را از دست ندهیم که آن راه بزرگی شخصیتی انسان و صیانت و صیانت جامعه و آفرینش تمدن است.

در روزهای اخیر شما ملاحظه کردید که آمریکا، رژیم اشغالگر قدس، انگلیس، فرانسه، آلمان  و برخی از کشورهای دیگر مثل کانادا با یک طراحی خاص به دنبال ایجاد آشوب و اغتشاش در این کشور سربلند و انقلابی هستند، خوب آمریکا اگر تاریخ این کشور را در سطح بین الملل و نسبت به ایران هر کاوشگر تاریخ، هر پژوهشگر سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ملاحظه کند می بیند هر کاری که از دستش بر می آمده علیه مردم ایران انجام داده، کودتای ۲۸ مرداد، یعنی کشوری که در یک قاره دیگری است برای حفظ قدرت خود و تکثر سرمایه خود بیاید و در کشور دیگر مثل ایران کودتا کند و چقدر تلفات ایجاد کرد، تحریم اقتصادی در سال های اخیر، ایجاد گروه تروریستی داعش در منطقه، ساقط کردن هواپیمای مسافربری در خلیج فارس، ایجاد رژیم صهیونیستی و این همه جنایت در خاور میانه، توطئه های سیاسی، اجتماعی و قومی و مذهبی، طراحی تهاجم فرهنگی و اعمال آن ، ایجاد محکومیت های بین المللی برای ایران، کاری نیست که این کشور نکرده باشد و الآن می آید و می گوید ما می خواهیم ایران را آزاد کنیم، رئیس جمهور آمریکا این را بیان می کند، ایران از زیر سلطه شما با انقلاب آزاد شد و شما به دنبال بازگشت ایران به اسارت قبل از انقلاب هستیم ولی بدانید «هیهات منا الذله» که این به دست شما برسد.

شما قبل از انقلاب به دنبال تضعیف و تحقیر ایران و ایرانی بودید و نمی گذاشتید یک دانشمند در عرصه دانش و فن آوری های نوین به نام ایران فعالیت کند، ایران را برای خود زاندارم منطقه می دانستید اما ایران الآن مستقل است. شما رو به افول هستید و ایران هر روز بر ظهور و طلوعش در نظم نوین جهان افزون خواهد شد، این را بدانید.

انگلیس این استعمارگر پیر که شناسنامه وجودیش هر ورق که می خورد ننگ استعماری است، ما در بوشهر این را تجربه کردیم، چهار بار به این استان حمله کرده و چه جنایت هایی که نکرده ، در فضای ملی چه خیانت ها و جنایت های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، نظامی، اجتماعی و امنیتی که این کشور نکرده، این الآن می گوید من دوست شما هستم و ادعای دوستی می کند و بیان می کند ما به دنبال این هستیم که انقلاب ایران را دچار بحران کنیم. هیچ گاه دشمن انسان و یک مملکت مثل آمریکا و انگلیس دوست نمی شود و آن ها به دنبال منافع خود هستند ، دیگری فرانسه، کشوری استعمارگر که کشورهای افریقایی را دچار بحران کرد، آلمان که در جنگ های جهانی نقش آن روشن است، فرانسه در جنگ تحمیلی در کنار آمریکا و انگلیس و آلمان ویراژ ها دادند، آلمان بمب های شیمیایی داد، هشت سال رژیم ستم پیشه بعثی را وادار کردند علیه این مملکت جنگ کند، الآن آن ها که این جنایت ها در رابطه با ایران کردند به نام دوستی با ایران و ایرانی می خواهند کارهایی بکنند، این ها دشمنان قسم خورده ما هستند، ذاتاً این ها وجودشان حفظ منافع و برتری و سلطه خود بر کشورها می باشد، حتی با یکدیگر هم رقابت دارند ، این ها هیچ گاه دوست انسان نمی شوند، با رسانه های خود القا می کنند کارهایی که در ایران اختلاف و آشوب ایجاد شود، این ها به دنبال این هستند که ایران در مسیری قرار بگیرد که در نهایت تروریسم تمام ایران را دچار بحران تروریستی کند. مردم ایذه چه مشکلی داشتند که شما بچه و زن و مردم را به خاک و خون کشیدید، در اصفهان، در شاهچراغ، در جاهای دیگر، این ها به دنبال این هستند، به دنبال ایجاد تخریب امنیت ، تجزیه ایران و سلطه بر ایران هستند اما بدانند با هدایت های مقام معظم رهبری و این مردم عزیز که ۸ سال مقابل شما ایستادند و پیروز شدند شما را شکست قطعی خواهند داد.

