آزمون های استخدامی وزارت نفت ‌در بوشهر برگزار شود

حضرت آیت الله صفایی بوشهری نماینده محترم ولی فقیه در استان و امامجمعه بوشهر در خطبه های نمازجمعه این هفته:

«بسم الله الرحمن الرحیم»

 

خطبه اول

در خطبه اول بنابراین گذاشته ایم که از راه خدا سخن بگوییم، سبک زندگی اسلامی و آموزه هایی که زندگی انسان در دنیا را الهی می کند و در آخرت حسن عاقبت نسیب می گرداند.

یکی از آموزه های سبک زندگی اسلامی پرهیز از گمان بد و سوءظن به مؤمنان و مسلمین در جامعه اسلامی است.

اساساً جامعه به دو قسم تقسیم می شود، جامعه ایمانی و اسلامی و دیگری جامعه غیر اسلامی. در جامعه اسلامی اساس بر اعتماد ، حسن ظن و پرهیز کردن از بدگمانی و سوءظن به یکدیگر است. خداوند در قرآن می فرماید:« یا ایها الذین آمنو اجتنبوا کثیراً مِن الظّن انّ بَعْضَ الظّنِ اثمٌ» ای مؤمنان دوری گزینید از اینکه نسبت به هم بد گمان باشید چرا که بعضی از بدگمانی ها گناه است. این پرهیز از بدگمانی و سوءظن به یکدیگر در جامعه اسلامی است و نه جامعه کفر و در آنجا اصل بر سوءظن است و حسن ظنس که باید داشته باشیم و پرهیز کنیم از بدگمانی نسبت به یکدیگر در جامعه اسلامی است.

چرا سوءظن یک روحیه و رویه مضموم است ، چون موجب این می شود که انسان به دیگران بی اعتماد شود و در نتیجه کل جامعه به آن شخص بی اعتماد شود و اساس جامعه بی اعغتمادی به یکدیگر می شود.

او به جامعه سوءظن دارد و جامعه هم نسبت به او بدگمان است، جامعه ای پر از بدگمانی به یکدیگر ایجاد می شود و زندگی و امور اجتماعی انسان از درون خانه تا محیط کار و عمومی دچار چالش های جدی نسبت به هم می شود.

در خانه اگر مرد نسبت به زن سوءظن داشته باشد همیشه این زن دچار فشار روحی شوهر است و بالعکس اگر زن نسبت به شوهر سوءظن داشته باشد ، هعمیشه این شوهر تحت نظر و بد گمانی همسر است و زندگی بر او تلخ می شوند و بچه ها هم همین طور. به همین خاطر گمان بد نسبت به یکدیگر داشتن شرایط سخت زیستی ایجاد خواهد کرد.

حضرت محمد مصطفی (ص) می فرمایند:« اِحتَرِسُوا مِنَ النَّاسِ بسُوءِ الظَّنِّ» بپرهیزید نسبت به مردم با سوء ظن، اگر به مردم سوءظن داشته باشید نمی توانید به آن ها اعتماد داشته باشید. باز می فرمایند:« اَنَّ اللّهَ حَرَّمَ مِنَ الْمُسْلِمِ دَمَهُ وَ مالُهُ» می فرماید خداوند حرام کرده بر مسلمین که انسان متعرض شود به خونشان و مالشان «وَ عِرْضُهُ وَ اَنْ یَظُنَّ بِهِ السُّوءِ» و نسبت به آن ها بدگمان باشد انسان. لذا جان انسان مسلمان،  دارایی انسان مسلمان و آبروی انسان مسلمان باید محفوظ بماند، سوءظن زمینه این فراهم می کند که انسان نسبت به دیگران نگاه منفی داشته باشد و با نگاه منفی نسبت به آن ها قضاوت کند. همسر با نگاه منفی به شوهر، شوهر به همسر، بچه ها به پدر و مادر، پدر و مادر نسبت به بچه ها ،فرد به جامعه، مراجعه کننده به کارمند، کارمند به مراجعه کنند سوءظن داشته باشد و این منشأ دوری، مخالفت و دشمنی می شود و جامعه دچار بحران می شود.

