استحاله فرهنگی، سیاسی و دینی جوامع اسلامی از اهداف جنگ ترکیبی و رسانه‌ای دشمن است

حضرت حجت الاسلام والمسلمین هاشمی امام جمعه موقت محترم بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته 20 مرداد ماه:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

تسلیت عرض می کنم ایام اسارت آل الله را ، عزای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش  و اسارت خاندان محترم آن امام مظلوم و شهید. در آستانه شهادت پیام رسان کربلا ، خطیب توانای کوفه و شام ، تاج البکایین ، امام العارفین، زین العابدین علی بن الحسین (ع) ، تسلیت عرض می کنم شهادت این امام بزرگوار.

عزیزان، برادران و خواهران بزرگوار دوران هیچ امامی شاید از جهات متعدد به سختی دوران امامت امام سجاد نبود. بسیار سخت و مشکل و دردآور و غریبانه و مظلومانه زندگی امام زین العابدین علی بن الحسین .

اولین بار بود که در روز روشن در کنار دریای آب فرات عده ای که خود را مسلمان می پنداشتند آن هم قربت الی الله فرزند پیغمبر، امام مسلمانان، سید جوانان اهل بهشت، حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، فرزند گرانقدر زهرای اتهر را با لب تشنه به شهادت می رسانند، اموالش را غارت می کنند، بدن مطهرش در روز و در منظر زن و بچه های داغدارش زیر سم اسب قرار می دهند و سر مطهر این امام بالای نی می رود و بازیچه رجال های پست فطرت کوفه و شام قرار می گیرد و این صحنه را امام سجاد می بیند و غصه می خورد و دوران هیچ امامی این صحنه اتفاق نیافتاده است.

مشکل دیگر تعداد زیادی از شاگردان و ارادتمندان و شیعیان مخلص امیر المؤمنین به طرز فجیع به شهادت می رسند. سعید بن جبیر این انسان باتقوا و این صحابی گران قدر امیر المؤمنین، کمیل بن زیاد این صاحب سر امیر المؤمنین، قنبر این غلام با وفای امیر المؤمنین مظلومانه به شهادت می رسند و اکثریت یاران مخلص و صحابی جان بر کف اهل بیت به دست خاندان بنی امیه و نهایتاً حجاج بن یوسف به شهادت می رسند، مشکلات بیش از حد اقتصادی مردم آن قدر فقیر و مستمند و بی چاره در جامعه وجود داشت که امام سجاد برای رفع این مشکل در حد توان خودش آن قدر نیمه های شب کیسه های نان و خرما بر دوش می گرفت و درب خانه فقرا و مستمندان می برد که جای بند کیسه ها روی بدن امام هویدا بود زمان غسل و کفن و دفنش، این قدر وضعیت اقتصادی جامعه تیره و تار بود، تسلط حجاج بن یوسف بر جامعه اسلامی، حجاز، مکه، مدینه، یمن، بخشی از ایران و عراق آن زمان که بصره و کوفه بود و جنایت های بی شماری که این حجاج بن یوسف می کند، آتش زدن خانه کعبه، بمباران خانه کعبه و تخریب خانه کعبه توسط حجاج به واسطه بهانه ای که عبدالله بن زبیر در آنجا پناه برده بود و این جنایات همه سیاهه ای بود از جنایت های جنایتکاران معاصر با دوران امام زین العابدین، واقعه حره، قیام مردم مدینه و نهایت قتل عام مردم مدینه سه سال بعد از عاشورا توسط سپاه یزید که سه شبانه روز جان و مال و ناموس مردم مدینه را بر سپاهیانش حلال کرد. این ها حوادث تلخی بود که در زمان امام سجاد روی داد. انحطاط اخلاقی و دینی مردم که انسان شرم می کند بیان بکند، به تأبیر قرآن «فَخَلَفَ مِن بَعدِهِم خَلفٌ أَضاعُوا الصَّلاهَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَواتِ ۖ فَسَوفَ یَلقَونَ غَیًّا» گروهی روی کار آمدند بعد از پیامبر، بعد از دوران رسالت که نماز را ضایع کردند و دنبال شهوات و شهوت رانی ها رفتند، کار به جایی می رسد که در دوران معاصر امام سجاد مکه و مدینه که مرکز وحی الهی بود می شود مرکز آوازه خوان ها و رقاصان که اگر خلیفه شهوت ران شام یک رقاصه و آوازه خوان می خواست باید از مدینه می بردند یعنی این فساد اخلاقی در جامعه ای که حتی مرکز نبوت مکه و مدینه را هم آلوده کرد.