به اسم انتقاد و اعتراض که بسیاری از خود مردم هم گاهی نقدی دارند، اشکالی دارند، آیا صحیح است که اگر نقدی است و اعتراضی است در خانه این نظام و مملکت خانه را خراب کنیم و اعضای خانه را از بین ببریم، قطعاً بیگانه و بیرونی است که می آید مدیریت می کند و به دنبال تخریب خانه و خانواده است، هوشیار باشیم و آگاه که آن ها به دنبال همان کاری که در سوریه انجام دادند در ایران هم هستند همان مسیر را می روند هر چند در سوریه هم شکست خوردند ولی سوریه ای خراب به جا گذاشتند اما ایران بدانند ایران و ایرانی ، مردم سرفراز ایران با آن تاریخ پر شکوه نخواهند گذاشت که شما به اهداف خود برسید هر چند در توهم و سراب به سر می برید ولی بدانید به هیچ صورت شما به اهداف خود نخواهید رسید و مردم ایران مشت محکمی به دهان شما یاوه گویان و در هر حرکتی که خواهید کرد در حوزه اقدام شما را شکست خواهد داد.

خداوند می فرماید:« یُرِیدُونَ لِیُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ » این ها می خواهند با شایعه پراکنی ، با رسانه نور خدا را خاموش کنند ولی خدا بنا گذاشته نورش را به کمال برساند ولو اینکه دشمنان خوش ندارند. مردم ایران با تمام توان تحت هدایت های مقام معظم رهبری و امید به آینده، مسمم و قوی مثل دفاع مقدس یک صدا فریادشان این است که تمامی این جنایت ها زیر سر آمریکا است و یک شعار دارند، مرگ بر آمریکا.

شما متفکرین اتاق های فکرتان خواهند دید که این توطئه شما هم مثل گذشته به شکست خواهد انجامید، این انقلاب الهی است، انقلاب شهدا است، خون این شهدایی که شما اخیراً به زمین ریختید حافظ انقلاب است و این انقلاب به پیش خواهد رفت.

هفته بسیج و یاد و خاطره شهدای بسیج را گرامی می داریم. بسیجی که از اول انقلاب تا الآن امتحان خود را به خوبی ادا کرده است، در تمامی عرصه ها به ویژه دفاع مقدس ، عرصه هایی که نیاز بوده بسیج در صحنه باشد حتی در حوزه بهداشت و درمان مثل رفع فلج اطفال، خدمت در عرصه همیاری با کادر درمان در بیماری کرونا، تقسیم بسته های معیشتی، بسیج لشکر خدا و افتخار ایران است، مرد و زن بسیجی در این مملکت حافظ منافع دینی و ملی این کشور هستند و مایه افتخار و عزت.

آژانس بین المللی انرژی هسته ای با تبانی آمریکا و فرانسه و انگلیس و آلمان همین منظومه شرارت جهانی ایران را بخاطر عدم همکاری محکوم کرده اند، هر چند به احماع نرسیدند ولی محکوم کردند. چه کشوری بیشتر از ایران با شما همکاری کرده، رژیم اشغالگر قدس که حتی شما را قبول نداره با اینکه اتمی است و سلاح اتمی دارد ، یک بار محکومش کردید؟، اصلاً به شما راه نمی دهد که محکومش کنید اما ایران که این همه با شما همکاری کرده شما محکومش می کنید و این معلوم است که دارید سیاسی کاری می کنید و این محکومیت شما هیچ ارزشی برای ما ندارد چون شما قبل از آن محکوم هستید به حمایت از جنایتکاران اتمی و این را باید بدانند.

نکته آخر که عرض می کنم از همه مسئولان تشکر و قدردانی می کنم، تلاش دارند، کوشش می کنند، زحمت می کشند و دارند فضای استان را به سمت پیشرفت می برند اما چند نکته است که یکی از آن ها اشتغال جوانان است ، مسأله آب که ان شاءالله ما با برنامه هایی که ایجاد شده تابستان مشکل آب نداشته باشیم در آینده. نکته دیگر رفع تورم و گرانی، تسهیل گری در امر ازدواج،تولید مسکن ارزان قیمت و استفاده از نیروهای بومی و جوان استان در مراکز مهم صنعتی و حوزه اشتغال، خیلی عزیزان دارند تلاش می کنند اما این ها نکات مهمی است که توقع مردم است، از استاندار محترم و مسئولین و همه تشکر و قدردانی می کنیم ، مردم این طور وحدت و همدلی دارند ان شاءالله این مشکلات را نبینیم و به امید خدا فضای استان فضایی باشد که مایه عزت و افتخار مثل همیشه و جوانان و مردم ما مشکلات این چنین نداشته باشند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.