بله اگر موردی بود که فردی بد امتحان داده بود، نه یک بار، نه دو بار، اگر کاری بکند چرا، انسان اینجا باید سوءظن داشته باشد و بررسی کند اما وقتی فردی سالم و مؤمن و مسلمان و متدین است انسان نباید به او در آغاز با نگاه سوءظن به او برخورد کند و این موجب می شود جامعه دچار بحران های جدی فکری و اجتماعی بشود.

بدترین سوءظن، سوءظن به خدا است که انسان نسبت به خدا سوءظن داشته باشد ، دعا می کنم اجابت نمی کند، خدا با من قهر کرده و نگاه به من نمی کند و همین طور این کلمات را به زبان بیاورد، نه خدا خداوند همگان است و خدای رحمان و رحیم است، حتماً خیری در این کار می باشد، صلاح نیست که دعا برآورده شود، یا بیش از آن برای انسان ذخیره می کند و یا در وقت دیگری به انسان عنایت می کند و همیشه باید نسبت به خدا حسن ظن داشته باشیم و از آن طرف به جامعه ایمانی و مؤمنان.

 

خطبه دوم

در خطبه دوم پیرامون چند موضوع به اختصار سخن می گوییم.

مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای در دیدار با کارگزاران حج و بازدید از نمایشگاه کتاب مطالب بسیار مهم و راهبردی ایراد فرمودند که به برخی از فرازهای مهم آن اشاره تحلیلی می کنم.

فرمودند فرهنگ سازی نیازمند کتاب است و کتاب یکی از ابزارهای مهم فرهنگ سازی در جامعه و تمدن آفرینی است. اساساً کتاب این قدر مهم است که خداوند معجزه خود را کتاب قرار داده « کِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَیْکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ » بنا بر این کتاب دارای یک جایگاه ویژه و مهم است و در این رابطه باید هم مؤلفان و هم کسانی که در نشر کتاب مؤثر هستند همت والایی به خرج دهند.

فرمودند کتاب کودک و نوجوان متناسب با فرهنگ کودکان و نوجوانان باید نوشته شود و به آن اهمیت داده شود چون دشمن جوان نوجوان و کودک ما را نشانه داده و می دانست در مقابل نسل اول انقلاب که انقلاب را دیده، جبهه های جنگ را تجربه کرده نمی تواند تأثیرگذار باشد و به همین دلیل به سنین پایین، کودک، نوجوان و جوان مورد هجمه قرار داده از دیرباز و الآن هم به همین خاطر یکی از ابزار صیانت از جوان و نوجوان و کوچک و ارتقاء سطح فرهنگ و مقاومت تألیف کتاب است و به همین خاطر فرمودند روی این حوزه سنی عنایت ویژه شود.

فرمودند خاطرات دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم بسیار ارزشمند است، ادامه دهید به ویژه بانوان که در این رابطه همت بالای خرج کردند و در این باره تلاشگر هستند.

در رابطه با حج فرمودند که حج یک مسأله جهانی است و یک عبادت فراسرزمینی است و تمام مسلمین شرکت می کنند به همین خاطر مایه وحدت و همگرایی و ارتقاء سطح دانش اسلامی است. حج موجب این می شود که بسیاری از مردم کشور های اسلامی به دور هم گرد بیایند، در ضمن عبادت الهی که می کنند که هر بخشش آموزه ای است از معرفت و عرفان اطلاع از اوضاع هم پیدا کنند و در کتنار هم ید واحده شوند.

فرمودند فرصت بسیار خوبی است که مسلمین از اوضاع هم مطلع شوند و در این رابطه تصمیمی واحد بگیرند.