عزیزان، خواهران و برادران بزرگوار، عزاداران سالار شهیدان سردمداران شهوت سالاری ، این ها مخالفت صریح دارند با نجابت انسان و با انسانیت مخالف هستند و همیشه در برابر انبیاء الهی و رسولان خدا و ائمه معصومین یکی از گروه هایی که می ایستادند و مقابله می کردند با مکتب انبیاء و رسالت و امامت و نبوت شهوت سالاران بودند. چرا یحیی را سر بریدند، چرا این همه جنایت در تاریخ معاصر انبیاء و بعضاه ائمه معصومین صورت گرفت. در برابر جریان معنویت انبیاء همیشه گروهی وجود داشتند که می شود جریان شهوت و شهوت سالاران نامید و دنبال حاکمیت هرزگی، بی بند و باری، بی حجابی، بی عفتی و بی حیایی در جامعه هستند، در برابر نجابت و عفت و حیایی که اسلام به جامعه اسلامی و به مردان و زنان جامعه اسلامی توصیه می کند. این ها به دنبال این هستند که تمدن بشری را ببرند به سمت هرزگی و لاابالی گری  و همین است که الان در غرب می بینید خانواده ها از هم پاشیده شده، بچه های نامعلوم پدر بسیار زیاد شده اند به خاطر همین است که شهوت و شهوت رانی جامعه را فرا گرفته و شهوت سالاران با ساختن فلیم های هالیوودی و امثال آن فقط به دنبال تزریق هوا و هوس و بی بند و باری و لاابالی گری و برهنگی در جامعه بشری هستند و حتی این قدر گستاخی را بالا برده اند که حتی در جوامع اسلامی و در جوامع شیعی هم طمع این مسأله را دارند و به شگرد های مختلف با ساختن فیلم ها و انیمیشن ها و حتی بازی های کامپیوتری که برای بچه های ما می سازند و روش های دیگر، ماهواره ها، اینترنت ها همه به دنبال همین هستند، شهوت سالاران به دنبال این هستند که جامعه را از سلامت، نجابت، عفاف و پاکدامنی تهی کنند همان کاری که مقدمه شکست حکومت چندصد ساله مسلمانان در اندلس شد، با همین مقدمه آغاز کردند و پیروز هم شدند و اسلام را محو و نابود کردند در اندلس و همان تجربه خوبی برای آن ها بود و الآن دارند همان تجربه را پی ریزی می کنند.