میلاد آسمانی حضرت فاطمه معصومه (س) به همگان تبریک عرض می کنم به ویژه دختران گرامی جهان اسلامی بالاخص ایران اسلامی، شخصیت ممتازی که امام صادق (ع) در رابطه با این بزرگ بانو فرمود هر کس او را زیارت بکند بهشت پاداش او می باشد، امام جواد و امام رضا همین کلام گفتند و در حدیث است که امام کاظم پدر بزرگوار ایشان فرمودند پدرش فدای او باشد، همچنین شخصیتی است. خداوند زیارت این بزرگ بانو نسیب کند و از تمامی مراکز فرهنگی تقاضا دارم با توجه به میلاد این بزرگ بانو به فرهنگ اسلامی در رابطه با دختران بپردازند و در روز دختر دختران گرامی این استان را تکریم کنند و آموزه های اسلامی مکتب حضرت فاطمه معصومه را اشاعه و گسترده و نهادینه در جامعه کنند.

محکوم می کنیم حملات وحشیانه رژیم سفاک اشغالگر قدس به مردم غزه که موجب به شهادت رسیدن بسیاری از این مردم، مجروح شدن این ها، فرماندهان بزرگ خط مقاومت شد و تخریب بسیاری از منازل و متأسفانه سازمان های حقوق بشری مهر سکوت بر دهان گذاشتند و مثل همیشه ساکت ماندند.

هم رژیم اشغالگر قدس را محکوم می کنیم و هم سازمان های حقوق بشری آمریکایی.

نتانیاهو به خاطر مشکلات سیاسی درون رژیم اشغالگر قدس با این عملیات می خواست آن فشار درونی را به بیرون پرتاب کند و با این جنایت می خواست مسائل داخلی را حل کند. آیا حل مسائل داخلی رژیم اشغالگر قدس باید به قیمت جان مسلمانان رفع شود؟، آیا جان مسلمانان و مردم عزیز و صاحب غزه و فلسطین باید لگدمال شوند کِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ إِلَیْکَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ کشته و ترور شوند که مسائل داخلی سیاسی آن ها حل شود؟، شک نکنید این ظلم و جنایت سرانجامش سقوط رژیم اشغالگر قدس خواهد بود و آن ها خود اعلام کرده اند که به زودی سقوط خواهند کرد و اسلام و مسلمین پیروز خواهند شد و این وعده الهی است.

سالروز فتح خرمشهر را گرامی می داریم، حماسه ای از بزرگی رزمندگان اسلام که خرمشهر را فتح کردند با اینکه صدام و فرماندهان رژیم بعثی می گفتند بازپس گیری خرمشهر محال است اما رزمندگان عزیز حماسه آفریدند و چنان کردند که کل جهان و متفکران عرصه نظامی مبهوت شدند و همین جا گرامی می داریم یاد و خاطره شهدا و آن رزمندگان عزیز و اعلام می کنیم جوانان ما از نسل فاتحان خرمشهر است الآن نیز و اگر بخواهند کوچکترین حمله ای به ایران کنند رهروان راه فاتحان خرمشهر به شدت تمام آن ها را سرکوب خواهند کرد و این چنین توان جوانان ایران است.

از مسئولان وزارت نفت تقاضا دارم در رابطه با استخدام نیروهای بومی و امتحان ورودی ، مصاحبه عنایت ویژه ای به جوانان استان داشته باشند و امتحان در استان بوشهر، مصاحبه در استان بوشهر گرفته شود و حقوق جوانان بوشهر با دقت تمام مراعات شود ان شاءالله و این معنا حتماً حاصل شود.

تشکر و قدردانی می کنم از عزیزانی که مرقد مطهر رئیس علی دلواری را در نجف تعمیر کردند، احیا کردند. مردم عزیز دلوار ، خانواده محترم ایشان ، کارگرانی که به عشق رئیس علی دلواری در آنجا زحمت کشیدند و این بنا را که یادگار مقاومت مردم استان بوشهر است تعمیر کردند، از کنسولگری ایران در نجف، ستاد اتبات تشکر می کنم و امیدوارم همه آن ها موفق باشند.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.