زمان امام سجاد هم همین است، حکام اموی به دنبال همین مسأله بودند، حرم سراهایی که برای خود می ساختند، رفتار های زشتی که از خود نشان می دادند، به سمت شراب و شراب خواری و هوس جامعه اسلامی را برده بودند و اینجا است که کار امام سجاد بسیار مشکل می شود، بسیار سخت و زندگیس برای آن امام مظلوم و معصوم کم می شود و از آن طرف این شهوت پرستی و شهوت رانی و استحاله فرهنگی عزیزان بر جامعه اثر می گذارد ، جوان ها را بی حال و خمار می کند و از دین و مبانی ارزش های دینی فاصله می اندازد . لذا کار به جایی می رسد که وقتی کسی سؤال می کند از امام سجاد چرا قیام نمی کند ؟، چرا با این وضع مقابله نمی کنی؟، همه در کنار شما خواهند بود، حضرت فرمودند به خدا قسم در کل مکه و مدینه بیست نفر محب واقعی من ندارم، با چه قیام کنم، کار خود را شهوت رانان و زورمندان کردند با جامعه ، چند سال هم بیشتر از انقلاب محمد (ص) هم نگذشته بود، آن رفتاری که آن ها دارند همان است که قرآن فرمود:« زُیِّنَ لِلنّاسِ حُبُّ الشَّهَواتِ مِنَ النِّساءِ وَالبَنینَ وَالقَناطیرِ المُقَنطَرَهِ مِنَ الذَّهَبِ وَالفِضَّهِ وَالخَیلِ المُسَوَّمَهِ وَالأَنعامِ وَالحَرثِ ۗ ذٰلِکَ مَتاعُ الحَیاهِ الدُّنیا ۖ وَاللَّهُ عِندَهُ حُسنُ المَآبِ» مردم را گرفتار این متاع دنیا می کنند زرمندان و زورمندان و خصوصاً بنی امیه کردند و الآن هم استکبار جهانی و سردمداران صهیونیسم دارند همین کار می کنند. مردم را می کشانند به سوی شهوت و برهنه کردن زنان و چشم چرانی مردان که خود باعث فساد فوق العاده خواهد شد، مردم را سرگرم شهوت رانی و زینت دادن زنان و در منظر دیگران قرار دادن که در واقع نتیجه افول غیرت در مردان مسلمان و افول حیا در زنان مسلمان همین است.بعضی وقت ها با فرزندان انسان منحرف می شود، برخی وقت ها با مال و ثروت و موارد دیگری که در این آیه شریفه بیان می شود.

و این بود درد آن زمان امام سجاد و کربلا آرام آرام تأثیر گذاشت و تا اندازه زیادی این روحیه را عوض کرد. امام سجاد با دعای خود، با گریه های خود چون امام سجاد کار جامعه به جایی می رسد که کسی پای سخن امام نمی نشیند و در قالب دعا امام درد دل ها را بیان می کند، مشکلات را بیان می کند، در قالب رساله حقوق مطالب را بیان می کند لذا بیشترین دعایی که منقول است از امام زین العابدین علی بن الحسین(ع) است.

امام سجاد یکی از کارهای باارزشی که انجام داد خرید غلام ها و برده ها و آزاد کردن آن ها ، هزاران غلام و برده را امام سجاد در دوران عمرش خرید و نگهداری می کرد و تربیت الهی می کرد و در هر عید و مناسبتی، عید فطری ، عید قربان باشد این برده ها را آزاد می کرد. هم مبارزه با برده داری می کرد و هم نیروپروری می کرد و همین ها اکثرشان می شوند از ارادتمندان اهل بیت و در دانشگاه امام باقر می روند و امام صادق و شاگردان اهل بیت عصمت و طهارت می شوند و این کاری بود که امام سجاد (ع) انجام داد در آن دوران واویلای استحاله فرهنگی و اعتقادی و اخلاقی آن زمان جامعه اسلامی.

کار دیگری که امام سجاد (ع) انجام داد مثل چنین روزهایی رساندن پیام عاشورا ، پیام کربلا، پیام نهضت ابی عبدالله الحسین و واقعاً اگر نبود خطبه های امام سجاد و اگر نبود خطبه های نایبه الزهرا و شریکه الحسین این زینب کبری (س) واقعاً کربلا در کربلا می ماند و اثری از یاد و خاطره ابی عبدالله در دل ها باقی نمی ماند و این کار مهمی بود که امام سجاد انجام داد در کوفه خطبه خواند، در شام خطبه خواند، در مدینه هنگام ورود خطبه خواند و جایی که فرصت خطبه برای او پیدا نمی شد با گریه ها و ناله  ها و اشک های خود و لذا معروف شد به یکی از پنج گریه کننده معروف عالم امام زین العابدین (ع).

امروز در آستانه شهادت این امام مظلوم و بزرگوار توسلی بجویم به ساحت مقدس امام غریب، امام شهید و امام مظلوم، امام عطشان، سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین. سلامی می دهم به حضرت اباعبدالله با جملات و کلماتی که فرزند گرانقدرش مهدی آل محمد (ص) جد غریبش حسین را با این جملات و کلمات سلام داده است. «أَلسَّلامُ عَلَى الْقَتیلِ الْمَظْلُومِ … » سلام بر علی اصغر شیر خوار ، سلام بر آن کسی که ملائکه هم بر مظلومیت او گریستند و ناله زدند. هر فرزند صغیری می دید امام سجاد گریه می کرد، هر جوان و تازه دامادی که می دید گریه می کرد، حتی هر گوسفندی که ضبح می کردند می رفتند جلو و می گفت آبش دادید یا نه، می گوفتند آقا ما مسلمان هستیم مگر می شود گوسفند ضبح کنیم و آبش ندهیم ، امام گریه می کرد و ناله می زد بمیرم برای پدر غریب و مظلومم حسین که با لب تشنه او را به شهادت رساندند.

به آقا گفتند سی تا چهل سال است داری گریه می کنید ، بست است ، از پا میس افتی، چشمانت دارد نابینا می شود، بس از گریه بر کربلاییان، امام فرمود یک پسر گم کرد یعقوب از فراقش گریه کرد چون نگریم من که یک عالم گهر گم کرده ام . یعقوب ۱۲ پسر داشت و یکی گم شد احتمالاً می دانست هم که زنده است اما در فراق این یکی این قدر گریه کرد که چشمانش را از دست داد و بعد توقع دارید من گریه نکنم، در یک روز برابر چشمم جند برادر از من کشتند، برادر زادگانی از من شهید کردند، عمه من را به اسارت بردند، ناموس زهرا و اهل بیت من را بین نا محرمان بردند ، من آن گلم که خفته به خون باغبان من، نه گل و نه غنچه مانده به باغ خزان من.

صلی الله علیک یا مظلوم، یا اباعبدالله الحسین.

 

خطبه دوم

از لطف پروردگار و عنایت اهل بیت عصمت و طهارت و همت همه شما مؤمنین و مؤمنات و عزاداران حضرت ابی عبدالله امسال بحمدالله بهتر از سال قبل و پرشورتر و با شکوهتر از سال قبل مراسم عزای حضرت ابی عبدالله الحسین (ع) در همه جای کشور برگزار شد و نکته زیبایی که مقام معظم رهبری در این رابطه فرمودند اشاره کنم که فرمود با وجود تلاش و سعی دشمنان برای بی رونق کردن محرم امسال به برکت توجهات حضرت بقیه الله در نقطه مقابل خواست دشمن دهه عاشورا پر شورتر و پر رونق تر و پر فایده تر از سال های قبل برگزار شد و می بینیم اربعین امسال هم با همه گرمی که وجود دارد پر شورتر از سال قبل برگزار شود.

دیدار کارکنان و خانواده ناوگروه ۸۶ ارتش جمهوری اسلامی با مقام معظم رهبری بود که بسیار زیبا و ارزشمند مقام معظم رهبری کار بسیار مهم و اساسی را ستودند. چند نکته که وقت زیادی نگیرم از فرمایشات مقام معظم رهبری را عرض کنم.

اولاً تقدیر و تشکر کردند از مجموعه عوامل نقش آفرین در این عملیات بزرگ، دوم اینکه ۶۵ هزار کیلومتر دریانوردی در ۸ ماه افتخاری بی سابقه در تاریخ دریانوردی ایران بود و نکته بعد اینکه هشت ویژگی دریادلان دریانورد در این این هشت ماه برای ما هویدا و روشن شد.

مأموریت موفقیت آمیز و افتخار آمیز این ناوگروه پیرامون کره زمین حاصل چند مؤلفه بود. همت بلند، اراده راسخ، اعتماد به نفس، قدرت طراحی این عملیات، دانش پیشرفته نظامی، مدیریت کارآمد، شجاعت و استقامت در برابر سختی ها نتیجه آن این می شود که این کار بزرگ و سترگ انجام می شود و باعث افتخار ایران و ایرانی می شود.

مسأله دیگر در این رابطه که اشاره فرمودند نقش خانواده ها، همسران، مادران و پدران این نیروهای غیرتمند و قدرتمند بود که مأموریت ناوگروه ۸۶ را سهل و آسان کرد.

تعظیم در برابر شهدای نیروهای مسلح و به ویژه نیروی قهرمان دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران.

حرکت ناوگروه ۸۶ فرمودند مصداق دستور صریح قرآن است. مگر قرآن دستور نداده «وَ اَعِدُّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّهٍ» تا می توانید تعداد و قدرت پیدا کنید برای روز مبادا در برابر دشمنان و این کار بزرگ ناوگروه ارتش عمل به این فرمان قرآن بود.

درس های بزرگ این دریانوری افتخار آمیز، اولاً درس خداشناسی است که درس بسیار مهم خدا شناسی دریای با آن عظمت، اقیانوس اطلس و آرام با آن عظمت و امواج خروشانی که دارد در عین حال این خود درس خداشناسی است که دریا را مسخر انسان می کند و دیگر درس انقلاب است، برکت انقلاب، ایشان فرمودند دوره ننگین پهلوی و قاجار با وجود سواحل و امکانات دریایی فراوانی که ایران داشت اما از این ظرفیت دریا و فرصت های آن استفاده نشد با اینکه تحریم و دشمنی در کار نبود ولی متأسفانه از این ظرفیت در دوران پهلوی و قاجار استفاده نشد و این انقلاب دریا و دریانوردی را از تعطیلی و فراموشی خارج کرد.

فرمودند این دانایی، جسارت، همت و اعتماد به نفس در این اقدام بزرگ هدیه انقلاب اسلامی ایران به ایران و ایرانیان عزیز است.

نکته بعد اشاره فرمودند که این حضور در واقع حضور امنیت ساز است، حضور دریایی در مناطق دوردست و اقیانوس های آرام و اطلس حضور امنیت ساز است چون برخی اوقات آمریکایی ها به فرمایش حضرت آقا غلط زیادی می کردند و غلط زیادی آمریکا در مانع تراشی های دریایی ، می گفتند ما اجازه نمی دهیم که فلان کشتی و فلان ناو در فلان جای این آب ها عبور بکند و به فرمایش مقام معظم رهبری این ها غلط زیادی کردند و این کار عظیم نشان داد که ما اعتماد کنیم که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.

نکته آخر سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی در ۲۶ مرداد ماه است که لازم می دانم یاد و خاطره آزادگان شهید و آزادگان متوفی که کسانی که دل در گرو این نظام و انقلاب داشتند و مدت ها در چنگ اسارت صدام مفلوک و ملعون بودند اما واقعاً ازادگان ما هم به طبع آزادگان کربلا تهدید اسارت را تبدیل به فرصت آزادگی کردند همچنان که زینب آزادگی را به مردم آموخت. در برابر یزید زینب فریاد کرد من تو را خار می شمارم و کوچک حساب می کنم  و یزید بدان هر چه تلاش کنی به خدا قسم نمی توانی یاد و نام حسین را از دل ها بزدایی و آزادگان یرفراز ما هم در عراق زیر چنگال بدمنشان بعثی همان فرصت را عزت و آبرو برای نظام مقدس جمهوری اسلامی کردند.

آزادگان گوهر های بازیافته از ذخیره ایمان در جمهوری اسلامی هستند، آزادگان الماس های درخشان جمهوری اسلامی هستند، دوران اسارت کوتاه شده قرن هایی است که انسان های با استعداد، همین قریب ۴۰ هزار آزاده با ارزش و رنج دیده و تربیت شده در دوران سختی را به الماس های درخشانی برای جمهوری اسلامی تبدیل کرد.

یاد و خاطره شهدا و آن هایی که از دنیا رفتند از آزادگان ما گرامی می داریم و تبریک عرض می کنم این روز را به آزادگان عزیز و سرافرازان عزیز آزاده ما که ان شاءالله خداوند به این عزیزان عزت و سلامت و سرافرازی عنایت کند.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.